تاثیر اعجاب‌انگیز موسیقی بر سلامت روان (قراردادتان را با هدفون‌ها تمدید کنید!)

بزرگان ادوار و تحقیقات علمی در مورد تاثیر موسیقی چه می‌گویند؟

اصواتی که در طول حیات انسان در فضا شناور هستند، می‌توانند مفید یا مضر باشند.به هر حال بشر به وجود این اصوات عادت می‌کند و حتی به آن‌ها نیاز دارد. از جمله اصوات موزون که در طول زندگی بشر به دلیل ریتم و وزن موجب آرامش می‌شود، موسیقی است.

به همین جهت سال‌هاست که محققین و پزشکان درصدد استفاده از این اصوات برای درمان هستند. طبعاً هر موسیقی برای هر جامعه و هر فردی مناسب نمی‌باشد و موسیقی‌ای مناسب است که می‌تواند هیجانات را کنترل کند.

[bs-quote quote=”موسیقی روحی است که می‌تواند توسط کهکشان شنیده شود.” style=”style-9″ align=”center” color=”#e5b034″ author_name=”لائوتسه” author_job=”اولین فیلسوف مشهور چینی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/10/لائوتسه.jpg”][/bs-quote]

پژوهشی در سال 1994 میلادی در بخش مراقبت‌های ویژه(ICU)بزرگ‌سالان به عمل آمد چنین گزارش می‌کند که: موسیقی به سطوح آگاهی نفوذ می‌کند،زمانی که حرف زدن و ارتباط بی‌تأثیر است، موسیقی به بیمارانی که در خود فرو رفته‌اند و احساس تنهایی شدید می‌کنند، کمک می‌کند که در خلال ناراحتی به سطحی از آگاهی به واقعیت‌ها و برقراری ارتباط با افراد برسند.

سیستم اعصاب مرکزی(مغز) طوری ساخته شده است که به محرک‌های موزیکال پاسخ‌های مثبت و مناسب می‌دهد و موجبات استفاده از این روش درمانی را فراهم می‌سازد.

جهت تأثیر مثبت موسیقی باید سعی شود از موسیقی مناسب استفاده شود.موسیقی نباید تم یکنواخت داشته باشد تا فرد مجبور نباشد تا مداوم به یک نوا گوش دهد. باید به موسیقی فاصله‌های منظم داده شود تا شنیدن موسیقی برای افرادی که ناراحت هستند کسالت آور نباشد.

 

[bs-quote quote=”موسیقی فلسفه‌تر از فلسفه است.” style=”default” align=”center” color=”#8c5e47″ author_name=”لودویگ فان بتهون” author_job=”یکی از موسیقی‌دانان و آهنگسازان برجستهٔ آلمانی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/10/بتهون.jpg”][/bs-quote]

موسیقی اثرات درمانی ضد اضطراب را دارد. موسیقی به همان خوبی که در کاهش ضربان قلب و فشار خون عمل می‌کند،روی بیمارانی که در بخش (ICU) بستری هستند تأثیرات معجزه آسایی دارد. می‌تواند به عنوان مسکن و دردزای بسیار فوق‌العاده‌ای عمل کند.

اصواتی که احساسات ما را نوازش می‌دهد،می‌تواند رفتار و احساسات ما را تغییر دهد،پروسه درمان، شکیبایی و بردباری درد را افزایش می‌دهد و انواع ترس‌های مرضی را درمان می‌کند. موسیقی به طور هدفمندانه‌ای ریتم‌های درونی بیمارشان را فریب می‌دهند. در اینجا بیمار و یا فرد ناراحت نیاز به هیچ شناخت قبلی ندارد،فقط باید آمادگی پیدا کند که خود را در موسیقی رها کند.

دکتر نیکولا شیت،متخصص موسیقی درمانی بیان می‌کند:

از طریق موسیقی بیماران می‌توانند احساسات خود را به راحتی بروز دهند،
احساساتی که خود نسبت به آنها بی‌اطلاع بوده‌اند.

استفاده از موسیقی امری آسان و قابل دسترس بوده است،چرا که ریتم و ملودی به عنوان دو رکن اساسی در سرشت انسان وجود داشته و از طرفی آوا گری‌ها و حرکات ریتمیک نیازی به تکلم نداشته است.از این رو در بیشتر قبایل ابتدایی مراسم و آیین‌های مختلفی موسیقایی که وسیله‌ای برای ابراز همبستگی جمعی و از بین بردن ترس‌ها و غم‌ها و ایجاد آرامش و شادی در بین افراد قبیله بوده، برگزار می‌شده است.

 

 

موسیقی بدون شک یکی از تأثیرگذارترین هنرها بر روح و روان بشریت و عملی مؤثر در انتقال مفاهیم و معانی و حال و هوای خاص به شنونده است.زندگی پر فراز و نشیب انسان از نخستین روز خلقت با نغمه‌ها و اصوات موسیقایی عجین بوده است.

