چطور یک عالمه دوست خوب پیدا کنیم؟ 8 استراتژی تضمینی برای پیدا کردن دوست های خوب

آموزش کاربردی استراتژی دوست یابی این روش کاملا کاربردی و تضمین شده است

یک سوال،  لطفا درباره آن فکر کنید : چرا دایناسورها منقرض شدند؟ (لطفا قبل از خواندن ادامه  مطلب، پاسخ تان را در ذهن تان مرور کنید)

عصر یخبندان؟ شهاب سنگ؟ کمبود غذا؟ زمین لرزه های مهیب؟ حمله ی فرازمینی ها؟
پاسخ شما و دانشمندان این حوزه و دیرینه شناسان، هرچه باشد بر روی یک نکته توافق کامل دارید : دایناسورها نتوانستند با شرایط و تغییرات جدید خودشان را تطبیق دهند…

چه ربطی داشت؟ خب ،ادامه را بخوانید :

شما هم موافقید که وقتی بچه بودیم خیلی راحت تر دوست پیدا میکردیم؟ انگار هرچقدر بزرگتر میشیم پیدا کردن دوست تبدیل به یکی از معضلات زندگی مان میشود.
دلیل اینکه در دوران مدرسه راحت تر دوست میشدیم و دوست پیدا میکردیم این بود که در آن دوران، همه میدانستند که باید همدیگر را بشناسند، باهم دوست باشند چون قرار به مدت یکسال هر روز همدیگر رو ببینند.

اما مشکل درست از زمانی شروع میشود که؛
شما وارد دنیای جدیدی میشوید، دنیای بزرگترها… به زندگی واقعی خوش آمدید.

اغلب افراد تا زمانی که در دوران مدرسه هستند، دوستانِ زیادی دارند و درست زمانی که به زندگی واقعی، یعنی دانشگاه و محیط کار و … وارد میشوند، تعداد دوستانشان روز به روز در حال ریزش کردن است.

البته؛ مشکل از خودِ آن فرد نیست… بلکه مشکل اصلی، نپذیرفتن تغییرات است.

شما تا زمانی که تغییراتِ پیش رو را نپذیرید، نخواهید توانست خودتان را با آنها وفق دهید و تغییر کنید.

خوشبختانه، کلید حل این مسئله را در این مقاله میخوانید، زیرا؛
در این مقاله 8 استراتژی تضمینی و کاربردی را میخواهیم به شما معرفی کنیم، که به کمک آن میتوانید دوستانِ خوبِ زیادی پیدا کنید. این 8 استراتژی به شما کمک میکنند، بتوانید بهترین افراد را تبدیل به دوستتان کنید.

پس اگر؛
دوستان زیادی ندارید، در مورد روابط دوستانه دچار مشکل شدید و بدنبال راه هایی برای پیدا کردن دوست هستید و از همه مهم تر بدنبال دوستان وفادار و خوب میگردید، این مقاله کمک فوق العاده ای به شما خواهد کرد.

این 8 استراتژی که در این مقاله میخوانید، در واقع، 8 ابزار هستند.
شما در مواجه به شرایط متفاوت باید از یکی از این 8 استراتژی استفاده کنید و نمیتوانید از همه ی آنها استفاده کنید. هرکدام از این 8 استراتژی پشتوانه علمی دارند که میتوانید از کاربرد آن اطمینان خاطر داشته باشید (کافیست تنها 1 بار امتحان کنید !)

میخواهید یک عالمه دوست خوب پیدا کنید؟ پس  ادامه دهید :

8 استراتژی دوست یابی چیست و چگونه دوست خوب پیدا کنیم

 

 1. در شرایطی سرمایه گذاری کنید که مشوق ایجادِ دوستی باشد

در سال 1950، تحقیقاتی توسط جامعه شناسان آمریکا انجام شد  که ثابت کرد برای ایجاد دوستی بین دو نفر، 3 مورد ضروری است :

 • وابستگی : کافیست مدتی کنار همدیگر باشید.
 • تعامل های برنامه ریزی نشده : بدون خبر قبلی آنها را مهمان میکنید، کادو میخرید یا آنها را ملاقات میکنید
 • حریم شخصی : کافیست در شرایطی قرار بگیرید که لازم باشد به همدیگر اعتماد کنید.

