داشتن دوستان موفق باعث میشود این 10 درس مهم زندگی را یادبگیرید

چند لحظه بنشینید و فکر کنید. چه تفاوتی بین دوستان موفق و دوستان بازنده شما وجود دارد؟

مطمئنان به این نتیجه می‌رسید که دوستان شما متفاوت‌تر فکر کردند، متفاوت صحبت کردند، متفاوت عمل کردند و 10 برابر بیشتر از دوستان شکست خورده‌تان کار کردند.

موفقیت بسیار آسان‌تر از چیزی است که حتی شما فکرش را بکنید. شما نیاز دارید که یک مدل صحیح برای موفق شدن را از افراد موفق یاد بگیرید.

اگر با دوستان بازنده خود صحبت کنید، آن‌ها دائماً به شما دروغ میگویند. بازنده‌ها معمولاً میگویند که شما نیز موفق نخواهید شد، این طرز تفکرشان از باخت آن‌ها می‌آید. پس کاری که باید انجام دهید این است که به آن‌ها گوش نکنید. بلکه به سراغ دوستان موفق خود بروید و پای حرف‌های آن‌ها بنشینید.

اما اگر در اطراف خود دوست موفقی ندارید نگران نباشید چون سوخت جت اینجاست تا رؤیاهای شما را به واقعیت تبدیل کند. ما به عنوان یک دوست، چندین طرز تفکر مهم اما ساده که افراد موفق دارند و سبب پیروزی آن‌ها شده را به صورت دوستانه برای شما بیان خواهیم کرد.

10 درس مهم و کاربردی الزام داشتن دوستان موفق  در زندگی

درس اول | دوستان موفق تان اعتقاد دارند که می‌شود جهان را تغییر داد

دوستان موفق شما اعتقاد دارند که مهم نیست شما چقدر تحصیلات و پول دارید. یا اهمیتی ندارد که در کجای جهان به دنیا آمده‌اید. مهم این است که اعتقاد داشته باشید می‌توانید جهان را برای خودتان و دیگران تغییر بدهید.

درواقع همه ما قدرت چنین کاری را داریم. ما نیاز نداریم که کسی ما را تأیید کند و بگوید که شما شایسته این کار هستید. درواقع افراد موفق معتقدند که خودشان به صورت خودکار خودشان را هدایت می‌کنند. دوست موفق شما فقط به بهتر شدن زندگی خودشان فکر نمی‌کنند. بلکه آن‌ها معتقدند می‌توانند بخشی از تغییراتی باشند که جهان را جای بهتری برای زندگی می‌کند.

 

درس دوم | شما فکر می‌کنید که خوش‌شانس بوده‌اند اما…

افراد ناموفق همیشه کسانی که موفق می‌شوند را به داشتن شانس متهم می‌کنند. یا میگویند در زمان مناسب آن‌ها این کار را انجام داده‌اند. اولاً که شانس یا زمان مناسب به معنایی که مانند یک معجزه کار شما را انجام دهد وجود ندارد.

دوما که اگر هم قبول کنیم که افراد موفق کمی شانس هم آورده‌اند، نباید فراموش کرد که این شانس با نشستن و راکد بودن به وجود نیامده. بلکه آن‌ها مدام تلاش کرده‌اند و بعد از بارها شکست موفق شده‌اند. اما چون افراد معمولی فقط موفقیت آن‌ها را می‌بینند گمان می‌کنند که افراد موفق به خاطر شانس به این موفقیت دست پیدا کرده‌اند.

درس سوم | آن‌ها دردهای بزرگی در زندگی داشته‌اند

این هم یکی از اشتباه‌ترین طرز تفکرها درباره افراد موفق است که آن‌ها بی درد هستند. هرکسی در جهان داستان زندگی غم انگیزی برای خودش دارد. مشکلاتی که در گذشته گریبانش را گرفته است و آن‌ها را به بدترین حالت‌های مالی، روحی و خانوادگی پیش برده است.

اتفاقاً افراد موفق کسانی هستند که دائماً در حال ماجراجویی‌اند و این کار بیشتر اوقات برایشان با هزینه‌های مختلفی همراه است. مثلاً از استیو جابز گرفته تا مک دونالد، کسانی بودند که مشکلات خانوادگی شدیدی داشته‌اند. شما فکر می‌کنید مشکلات زندگی یک مغازه‌دار بیشتر است یا رئیس یک کمپانی بزرگ؟

می‌توانید در آرشیو پرونده‌های مرموز سوخت جت، زندگی‌نامه‌ی موفق‌ترین افراد تاریخ را بخوانید تا ببینید که بیشترشان دردهای بزرگی در زندگی داشته‌اند و با این حال ادامه داده‌اند. برای خواندن این سری مقالات اینجا کلیک کنید.

درس چهارم | افراد منفی را رها کرده‌اند

افراد موفق معمولاً سعی می‌کنند آدم‌های اطراف خود را پایش کنند. یعنی اگر ببینند کسی طرز تفکر منفی دارد و سبب می‌شود روی او تأثیر بگذارد. رابطه خود را با او محدود می‌کنند. آن‌ها وقت خود را با شستن و گوش دادن به صحبت‌های منفی چنین افرادی تلف نمی‌کند. حتی اگر او جز افراد درجه یک خانواده‌اش باشد. شما نباید اجازه دهید کسی به شما بگوید چطور زندگی کنید. مخصوصاً کسی که خودش شکست خورده، رها کرده و مدادم به همه جهان ایراد می‌گیرد.

