رابطه‌ی سپاسگزاری و خلق ثروت، مستقیم یا معکوس ؟ – قسمت اول

آیا فکر می‌کنید که انسان سپاسگزاری هستید؟
خیلی‌ها همین فکر را می‌کنند… اما همین خیلی‌ها یک نکته‌ی خیلی مهم را از قلم انداختند و آن نکته این است که اگر سپاسگزاری شما تاثیری روی زندگی روزمره‌ی شما نداشته باشد، پس سپاسگزاری شما واقعا سپاسگزاری محسوب نمی‌شود !

اگر دروازده‌ی ثروت و آرامش سپاس‌گذاری است، پس با این اوصاف چرا عده‌ی زیادی از انسان‌ها با اینکه ادعا می‌کنند انسان‌های سپاسگزاری در زندگی‌شان هستند، مدام دچار دردسرهای مالی، آشفتگی و فقر می‌شوند؟

چه چیزی این وسط دارد کار را خراب می‌کند؟
اگر مقاله‌ی «قدرت باورنکردنی تلقین» را مطالعه کرده باشید، در آنجا گفته شد که تلقین‌هایی که انسان به خودش می‌کند باید واضح، روشن و مشخص باشد.

مثلا نمی‌شود گفت «من در همه‌چیز توانا هستم»
چون همه‌چیز یک کلمه‌ی مبهم است و ضمیر ناخودآگاه ما فقط به دستورات واضح و روشن جواب می‌دهد. اگر کمی دقت کنیم ما این دستورات واضح و روشن را در مورد افعال و جمله‌های منفی خیلی عالی به کار می‌بریم… مثلا می‌گوییم من امروز اصلا حالم خوب نیست و فلان جا و فلان جای بدنم دچار فلان درد و عارضه شده و خلاصه با چنان دقت و ظرافتی از این دردها صحبت می‌کنیم که همه می‌توانند آن را تصور کنند !

همین مورد شامل روش‌های غلط ما در سپاسگزاری هم می‌شود؛
راندا برن  در کتاب «معجزه‌ی سپاسگزاری» یک روش عالی برای سپاسگزاری پیشنهاد می‌دهد، خود من تا قبل از خواندن این کتاب پرچم دار بلوف زدن در مورد سپاسگزاری بودم…

اسحق سعیدی؛ روانکاو و متخصص NLP

اما همیشه یک سوال ذهن من را به خودش درگیر می‌کرد و آن سوال این بود که چرا اکثر کسانی که ادعا می‌کنند همیشه سپاسگزار و ممنون خداوند هستند، دچار مشکلات به خصوص مالی و روحی می شوند؟ آیا انسان باید همیشه در تنگنا و فقر باشد تا سختی‌های زندگی را تحمل کند و بعد با رفتن به بهشت همه چیز جبران شود؟

سوال من در این مورد با خواندن چند کتاب و راهنمایی چند استاد به پاسخ درخوری رسید.
یکی از اساتیدی که در این مورد بسیار راه گشا بودند، استاد اسحاق سعیدی، متخصص NLP بودند (اگر میخواهید بدانید NLP چیست، این مقاله را بخوانید) و یکی از کتاب‌های فوق العاده کتاب معجزه‌ی سپاسگزاری از راندا برن.

استاد سعیدی در یکی از درس‌های مقدماتی NLP می‌گوید :

انسان برای این آفریده نشده که همیشه در رنج و سختی و بدبختی باشد؛
بلکه خداوند انسان را اشرف مخلوقات خلق کرده و برای همین
باید سرآمد و سرسبد سایر مخلوقات باشد
و برخورداری از ثروت یکی از این موهبت ها است.

قسمت بعدی سوال من با کتاب معجزه‌ی سپاسگزاری پاسخ داده شد…

خانم راندا برن روشی خاص را برای سپاسگزاری از خداوند در کتابش عنوان می‌کند که این روش چند مرحله‌ای است با نوشتن روزانه‌ی 10 مورد از چیزهایی که الآن در زندگی خودمان داریم و به خاطرش سپاسگزاریم شروع می‌شود.

اولین روزی که شروع به نوشتن  این ده مورد کردم را خیلی قشنگ به یاد دارم؛ من فقط 4 مورد از آن ده مورد را توانستم پر کنم! خیلی عجیب بود، برای منی که همیشه فکر می‌کردم آدم سپاسگزاری هستم شمردن ده مورد از چیزهایی که تا این سِن شامل من شده و من آن‌ها را در زندگیم داشتم این‌قدر سخت بود.

با مطالعه‌ی ادامه‌ی کتاب یاد گرفتم نگاه خودم را به چیزهایی که دارم عوض کنم. من قبل از شروع این کار گویی داشتم از درون یک رخنه به زندگیم نگاه می‌کردم و در حقیقت ادای آدم‌‌های سپاسگزار را درمی‌آوردم و در اعماق قلبم از خدا گله و شکایت داشتم.