این سه مورد، کمک میکند افراد بالغ، در دنیای واقعی بتوانند پایه های دوستی خوبی ایجاد کنند… اگر میخواهید شخصی را تبدیل به دوستتان کنید، کافیست این 3 مورد را باهم دیگر به صورت مشترک با طرف مقابل داشته باشید.

پس سعی کنید، در گام اول بعد از مشخص کردن فرد مورد نظر، این 3 مورد را اجرا کنید.

 

 1. برو بیرون از شرکت

شرکت های امروز، شرکت های دیروز نیستند… شما آزادیِ عملِ بیشتری دارید اما نه مانند قبل.

شرکت ها جدید، که با عنوانِ شرکت های باز، معروف هستند (شرکت هایی که دیگر افراد در اتاق ها خودشان کار نمیکنند و در محیط شرکت و فضای عمومی مشغول اند) با اینکه باعث میشود حس خلاقیت و برونگرایی افراد افزایش یابد اما از طرفی مشکلی برای دوستی ایجاد میکند.

معمولا افراد کمتر تمایل دارند در برابر دیگران دوست های جدید پیدا کنند، به همین دلیل، یا دوستی ها در چنین شرکت هایی محدود و گروه گروه است و یا افراد هیچ دوست خاصی ندارند.

بنابراین، از شرکت برو بیرون و دوستاتو از بیرون شرکت پیدا کن.

 

 1. پایه ثابت رستوران، شهربازی، سینما ،کافه یا … نزدیک خانه تان باشید

نکته کلیدی اینجاست : شما باید ساعاتی را با افرادی با خصوصیاتِ مشترک با شما سپری کنید تا اصلِ آشنایی بنا شود.

اصل آشنایی، در واقع یک اثر روانشناسی است؛ مردم دوست دارند با چیزهایی وقت بگذرانند که شناختی از آنها دارند. روانشناسان سالهای زیادی است که به کمک بازاریابان آمده اند و به کمک همین اصل با تبلیغات کاری کرده اند که مشتریان زمانی که وارد مغازه شوند، هنگام تصمیم گیریِ اینکه کدام محصول را انتخاب کنند، همان را که تبلیغ آنرا زیاد دیده اند انتخاب کنند.

بنابراین زیاد باید در جاهایی که میخواهید دوستانتان را از آنجا پیدا کنید، دیده شوید.
اگر میخواهید دوستانی با خصوصیات مشابه خودتان پیدا کنید، باید زمان زیادی را در مکان هایی که آنها حضور دارند سپری کنید تا بیشتر و بیشتر با آنها آشنا شوید و احساس راحتی کنید؛ همچنین آنها با شما.

 

 1. برو بیرون و فعالیت هایی که به آنها علاقه داری را انجام بده

اگر این وبسایت را مطالعه میکنید و عضو پروژه سوخت جت هستید، احتمالا مورد سوم برای شما صدق نمیکند زیرا وقتتان فوق العاده ارزشمند است. به جای آن میتوانید از مورد 4 استفاده کنید یعینی، مشغول فعالیت هایی شوید که دوست دارید.

هر فعالیتی که دوست دارید را انتخاب کنید و به صورت مرتب انجامش دهید.
صخره نوردی در باشگاه؟ فوتبال؟ یا اصلا سینما رفتن؟ اگر دوست دارید، به شما انگیزه خوبی میدهد تا به صورت منظم انجامش دهید.

این فعالیت به شما کمک میکند، دقیقا افرادی را به عنوان دوست پیدا کنید که علایق مشترک با شما دارند، دغدغه های فکری مشابه با شما دارند و اهدافی مشابه اهداف شما دارند.

 

 1. از دیگران طوری کمک بخواهید که انگار مهم ترین افراد بر روی کره زمین هستند

دوستانتان که کاری میکنند احساس مهم بودن کنید، بهترین دوستانتان هستند… دقیقا آنهایی هستند که به هیچ عنوان دوست ندارید از دستشان بدهید.

تحقیقات ثابت کرده، افرادی که دوستان نزدیک زیادی دارند، طول عمر بلندتری دارند، سریع تر کار پیدا میکنند و ایده پردازهای خوبی هستند (خلاقیت !) و صد البته، کاری میکنند دوستانشان احساس ارزشمند بودن کنند.

افرادی که دوستانِ زیادی دارند و همه میخواهند با آنها دوست شوند، کاری میکنند که دوستانشان بدانند به آنها نیاز است.

