یک فرمول برای خوش شانسی واقعی از دارن هاردی

دوست دارید آدم خوش شانسی باشید و به خاک که دست می‌زنید، طلا بشود؟
خیلی ساده است؛ ما فرمول خوش شانسی را برای شما کنار گذاشته‌ایم. بله اغراق نمی‌کنیم.
تنها کافی است آن را بشناسید و به آن عمل کنید.

طبیعی است که
قدم اول این است که شما این فرمول را بشناسید.
اما قدم دوم آن است که شما به این فرمول عمل کنید.
اما قدم دوم خیلی مهمتر است. اگر قدم دوم را نداشته باشید، عملاً داشتن قدم اول هیچ به درد شما نخواهد خورد.

به قول دارن هاردی، اگر قرار بود صرفاً با داشتن اطلاعات بیشتر و جدیدتر به موفقیت برسید، با تهیه یک اینترنت پرسرعت و رایانه یا گوشی هوشمند، باید این اتفاقات می‌افتاد، نه؟

در این مورد، ناتالیا پوگونیا نگاه جالبی دارد. او را نمی‌شناسید؟ او خانمی است که از شطرنج‌بازان بزرگ دنیا بوده و البته هنوز هم هست. این شطرنج‌باز درباره تمرین شطرنج می‌گوید که:

«قانون پارتو در شطرنج هم صادق است: شطرنج هشتاد درصد تمرین عملی و بیست درصد مطالعه است. مطالعه زیاد در تو تولید تنش و فشار می‌کند. پس نیازی داری برای رفع این تنش بازی و تمرین هم بکنی…»

جالب این‌که اشاره هم می‌کند که افراد بسیاری را هم دیده که هم استادان بین‌المللی شطرنج را شکست داده‌اند و هم استاد بزرگ‌ها؛ بدون هیچ نرم‌افزار خاصی. تنها با مطالعه تعداد کمی کتاب؛ راز آن‌ها بازی بسیار و یادگیری از این بازی‌ها مخصوصاً در رقابت با قوی‌ترها بوده.

 

برگردیم به فرمول خوش شانسی دارن هاردی؛ همان فرمولی که باید یاد بگیریم و البته بسیار و بسیار آن را اجرایی کنیم. اما این فرمول چیست؟ بخش اول این فرمول چنین است:

1-30-5-3-1-30-30

خب، حالا این عددها یعنی چه و چه می‌گویند؟

اول این‌که اجازه بدهید سه نکته و درس جالب از دارن هاردی برای‌تان مطرح کنیم که پیش‌زمینه‌ای برای این فرمول باشد تا بعد برسیم به موارد بعدی.

3 درس مهم برای افزایش خوش شانسی و موفقیت

 

» درس اول جذب خوش شانسی و موفقیت

این درس را دارن هاردی از برایان تریسی یاد گرفته است. برایان به او گفته ده سنت از هر دلار را خرج یادگیری شخصی‌اش کند. او هم چنین کرده است. جالب این‌که در سال‌های اول درآمدش به شکل عجیبی بالا می‌رفت. او یک‌دهم از درآمدش را صرف آموزش خودش می‌کرد. البته اعتراف می‌کند که گاهی نیز این کار برایش بسیار سخت می‌شد؛ چون ناچار بود کسی یا یک مربی یا یک دوره را پیدا کند که بتواند چیزی یاد بگیرد و این، گاهی کار راحتی نبود.

»‌ درس دوم جذب خوش شانسی و موفقیت

اگر عادت به انجام کارهایی که دوست ندارید داشته باشید،
غالباً چیزهایی را که دوست دارید به دست خواهید آورد.

فرمول جالبی است، نه؟ خود دارن هاردی به شدت به این فرمول اعتقاد داشت و خودش را به انجام کارهایی که دوست نداشت، می‌بست. به تعبیر خودش، کار درست همان کاری است که معمولاً نمی‌خواهیم انجام بدهیم؛ چون برای‌مان سخت است.