مثلا می‌گفتم این چه وضعی است؟ من این همه درس خواندم چرا مستقیم من را جایی استخدام نکردند! یا چرا زندگی این‌قدر بیخود است و این همه مردم از زندگی‌شان ناراضی هستند؟

اما حقیقت در جایی 180 درجه برعکس این قضیه داشت به غرولندهای من پوزخند می‌زد !

مشکل، این دنیا، رشته‌ی تحصیلی من، زیرساخت‌های جامعه و… نبود ! البته من نمی‌گویم همه چیز عالی است اما به آن بدی که من می‌گفتم نبود. مشکل روزنه‌ای بود که سعی می‌کردم از تنگنای آن وسعت یک اقیانوس بیکران را درک کنم.

خوب مسلماٌ امکان پذیر نبود.

من یاد گرفتم به جای خم شدن به سمت آن روزنه، بایستم و با هر دو چشمم وسعت رحمت و نعمت خداوند را نگاه کنم و این واقعا شگفت‌انگیز بود.

روز‌به‌روز من نعمت‌های بیشتری را در زندگی خودم پیدا می‌کردم که به خاطرش بسیار سپاسگزار بودم و کم‌کم آن 10 مورد سپاسگزاری برای تمام چیزهایی که من آن روز به خاطرشان واقعا سپاسگزار بودم، دیگر کافی نبودند.

اما فقط این نبود؛ من تاثیر این سپاسگزاری را در شگفت انگیز شدن وضعیت مالی خودم و حتی خانواده‌ام دیدم. حال من خیلی خیلی خیلی بهتر شده بود. از اعماق وجودم احساس شادی و رضایت می‌کردم در عین‌حال رو به جلو قدم می‌گذاشتم.

شما هم مثل من این کار را شروع کنید.
اگر باور ندارید که این راه ساده، عملی است خوب، آن را به صورت امتحانی فقط یک هفته ادامه بدهید.

» تمرین روز اول

برگه ای کاغذ بردارید یا پشت سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ خود بنشینید و شروع کنید به نوشتن ده مورد از چیزهایی که به ‌خاطر آن‌ها از خداوند سپاسگزار هستید و در پایان جمله‌ی خود دلیل سپاسگزاری خود از این نعمت را بنویسید.

مثلا بنویسید:

 1. خدایا بسیار سپاسگزارم که می‌توانم ببینم چون داشتن حس بینایی به من این امکان را می‌دهد که علاوه بر دیدن زیبایی های دنیا، کارهای مورد علاقه‌ام را بدون کمک دیگران انجام دهم.

بعد از نوشتن این ده مورد، نوشته‌های خود را دوباره بخوانید و بعد از پایان هر جمله 3 بار بگویید، خدایا سپاسگزارم، خدایا سپاسگزارم، خدایا سپاسگزارم.

این تمرین را باید هر روز انجام دهید.

با این کار، شما نیروهای خفته‌ی وجودتان را بیدار می‌کنید. نیروهایی که به خاطر نارضایتی بیش از اندازه‌ی شما از وضع موجود، هر روز کمرنگ و کمرنگ‌تر شده بودند.

در عین حال با شروع روز به خودتان قول بدهید که در هیچ زمینه‌ای شکایت و غرولند نکنید. می‌دانم خیلی سخت به نظر می‌رسد اما وقتی من توانستم، شما هم می‌توانید!

من شما را نمی‌شناسم و حتی شما را نمی‌بینیم؛ اما می‌توانم بدون دیدن و شناخت شما ده مورد از نعمت‌هایی که در حال حاضر شامل حال شما می‌شود را نام ببرم.

 • شما زنده هستید.
 • شما می‌توانید ببینید و با حس بینایی خود این مقاله را مطالعه کنید.
 • مغز شما به درستی کار میکند برای همین درک می‌کنید که این مطالب نوشته هستند.
 • شما سواد خواندن و نوشتن دارید.
 • شما در جایی هستید که برق دارید!
 • شما یک سیستم دارید که به اینترنت متصل می‌شود.
 • شما این‌قدر پول داشتید که بتوانید این سیستم را خریداری کنید.
 • شما در جایی هستید که اینترنت دارید.
 • شما این‌قدر پول داشتید که این حجم از اینترنت را خریداری کنید.
 • شما این انگیزه دارید که زندگی خود را تغییر دهید برای همین وارد سایت سوخت جت شده‌اید یا به این سایت هدایت شده‌اید!

