دانستن تفاوت تاکتیک و استراتژی زندگی شما را دگرگون خواهد کرد

چون هر استراتژی برای عملی شدن نیاز به تاکتیک دارد...

 

نقل است که می‌گویند انسان‌های بزرگ، هدف‌های بزرگ دارند و انسان‌های معمولی، رویاها و آرزوهای بزرگ؛ اگر هنوز یادتان نرفته باشد، درباره تفاوت رویا و آرزو اینجا بسیار صحبت کردیم.

اما چرا به این سرعت، سر این قضیه بازگشتیم؟

به‌این‌علت که در هدف‌گذاری‌ها، یک اشتباه استراتژیک بسیار بزرگ و مهم صورت می‌گیرد؛ و این اشتباه همین‌طور ادامه پیدا می‌کند. به قول معروف، «خشت اول چون نهد معمار کج/ تا ثریا می‌رود دیوار کج» حالا اینجا، یک خشت اول نادرستی گذاشته‌شده و هرچقدر پیش می‌رود، به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

این خشت اول کج و این اشتباه استراتژیک مهم چیست؟

در ابتدا باید چند تا تعریف را مرور کنیم؛ بهتر است این تعریف‌ها را، از زبان نظامیان بشنویم :

تفاوت تاکتیک و استراتژی
تفاوت تاکتیک و استراتژی

طراحان نظامی معتقدند که هدف، یعنی چیزی که یک عملیات نظامی، به سمت‌وسوی آن متمرکز شده است؛ یک‌چیز روشن، قاطع و نائل شدنی. پس‌ازاین تعریف، به دو تعریف بسیار بسیار مهم دیگر هم خواهیم رسید :

 • استراتژی

 • تاکتیک

طراحان نظامی در تعریف استراتژی، گفته‌اند که اهدافی است که در یک عملیات نظامی، قرار است به دست بیاید. مثل این‌که ما قصد داریم فلان منطقه را تصرف کنیم یا قصد داریم فلان نیروگاه را از کار بیندازیم و امثالهم…

طراحان نظامی در تعریف تاکتیک نیز گفته‌اند که، چگونگی عملیاتی شدن استراتژی، می‌شود تاکتیک.

برای مثال؛ شما می‌خواهید فلان منطقه را تصرف کرده و به اشغال خود دربیاورید. این، یک استراتژی روشن است.

اما چگونه؟ این، می‌شود تاکتیک.
مثلاً ما قصد داریم شبیخون بزنیم و در فلان منطقه که دشمن ضعف دارد، عملیات کرده و از اصل غافلگیری استفاده کرده و مهم‌ترین ستاد فرماندهی دشمن را تصرف کنیم. این، می‌شود یک تاکتیک روشن.

یا ما قصد داریم ده هزار چترباز را شبانه، در فلان نقطه‌ضعف دشمن پیاده کرده و عملیاتی برق‌آسا را علیه سیستم‌های فرماندهی‌اش انجام بدهیم. این، می‌شود یک تاکتیک.

درواقع ساده‌ترش می‌شود این‌که :

استراتژی، یک هدف کلی ولی روشن است؛اما تاکتیک، یک سیستم کاملاً تعریف شده و برنامه ریزی شده و به زبان ساده‌تر، یک هدف تبدیل به کنش‌های روزمره شده است.

حالا می‌رسیم به‌اشتباه عمیقی که بسیاری از رهروان مسیر موفقیت انجامش می‌دهند :

بیشتر مردم استراتژی دارند، ولی تاکتیک ندارند.

به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها ایده‌های قشنگی دارند، اما هدف‌های اجرایی قشنگی ندارند. بگذارید کمی ساده‌ترش کنیم تا همه آن را متوجه بشوند.

مثال یک :

 • استراتژی : من قصد دارم در کنکور سال بعد، یک رتبه دورقمی بیاورم.
 • تاکتیک : باید که روزانه، دست کم هفت ساعت مطالعه کنم، باید از تجربیات نفرات موفق سال‌های قبل استفاده کنم، باید به کلاس‌هایی بروم، باید روش مطالعه خودم را به‌گونه‌ای طراحی کنم که بیشترین بازدهی را داشته باشد؛ باید هرروز بدون وقفه برنامه‌ام را دنبال کنم.