سراسر طبیعت را هم که جست و جو کنید از صدای برهم خوردن برگ درختان به وسیله‌ی نسیم ملایم،یا صدای طوفان در صحرای لم یزرع و یا صدای آب رودخانه‌ها و جویبارها و یا نغمه‌های بلبلان بر شاخسارهای چنار، همه حاکی از درآمیختن زندگی با موسیقی است.استفاده از موسیقی حتی در مراسم آیینی، مذهبی و ملی و نیز برای دفع اشرار و بلایا در بدوی‌ترین قوم‌ها و قبیله‌ها مرسوم بوده است.

[bs-quote quote=”دو پناهگاه در مقابل مصیبت‌های زندگی وجود دارد:موسیقی و گربه‌ها” style=”default” align=”center” color=”#3f3f3f” author_name=”آلبرت شوایتزر” author_job=”پزشک، فیلسوف، عالم الهیات پروتستانیسم و موسیقی‌دان آلمانی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/10/آلبرت-شوایتزر.jpg”][/bs-quote]

اصلی‌ترین دلیل برای اهمیت پرداختن به موسیقی،ارتباط و اثرگذاری موسیقی بر روح و نفس انسان است. موسیقی از هر نوع و به هر مقدار و شکل آن(صدا،آهنگ،صدا با آهنگ)تأثیر مستقیم و فوق‌العاده‌ای بر روح آدمی دارد.

البته نباید فراموش کرد،همانطور که یک موسیقی زیبا و دل‌نشین روح و روان آدم را صیقل می‌دهد،به همان میزان موسیقی ناموزون و نامطبوع اثر مخرب در روان آدمی بر جای می‌گذارد.

فارابی موسیقی را با 3 خاصیت مطرح می‌ساخت:
احساس انگیز، نشاط انگیز و خیال انگیز.

و چه خوب است اگر که موسیقی باعث نشاط افراد گردد.

نغمه‌های موسیقی دارای ارتعاشات خاصی هستند که با تحریک ارتعاشات سلول‌های عصبی احساس و انگیزه‌ای را تقویت، تضعیف و یا منتقل می‌کند.

به گفته‌ی پژوهشگران مرکز پزشکی نیویورک،شنیدن موسیقی‌های کلاسیک و حتی جاز موجب کاهش اضطراب و افزایش تحمل درد بیماران می‌شود.

موسیقی می‌تواند برای ارتقای برخی فاکتورهای رفتاری در افراد سالم مؤثر واقع شود.برای مثال،در کشورهای مختلف در صنعت، از موسیقی برای افزایش بازده تولید و آرامش روانی کارکنان استفاده می‌شود.

تأثیرات انواع موسیقی بر فرایندهای حافظه،یادگیری،دقت،ادراک حسی و سیستم اعصاب حرکتی،نمونه‌هایی از این مقوله‌اند.

[bs-quote quote=”بدون موسیقی، زندگی یک اشتباه خواهد بود” style=”default” align=”center” color=”#424242″ author_name=”نیچه” author_job=”فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، آهنگساز و فیلولوژیست کلاسیک آلمانی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2018/08/نیچه.jpg”][/bs-quote]

محققان روانشناس هنگ کنگی عقیده دارند:آموزش موسیقی نیم کره چپ مغز را تحریک میکند و یادگیری شفاهی نیز توسط همین قسمت از مغز کنترل می‌شود. روشن است که حتی آموزش موسیقی نیز بر سلامت ذهن و تقویت حافظه افراد مؤثر است.

یک محقق ژاپنی در دانشگاه ناگویا به این نکته پی برده است که: شنیدن آن نوع موسیقی که بر مبنای ضربات قلب تدوین شده باشد، در آرامش اعصاب و کاستن تنش افراد مؤثر بوده است.

مقاله‌ی کاملی را در مورد آرامش روان در این لینک بخوانید.

موسیقی سنتی ما با اصالت و ریشه‌های عمیق فرهنگی،قابلیت گسترش و تدوین‌های تازه‌ای از جانب استادان موسیقی دارد.

دکتر داریوش صفوت،موسیقی‌دان برجسته معاصر، نقل می‌کند:

مرحوم عبدالحسین شهبازی 20 دقیقه در کنار بستر بیماری که پزشکان از او قطع امید کردند،سه‌تار نواختند و پس از 20 دقیقه حال بیمار بهبود یافت (روزنامه همشهری 10/8/79)

متأسفانه امروزه موسیقی‌هایی که استفاده می‌شود، به خصوص در سطح جوانان، موسیقی‌های نامناسب است که نه تنها سلامتی برای افراد و جامعه ایجاد نمی‌کند،بلکه می‌تواند آثار مخربی بر رفتارهای فردی و اجتماعی داشته باشد. در صورتی که همین موسیقی می‌تواند ابزاری برای آرامش روحی،روانی و اجتماعی باشد.

بهترین موسیقی برای آرامش، رفع ناراحتی،غم و درد صدای طبیعت است. آواز گنجشک‌ها،صدای شرشر آب، صدای نسیم ملایم لا به لای درختان و …موسیقی طبیعت برخاسته از روح طبیعت است و انسان نیز بخش بزرگی از حیات طبیعی است. پیوند دوباره میان انسان و طبیعت از طریق موسیقی، درمان کننده‌ی قوی و مؤثری است.