این را هم بخوانید:
فلسفه‌ی درد چیست و چرا به آن نیاز دارید

 

» درس سوم جذب خوش شانسی و موفقیت

حتی یک روز را هم از دست ندهید. این، شعار معروف مایکل فلپس، اسطوره شنای جهان هم هست؛ او در جایی می‌گوید آخرین روزی را که تمرین نکرده، یادش نمی‌آید. دارن هاردی هم درباره پدرش می‌گوید که به شدت منظم بود و همه روزه ورزش می‌کرد، طوری که ساعت‌تان را می‌توانستید با ساعت برنامه‌هایش هماهنگ کنید و پدرش، حتی یک روز را هم از دست نداد. این، بزرگ‌ترین راز موفقیت است: مداومت و تداوم و ثبات قدم و حتی یک روز را هم از دست ندادن…

حالا برسیم به فرمول بزرگ خوش شانسی . با این توضیح که یادگیری و عمل به ان‌چه یاد گرفته‌ایم همیشه کار راحتی نیست. اتفاقاً کاری سخت است. ولی موفقیت، در فراسوی کارهای سخت منتظر شما نشسته است. پس باید به سمت دیگر کارهای سخت بروید و در این کار نیز مداومت داشته باشید و یک روز را هم از دست ندهید.

 

» فرمول خوش شانسی 

در این فرمول، ما با چند عدد روبه‌رو هستیم که برای‌تان توضیحشان می‌دهیم؛

 • 1=سعی کنید یک حوزه را که در آن مشکل دارید را انتخاب کنید. هر حوزه‌ای که می‌خواهد باشد. حالا شما دوست دارید حوزه مالی باشد؟ هیچ اشکالی ندارد. حوزه مالی را انتخاب کنید و سعی‌تان را بر این امر استوار کنید که در این حوزه پیشرفت کنید. تا این‌جا که مشکلی نیست؟
 • 30=به مدت یک ماه، سعی کنید روی ارتقای خودتان در این یک حوزه یا یک هدف وقت بگذارید. اگر بخواهید مثلاً شش ماه یا یک سال یا حتی بیشتر وقت بگذارید، شاید کمی خسته شوید و حوصله‌تان سر برود و بی‌خیالش شوید. همین یک ماه کفایت می‌کند.
 • 5=مثلاً حوزه انتخابی شما حوزه مالی است؛ در این حوزه پنج کتاب دنیا موفقیت خوب را که می‌تواند شما را ارتقا بدهد و مشکل‌تان را حل کند، انتخاب کنید. بله، دقیقه پنج کتاب. می‌توانید از مشاوران یا همکاران متخصص و … کمک بگیرید.
 • 3=در این حوزه انتخابی خودتان، سه نرم‌افزار یا اپلیکیشن یا پادکست یا هر برنامه آموزنده دیگر را اعم از صوتی و تصویری و … انتخاب کنید.
 • 1=سعی کنید یک ورک‌شاپ با سمینار یا کارگاه که نیاز به حضور در آن داشته باشید را هم انتخاب کنید.
 • 30=خب، حالا که کتاب‌ها و نرم‌افزارها و سمینارتان را انتخاب کردید، کارتان را شروع کنید. روزی نیم ساعت وقت بگذارید و کتاب‌هایی را که انتخاب کرده‌اید مطالعه کنید. بله، نیم ساعت کفایت می‌کند.
 • 30=سعی کنید در حین رانندگی و …، سی دقیقه از فایل‌های صوتی و نرم‌افزار و اپ‌هایی که انتخاب کرده‌اید سود ببرید. این زمان هم می‌تواند جزو این فرمول قرار بگیرد. متأسفانه ما زمان‌های زیادی را به این شکل ازدست می‌دهیم؛ پس بهتر است دست‌کم نیم ساعت از زمان‌های مرده خودمان نهایت استفاده را ببریم.

***

حالا وارد قدم دوم این فرمول می‌شویم؛ که البته می‌توانست در دل فرمول قبلی هم جا خوش کند، اما بهتر دیدیم که جدا توضیح‌اش بدهیم.