اگر میخواهید با شخصی ارتباط دوستی برقرار کنید، کافیست از او کمکی بخواهید یا کاری بخواهید برایتان انجام دهد. حتی از دوستان قدیمی تان که میخواهید رابطه تان مجددا برقرار شود، از آنها کمک بخواهید. کاری کنید احساس مهم بودن کنند.

کمک بخواهید، حتی اگر به کمک نیاز ندارید… برای ایجاد روابط دوستی.

 

 1. برو بیرون از شرکت، خانه و با همکارت غذا بخور

در ساعات کاری، تقریبا غیرممکن است بخواهید یک گپ مفصل و صادقانه با همکارتان داشته باشید وقتی که رئیس تان از آن سر شرکت در حال چشم غره رفتن به شماست که چرا برنمیگردید سرِ کار… بنابراین قرار بگذارید و بعد از شرکت با همکارتان غذا بخورید.

برای اینکار میتوانید هنگام صرف ناهار، وعده شام را با همکارتان برنامه ریزی کنید.

حقه این کار اینجاست که دقیقا زمانی که شما دوستی تان را ایجاد میکنید، روز بعد حرفی با همکارتان برای زدن دارید… همچنین روزهای بعد و بعد و بعد که دیگر دو تا دوست در محل کارتان هستید.

 

 1. تبادل اعتماد کنید

نه تنها مکالمات کوتاه (سلام چطوری چه خبر) خسته کننده هستند، بلکه دیگر هیچ کاربردی ندارند.

تحقیقات نشان داده، افرادی که راحت و بی پرده سخن میگویند و رازهای غیر مهم شان را با دیگران در میان میگذارند در مکالمات، 45 دقیقه بعد احساس سبکی و راحتی بیشتری در مکالمات دارند تا آنهایی که به جواب های کوتاه و مختصر بسنده میکنند.

پس اگر میخواهید بنیان دوستی ایجاد کنید، میتوانید رازهایی که از فاش شدنشان هراسِ زیادی ندارید را به غریبه هایی که میخواهید دوستتان شوند، بگویید. اینکار باعث میشود آنها احساس مسئولیت کنند راجع به رازتان و همین کار بنیان دوستی تان را پی ریزی میکند.

 

 1. در تجربیات مضحک با آنها مشترک شوید

یکی از بهترین راهکارها که احتمالا ندانسته بارها از آن استفاده کردید… این استراتژی بر این اساس است که شما نقاط ضعف خودتان را می پذیرید و از به نمایش گذاشتنِ آسیب پذیری تان در برابر دیگران هراسی ندارید و دیگران نیز احساس تقابل میکنند تا به شما کمک کنند و بنیان دوستی تان شکل میگیرد.

مثلا فرض کنید هیچ ایده و تصورِ خاصی از ورزشِ بولینگ ندارید، شما به باشگاه بولینگ می روید و برای اولین بار از با چنین محیطی، با چنین فرهنگ و وسایلی آشنا میشوید. همین امر باعث میشود از دیگران سوال بپرسید، فعال باشید، با آنها ارتباط ایجاد کنید تا به شما کمک کنند و دوستی تان شکل میگیرید.

در واقع این استراتژی به زبان ساده میگوید : “من تو را نمیشناسم، تو هم مرا نمی شناسی، اما هردویمان اینجا هستیم تا خوش بگذرانیم. پس بهتره همدیگر رو بشناسیم و دوست باشیم و بیشتر خوش بگذرانیم.”

[/restrict]

 

مقالات مرتبط:
6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت غی می‌گوید

  سلام زیاد برای دختر من کاربردی نبود چون تقریبا همه ی این نکته هارو میدونستم بعلت اینکه بنده هم فرهنگی هستم هم کتاب های زیادی مطالعه میکنم ولی از سایت شما بیشتر انتظار داشتم. سپاسگزارم

 2. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  سلام

  ساده و در عین حال مهم و حیاتی بود

 3. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  جواب نمیده

 4. کاربر سوخت جت arfy می‌گوید

  ادامه ی مطلب کجاست؟

 5. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  مقاله خوبی بود ولی ابتدای مقاله گفته بودید یکی رو باید انخاب کنید در صورتی که همه موارد به هم ارتباط دارند ومیشه باهم ازشون استفاده کنیم

 6. 888Sepide می‌گوید

  Baghiash koo

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**