چگونه برای انتخاب شغل مناسب باید تصمیم گیری کنیم؟

آیا باید شغل فعلی رو رها کنین و به دنبال شغل جدید بروید... یا نه؟

انتخاب شغل یا تغییر آن یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زندگی هر فردی است…

وقتی شما شغلی انتخاب نکرده‌اید یا از شغل فعلی خودتان راضی نیستید دائماً می‌گوید که چه کاری باید بکنم؟
آیا باید از شغل فعلی خودم خارج شود؟ یا به فکر ارتقا باشم؟

واقعیت این است که انتخاب شغل یک مسئله کاملاً فردی است و در این زمینه کسی نمی‌تواند کمک خاصی به شما بکند، اگر با تصمیمات جدی در مورد انتخاب شغل مواجه هستید، اضطراب ناشی از این تصمیم‌گیری منجر به ایجاد واکنش‌هایی در شما می‌شود؛ اما این ضعف نباید سبب شود که بگذارید دیگران برای شما تصمیم بگیرند.

تنها شما هستید که می‌توانید حرفه‌ای خود را انتخاب نمایید، هیچ‌گاه گذر زمان، تفکر زیاد یا مشورت با تعداد کثیری از افراد به شما کمک نخواهد کرد و نمی‌تواند شرایط را عوض کند، یا اگر چیزی اشتباه شده آن را تغییر دهد.

» ملاک انتخاب شغل خوب چیست؟

عوامل زیادی برای در انتخاب شغل تأثیر دارد اما مهم‌ترین و اولین عاملی که باید شما آن را در نظر بگیرید این است که علاقه شما به چه سمتی است.

از درون خودتان کمک بگیرید 5 شغل را روی کاغذ بنویسید که از نظر ذهنی به آن‌ها علاقه دارید.
حالا وقت آن رسیده که آن‌ها را تست کنید اما چطور؟ مثلاً اگر شما به نجاری، رستوران‌داری، نویسندگی، رانندگی و …. علاقه دارید سعی کنید بجای اینکه به طور جدی وارد آن‌ها شوید و کار را شروع کنید ابتدا یکی یکی آن‌ها را تست کنید.

مثلاً به سراغ یک نجار بروید و از او بخواهید که چند ماه حتی رایگان برایش کار کنید.
دقت کنید گفتن تجربه کلامی توسط یک فردی که در آن کار وجود دارد کفایت نمی‌کند، شما باید آن شغل را با پوست و گوشت خود تجربه و حس کنید.

اینجاست که با ابعاد جدیدی از فکری که در ذهنتان داشتید آشنا خواهید شد
و شاید حتی نظرتان نسبت به علاقه‌ای که داشتید تغییر کند

» برای انتخاب شغل خوب، فقط علاقه کافی نیست !

بعد از اینکه با علاقه خود و تجربه نسبی شغل چند مورد را انتخاب کردید حالا باید از ابعاد دیگری آن‌ها را برسی کنید و برای هر بخش امتیازی در نظر بگیرید، نتیجه پاسخ به این مسائل و برسی آن‌ها می‌تواند در پایان نگاهی روش از یک انتخاب شغل صحیح به شما ارائه کندو پس کاوش کنید که :

 • این شغل چقدر درآمد و چه بازار کاری دارد؟
 • مزایای آن چیست و چه آینده‌ای را پیش روی شما قرار می‌دهد؟
 • چقدر امکان پیشرفت و توسعه در آن فراهم است؟
 • چه میزان سرمایه راه‌اندازی نیاز دارد؟
 • چقدر برای شما قابل دسترس است؟

 

» آیا شغل فعلی خود را رها کنیم… ؟

برخی دیگر از افراد هستند که از شغل فعلی خود رضایت کامل را ندارند و دائم سودای رفتن به شغل رؤیایی‌شان را در سر می‌پرورانند. اما آیا می‌توان به این راحتی تصمیم گرفت.

بهتر است ابتدا ویژگی‌های شغلی که در آن حضور دارید را کمی برسی کنید.

شغل فعلی شما هرروز شما را از خواب بیدار می‌کند و این می‌تواند یک ویژگی مثبت باشد، همکاران خوبی دارید، درآمد شما بالا است، محل کار به خانه بسیار نزدیک است، همه این صفات برای یک شغل عالی هستند، اما اگر از کاری که انجام می‌دهید، متنفر هستید، یعنی شما درست تصمیم نگرفته‌اید و در بلند مدت متوجه اشتباه خود در انتخاب شغل خواهید شد و احساس پشیمانی خواهید کرد و مدام حس شما بدتر و بدتر می‌شود.

شما نمی‌توانید زندگی حرفه‌ای خود را برای همیشه از بین ببرید.

» علائم هشدار دهنده در شغل شما :

 • آیا شما در روز تعطیل برای انجام کار به محل کار خود می‌روید؟
 • آیا شما در مورد گذراندن تعطیلات آخر هفته دچار وسواس می‌شوید؟
 • آیا شما در مورد کار خود آب و هوا را بهانه می‌کنید؟
 • آیا شما دیر به سرکار خود می‌روید؟
 • آیا انتظار ناهار را می‌کشید؟
 • آیا شما در مورد دادن درخواست و ارتقا شغل خود خجالت می‌کشید؟
 • آیا شما مدام در حال رؤیاپردازی در مورد شغل دلخواه خود هستید؟

علائم گفته شده در بالا همه هشدار دهنده هستند که شما باید حرفه خود را عوض کنید، به عبارت دیگر باید تصمیم حرفه‌ای بگیرید تا چند سال بعد دوباره پشیمان نشوید. شما می‌توانید علائم را نادیده بگیرید و چند سال دیگر هم در شغل خود صبر کنید، اما درنهایت چند سال بعد مجبور می‌شوید شغل اصلی خود را انتخاب کنید و تصمیم جدی خود را برای شغل مناسب اختیار کنید.