 

در مطالعه کتاب‌ها، سعی کنید تنها به سه ایده خوب و اجرایی برسید. البته که هر کتابی هزاران ایده مفید می‌تواند داشته باشد. اما شما باید یک برنامه معمولی داشته باشید که قابل اجرا باشد. سه ایده کفایت می‌کند. از برنامه‌های نرم‌افزاری و صوتی و … نیز همین طور استفاده کنید. باید دنبال ایده‌هایی باشید که بشود اجرایی کرد.

خب، حالا یک ماه وقت بگذارید و این ایده‌ها را اجرایی کنید. بله، یک ماه وقت برای اجرای ایده و تغییراتی که لازم است، صرف کنید. اگر تغییرات مالی می‌خواهید، این فرمول را دنبال کنید. اگر دنبال تغییراتی در روابط اجتماعی‌تان هستید، این را اجرایی کنید. در هر حوزه دیگری اگر دنبال بهتر شدن هستید، این فرمول را اجرایی کنید. اگر بعد از یک ماه هم دیدید نیاز به تمدید آن دارید، به راحتی تمدیدش کنید.

 

خب، نظرتان درباره این فرمول خوش شانسی چیست؟

ما که فکر می‌کنیم خیلی شسته‌رفته و قابل اجراست و زیاد هم بلندپروازانه نیست و در کمتر از چند ماه شما را می‌تواند تبدیل به استاد تغییر کند؛ درست مثل خود دارن هاردی که با همین راه‌حل‌ها تبدیل به استاد تغییر شده است…

15 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نی می گوید

  خیلی عالی بود

 2. کاربر سوخت جت مد می گوید

  سلام .وققتون بخیر فرمولا کاملا صحیح ولی مهم ترین چیز استمرا ره استمرار

 3. کاربر سوخت جت ته می گوید

  با توجه به اینکه زمینه ها و حوزه های مختلفی برای یادگیری و کسب مهارت وجود داره لطفا در مورد نحوه اولویت بندی و معیارهای انتخاب اونها هم راهنمایی کنین

  1. کاربر سوخت جت جت می گوید

   چشم حتما

 4. کاربر سوخت جت می می گوید

  دقیقا همینطوره ، وقتی ما میخوایم تغییر کنیم ذهن ما اینو نمیپذیره و مقاومت میکنه و مارو به سمت کار های اسون تر میبره ، باید ایستاد و جنگید برای هر روز اگاهی بیشتر ‌.‌. و کار کردن روی نقاط ضعف ..

 5. کاربر سوخت جت AFAS می گوید
 6. کاربر سوخت جت ند می گوید

  عالی

 7. کاربر سوخت جت نا می گوید

  خیلی خلاصه و مفید بود یه معجون مولتی ویتامین از موفقیت.
  واقعن کمک کننده اس..پیروز باشید

 8. کاربر سوخت جت ضا می گوید

  مسیر موفقیت همیشه سادست ولی باید استمرار باشه واقعا

 9. کاربر سوخت جت یی می گوید

  بسیار عالی بود،سپاس بیکران

 10. کاربر سوخت جت گس می گوید

  خیلی عالی بود.
  البته نیاز به تمرین داره
  همین امشب شروع میکنم این برنامه رو

  1. کاربر سوخت جت یا می گوید

   خیلی عالی بود،،،به نظر من یکی از مهمترین تغییرات من اینه که وقتی کاری رو در هر زمینه ای شروع کردم باید ادامه بدم…
   مطالبتون خیلی ارزشمنده

 11. کاربر سوخت جت ان می گوید

  من کتاب اثر مرکب دارن هاردی رو میخونم خیلی مرد فوق العاده ای هستن و همینطور ایشون میگن که از تغییرهای کوچک و قدم به قدم تغییر های بزرگی ایجاد میشن

 12. کاربر سوخت جت ری می گوید

  بسیار عالی و درجه یک
  واقعاً مفید بود

 13. کاربر سوخت جت را می گوید

  سپاس از مقاله خوبتان
  قهرمان شطرنج زنان اسمشون پولگار است لطفا اصلاح شود

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**