سه تکنیک واقعا کاربردی برای مدیریت زمان‌ که خلاصه‌ی نود درصد کتاب‌های بازار است

وقت کافی نداشتن یکی از رایج‌ترین بهانه‌ها برای شروع نکردن کاری یا شاید به پایان نرساندن کاری است.اگر نمی‌توان ساعات اضافی را به روزها اضافه کرد،می‌توان از وقتی که در اختیار است، استفاده‌ی مؤثرتری نمود.

قدر مسلم این که می‌توان با استفاده‌ی ماهرانه از زمان،وقت بیشتری به دست آورد تا در آن با افرادی باشیم که ما را خوشحال می‌کنند و در این حالت قطعاً زمان کمتری را در استرس سپری می‌کنیم و زمان بیشتری را صرف به انجام رسانیدن کارها می‌نماییم.

1- قورباغه را قورت بده:

برایان تریسی،کارآفرین پیشرو کانادایی، یک اصطلاح بسیار عالی در زمینه‌ی مقابله با وقت کشی و تنبلی،ابداع کرده است،که یکی از بهترین راهکارها برای مبارزه با تلف کردن وقت است.به این معنی که باید سخت‌ترین کار را اول از همه انجام داد.ما به دلایل مختلفی دچار پدیده‌ی اتلاف وقت می‌شویم که مهمترین آن ترس است.

چه ترس از این که مبادا کاری که انجام می‌دهیم به اندازه‌ی کافی مهم نیست و چه ترس از طرد شدن و حتی رسوا شدن در میان جمع نیز از دلایل دیگر است. گاهی وقت تلف می‌کنیم،چون با برقراری ارتباط کاری که در دست داریم احساس خوبی نداریم. برای همین باید کمی وقت بگذاریم و روی هدف بزرگمان تأمل کنیم تا بتوانیم پله‌ها را یکی بعد از دیگری برای رسیدن به نقطه‌ی مورد نظر مشخص کنیم.

یادمان باشد که آسیب‌پذیری احساس خوبی است که وقتی ما بزرگ می‌شویم قرار است پیدا کنیم و بر اساس آن ارتباط با کسی یا چیز مهمی را برقرار کنیم.وقتی می‌فهمیم چیز مهمی وجود دارد که مدام به تعویق می‌اندازیم،در این صورت باید آن قورباغه را قورت بدهیم و کار را تمام کنیم.

در ابتدای روز،به آنچه که باید انجامش دهید نگاه کنید و آنچه را که برایتان ترسناک است و شما به تعویق می‌اندازید شناسایی کنید و آن کار را اول از همه انجام دهید.

باید یک تلفن سخت بکنید؟انجامش دهید.چندین ماه است که خواندن کتابی را به تعویق انداخته‌اید؟همین الان شروع کنید.

اگر آن قورباغه را نخورید،همان مسأله تمام روز و حتی روزهای بعد باعث حواس‌پرتی شما می‌شود و مانع از  این می‌شود که اصلاً کاری انجام دهید.

ممکن است کلی بهانه بتراشید که آن را به تعویق بیندازید،آن را خیلی زود و اول از هر چیزی انجام دهید:ممکن است سر ناهار باشد». «هیچ کس دوست ندارد بعد از ظهر مزاحمش شوند».«الان برای تلفن کردن خیلی دیر است». «فردا سعی می‌کنم»…

واقعیت این است که به این ترتیب شما تمام روز خود را خراب می‌کنید و همین پروسه را روز بعد تکرار می‌کنید.پس همین اول وقت قورباغه را قورت بدهید و خود را خلاص کنید.

البته برای بعضی از افراد این روش ممکن است نه تنها خوب جواب ندهید بلکه برعلیه‌شان باشد. موضوع کامل را در پادکست قورباغه را قورت نده بخوانید.

2- روش گوجه فرنگی:

این تکنیک روش به درد بخوری برای شروع یک پروژه‌ی بزرگ است.زمانی که حتی مطمئن نیستید از کجا شروع کنید.یک آشپزخانه‌ای شبیه گوجه فرنگی تهیه کنید و قبل از این که کارتان را شروع کنید،بر روی آن یک فرصت 20 دقیقه‌ای مشخص کنید.در این 20 دقیقه هیچ کاری غیر از تمرکز روی کاری که در دست دارید،نکنید.اگر نوشتن را به تعویق انداخته‌اید می‌توانید به مدت 20 دقیقه فقط بنویسید.

اگر باید یک نقشه‌ی ذهنی بکشید یا یک ایده‌ی جدید را پرورش دهید،که هنوز کاری برای آن انجام نداده‌اید،در این 20 دقیقه فقط آن کار را انجام دهید.اگر نیاز دارید طرح پیش‌بینی فروشتان را تهیه کنید،فقط و فقط آن کار را انجام دهید.خیلی روش مؤثری است.

این روش باعث می‌شود چیزهایی را که حواس شما را پرت می‌کند کنار بگذارید و کم کم کار را شروع کنید.نگران نباشید اگر ساعتی به شکل گوجه فرنگی برای آشپزخانه ندارید،همیشه بهترین روش برای فائق شدن به سد پیش رو،این است که«فقط انجامش دهید».

اگر میخواهید به طور جزئی و کامل با این روش آشنا شوید و از آن استفاده کنید ویدیوی آموزشی پومودورو را از دست ندهید.