شاید عده‌ای از شما به شمردن این نعمت‌ها بخندید و بگویید این‌ها چیز‌های اساسی و حقی مسلم هستند. اما، چه کسی گفته که بقیه مجبورند این حق مسلم را به شما بدهند؟ اگر روزی این توانایی را خودتان دیدید که به خاطر تمام چیزهایی که در اطرافتان دارید سپاسگزار باشید، آنگاه جهان هستی هم موتور بخشش را به سمت شما که پر از قدردانی و سپاسگزاری شده‌اید روشن می‌کند.

خب، قسمت اول رابطه سپاسگزاری و خلق ثروت با معرفی یک تمرین و فواید سپاسگزاری تمام شد؛

آیا مایلید این سلسله مقالات را ادامه دهیم؟
نظرتان را زیر همین مقاله برای من بنویسید


160 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. fatemeh می گوید

  واقعا عالی بود و من نسبت به زندگی خیلی زیاد امیدوارتر از قبل شدم والان احساس شادی میکنم خیلی از شما مچکرم :))))

 2. msedaghati می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت همه عزیزان
  مقاله بسیار خوبی هست.
  تمرین شکرگذاری باعث میشود نگرش ما به زندگی تغییر کند. سپاسگذاری یک حس درونی است. یک آرامش است .
  شکرگذاری باعث میشود توجه ما به داشته هایمان بیشتر شود و راه برای رسیدن به خواسته هایمان هموار شود.
  از صمیم قلب باید شکرگذاری کنیم تا درهای نعمت و رحمت خداوند به روی ما باز شود.
  ایمان داشته باشیم به قدرت بیکران خداوند که تنها منشا قدرت در جهان هستی است. فقط و فقط به او تکیه کنیم .

  1. اصغر می گوید

   سلام من قبلاشکرگذاری روامتحان کردم خیلی خوبه وکارمیده باعث میشه بهترین احساسم داشته باشم

 3. amir می گوید

  ممنون ازبابت مقالتون اگر ممکن است در مورد قانون بخشش تروت هم بگویید با تشکر امیر صالحی

 4. باران می گوید

  با سلام من با دوره سپاسگزاری مقداری آشنا هستم والان با خواندن مطالب شما آگاهی من کامل شد من قبلا یک دفتر تهیه کردم خواسته اصلی خودم را در صفحه اول دروشت نوشتم و بیست و هشت روز هر روز ده مورد نوشتم با صبر ودر روز بیست و دوم خواسته من خود به خود برآورده شد و الان از این جهت وارد مطلب مفید شما شدم که بعد از این سپاسگزاری را چگونه ادامه دهم روند کار بعدی چیست میشه راهنمایی کنید.باتشکر

 5. Mahdiyeh می گوید

  عالی بود،من کاملا موافقم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، بانو Mahdiyeh
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   سرسبز باشید^^

 6. الهه می گوید

  بله حتما عالی بود

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سپاس بانو
   سرسبز باشید^^

 7. hassan Bigdeli می گوید

  سلام فوق العاده بود من خودم معمولا به سبک همون کتاب شکر گزاری دارم و اصلا نمی دونستم که در این زمینه کتاب هم نوشته شده و موضوع کاملا علمی هست. تو قرآن آمده ((و ان شکرتم لازیدنکم))

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، آقای Hassan Bigdeli
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   بله، این موضوع کاملا علمی هست و آدم های زیادی تجربه های فوق العاده ای از انجام این روش گرفتن. حتما شما هم یکی از اونها خواهید بود.
   سرسبز باشید^^

 8. مجید می گوید

  بعد از جروبحثی که با همسرم داشتم و از توی انتقاداتش یه لحظه به این نتیجه رسیدم که من ادم سپاسگزاری نیستم. دچار سو تفاهم شدم در مورد حساب نکردن روی بنده های خدا و تشکر کردن ازشون. بعد فهمیدم که همین سپاسگزار نبودن باعث شده من قدر وسایلم رو ندونم. اینه ماشینم رو شیش ماهه درست نکردم و به خیلی از ادمهای دوروبرم بی توجهی کردم که باعث خیلی اتفاقا توو زندگیم شده و ریشه همشون رو در این پیدا کردم که سپاسگزاریه باید جوششی باشه و جزو جدایی ناپذیر از شخصیتت بشه. نه ادا و لقلقه ی زبان. باید شخصیتت تغییر کنه و این نیاز به درک موضوع سپاسگزاری داره. اینکه این کامنتو اینجا میذارم این بود که بعد از این مشاجره با همسرم و نتیجه گیریم در مورد سپاسگزاری کانال سوخت جت رو که دیشب فالو کرده بودم دیدم که مطلبی دقیقا با عنوان سپاسگزاری گذاشته و من ازین همزمانی بسیار تعجب کردم. و از اونجا که به نشانه ها اعتقاد دارم فهمیدم که درکم درست بوده و این همون پاشنه اشیلی هست که باید رووش کار کنم. بنظرم این سیر تکاملی که در مورد یه موضوعی اتفاق میوفته بهترین نوع اگاهی هست که همینجا از خداوند سپاسگزارم که داره اینقدر واضح منو هدایت میکنه. همینطور از شما سپاسگزارم و امیدوارم تونسته باشم تشکرم رو از شما دوست عزیز و قلم خوبتون و انگیزه ای که به من دادید انجام داده باشم. بی صبرانه منتظر بخش دوم هستم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی، آقای مجید
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   از خوندن کامنتتون و دنبال کرد مسیری که شما رو به این لحظه رسونده واقعا خوشحال شدم. بدون شک، اگر همین آگاهی رو در زندگی تون وارد کنید و از صمیم قلبتون سپاسگزار باشید، خیلی زود، خیلی زود، شاهد اتفاق های شگفت انگیزی تو زندگیتون خواهید بود.
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و این کامنت رو نوشتید. خوشحالم که این نوشته تونست بهتون کمک کنه.
   شاد، سلامت و سرسبز باشید^^