و اگر بیش از حد برای تصمیم‌گیری شغل خود صبر کنید، به طور ناخواسته تسلیم، آثار مخرب علائم هشدارها خواهید شد و انگیزه‌های خود را برای انتخاب شغل مناسب از دست می‌دهید.

 

» داستان شغل من در حال حاضر

من این داستان را با شما به اشتراک می‌گذارم تا یادآوری کنم همه ما در شغلمان با مشکلات یکسانی روبه‌رو هستیم.

چند سال در یک شرکت کار می‌کردم تا اینکه چند ماه قبل به همراه چهار نفر از همکارانم به از طریق وبسایت جابیجا نامه فرستادیم تا برای کار در آنجا خود را معرفی کنیم. بعد از سه ماه به نامه‌های من جواب داده شد و برای من 5 گزینه وجود داشت، یکی از گزینه‌ها دقیقاً بیشترین چیزی بود که در تمام طول سال قبل به آن فکر کرده بودم، حالا این شرکت به دنبال من بود و با من تماس گرفت تا مرا برای شغل مورد نظر استخدام کند.

بعد از چند تماس تلفنی مشخص شد که من برای یکی از گزینه‌ها مناسب هستم، در این لحظه، ناگهان تردید و اضطراب تمام وجود مرا گرفت و چیزی درون من می‌گفت من نمی‌توانم آن کار را انجام دهم و ایمانم را نسبت به خودم از دست دادم.

در آن زمان تکنیک‌های این مقاله به من کمک کرد و چند موضوع کلیدی دست‌گیرم شد.

 • احساساتم تا اندازه‌ای درست بود
 • شغل فعلی من یکنواخت بود و این باعث شده بود در طول 6 سال که با شرکت بودم، تعویض کردن شغل برایم دشوار باشد.
 • احساسات خانواده و افرادی که با من زندگی می‌کردند اصلی‌ترین دلیل این احساسات بودند.

به عبارت دیگر هنگام تغییر شغل با احساساتی رو به رو می‌شوید که باعث می‌شود تغییر شغل بسیار دشوار شود، اما زمانی که با این دشواری مقابله می‌کنید و خود را مجبور به پذیرش شغل و محیط کار جدید می‌کنید راحت‌تر می‌توانید شغل جدید را قبول کنید و به دنبال تلاش‌های که انجام می‌دهید، شرایط کار برای شما بهتر خواهد شد.

به دنبال شغل جدید باید یاد گرفت،
تلاش کرد و رشد نمود تا به موقعیت مناسب شغلی رسید.

» چه چیزهای این موضوع را پیچیده می‌کنند؟

در داستان شغلی خودم که برای شما تعریف کردم، من متوجه یکی از چالش‌های زندگی خود شدم، این ما هستیم که با فعالیت‌های خود تصمیمات شغلی را واقعاً پیچیده می‌کنیم، در صورتی که تصمیمات درست شغلی از اجزای ساده گفته شده در زیر تشکیل شده است.

 • کاری که دوست دارید.
 • برای بهبود در شغل مجبور به رشد هستید.
 • ممکن است برای مدتی ناراحت کننده باشد.

» شما تنها باید تصمیم بگیرید

این تصمیم می‌تواند از روی شانس باشد، اتفاقی و یا نتیجه مدت‌ها تفکر باشد، اما اگر می‌خواهید بقیه عمر خود را به دنبال واقعی کردن رؤیاهای خود باشید، سریع‌تر تصمیم‌گیری کنید.

شغل شما ممکن است کاری باشد که دوست دارید انجام دهید نه کاری که برای شما پول زیادی بیاورد.

حرفه‌ای را که واقعاً دوست دارید ممکن است از نگاه دیگران منفی باشد یا خانواده شما آن را دوست نداشته باشند اما شما از آن خسته نخواهید شد و حاضر نباشید شغل دیگری را با آن تعویض کنید.

راه‌حل این موضوع این است که یک گوشه بنشینید و شغل‌های مورد نظر خود را و آنچه علاقه شماست لیست کنید و در بین آن‌ها هرکدام که بیشتر با روحیه شما سازگارتر است و از نظر اطرافیان قابل قبول‌تر است را انتخاب نمایید.


» توصیه میکنیم حتما سری مقاله زیر را بخوانید :

» در همین زمینه مقالات زیر را هم احتمالا براتون جالب باشه بخواهید بخونید :

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت با می‌گوید

  عالی بود
  امیدوارم هر کسی بتونه بهترین تصمیم رو بگیره

 2. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  مقاله ی خیلی خوبی بود مخصوصا در کنار اون مقاله که در مورد پولساز ترین شغل های اینده ی ایران بود

 3. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  واقعا مسئله ی پیچیده ای هستش اینجا انتخاب شغل اما مقاله تون خیلی متونه کمک کنه به کسایی که تازه میخوان وارد بازار کار بشن

 4. کاربر سوخت جت egan می‌گوید

  خیلی از ماها از روی اجبار سر شغل هایی هستیم که اصلا علاقه ای بهش نداریم این مقاله دیده واقعا خوبی برای تغییر این رویه به ادم میده

 5. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  بسیار عالی بود مسائلی که توی مقاله مطرح شد توی کشورهای اروپایی پس از تحصیل به هر فردی گفته میشه تا بتونه بترین شغل رو برای خودش پیدا کنه. امیدوارم اینجا هم به همین سمت حرکت کنیم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**