چند راهنمای ساده‌ آداب معاشرت که شخصیت‌تان را ده برابر بهتر می‌کند

هیچ کس نمی‌تواند طوری باشد که همه او را دوست داشته باشند. سلیقه‌ها و خواسته‌های زیادی که افراد مختلف جامعه دارند، همگی در یک نفر وجود ندارد. اما گاهی موقعیت اجتماعی یا شغلی شما به گونه ایست که نیاز دارد حداکثر استانداردهای رفتاری را رعایت کنید تا به چشم بیشتر مردم یک شخص معقول محسوب شوید و اینجاست که باید آداب معاشرت را یاد بگیرید.

آداب معاشرت درست
شخصیت شما را می‌سازد

درواقع همه چیز به نحوه آداب معاشرت شما باز می‌گردد. شما می‌توانید در نحوه برخورد خود با دیگران کارهایی انجام دهید که لااقل در نگاه اول فردی متشخص به نظر برسید. این کار خودش نوعی هنر است. حالا اگر شما هم می‌خواهید در این زمینه به یک استاد درجه یک تبدیل شوید. این مقاله برای شماست.

 

» صورت شما نشانه شخصیت شماست « 

 

اولین چیزی که در هر فردی توسط دیگران دیده می‌شود حالت صورت اوست. جدا از زیبایی یا زشتی، باید بدانید صورت شما به دیگران اعلام می‌کند که با آن‌ها در چه وضعیتی هستید. پس به جرئت می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای داشتن آداب معاشرت صحیح، مدیریت حرکات صورتتان است. برای این کار لازم است چند نکته مهم زیر را حتماً رعایت کنید.

 • در نگاه اول لبخند بزنید

همیشه ساده‌ترین راه جذاب شدن از چشم دیگران این است که ما همیشه لبخند بزنیم. مردم همیشه در نگاه اول تمایل دارند جذب افرادی بشوند که با خوش‌رویی به آن‌ها نگاه می‌کنند. لبخند اولین قدم برای برقراری یک ارتباط صلح آمیز و مؤثر است. کسی که رابطه خودش را با لبخند زدن شروع می‌کند معمولاً می‌تواند فرد مقابلش را تحت تأثیر قرار دهد.

البته مراقب باشید. لبخند جعلی زیاد به کار شما نمی‌آید. سعی کنید واقعاً خوشحال باشید. به دید مثبت به جامعه و اطرافیانتان نگاه کنید تا لبخند خود به خود روی لب شما بی آید.

 • ارتباط چشمی قوی برقرار کنید

توجه کردن در ذهن هرکسی به معنای اهمیت دادن است. شما اگر به کسی توجه کنید آن فرد احساس می‌کند که به او اهمیت می‌دهید. بهترین راه توجه کردن از طریق نگاه کردن مستقیم و با علاقه به فرد مقابل است. اگر می‌خواهید سطح آداب معاشرت خود را بالا ببرید زمانی که با کسی صحبت می‌کنید یا به حرف‌های کسی گوش می‌دهید باید بدون حواس پرتی به او نگاه کنید.

مهم نیست که چه چیزی می‌گوید. مهم احترامی است که شما به فرد مقابل می‌گذارید. همان‌طور که شما هنگام دیدن یک فیلم مهم چشم از تلویزیون بر نمی‌دارید. زمان حرف زدن با طرف مقابلتان نیز همین کار را باید انجام دهید.

اگر ارتباط چشمی برایتان سخت است یا فکر می‌کنید خجالتی هستید از تکنیک‌های مقاله‌ی کاریزمای فوری استفاده کنید.

 • ابروهای خود را کمی بالا بگیرید

شاید تابه‌حال فکر نکرده‌اید که حرکت ابروها تا چه حدی می‌توان با اهمیت باشد. اما باید به شما بگوییم که ابروها یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که ذهن ناخودآگاه فرد مقابل برای سنجش معیارهای شما از آن استفاده می‌کند. در حالت عادی در طول یک گفت و گو انسان معمولاً ابروهایی خمیده رو به پایین خواهد داشت. مخصوصاً وقتی یک صحبت طولانی شود و خسته شوید احتمال دارد به طور ناخودآگاه صورت شما اخمالو شود.

بنابراین باید توجه داشته باشید. سعی کنید همیشه کمی ابروهای خود را بالا نگه دارید و هم‌زمان با این کار لبخند بزنید. این کار ساده یکی از اساسی‌ترین پایه‌های ترکیبی برای بالا بردن شخصیت شماست.