 9. هستی می گوید

  بسیار عالی من هم شروع میکنم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   براتون یه عالمه انرژی مثبت میفرستم. مطمئنم که میتونید

 10. sajjad می گوید

  عالی بسیار عالی و مفید. امیدوارم در کارتان روزبه روز پیشرفت کنید. باتشکر از مقاله خوبتان

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، آقای Sajjad
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   خیلی ممنونم. امیدوارم شما هم روز به روز به خواسته‌ هاتون نزدیک و نزدیک تر بشید.
   سرسبز باشید^^

 11. امیر جالینوس می گوید

  عالی بود.تشکر از مطالبتون

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی آقای امیر جالینوس
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   پیروز و سرسبز باشید^^

 12. حسن کاظم خانلو می گوید

  سلام و عرض ادب
  واقعا عالی بود، من هم معتقدم هر وقت حرف زبان ام و حرف دلم یکی میشه و به معنای واقعی سپاسگزاری میکنم نتیجه خوبی میگیرم.من هم از امروز این تمرین رو شروع میکنم و هر روز انجام میدم و غرزدن رو ترک میکنم و به امید خدا موفق خواهم شد.
  بسیار سپاسگزارم
  براتون آرزوی خوشبختی و سرسبزی دارم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی، آقای حسن کاظم خانلو
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   حتما موفق میشید.از آرزوی قشنگتون بسیار سپاسگزارم.
   سرسبز باشید^^

 13. صادق موسوی می گوید

  واقعا عالی بود خیلی ممنونم بدون هیچ توقعی و منتی مطلبتون به اشتراک میزارید واقعا ممنونم ازتون .

  خدایا بابت همه نعمت هایی که دادی و ندادی شکرت .

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، آقای صادق موسوی
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   سرسبز باشید^^

 14. احسان غلامی می گوید

  سلام وقتتون لخیر واقعا ممنونم که این مقالات رو میذارین وقتی اینو خوندم انگار عطشم برای موفقیت خیلی بیشتر شد. من از خیلی وقت پیش شکر گذاری میکردم ولی ازون خدایا شکرت ها میگفتم که درواقع ناراضی بودم ولی با این مقاله بنظرم میتونم موفق باشم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، آقای احسان غلامی
   سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   وقتی قلب و واژه هاتون یکی بشن، با تمام وجودتون درک می کنید که همیشه یک نفر به صداتون گوش میکنه و سخاوتمندانه پاسخ نگاه زیبای شما به زندگی رو میده.
   ادامه بدین و باور داشته باشین.
   سرسبز باشید^^

 15. ماجین موسوی می گوید

  بسیار عالی بود خانم بهاری…شروع می کنیم به امید خدا این تمرین رو

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی، ماجین موسوی عزیز
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   حتما تمرین سپاسگزاری رو شروع کنین و به ادامه دادن اون پایبند باشین. کم کم معجزه ها به زندگی شما سرازیر می شن.
   سپاسگزارم که سپاسگزاری واقعی رو آغاز کردین.
   سرسبز باشید^^

 16. فائزه لنگری زاده می گوید

  سلااام و خدادقوت فراوان بسیار عالی و پر انرژی همیشه خندان و موفق باشید

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، بانو فائزه لنگری زاده
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   از آرزوی بسیار قشنگتون بی نهایت سپاسگزارم.
   سرسبز باشید^^

 17. محسن می گوید

  عالی بود خیلی مچکر

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، آقای محسن
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   سرسبز باشید^^

 18. Baran می گوید

  فوق العاده عالی و تاثیرگذار نوشتید از نکات دقیق و در خور توجه که بیان کردین بسیار سپاسگزارم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، بانو Baran
   بسیار سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   سرسبز باشید بانو^^

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**