دو برابر کردن سرعت خواندن فقط با یک تکنیک چند مرحله‌ای ساده

یک سؤال ساده:

 • آیا می‌خواهید همین حالا با صرف چند دقیقه از وقت‌تان تا آخر عمر هر روز یک ساعت در وقت‌تان صرفه جویی کنید؟
 • یک کتاب را با سرعتی دو برابر فعلی‌تان بخوانید؟
 • ظرف چند دقیقه روزنامه‌ی صبح را مطالعه کنید؟
 • گزارش‌ها، صفحه‌های اینترنتی، ایمیل‌ها، روزنامه‌ها و مجله‌ها را با استرس کمتر و لذت بیشتری بخوانید؟

شما می‌توانید. این کار واقعاً کار آسانی است. تنها چیزی که نیاز دارید یک تایمر است که بتواند سر زمانِ تعیین شده زنگ بزند و همچنین اشتیاق برای پیدا کردن راه جدیدی به منظور استفاده از مغزتان.

برای شروع، یک فصل از کتاب مورد نظرتان را انتخاب کنید و 20 دقیقه آن را بخوانید. سپس سطرهایی را که این مدت خوانده‌اید بشمارید و یک جای مطمئن آن را یادداشت کنید. با این کار متوجه سرعت خواندتان در حال حاضر می‌شوید. حالا بیایید چیزی راجع به فرآیند خواندن را با هم یاد بگیریم.

فرآیند سه مرحله‌ای این تکنیک تندخوانی

سه عامل، سرعت شما را در خواندن تعیین می‌کند. وضعیت فیزیکی، وضعیت ذهنی و تکنیکی که برای خواندن از آن استفاده می‌کنید.

[bs-quote quote=”هنوز هم باور دارم که نشستن و کتاب خواندن واقعا بهترین راه برای یادگیری چیزی است.” style=”style-21″ align=”left” color=”#1e73be” author_name=”اریک اشمیت” author_job=”میلیاردر آمریکایی و مدیر گروه آلفابت”][/bs-quote]

اگر چه مغز فوق‌العاده توانمند انسان کلمه‌های یک متن را با سرعت غیر قابل تصوری تشخیص می‌دهد ولی در مدرسه به ما یاد داده‌اند که مثل ماشین فقط با دنده‌ی یک حرکت کنیم. به ما یاد داده‌اند که هر کلمه را آهسته و با دقت بخوانیم، آن را سبک و سنگین و سپس کاملاً درک کنیم. البته این حرکت کند، توانایی‌هایتان را ضعیف و مقدار زیادی از وقت ارزشمندتان را تلف می‌کند. پس به جای اینکه همیشه با دنده‌ی یک راه بروید آماده باشید که با دنده‌ی پنج یعنی با سرعت حرکت کنید و یک عمر از مهارت تندخوانی لذت ببرید.

» مرحله‌ی اول: حالت فیزیکی

تحقیقات نشان داده‌اند که حالت فیزیکی زیر در تندخوانی و درک مطلب بیشتر به شما کمک می‌کند. پاهایتان را طوری که احساس راحتی کنید روی زمین بگذارید، صاف بنشینید و در حالی که نفس‌تان را بیرون می‌دهید شانه‌هایتان را شُل کنید. همین حالا این کار را انجام بدهید. سپس عضله‌های صورت‌تان را شُل کنید و به آرامی لبخند بزنید. تفاوتی احساس نمی‌کنید؟

» مرحله‌ی دوم: انتظار موفقیت و تکنیک نارنگی

حالا با استفاده از «تکنیک نارنگی» یک حالت ایده‌آل ذهنی در خودتان به وجود بیاورید. شاید تکنیک نارنگی اصطلاح عجیبی به نظر برسد اما این تکنیک، مغزتان را طوری به کار خواهد انداخت که بتوانید با سرعت، هر چیزی را بخوانید. همین طور که این مطلب را می‌خوانید از این تکنیک استفاده کنید و ببنید که چه تأثیری روی زندگی شما خواهند گذاشت:

