دارن هاردی کیست و با سیستم باورهای او چقدر می‌توانید موفق شوید؟

 • فکر می‌کنید بزرگترین مشکل امروز مردم ما چیست؟
 • فکر می‌کنید بیشتر دعواهای خانواده‌های ایرانی سر چیست؟
 • فکر می‌کنید بیشتر فکر و ذکر جوانان امروز ما درگیر چه بحثی است؟

البته طبیعی است که مشکلات زیادی وجود دارد؛ اما پول شاید، مهم‌ترین مشکل امروز مردم است. البته خود پول هم که نه، بلکه توان کسب درآمد یا توان کسب این پول یا ثروت‌سازی است که می‌تواند به مهمترین مشکل امروز مردم ما تبدیل شود.

پس جای درستی آمده‌اید؛ چون سیستم باورهای دارن هاردی یا سیستم باورهای مالی او، می‌تواند به شدت برای شما راهگشا باشد. اما قبل از هر چیزی، بهتر است که در ابتدا خود دارن هاردی را بیشتر بشناسیم و درباره‌اش بدانیم.

***

یکی از قله‌های مرتفع اصول موفقیت و ادبیات توسعه فردی را بدون شک باید دارن هاردی بدانیم؛ فردی که با کتاب‌ها و آموزه‌ها و گفتارهای خودش، ثابت کرده است که می‌توان به موفقیت جدی رسید؛ بدون هیچ اما و اگری و بدون هیچ میانبری. فردی که در اوج تواضع، اشاره کرد که موفقیت، اساساً راز جدیدی ندارد و همه پدران و مادران و حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و همه گذشتگان ما در همه جوامع آن را می‌دانستند و اجرا می‌کردند.

 

» اما دارن هاردی کیست و چطور به چنین جایگاهی رسیده است؟

دارن هاردی امروزه باید 51 سال داشته باشد؛ چرا که متولد 1971 سن‌دیگو در کالیفرنیاست. او ناشر و بنیانگذار مجله معروف موفقیت بوده و البته چند شبکه تلویزیونی هم داشته است. جالب این‌که در 18 سالگی هم اولین کسب و کارش را شروع کرده است.

جالب است که دارن الگوی خودش را در موفقیت، پدرش می‌داند. پدر او هر صبح سر ساعت مشخصی، در پارکینگ خانه‌شان با وزنه‌ها تمرین می‌کرد. اتاق بچه‌ها و دارن نیز چسبیده به این پارکینگ بود. در واقع هر روز صبح با صدای برخورد وزنه‌ها به زمین از خواب می‌پریدند. به قول دارن، پدرش حتی یک روز را هم از دست نداد…

Just Do What Has to Be Done - Savvy Dad, Greg Hagueدارن با پدرش بزرگ شده است. مادرش علاقه‌ای به این‌که سرپرستی دارن را عهده‌دار شود نداشت و وقتی دارن 18 ماهه بود جدا شد. به همین دلیل بود که او با پدرش زندگی می‌کرد و بزرگ شد. پدرش، فردی سختگیر و منضبط بود؛ بعدها هم افتخار می‌کرد که روش موفقیتی که داشته دست‌کم در مورد دارن خوب جواب داده است.

یکی از بزرگترین درس‌هایی که دارن هاردی در طول مسیر موفقیت یاد گرفت، از پدرش بود، در شش سالگی. وقتی که داشت اسکی بازی می‌کرد و با خوشحالی به پدرش گفت که من از صبح دارم اسکی می‌کنم و یک‌بار هم نیفتاده‌ام. پدرش گفت:

«دارن، تا خودت را تحت فشار نگذاری، نمی‌تونی رشد کنی. باید سقوط کنی تا بهتر شوی؛ سقوط هم بخشی از فرایند پیشرفت است. اگر افتاده باشی یعنی داری جلوتر می‌روی…»

هاردی امروزه یکی از بزرگترین مربیان و مدرسان و مشاوران موفقیت محسوب می‌شود. او عملاً در سن 27 سالگی و در حالی که هنوز سه دهه زندگی‌اش هم کامل نشده بود، تبدیل به یک میلیونر خودساخته شد و کسب و کارهای مختلفی داشت. او بارها اشاره کرده بود که در رقابت با هر کسی، هرچقدر که مستعدتر و جلوتر و … باشد، اگر زمان کافی داشته باشد، حتماً پیروز خواهد شد. ظاهراً که خودش مصداقی از این پیروزی و قاعده است…

می‌دانستید درآمدی که دارن در 12 سالگی داشته،
سنی که برای بیشتر ما یعنی نوجوانی و تفریح و …،
از یک مدیرعامل هم بیشتر بوده!

