برقراری تعادل بین کار و تفریح به سبک قانون جذب : شما جزو کدام شخصیت هستید؟

برقراری تعادل بین کار و تفریح، از جمله توصیه‌های مهم قانون جذب برای موفقیت و پیشرفت در زندگی است. یک فرد موفق و با احساس مثبت، همیشه بین کار و زندگی، بخشی را به عنوان تفریح در نظر می‌گیرد.

بسیاری از مردم روش زندگی نامتعادلی دارند که دلیلش به طور حتم مشکلات کاری نیست، بلکه دنیای ناآرامی است که در ذهن، برای خودشان ایجاد کرده و در آن زندگی می‌‌کنند.

برخی از افراد بین کار و تفریح کردن تعادلی برقرار نمی‌کنند. متعادل سازی اصولاً رمز و راز قانون جذب و قانون همیشگی افراد موفق است.

شما هر روز در زندگی با تصمیم‌ها و انتخاب‌های فراوانی رو به رو هستید و بر اساس تصمیمی که می‌گیرید، به این سؤال اساسی که پول مهم است یا زندگی پاسخ می‌دهید. نمونه‌ای از این انتخاب‌ها عبارت‌است از:

 • * در مسابقه‌ی ورزشی فرزندتان شرکت کنید یا در اداره بمانید و چند ساعت بیشتر اضافه‌کاری بگیرید.
 • * اوقات فراغت خود را بگذرانید یا کار دوم بگیرید.
 • * امسال برای تعطیلات نوروزی به یک سفر خانوادگی و هیجان‌انگیز بروید یا از آن صرف نظر کنید.
 • * ساعت‌های کاری‌تان را کم کنید یا اینکه تا دیر وقت در محل کار بمانید.
 • * ناهارتان را با کسانی که دوست دارید صرف کنید یا اینکه پشت میزتان همینطور که کار می‌کنید، ناهارتان را میل کنید.

با توجه به انتخاب‌هایی که می‌کنید، معلوم می‌شود به سلامتی و ایجاد فرصت‌های شادی‌آفرین  در زندگی‌تان اهمیت می‌دهید یا فقط به پول.

متعادل باشید:

شخصیت‌های نوع «آ» بیشتر به کار توجه دارند و شخصیت‌های نوع«ب» بیشتر به تفریح علاقه‌مند. علت آن را باید از نگاه خود آن‌ها بررسی کرد. شما جزو کدام یک از این شخصیت‌ها هستید.

 

شخصیت نوع «آ»:

 • * معیارهای سخت برای عملکرد رضایت بخش  دارند و تلاش می‌کنند به طور کامل به آن‌ها برسند.
 • * احساس می‌کنند همزمان باید چند کار انجام دهند و از نظر آن‌ها همه‌ی کارها مهم هستند.
 • * موفقیت را بیشتر حاصل تلاش می‌دانند، نه توانایی.
 • * به کار با دیدی رقابتی می‌نگرند و در موقعیت‌های غیر رقابتی هم رقابت را شروع می‌کنند. همکاری در خزانه‌ی لغات آن‌ها جایی ندارد.
 • * ترجیح می‌دهند فقط کار کنند و مسئولیت کارهای خود را بپذیرند.
 • * سعی می‌کنند رقابت را در محیط کاری توسعه دهند و وقت از نظر آن‌ها پول است.

شخصیت نوع«ب»:

 • * برای برآورده کردن شرایط شغلی، انتظار بالایی از خود ندارند. سعی می‌کنند کارمند خوبی باشند تا اینکه تلاش کنند کارمند کاملی باشند.
 • * وقتی کاری را به طور کامل انجام دادند سراغ کار بعدی می‌روند و کارها را بر اساس فعالیت‌های غیر مهم، کم اهمیت، مهم و بسیار مهم دسته‌بندی می‌کنند.
 • * موفقیت‌ها را حاصل تلاش و توانمندی خود می‌دانند.
 • * تیم‌های کاری تشکیل می‌دهند، رقابت را مخرب می‌دانند و از همکاری با دیگران لذت می‌برند.
 • * دیگران را در انجام کارها سهیم می‌کنند.
 • * به کیفیت کار توجه دارند و وقت، ثروت را برای آن‌ها تداعی نمی‌کند.

Image result for mindset

اگر شما جزو شخصیت «آ» باشید می‌توانید تغییرات کلیدی را به طور آهسته و با شدت کم در زندگی‌تان ایجاد کنید و برای ایجاد این تغییران نیازمند رعایت این موارد هستید:

 

» ذوق هنری داشته باشید:

علایقی نظیر موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی و شعر، فرصت‌های بی‌نظیری را بر تقویت روحیه‌ی شما فراهم می‌سازند. امور هنری به دنیای مادی پیرامون ما جان می‌بخشند، زمانی که در مقابل تابلویی زیبا می‌ایستید یا در حال خواندن شعری جذاب و سرشار از معنویت هستید، احساس تواضع و فروتنی می‌کنید. این احساس ضد احساس برتری و خود بزرگ‌بینی است که اغلب در شخصیت‌های نوع «آ» دیده می‌شود.

» افق دیدتان را گسترش دهید:

شخصیت‌های نوع «آ» متفکرانی یکنواخت هستند و فقط درباره‌ی کار بیشتر می‌اندیشند. شخصیت‌های نوع «ب» جهانی می‌اندیشند و به روابط با انسان‌ها، طبیعت، تفریح، سرگرمی، عبادت، دوستان و همسایگان اهمیت می‌دهند. شما نیز افق دیدتان را تغییر دهید.