 • 1- انتظار موفقیت داشته باشید. به خودتان بگویید که از خواندن یک مطلب چه هدفی دارید. همیشه از خواندن هر مطلب یک هدف داشته باشید.
 • 2- دستتان را جلو ببرید و در ذهن‌تان یک نارنگی را از درخت بکنید. همین حال که مشغول خواندن این صفحه هستید این کار را بکنید. رنگ، پوست و حتی شیرینی و بوی خاص آن را تجسم کنید. سپس آن را دست به دست کنید تا بفهمید که چقدر وزن دارد.
 • 3- با دستی که معمولاً با آن کار می‌کنید نارنگی خیالی را در بالای پشت سرتان قرار بدهید. آن بخش را آرام با دست‌تان لمس و تصور کنید که نارنگی چند سانتیمتر بالای سرتان در هوا شناور است. دست‌تان را پایین بیاورید و شانه‌هایتان را کاملاً شُل کنید. تظاهر کنید که هر طور سرتان را حرکت بدهید این نارنگی خیالی همیشه در همان جا می‌ماند.
 • 4- چشم‌هایتان را ببندید و اجازه بدهید که نارنگی چند سانتیمتر بالاتر از سرتان شناور بماند. دقت کنید که تا چه اندازه احساس آرامش و هوشیاری به شما دست می‌دهد. تصور کنید که قدرت بصیرت پیدا کرده‌اید.
 • 5- با حفظ این احساس، چشم‌هایتان را آرام باز کنید. کتاب را رو به روی خود صاف نگه دارید و 20 ثانیه‌ی دیگر، آن را بخوانید.
 • 6- یک بار دیگر تعداد خط‌هایی را که در این 20 ثانیه خواندید یادداشت کنید.

چطور بود؟ خواندن برای شما راحت‌تر شده است؟ کلمه‌ها راحت‌تر در ذهن‌تان جریان پیدا می‌کنند؟ در اکثر موارد سرعت افراد در خواندن با استفاده از این تکنیک 50 درصد بیشتر می‌شود. بیایید این تکنیک‌ها را مرور کنیم:

مرحله‌ی اول: تنظیم حالت فیزیکی، آرامش، لبخند، خم کردن سر و صاف قرار دادن کتاب.

مرحله‌ی دوم: انتظار موفقیت، استفاده از تکنیک نارنگی.

قبل از هر چیزی اگر تاکنون در مورد خلاصه‌ کتاب های سوخت جت چیزی نشیده‌اید حتما از این قسمت بهترین کتاب‌های دنیا را به صورت صوتی و PDF دانلود کنید.

 

» مرحله‌ی سوم: خواندن قسمت بالای کلمه‌ها

حالا به بالای کلمه‌هایی که می‌خوانید توجه کنید. به عبارت دیگر نباید روی کل کلمه تمرکز کنید، فقط به بخش بالایی کلمه‌ها نگاه کنید و سریعاً از کنارشان عبور کنید. همین پاراگراف را با این تکنیک بخوانید. تحقیقات علمی کارآیی این شیوه‌ی جدید را ثابت کرده‌اند.

نکته‌ی بعدی اینکه، وقتی به پایان هر خط می‌رسید فوراً به ابتدای خط بعدی نگاه کنید. در این حالت با کنار گذاشتن عادت‌های  بدی مثل دوباره خوانی و تمرکز روی تک تک واژه‌ها برای سبک و سنگین کردن‌شان می‌توانید با سرعت بیشتری کلمه‌ها و جمله‌ها را درک کنید.