البته گاهی از این فرآیند خسته می‌شد و حتی گریه هم می‌کرد. هرچند که بعدها فهمید این انضباطی که پدرش درباره او اجرا کرده، به نفع‌اش تمام شده است.

جالب اين‌كه درآمد دارن در هجده سالگی شش رقمی شد و درآمد او در 24 سالگی، سالانه بیش از یک میلیون دلار بوده و در 27 سالگی، عملاً یک شرکت 50 میلیون دلاری برای خودش ایجاد کرده بود.

دارن هاردی به واسطه اعتباری که در کارش داشته و به واسطه مدیریت شبکه‌ها و رسانه‌های مرتبط با موفقیت، موفق به ملاقات و مصاحبه با افراد موفق بزرگی شده است. ایلان ماسک، استیو جابز، بیل گیتس، مارک زاکربرگ، آرنولد پالمر، ریچارد برانسون، دونالد ترامپ و … تنها بخشی از این افراد مطرح بوده‌اند.

معمولاً یکی از سئوالات حاشیه‌ای که درباره افراد موفق پرسیده می‌شد، میزان ثروت آن‌هاست. در مورد دارن هاردی این سئوال چگونه پاسخ داده می‌شود؟ البته کمتر کسی این را می‌داند. سایت فوربس که در زمینه دارایی ثروتمندان جهان هم فعالیت‌های خوبی دارد، زمانی دارایی او را بین 90 تا 100 میلیون دلار دانسته بود؛ با درآمد سالانه پنج میلیون دلار. با توجه به این‌که در کتاب‌های خودش اشاره کرده که در 27 سالگی (24 سال پیش) شرکتی 50 میلیون دلاری داشته؛ این عدد دور از ذهن نیست.

مهم‌ترین اثر دارن هاردی در سال 2010، یعنی دوازده سال پیش بود که تحت عنوان اثر مرکب منتشر شد. این کتاب، به زودی توانست در کشورهای مختلف جایگاه خاصی به دست آورد و جزو پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز هم قرار بگیرد. او البته کتاب‌های مختلفی نوشته؛ ولی هنوز او را با عنوان آقای «اثر مرکب» می‌شناسند.

The Compound Effect: Jumpstart Your Income, Your LIfe, Your Successنقطه عطف دارن هاردی، شرکت در سمیناری بود که سخنران آن کسی نبود جز جیم ران؛ مشاور و سخنران بزرگ توسعه فردی. البته خیلی اتفاقی به این سمینار رفته بود تا یکی از مشتریانش را ببیند؛ در نتیجه یک‌پارچه شیفته و مرید جیم ران شد و تا پایان زندگی جیم نیز این رابطه ادامه داشت.

دارن هاردی در سال 2016، موفق شد که جایزه بهترین سخنران سال را از انجمن ملی سخنرانان آمریکا دریافت کند. در کل انجمن‌های سخنرانی و رقابت‌های فن بیان و سخنرانی در این کشور، از اهمیت زیادی برخوردارند و بیشتر سخنرانان سعی می‌کنند که در این رقابت‌ها خودی نشان بدهند یا به گونه‌ای فعالیت کنند که تقدیری و جایزه‌ای از این انجمن‌ها بگیرند.

از جالب‌ترین نکته‌های زندگی دارن این است
که وقتی بیست سال بیشتر نداشت
موفق شد یک خانه یک میلیون دلاری در کالیفرنیا،
همان‌جایی که در آن به دنیا آمده بود، بخرد.