 

 »‌ ظاهر شما باید آراسته باشد «

 

 • پوشش شما مهم است

همیشه وقتی صحبت از یک فرد با شخصیت می‌شود ناگهان ما یاد کسی می افتیم که لباس‌های زیبایی به تن دارد. بله درست است. پوشش شما بخش بزرگی از شخصیت شما را به جمع منتقل می‌کند اما نباید این کار اقرار آمیز باشد. اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم باید گفت که شما بهتر است لباس‌های مرتب، آما ساده و معمولی بپوشید.

سعی کنید از رنگ‌های سنگین استفاده کنید. اتفاقاً لباس پوشیدن شما نباید طوری باشد که با بقیه خیلی فرق داشته باشد بلکه فقط کافی است تمیز، مرتب، اتوخورده و مناسب همان مراسم باشد. اگر بخواهید در یک مراسم مهم‌تر و کاملاً رسمی شرکت کنید قضیه کمی فرق می‌کند. در آنجا شما نباید اصلاً لباس اسپرت بپوشید. ترجیحاً کت و شلوار و یا لباس‌های تیره رنگ.

بهتر است یک ساعت مناسب هم به دست داشته باشید. مردان نباید آستین پیرهنشان را بالا بزنند. خانم‌ها هم بهتر است لباس‌های بلند و پوشیده داشته باشند با آرایش ملایم که در ذوق نزند. حتماً و همیشه یک دستمال زیبا در جیب خودتان داشته باشید تا در صورت نیاز خودتان یا طرف مقابل از آن استفاده کنید. اگر یک مصاحبه کاری نیز دعوت هستید از همین نوع لباس کاملاً رسمی استفاده کنید.

برای توضیحات بیشتر مقاله‌ی تنظیم اعتماد به نفس با لباس را حتما بخوانید.

 • موقعیت آینه بگیرید

مردم وقتی حرف می‌زنند دوست دارند که تأیید شوند. فقط نه تأیید کلامی. شما می‌توانید با حرکات خود آن‌ها را به نوعی غیر مستقیم تأیید کنید. این کار کمک می‌کند تا شخصیت شما در ذهن این افراد بالاتر برود. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که موقعیت نشستن یا ایستادن خود را دقیقاً شبیه فرد مقابل کنید.

مثلاً اگر او دست به سینه نشسته است، و پایش را روی پایش انداخته. شما هم همین موقعیت را بگیرید. یا اینکه اگر فردی ایستاده و صحبت می‌کند. شما هم از صندلی بلند شوید و به ایستید. گرفتن پوزیشنی همانند موقعیت فرد روبه رو به خصوص زمانی که شما موقعیت اجتماعی بالاتری هم دارید این حس را به او منتقل می‌کند که ارزش زیادی برای او قائل هستید و همین نشانه مهمی از بزرگ منشی و آداب معاشرت صحیح شماست.

 

 • بوی خوب بدهید

حس بویایی انسان یکی از مهم‌ترین عواملی است که یک فرد یا یک مکان خاص را به یاد شما می‌آورد. شما اگر تمام اصول آداب معاشرت را رعایت کنید اما در نهایت بوی خوبی ندهید، به نوعی کل زحمت خودتان را از دست داده‌اید. در مقابل یک بوی خوب و عالی از شما می‌تواند در لحظه اول باعث جذب اطرافیان به شما شود و همیشه شما را در ذهنشان نگه دارد.

درواقع با حافظه ارتباط مستقیم دارد. یعنی اگر شما بوی خوبی بدهید. حافظه فرد مقابل وقتی شما را به یاد بیاورد، با حسی خوش برای فرد همراه خواهد بود. و البته برعکس این موضوع نیز صدق می‌کند. پس بسیار مراقب این موضوع باشید. بخصوص اگر قرار است برخورد شما با یک خانم باشد این مسئله بسیار مهم‌تر نیز می‌شود. زیرا حس بویایی و توجه خانم‌ها بیشتر است و به همین دلیل تأثیرگذاری این موضوع روی آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

 

» نحوه صحبت کردن صحیح «

اما یکی از بخش‌های مهم آداب معاشرت درست به شیوه حرف زدن شما بر خواهد گشت. پس شما باید آداب درست حرف زدن را بلد باشید. نکته اول این است که هیچ‌گاه نباید با همه به صورت یکسان حرف بزنید. یعنی همان‌طوری که با دوستانتان حرف می‌زنید با یک بزرگ‌تر، یک غریبه یا جنس مخالف نباید سخن بگویید.