» کنجکاو باشید:

کنجکاوی بسیار زیاد افراد نوع «ب» موجب توسعه‌ی دید آن‌ها می‌شود. اگر شخصیت شما از نوع «ب» باشد، علاقه‌مندید درباره‌ی دنیای پیرامون بیشتر بدانید، نه فقط  درباره‌ی دنیای کار. سعی می‌کنید انواع تجارب زندگی، ارتباطات و سلیقه‌های مختلف را جستجو کنید. دوست دارید بدانید درباره‌ی امور و علایق مقابل چه فکری می‌کنند.

* به کتاب فروشی مراجعه کنید و تعدادی کتاب در زمینه‌های که از آن بی‌اطلاع هستید، بخرید. شاید در واقع مطالبی تازه باد بگیرید! روزنامه بخرید تا ببینید در این هفته چه گذشته است.

یا بهترین کتاب‌های دنیا را اینجا دانلود کنید

» ساعت را کنار بگذارید:

یکی از ویژگی‌های شخصیت‌های نوع «آ»، پایبندی شدید آن‌ها به زمان است. پروفسور فریدمن و پروفسور روزنمن در توصیف شخصیت‌های نوع «آ» به بیماری عجله اشاره می‌کنند. زمان بر تمام زندگی شخصیت‌های نوع «آ» سایه افکنده است.

ممکن است از آن‌ها بخواهید لحظه‌ای نفس کشیدن را متوقف کنند اما نمی‌توانید از آن‌ها بخواهید که حتی لحظه‌ای زمان را از یاد ببرند! شخصیت‌های نوع «ب» در برخورد با زمان انعطاف‌پذیرترند. کمتر از آن‌ها می‌شنوید که بگویند:«چقدر زمان زود می‌گذرد» ، «باز هم به کارهایم نرسیدم» ، «وقت کم می‌آورم».

»  سه نوع تفریح را از هم متمایز کنید:

تفریح نوع خاصی از فعالیت نیست و شکل‌های متفاوتی دارد. شما باید تفریحات را شناخته و مناسب‌ترین آن‌ها را که از لحاظ روحی و جسمی و شرایط به شما نزدیک است را انتخاب کنید و حتماً انجام دهید.

تفریح انفرادی:

این نوع تفریح برای افراد لذت خاصی دارد. سرگرمی‌ها و معماها، صرف وقت در آشپزخانه همراه با عشق و علاقه، مطالعه‌ی مطالب خواندنی و جالب، نمونه‌ای از تفریحات انفرادی محسوب می‌شوند.

تفریح موازی:

شرکت در تماشای بازی‌های فوتبال دانشکده‌ در فصل پاییز و ملاقات با دوستان قدیمی در آنجا، قدم زدن در پیاده‌روی یک پارک زیبا و مطالعه‌ی همزمان کتاب مورد علاقه در آن مکان، نمونه‌هایی از این نوع تفریح هستند.

شخصیت‌های نوع «آ» به دلایل متفاوتی ترجیح می‌دهند در تفریحات موازی شرکت کنند، که یکی از دلایل آن میل آن‌ها به رقابت است.

تفریح مشارکتی:

این نوع تفریح در برگیرنده‌ی تعامل با دیگران به شکلی دلپذیر جهت رسیدن به هدفی مشترک است. ورزش‌های گروهی نظیر فوتبال و بسکتبال نمونه‌هایی از این نوع تفریح هستند. تفریح مشارکتی که پیشرفته‌ترین نوع تفریح محسوب می‌شود، در تقویت حس تواضع  و فروتنی و کاهش حس برتری جویی نقش عمده‌ای دارد.

در این تفریحات مفهوم «ما» گسترش می‌یابد و مفهوم «من» کم‌رنگ‌تر می‌شود.

 

شخصیت شما چه «آ» و «ب» باشد تفاوتی نمی‌کند. شما باید تفریح را در بطن زندگی خود وارد کنید. قانون جذب از ما خواهان ایجاد تغییرات اساسی است. تغییراتی که ما را به شادی نزدیک می‌کند. تفریح بعد از کار شما را شاد خواهد کرد.

وقتی بتوانید بین کار و تفریح تعادل برقرار کنید، یعنی در حال لذت بردن از زندگی هستید، یعنی اصول و قواعد راز قانون جذب را در مسیر زندگی خود به جریان انداخته‌اید. تفریح، نیاز امروز بشر است، در هر شرایطی و در هر موقعیتی، چه کوچک باشد و چه بزرگ، چه ساده باشد، چه بسیار پیشرفته.

تفریح کنید تا بتوانید شادتر، سالم‌تر و پُر انرژی‌تر، هر روزتان را آغاز کنید.

در همین زمینه بخوانید:

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  تا چند سال پیس شدیدا پایبدن به تفکرات نوع آ داشتم اما کم کم به این نتیجه رسیدم که تفریح به اندازه خواب و خوراک و کار مهمه

 2. کاربر سوخت جت rawy می‌گوید

  واقعا زیبا بود . nنمیدونم چرا ، ولی حس میکنم این موضوع در جامعه ما کلا ضعیف هست و باید روش کار کنیم

 3. کاربر سوخت جت 0931 می‌گوید

  برای منکه مفید بود، چون واقعا تیپ شخصیتی آ هستم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**