شاید بپرسید که دارن چقدر تحصیلات دارد؟ او فقط یک‌ترم در کالج درس خوانده و سپس درس را رها کرده. البته شاید بعدها ادامه تحصیل داده باشد که اطلاعی از این بابت در دست نیست. ولی اهل مطالعه و بررسی بوده و یک فعال رسانه‌ای تمام و کمال محسوب می‌شود. البته این نکته، اثبات این عقیده اشتباه نیست که تحصیلات ربطی به موفقیت ندارد؛ باید دقت داشت که موفقیت برای هر فردی، مسیری کاملاً منحصر به فرد و مرتبط با آن فرد دارد.

در ضمن اگر شما هم در مورد ادامه دادن درس‌تان دچار شک هستید این مقاله را بخوانید:
کارشناسی ارشد بخوانیم یا وارد بازار کار شویم؟ مسئله این است

دارن معمولاً در کتاب‌ها و آموزه‌هایش، داستان شخصی خودش را پیگیری می‌کند. اما چرا؟ برای این‌که ثابت کند فردی که از یک خانواده متلاشی شده و از یک خانواده طلاق آمده، از هیچ به همه چیز می‌تواند برسد. برای این‌که ثابت کند، خودش بزرگترین محصول آموزش‌های خودش می‌ّباشد.

دارن هاردی تا به حال با عنوان مشاور، در شرکت‌ها و برندهای بزرگ و مطرحی حضور داشته و همچنین عضو هیئت مدیره شرکت‌های مختلفی هم بوده است. در کتاب‌هایش، بخشی از مشاورها و نتایج درخشانی که داشته‌اند را نیز نقل کرده است تا درستی ایده‌هایش را اثبات کند.

حالا کم‌کم برسیم به پله سیستم باورهای مالی دارن هاردی یا همان سیستم باورهای مالی دارن هاردی

» همه چیز از ذهن آغاز می‌شود…

این جمله را حتمالا فراوان شنیده‌اید: همه چیز از ذهن آغاز می‌شود
اما شاید با خودتان فکر کنید یعنی چه؟ من در دنیای واقعی دارم رنج می‌برم و ثروت ندارم و موقعیت شغلی مناسبی در اختیارم نیست، این‌ها چه ربطی به ذهن من دارند؟

ماجرا به قدرت اراده شما بر می‌گردد؛ همان چیزی که بزرگترین و شگفت‌انگیزترین نیروی شما برای تغییر وضع کنونی است؛ همان چیزی که به شما کمک می‌کند تا به سمت افق‌هایی که دوست دارید حرکت کنید و به قله‌ها برسید.

همه ما می‌دانیم که قدرت اراده چقدر مهم است؛ همه ما هم می‌دانیم که بخشی از این قدرت اراده را داریم. اما پس چرا از آن استفاده نمی‌کنیم؟ چون همه چیز به ذهن بر می‌گردد. قدرت اراده رودخانه‌ای است که از سرچشمه ذهن جاری می‌شود. اگر ذهن شما خشک باشد، خبری از قدرت اراده نیست. اگر هم ذهن شما درست مثل سرچشمه‌های طبیعی، آکنده از ایده و توانستن و … باشد، در این صورت قدرت اراده شما به خوبی کار خواهد کرد.

و این‌جاست که به سیستم باورهای دارن هاردی می‌رسیم؛ کسی که دقیقاً می‌تواند به ما توضیح بدهد که اساساً قدرت اراده ما چرا کار نمی‌کند. چرا ندارد که؛ ما باورهایی در ذهن‌مان کاشته‌ایم که اجازه کار کردن به این قدرت اراده را به ما نمی‌دهد. این باورها، درست مثل ویروس‌های ذهنی دارند کامپیوتر ذهن ما را مختل می‌کنند.

در واقع ذهن شما درست مثل یک رایانه هوشمند و بسیار کامل، همیشه در حال دانلود برنامه‌ها و اطلاعاتی از اطراف خود است. متأسفانه ما غالباً سیستمی نداریم که به ما هشدار بدهد این اطلاعات یا برنامه‌ای که داری دانلود می‌کنی، ویروسی است.

واقعاً چنین سیستمی نداریم؟

نه، حالا فردی به نام دارن هاردی هست که می‌تواند با یک چک‌لیست طلایی از باورهای مسموم و جایگزینی که باید برای‌شان داشته باشیم، درست مثل یک ویروس‌کش به‌روز در ذهن شما عمل می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که باورهای سمی و ویروسی‌تان را،

– اول شناسایی کنید تا ببینید خوب هستند یا نه،

– سپس آن‌ها را با باوری بهتر جایگزین کنید؛

به همین راحتی.