مثال دو:

 • استراتژی : من قصد دارم ثروتمند شوم.
 • تاکتیک اول : من در رشته مدیریت سابقه دارم. یک دوره مدیریت اجرایی خوب را شرکت می‌کنم و سپس، از تجربیات دیگر مدیران موفق استفاده کرده و با درآمد کم، در یک شرکت شروع به کار می‌کنم. سپس همه هم‌وغم خودم را ارتقای سطح کیفی و کمی شرکت قرار می‌دهم؛ درنتیجه موفقیت شرکت، من نیز موفق شده و به ثروت خواهم رسید.
 • تاکتیک دوم : محصول a را تولید کرده و شروع به بازاریابی می‌کنم؛ بازخوردهای بازار را گرفته و آن را اصلاح می‌کنم و دوباره به بازار عرضه‌اش می‌کنم تا موفق شوم.

مثال سه:

 • استراتژی : من قصد دارم ازدواج خوبی داشته باشم.
 • تاکتیک : نزدیک مشاور می‌روم، عقاید خودم را در این زمینه با او مطرح می‌کنم. بخش‌های نامربوط آن را حذف کرده و بخش‌های درست عقایدم را حفظ می‌کنم. سپس اقدام کرده و موردهای مناسب معرفی شده را با رویکرد و اعتقادات خاص و اصلی خودم مطابقت می‌دهم تا به بهترین انتخاب برسم.

می‌بینید؟ اگر شما استراتژی داشته باشید ولی تاکتیک نداشته باشید، به هیچ کجا نخواهید رسید و همیشه، درگیر کلیات خواهید بود؛ به عبارت دیگر، فقط ایده‌ها و فکرهای قشنگی خواهید داشت ولی به هیچ موفقیت و جایگاهی نخواهید رسید.

آیا تا به حال شما هم درگیر چنین اشتباه فاحش و بزرگی شده‌اید؟

پس از امروز به بعد، روی تاکتیک‌ها تمرکز کنید؛ ضمن این‌که راهبردهایی نیز باید داشته باشید. هرچند که اکثریت ما راهبرد داریم، مشکل اصلی در همین تاکتیک‌هاست.

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. حامد می گوید

  استراتژی هدف نیست.

 2. مهدی عباسلو می گوید

  با عرض سلام و ادب. استراتژی از نوع برنامه است و قابل مقایسه با هدف نیست. استراتژی راه رسیدن به هدف است. اگر بخواهیم مقایسه ای انجام بدیم باید استراتژی و تاکتیک رو که هر دو از جنس برنامه هستند مقایسه کنیم.

 3. احمد می گوید

  فکر می کنم چیزی که به عنوان استراتژی تو این مطلب معرفی شده، هدف هست نه استراتژی. بزرگترین تفاوت بین هدف و استراتژی اینه که هدف، حالت کمی داره ولی استراتژی، حالت کیفی داره.

  1. مرتضی واحد می گوید

   موافقم

 4. ayat zidan می گوید

  سلام میشه تفاوت هدف و استراتژی رو خلاصه وار بگید؟
  و اینکه یه تعریف برا راهبرد بگید بی زحمت.خیلی ممنون مقاله عاااالی بود

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   راهبرد کلمه معادل فارسی استراتژی است.

 5. سيد حسين واقفي می گوید

  امسال در كنكور ٩٦ زمين خوردم
  داراي هدف بودم ولي استراتژيك كار نكردم و واقعا تمااام مقاله مثال بارز براي يك تجربه تلخ براي من بود

 6. dashyasin می گوید

  مقاله جاابی بود .. نحوه انتخاب تاکتیک هم از جمله ضعف های افراد دارای استراتژی عستش گاهی انقدر تاکتیک های اشتباه انتخاب میکنیم که از هدف خود دور میشویم یا اصلا فراموشش میکنیم . تاکتیک خوب به همراه استراتژی قوی لازم و ملزوم هم هستن.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**