مقاله‌ای که در این مورد می‌توانید بخوانید: چطور افراد لجباز و منفی را مدیریت کنیم تا رفتار دلخواه‌مان را داشته باشند؟

 

درس پنجم | وقت خود را تلف نکرده‌اند

دوستان موفق شما معمولاً افرادی هستند که هر روز وقتی از خواب بیدار می‌شوند مستقیم روی برنامه خود تمرکز می‌کنند و تا شب سعی می‌کنند کارهایی که برای موفقیت در مسیر هدف کلی است را انجام دهند. آن‌ها کمتر بازیگوشی می‌کنند، کمتر وقت تلف می‌کنند و کمتر بدون برنامه کاری را انجام می‌دهند.

سلول به سلول بدنشان به هدفشان فکر می‌کند. ذهنشان را با اخبار بیهوده، پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی و مهمانی‌های شلوغ درگیر نمی‌کنند. از هر لحظه و زمانی که وجود دارد برای بهتر شدن و پیشرفت کردن استفاده می‌کنند.

 

درس ششم | پول خود را هدر نمی‌دهند

پول کلید تفاوت بین موفق شدن و عدم موفقیت است. اگر به دوستان موفق خود نگاهی بیندازید می‌بینید که پولشان را بیهوده خرج نمی‌کنند، آن‌ها معمولاً با هوشمندی؛ بخش مهمی از درآمدشان را در بخش‌های مختلف اقتصادی سرمایه‌گذاری می‌کنند. ا

فراد موفق حتی برای خرج‌های روزانه خودشان نیز برنامه دارند. می‌دانند در ماه باید چطور پول خرج کنند و چه میزان هزینه به چه بخشی از زندگی خود اختصاص دهند. فرقی نمی‌کند که ثروتمند باشند یا نه؛ افراد موفق هیچ وقت پول خود را صرف چیزهایی که ارزش افزوده بیشتری برایشان ایجاد نکند نمی‌کنند. درس‌های مدیریت پول را در این مقاله بخوانید.

درس هفتم | آن‌ها در شکست نمانده‌اند

فرق اساسی بین افراد موفق و افراد ناموفق این است. افراد موفق بعد از هر شکست دوباره بلند می‌شوند و ادامه می‌دهند. آن‌ها آنقدر این کار را تکرار می‌کنند تا موفقیت را به دست بیاورند. اما افراد ناموفق بعد از چند شکست، دلسرد می‌شوند، دست از کار می‌کشند و شروع به غر زدن می‌کنند. درواقع شکست فقط یک معلم است که درس پیروزی را برایتان تدریس می‌کند. تفاوت دیدگاه بین فرد برنده و بازنده در همین نوع برخورد آن‌ها با شکست‌ها مشخص می‌شود.

 

درس هشتم | دوستان موفق‌تان اکثراً تشکیل خانواده داده‌اند

اگر به افراد موفق نگاه کنید می‌بینید که اکثراً دارای خانواده هستند. یعنی آن‌ها مجرد نمانده‌اند به این بهانه که شاید خانواده جلوی پیشرفتشان را بگیرد. اتفاقاً کسانی که موفق هستند بخش عظیمی از آن را مدیون حمایت همسر و فرزندان خود هستند. محیط خانه و عشقی که در آن برایشان فراهم است کمک کرده تا با آرامش خاطر بیشتری کار کنند. همچنین انگیزه بهتر کردن زندگی زن و فرزندان آنقدر قوی است که سبب می‌شود یک فرد، دست به هر کاری بزند تا موفق شود.

 

درس نهم | دوستان موفق‌تان ماسک نمی‌زنند

برخلاف سیاست‌مداران و افراد مغرور جامعه؛ کسانی که موفق هستند هرگز ماسک نمی‌زنند. آن‌ها خودشان را افرادی کامل نمی‌دانند. اتفاقاً همیشه از مشکلات، سختی‌ها و درگیری‌هایش برای دیگران صحبت می‌کنند و هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند که از کجا به کجا رسیده‌اند. افراد موفق شخصیت‌های متواضعی دارند، مغرور نیستند و با همه خیلی دوستانه برخورد می‌کنند

 

درس دهم | یاد بگیرید که مسائل زیادی را رها کنید

شما از ابتدای زندگی خود تا اینجا که رسیده‌اید یک مسیر طولانی را طی کرده‌اید. آخرین نکته‌ای که یک دوست موفق می‌تواند حالا به شما بگویید این است که یاد بگیرید همه چیز را رها کنید. ما خیال می‌کنیم که جهان در کنترل ما باید باشد. ما مسئول مراقبت از همه چیز هستیم و …. اما این‌طور نیست.

هر چیزی در جهان حساب و کتاب خودش را دارد؛
هر اتفاقی بنا بر دلایلی رخ داده است. بخصوص اتفاقات بد. پس اینکه ما دائماً بخواهیم حساب کشی کنیم و در کارها سرک بکشیم فقط وضعیت را بدتر می‌کند. دوستان موفق شما تلاش می‌کنند؛ سختی می‌کشند اما بدی دیگران را فراموش می‌کنند، سختی‌ها را فراموش می‌کنند و به شکست‌ها فکر نمی‌کنند. آن‌ها کار خودشان را انجام می‌دهند و بعد همه چیز را رها می‌کنند تا زمان آن را درست کند.


در همین زمینه بخوانید:

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ام می‌گوید

  من با همه خوب برخورد بودم اما دیگه فهمیدم از اینجا فرق خوب بودن و دوست بودن رو. ممنون

 2. کاربر سوخت جت M..R می‌گوید

  عالی بود
  من با این که راحت با دیگران دوست می شوم اما در این که در کنار چه افرادی به این دوستی ادامه بدهم مشکل داشتم.
  متشکرم

 3. کاربر سوخت جت anZR می‌گوید

  Bravo

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**