 

وقتی که باورهای شما توانستند به درستی کار کنند،

 • – اول ذهن شما به درستی کار خواهد کرد،
 • – سپس عادت‌های جدید در شما شکل خواهد گرفت،
 • – و سپس عادت‌های شما زندگی شما را متحول خواهند کرد،

و این در حالی است که همه چیز به ذهن شما و باورهایی که داخل آن بارگذاری کرده‌اید باز می‌گردد.

 

Belief Systems
تمام باورهای ما، از جمله باورهای مالی‌مان تحت کنترل سیستم باورهایی است که خیلی از ما کنترلش را هنوز در درست نگرفته‌ایم

اما اجازه بدهید بحث را خیلی خلاصه‌تر و البته و البته، بسیار متمرکزتر کنیم. ما می‌دانیم که مشکل اصلی امروز ایران ما، مشکل پول و ثروت‌سازی است. ما می‌دانیم که بیشتر شما عزیزان با مشکلات مالی روبه‌رو هستید. ما می‌دانیم که از وضعیت مالی و اقتصادی امروزتان به شدت ناراضی و حتی متنفر هستید. خب، چه باید کرد؟

شما باید قدرت اراده خوبی برای تغییر وضعیت مالی امروزتان داشته باشید. اما این قدرت اراده باید بیشتر از اینرسی سکونی باشد که در ذهن و زندگی شما ایجاد شده است. به این منظور باید انرژی و توان زیادی صرف کنید تا این اینرسی سکون تبدیل به اینرسی حرکت شود. اما این حجم بزرگ از قدرت اراده را از کجا باید بیاوریم؟

باورهای مالی و سیستم باورهای مالی دارن هاردی، به همین منظور شکل گرفته است.

وقتی شما باورهای مسموم مالی‌تان را شناسایی کنید،
می‌توانید بفهمید که از کجا دارید ضربه می‌خورید.
بعد از آن هم، می‌توانید باورهایی قوی جایگزین‌شان کنید.

 

اجازه بدهید یک فرمول جالب را با شما مرور کنیم؛

 • یک. ثروت شما بستگی به قدرت اراده شما در امور مالی و پیشرفت مالی دارد.
 • دو. قدرت اراده شما بستگی به باورهای ذهنی شما دارد.
 • سه. باورهای ذهنی شما، حد و نهایتی ندارد و مدام می‌توانند بهتر شوند.
 • چهار. پس، کسب ثروت هم برای شما حد و نهایتی ندارد؛ چرا که می‌توانید مدام و مدام و همه‌روزه باورهای‌تان را بهتر و بهتر کنید.

آیا دانستن همین حقیقت شگفت‌انگیز نیست؟ یعنی شما عملاً هیچ مرزی و مانعی برای کسب هر حجمی از ثروت نداشته و ندارید. چرا باید چنین مانعی باشد؟ مگر کسی می‌تواند ادعا کند که این میزان از باورهای مثبت و سازنده و ثروت‌ساز، مرز نهایی شما برای باورهای خوب داشتن است؟ کسی نمی‌تواند چنین ادعایی داشته باشد. در نتیجه، هرچقدر که بتوانید باورهای خوب و ثروت‌سازی داشته باشید، می‌توانید ثروت بیشتری هم داشته باشید و نهایتی برای این مسیر وجود ندارد.

 

چه حقیقتی حرکت‌سازتر از این ایده‌ای که مطرح کرده‌ایم می‌تواند وجود داشته باشد؟

اجازه بدهید راحت‌تر صحبت کنیم: باورهای شما طبق نگاه دارن هاردی، ترمزهای شما هستند. می‌خواهید ثروت‌مند شوید؟ ترمزها را آزاد کنید و خواهید دید به چه راحتی به ثروت سرشار خواهید رسید.