حالا بیایید 20 ثانیه‌ی دیگر تندخوانی را تمرین کنیم. حالت فیزیکی‌تان را تنظیم کنید، آرامش داشته باشید، لبخند بزنید، سرتان را خم کنید و کتاب را صاف نگه دارید. چشم‌هایتان را ببندید و انتظار موفقیت داشته باشید. نارنگی خیالی‌تان را در جای خودش قرار بدهید. در همین زمان تجسم کنید که بصیرت پیدا کرده‌اید و بعد چشم‌هایتان را روی بخش بالای هر کلمه حرکت بدهید و پس از رسیدن به انتهای هر خط فوراً به ابتدای خط بعدی بروید.

دوباره خط‌هایی را که در این 20 ثانیه خواندید بشمارید.

چه تفاوتی ایجاد شد؟
چند خط بیشتر خواندید؟
جالب نیست که ظرف ده دقیقه تا این حد مهارت شما در خواندن پیشرفت کرده است؟

20 ثانیه‌ی دیگر به خواندن ادامه بدهید. از همه‌ی چیزهایی که تا به حال یاد گرفته‌اید استفاده کنید. این بار کمی بیشتر به خودتان فشار بیاورید. خودتان را مجبور کنید که حتی با سرعت بیشتری بخوانید.

» شما بیشتر از آنچه فکر می‌کنید باهوش هستید:

ذهن شما منبع فوق‌العاده‌ای دارد که با استفاده از این سه مرحله برای دو برابر کردن سرعت خواندن‌تان توانستید به این منابع دست پیدا کنید.

به خودتان قول بدهید که هر وقت می‌خواهید مطلبی بخوانید از این تکنیک‌ها استفاده کنید. بهتر است برای چند هفته‌ی آینده یادداشتی تهیه کنید و همراه‌تان داشته باشید که استفاده از این تکنیک‌ها را به شما یادآوری کند. این مقاله را حداقل چند بار دیگر بخوانید. یک کپی از آن بگیرید و در کشوی میز یا کیف‌تان بگذارید.

از مزایای افزایش خواندن و درک مطلب استفاده کنید. به عنوان خواننده‌ای کارآمد به مرو زمان با تقویت مهارت‌هایتان خواندن برایتان آسان‌تر خواهد شد.


در همین زمینه حتما مقاله‌ی زیر را بخوانید:

چرا هرآنچه که راجع‌به نحوه کتاب‌ خواندن یادگرفتید اشتباه است (و بهترین روش چیست؟)

مقالات مرتبط:
9 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  مطلب کاربردی و خوبی بود

 2. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  این رو قبلا هم شنیده بودم، کلا کتاب خوندن اگه با تمرکز انجام بشه بسیار لذت بخشه، تندخوانی کلی پیشینه داره و چند مدل داره، یکیش تندخوانی به صورتیه که چشم کلمات رو سریع میبینه
  یه نوعی هم هست به اسم فتو ریدینگ به صورتی که شخص به جایی میرسه که با نگاه کردن به صفحات کتاب انگار اون صفحات رو اسکن میکنه و کل مفاهیم وارد مغزش میشه، البته اینا نیاز به تحقیق و تمرین زیاد داره و نمیشه همینطوری گفت که تضمین شده هستن بلکه مهمه که چطوری تمرینشون میکنیم

 3. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  سلام این روش برای درس و کنکور خوبه؟اگه میشه سریع جواب بدین

  1. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

   بله که خوبه من خودم بخاطر کند خوندنم همه مطالبو نتونستم برسونم بخونم… ولی به شرطی که مطالب عمیق تو ذهنت بمونن و از یادت نرن

 4. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  عالی بود ممنون

 5. کاربر سوخت جت el N می‌گوید

  خیلی فوق العاده بود . مرسی

 6. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  مرسی خیلی خوب بود

 7. کاربر سوخت جت ahar می‌گوید

  عالی بوددددد
  واقعا ممنون و خدا قوت
  چه زیبا چه کامل چه جامع واقعا احسنت
  باریکلللاااااااااا
  چه خوب
  چه مفیدددد

 8. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  سلام وسپاس.
  فوقالعاده بود
  حس آرامش و تندخوانی بی مانندبود.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**