سعی کنید همیشه لحن صدای شما آرام و مطمئن باشد. تند حرف زدن، بلد صحبت کردن و لحن صدای خشن اصلاً کار مناسبی نیست. همچنین سعی کنید به هیچ وجه و با هیچ کس در جمع‌های نسبتاً رسمی بحث نکنید. اصولاً بحث کردن شخصیت شمارا پایین می‌آورد.

همچنین تیکه انداختن، شوخی کردن و یا مسخره کردن فرد مقابل یا چیزی که او داست دارد بدترین حالت در یک مکالمه محسوب می‌شود. اگر بحث کاری با فردی انجام می‌دهید سعی کنید کمتر از واژه “من” استفاده کنید. تا حد ممکن از خودتان تعریف نکنید که حمل بر خودستایی نشود.

نکته‌ای که باید مورد توجه شما قرار بگیرد این است که سعی کنید همیشه حرف‌های شما مفید باشد. یعنی بتوانید در طی مکالمه چیزی به طرف مقابل اضافه کنید تا بداند که شما فرد توانایی هستید. اگر از گزافه گویی بگذرید و سخنان مفیدی بگویید حتماً در خاطر مخاطبتان به عنوان یک انسان باشخصیت و عاقل جای خواهید گرفت

 

آدمي مخفي است در زير زبان
اين زبان، پرده است درگاه دهان

چون كه بادي، پرده را در هم كشيد
سرّ صَحن خانه شد بر ما پديد

» غذا خوردن درست «

و اما یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که برای بالا بردن وضعیت آداب معاشرت خود رعایت کنید مدل غذا خوردن شماست. اولاً اگر در یک مهمانی هستید سعی کنید خیلی کم غذا بخورید. اینجا جای سیر شدن نیست. و فقط برای اینکه همراه همه باشید باید این کار را انجام دهید.

سر میز غذا سعی کنید کاملاً صاف بنشینید و به جلو خم نشوید. قاشقتان را همیشه به میزان خیلی کمی از غذا پر کنید تا نیاز نباشد دهانتان خیلی باز شود. در هنگام غذا خوردن تا حد امکان صحبت نکنید. اگر هم از شما سؤالی شد، به هیچ وجه با دهان پر جواب ندهید.

یک دستمال دائماً کنار دستتان باشد تا بعد از خوردن چند لقمه، لب و دهان خودتان را پاک کنید. مراقب باشید چیزی از غذا روی لباستان نریزد. اگر چپ دست هستید سعی کنید کنار افراد راست دست با فاصله بنشینید تا هنگام خوردن دستتان به هم برخورد نکند. حواستان باشد مخلفات کنار غذا مانند پیاز، سیر و مواد غذایی که باعث بو دادن دهان شما می‌شوند را نخورید.

اگر یک خانم و مثلاً خانواده‌اش را به رستوران دعوت کرده‌اید. زمانی که هنوز در حد آشنایی یا نامزدی هستید باید روبه روی او بنشینید ولی اگر طرف مقابل همسرتان است باید کنارش بنشینید. سعی کنید پیش از اینکه طرف مقابل شروع نکرده شما غذا خوردن را آغاز نکنید.

به هیچ وجه نباید صدای خوردن، یا صدای برخورد قاشق و چنگال شما بلند باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که نوشابه را در لیوان خالی کنید و بخورید. بعد از غذا خوردن و زمانی که همه میز را ترک کردن حتماً بلا فاصله برای شستن دست‌ها، و چک کردن وضعیت صورت و دهانتان به دستشویی بروید. دهانتان را با آب بشویید تا چیزی روی دندان‌های شما نباشد.

اگر دنبال داشتن شخصیتی متشخص هستید این مقاله‌ها را هم از دست ندهید:

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت جی می‌گوید

  از مطالعه مقالات سایت شما لذت میبرم.همین طور طراحی سایت تون باعث جذابیت بیشتر مطالب تون میشه.
  کانال تلگرام تون و ویدئو های جالبی ک می گذارید واقعا انرژی بخش هستند
  موفق باشید

 2. کاربر سوخت جت oleh می‌گوید

  عاای بود سایت فوق العاده ای دارین و متن های قوی متشکرم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**