 

باورهای شما در حوزه ثروت‌سازی، به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • ناامیدی (من این مقدار از پولی که لازم دارم را نمی‌توانم به دست بیاورم و …)
 • ناتوانی (من مهارت‌های لازم برای فروش این مقدار کالا و خدمات را ندارم و …)
 • بی‌لیاقتی (من با این خانواده و جایگاه و وضعیتی که دارم حتماً لیاقت این میزان از ثروت را ندارم و …)

دوست دارید زندگی مالی‌تان را تغییر بدهید؟
پس باید باورهای مالی‌تان را تغییر بدهید،

تا قدرت اراده‌تان در حوزه‌های اقتصادی و تجاری و مالی به کار بیفتد و آن‌وقت متوجه شوید چه اتفاقات جالبی در حال افتادن است.

بیایید با ذهن‌مان یک بازی پینگ‌پنگ باوری انجام بدهیم. چطور؟ از این به بعد هر جایی که ذهن‌تان باورهای محدودکننده مالی را مطرح کرد، درست مثل یک بازی پینگ‌پنگ، سریع راکت به دست گرفته و جوابش را خیلی محکم بدهید؛

بخشی از این بازی پینگ‌پنگ باورها را به روایت دارن هاردی، با هم مرور می‌کنیم؛ تا ببینید چقدر راحت است:

باور محدودکننده:
دیگر برای ثروتمند شدن من دیر شده است.
ضربه مقابل من:
کی گفته دیر شده؟ تازه هیچ وقت هم دیر نیست؛ نمونه‌اش ثروت‌سازان پا به سن گذاشته که دیر شروع کرده‌اند.
باور محدودکننده:
پول فسادآور است، چرک کف دست است، کثیف است…
ضربه مقابل من:
پسر! من اگر پول داشته باشم می‌دانی چقدر می‌توانم به خودم و خانواده و اطرافم کمک کنم؟
باور محدودکننده:
من که در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا نیامده‌ام ثروتمند نخواهم شد.
ضربه مقابل من:
من اتفاقاً به خاطر خانواده‌ام ثروتمند می‌شوم تا این چرخه فقر را بشکنم.
باور محدودکننده:
تو یا باید شاد باشی یا پولدار، یک مورد را انتخاب کن.
ضربه مقابل من:
من خوش اشتها هستم و هر دو مورد را انتخاب می‌کنم؛ چه بسا که حتی از شادی و سرگرمی‌ام بتوانم ثروت بسازم؛ یک تیر و چند نشان.
باور محدودکننده:
من اگر ثروتمند شوم، خوشحال نیستم؛ دور و برم پر از آدم‌های مشکل‌دار و فقیر است.
ضربه مقابل من:
خب، من با پول نداشتم
نمی‌توانم کاری برای آن‌ها بکنم؛ ولی با پول داشتنم چرا؛ پس بهتر که پول داشته باشم.

و ….

پس یادتان باشد که:

میزان پولی که به دست می‌آورید = میزان قدرت اراده‌ای که در حوزه مالی دارید
میزان قدرت اراده = باورهای محدودکننده یا قدرت‌سازی که دارید

و چون حد و مرزی برای باورهای قدرت‌سازی شما وجود ندارد، پس از این به بعد حد و مرزی برای میزان ثروتی که به دست می‌آورید هم نیست…

این، بزرگ‌ترین درسی است که دارن هاردی با سیستم‌های باورهای مالی‌اش می‌تواند برای شما داشته باشد….


راستی یه خبر مهم!
فقط دو روز مونده به یه اتفاق خوشایند!

میدونستی پکیج ویژه‌ی سیستم باورهای مالی دارن هاردی و سه پکیج عالی دیگه از سوخت جت رو همه با هم می‌تونی در پکیج ویژه‌ای که برات آماده کردیم تهیه کنی؟
خودت رو برای بزرگترین تخفیف سال سوخت جت آماده کن

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت 6126 می گوید

  سلام وقتتون بخیر من دوره سیستم ارتعاش ثروت خریدم ولی این کلوپ وی ای پی برام درست باز نمیشه

 2. mehran-d847 می گوید

  سلام و احترام خدمت تیم خوب سوخت جت
  من چند روز پیش به شما ایمیل زدم و درخواستی داشتم بابت خرید یکی از محصولات سایت و داخل درخواستم نظر و پیشنهادم رو ذکر کردم و منتظر جواب شما بودم ولی متاسفانه خبری نشده..!! چرا…!؟
  بازم ممنون بابت سایت خوبتون ..

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**