خیلی به دور دست‌ها نگاه نکنید.
از همین نزدیکی شروع کنید.
فقط شروع کنید.

اگر دوست دارید بیرون بروید ولی هوای بیرون سرد است.با پوشیدن لباس‌های گرم ورزشی شروع کنید.بند کفش‌هایتان را ببندید و بیرون بروید.دیگر آن موقع شروع به دویدن کرده‌اید و فراموش می‌کنید که نگران چیزی بوده‌اید.اگر می‌خواهید سالم‌تر غذا بپزید،این کار را نمی‌توانید با گنجه‌های پُر از غذاهای بی‌خاصیت انجام دهید.با بیرون انداختن این مواد مضر و جایگزین کردن آن‌ها با غذاهای سالم شروع کنید.

معنای حرکت این است که خود را در معرض آن قرار دهید. باید در معرض ریسک و طرد شدن و …قرار بگیرید. ولی نهایت سعی خود را بکنید. در این صورت دیگر چیزی به اسم شکست فردی وجود ندارد. ممکن است مجبور شوید همین طور که جلوتر می‌روید، کارهای متفاوتی را تجربه کنید که شاید برایتان بهتر باشد. به هر حال بدون شروع کردن به جایی نمی‌رسید. گاهی راه حل خیلی ساده است؛ کمتر فکر کنید و بیشتر حرکت نمایید.

3- کارها را دسته‌بندی کنید:

اغلب اوقات ساده‌ترین چیز کمک می‌کند که بزرگترین نتایج را به دست آوریم. برای آنکه مفهوم«کمتر بهتر است»را جا بیندازید و از مزایای آن بهره‌مند شوید، لازم است که یک چیز دیگر را هم جا بیندازید:«خیلی ساده است».

4-دسته‌بندی:منظم کردن چیزها در مجموعه‌ها و گروه‌های کوچک‌تر

به جای این که از یک کار به کار دیگر بپریم، کارها را باید دسته‌بندی کنیم تا بتوانیم چیزهای بیشتری را به انجام برسانیم. یک روز عادی ممکن است شامل این موارد باشد:

جواب دادن به تلفن‌ها، جواب دادن به ایمیل‌ها، یا انجام کاری که به صورت یکباره پیش آمده است.

چند بار پیش آمده است که داشتید روی پروژه‌ای کار می‌کردید، یک باره کار دیگری پیش آمده و در نهایت تمرکزتان کاملاً از بین رفته است؟ رفتن از یک کار به کار دیگر و سعی دوباره برای بازگشت به کار اولیه و تلاش برای بازیابی تمرکز، فرآیندی است که اگر مکرر باشد، می‌تواند استرس، خستگی فکری، عدم خلاقیت، افت بازدهی و … به بار آورد.

تخمین زده شده است که وقتی از یک پروژه به پروژه‌ی دیگری می‌پرید، حدود 5 دقیقه طول می‌کشد دوباره تمرکز کامل خود را روی پروژه‌ی اولیه به دست آورید. این مسأله نه تنها از نظر فکری دشوار است، بلکه همیشه از تمرکز واقعی به شدت فاصله خواهیم داشت.

در ضمن قبلا در مقاله‌ای به طور کامل تکنیک‌های بی‌نظیر برایان تریسی برای تمرکز فوق‌العاده روی کار را برایتان توضیح دادیم. برای خواندنش می‌توانید اینجا کلیک کنید

» برنامه‌ریزی پنج دقیقه‌ای روزانه:

پنج دقیقه قبل از اینکه کار روزانه‌ی خود را شروع کنید، اولویت‌های مربوط به همان روز را مشخص کنید.

 • * کدام قورباغه‌ها هستند که باید در این روز قورت داده شوند؟
 • * برای چه چیزی و چه کسی باید امروز وقت بگذرام؟
 • * من منتظر پاسخ چه کسی هستم؟
 • * برای چه چیزی باید برنامه‌ریزی کنم؟
 • * کدام کار است که با انجام دادنش به هدفم نزدیک‌تر می‌شوم؟

 

اگر می‌خواهید از وقت خود به نحو بهتری استفاده کنید که رضایت بخش‌تر و سازنده‌تر باشد و در عین حال با چیزهایی که مورد علاقه‎ی شماست، بیشتر مرتبط باشد، پس باید ارزش زمان را بدانید و نحوه‌ی سپری کردن زمان را هم بلد باشید. به محض اینکه برای وقت خود ارزش واقعی در نظر گرفتید، خیلی مؤثرتر می‌توانید برای خودتان وقت‌های آزاد کنار بگذارید. این یک روش عملی است که به نحو احسن جواب می‌دهد.


در مورد مدیریت زمان بیشتر بخوانید:

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. آرش می گوید

  به نظر بنده قبل از تمام این کارها باید از نظر ذهنی آمادگی پذیرش انگیزه و انجام.رو در ذهن ایجاد کرد تا در عمل هم موفق بود
  که دقیقا مشکل من همینه

 2. فاطمه سلطانی می گوید

  ممنون خانم فراهانی مطلب رو واضح رسانده بودید سپاس دوباره

 3. ونوس می گوید

  عاالی من کتاب قورباغه ات راقورت بده

 4. حسین می گوید

  مختصر و جالب بود

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**