باید سعی کنیم در هنگام ناراحتی و هر حالت روحی که باعث برهم‌ریختگی ما شده است به سمت موسیقی‌ها و صداهایی برویم که حالتی آرام بخش برای ما ایجاد کند. یک موسیقی بر روی همه‌ی افراد یک تأثیر را ندارد. هر کس بسته به علایق و روحیات و ویژگی‌های شخصیتی خود با یک نوع موسیقی به آرامش می‌رسد که این می‌تواند برای دیگری متفاوت باشد.

خواهش می‌کنم از موسیقی و آهنگ‌هایی که باعث گسترش غم،اندوه،جدایی، فلاکت و …می‌شود دوری کنید چرا که مستقیماً در روح شما تأثیر منفی می‌گذارد و نه تنها باعث بهبود حال شما نمی‌شود، بلکه بر وخامت اوضاع روحی شما نیز می‌افزاید.

 

شما چقدر اهل موسیقی هستید؟
آیا تا به حال از موسیقی برای بهتر شدن حالتان کمک گرفته‌اید؟
برایمان کامنت کنید.


در همین زمینه بخوانید:

13 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دل می‌گوید

  درود بر شما. مقاله‌ی خوب و تأثیرگذاری بود. سپاس. چند وقتی است با سایتِ خوب‌اتون هم راه هستم و درشرایطِ پیچیده‌ی اخیرِ شخصی و حرفه‌ای‌ام و مسائلی که پس از پخشِ آخرین سریال‌ام پیش آمد و هم‌چنان هم می‌آید، مقاله‌هاتان راه‌گشا بود و آرام‌بخش. مستدام باشید و پُرفُروغ‌تر.
  جسارتاً واژه‌ای در میانه‌ی مقاله هست که دردزا درج شده؛ ولی علی‌القاعده باید دردزُدا باشد. عذرِ تقصیر و ارادت فراوان

 2. کاربر سوخت جت line می‌گوید

  درود ب همه
  مطلب خوب بود ولی جایی که گفتید “متأسفانه امروزه موسیقی‌هایی که استفاده می‌شود، به خصوص در سطح جوانان، موسیقی‌های نامناسب است که نه تنها سلامتی برای افراد و جامعه ایجاد نمی‌کند،بلکه می‌تواند آثار مخربی بر رفتارهای فردی و اجتماعی داشته باشد.” امیدوارم که منظورتون هیپ هاپ نباشه و نهایتا شما نمیتونید بگید یه سبک موسیقی مناسبه یانامناسب
  درکل سلیقه ها باهم فرق میکنه و من مطمعنم 5دقیقه هم نمیتونم به ساخته ی “مرحوم عبدالحسین شهبازی” واین دلیل نمیشه که بیام بگم کار ایشون مناسب نیست
  موفق و پیروز

 3. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  واقعا مفید و تاثیر گذار بود من به شخصه قبلا فکر میکردم که موسیقی تاثیر چندانی ندارد اما الان نظرم با خواندن این مقاله تغییر کرد

 4. کاربر سوخت جت چه می‌گوید

  همه پستات لایک داره

 5. کاربر سوخت جت li11 می‌گوید

  سلام ایا میشه یه لینک بذارید واسه موسیقی های بی کلام و ارامش بخش؟
  ممنون

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام.
   سپاسگزارم از نظر ارزشمند شما.
   سبک موسیقی‌های آرام بخش و بی کلام خیلی سلیقه‌ای هست. از این لینک می‌توانید استفاده کنید.
   https://songsara.net

 6. کاربر سوخت جت شی می‌گوید

  سلام من با صدای استاد گلپایگانی به غنای روحی میرسم و بعضی وقت ها حالتی در من ایجاد میشود که وصف شدنی نیست زنگی بدون موسیقی مخصوصا سنتی معنایی نداره

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام.
   خیلی فوق العاده است.
   سپاسگزارم از نظر ارزشمندتون.

 7. کاربر سوخت جت NDRI می‌گوید

  سلام
  عاشق موسیقی هستم انشالله بتونم خودم بنوازم و گوش دهم
  اگر میشود لیستی از موسیقی های خوب و نشاط اور برامون بذارید

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   با سلام – قبلا در مقاله موزیک‌های انگیزشی معرفی شدند میتوانید مشاهده کنید :

   https://sookhtejet.com/12-موزیک-انگیزشی-طول-هفته-روحیه-شم/

  2. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام.
   بسیار عالی.
   سپاسگزارم از نظر ارزشمند شما.

 8. کاربر سوخت جت گس می‌گوید

  سلام و روز بخیر
  عالی باشید
  موسیقی بهترین زبان زندگی من هستش در تمام کارهام کمک فوق العاده ای بمن کرده و میکنه حتی در حفظ تناسب اندامم نقش بزرگی داشته گاهی وقتی حالم خوب نیست متوحه میشم از موسیقی دور افتادم.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام.
   روز شما هم بخیر.
   سپاسگزارم از نظر ارزشمند شما.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**