چطور از وضعیت آلفای ذهنی برای تحقق اهداف و رویاهایتان استفاده کنید؟

با معرفی دو تکنیک کاربردی و قدرتمند...

اگر به دقت زندگی انسان های موفق را مطالعه کرده باشید و یا قبلا مقاله «چرا شانس در موفقیت هیچ نقشی ندارد؟» را خوانده باشید، متوجه می شویم که موفق شدن ربطی به شانس و اقبال ندارد؛

هیچ کدام از ما آنقدر بدشانس و بدبخت نیستیم که نتوانیم به آرزوهایمان برسیم.

البته تاثیر این موضوع  که ما در خانواده های مختلفی با افکار، اعتقادات و وضعیت های مالی متفاوت به دنیا آمدید، انکار نشدنیست. اما هیچ کدام از این موارد دلیل بر بد شانسی یا خوش شانسی ما نیست، چون با تلاش و داشتن اهداف بزرگ و انجام برخی روش ها می توان آینده را تغییر داد.

اگر تعجب کردید که چطور میتوان سرنوشت و آینده را تغییر داد، یعنی اینکه مقاله بسیار مهم «چطور سرنوشت تان را پیشگویی و اگر خواستید تغییر دهید؟» را هنوز نخواندید… موضوع چیست؟

در این مقاله شما دو واقعیت بسیار مهم را باید یادگرفته بودید :

 1. چیزی به نام سرنوشت وجود ندارد و شما سازنده آینده خودتان هستید
 2. شما میتوانید از الان آینده دلخواه‌تان را بسازید

 

اگر قبل از ما آدم هایی با شرایط سخت به موفقیت رسیدند پس حتما ما هم می توانیم؛ موفق شدن اصولی دارد و یادگرفتن این اصول و روش ها به ما کمک می کند تا تلاش هایمان زودتر و بهتر نتیجه بدهد.

 

» آلفای ذهنی، موفقیت با حداقل تلاش فیزیکی

احتمالا بحث امواج مغزی و آلفای ذهنی برای شما آشناست.
خوزه سیلوا یکی از پیشگامان این بحث است که کتاب‌ها و روش‌های او در این زمینه به افراد زیادی کمک کرده تا به آرامش و موفقیت برسند.

خوزه سیلوا

سیلوا تحقیقات زیادی در زمینه شباهت مغز با سیستم های الکترونیکی  انجام داده و کتاب های او از جمله «کنترل جسم با کنترل ذهن» طرفداران زیادی دارد و زندگی آدم های زیادی را تحت تاثیر قرار داده است.

اگر به این بحث ها علاقه دارید حتما سراغ کتاب های سیلوا بروید.

امروزه روانشناسان و مشاوران فراوانی از مطالعات سیلوا برای کنترل و هدایت ذهن برای پیشبرد اهداف و موفقیت‌ها در زندگی انسان‌ها استفاده می کنند‌.

طبق آموزه‌های خوزه سیلوا و نتیجه تحقیقات روانشناسان بنام، ذهن انسان در یک وضعیت بالاترین عملکرد در جذب و ارتعاش افکار قدرتمند کننده و در عین حال ضعیف کننده دارد :

 • بیست دقیقه قبل از خواب
 • بیست دقیقه بعد از بیدار شدن

این یعنی، اگر بیست دقیقه اول ابتدای روزتان، اتفاق بدی برایتان بیافتد و افکار شما منفی شود، احتمال دارد چنان قدرتی داشته باشند تا کل روز شما را خراب کنند؛ و برعکس… اگر خبر خوبی در ابتدای روز بشنوید و امواج آلفای ذهنی‌تان مثبت باشد، به احتمال زیاد در طول روز عملکرد بهتر و اتفاقات بهتری هم جذب میکنید.

دسترسی آگاهانه به امواج آلفای ذهنی و استفاده صحیح از آن تاثیر فوق العاده ای در موفقیت یا شکست ما دارد؛ در این مدت ذهن آماده ی پذیرش هر نوع تلقین و تجسمی است. افراد موفق از این زمان برای تجسم رویاهای خود و تلقین عبارت مثبت استفاده می کنند که قبلا در مقاله «قدرت باورنکردنی تلقین» راجع به آن خواندید.

البته در هر ساعتی می توان به وضعیت آلفا ذهنی فرو رفت و هیپونتیزم نیز نوعی حالت آلفاست؛ اما این مقاله بیشتر بر روی زمان های قبل و بعد خواب تمرکز دارد.

برای مثال، اگر شما از آن دسته آدم هایی هستید که قبل از خواب به موضوعات زیر فکر میکنید :

 • بدهی ها
 • روابط بد خانوادگی
 • مشکلات کاری
 • اتفاقات بد همان روز
 • نگرانی بابت آینده

و یا وقتی صبح چشم تان را باز می کنید، اول از همه بدهی ها و مشکلات تان را به یاد می آورید؛ یا اصلا اتفاقات همان روز را که هنوز اتفاق نیافتاده، به صورت منفی تعبیر میکنید :

 • میدونم این معامله جور نمیشه
 • میدونم جواب رد میشنوم
 • میدونم بازی رو خراب میکنم

مطمئن باشید در اغلب موارد همان اتفاقات در زندگی‌ شما رخ میدهد.
و با خودتان میگوید ‘پسر… میدونستم نمیشه‌!’ – خیر، شما نمیدونستید، شما خودتان آنرا ساختید !

اگر بخواهم منظورم را ساده تر بیان کنم، بعضی آدم ها در حالت آلفا، یعنی زمانی که نه خواب هستند و نه هوشیاری کامل دارند، به مشکلات شان فکر می کنند و متاسفانه از این حقیقت بی خبرند که  مشکلات روزها و ماه های بعدشان از همین افکار منفی به وجود میاید و خودشان ناخواسته اتفاقات بد را به زندگی شان دعوت کردند.

» امواج مغزی و وضعیت آلفای ذهنی

برای درک بهتر این موضوع باید آشنایی از امواج مغزی ما که شامل بتا، آلفا، دلتا و تتا است، داشته باشید :

نمودار امواج مغزی
 • بتا به زمان هوشیاری و بیداری گفته می شود
 • دلتا یعنی خواب عمیق که در آن  رویا می بینیم.
 • تتا خواب نیمه عمیق
 • آلفا هم زمان خواب و بیداری ماست که در خلسه هستیم.

افکاری که ما در وضعیت آلفا ذهنی داریم، تاثیر زیادی بر روی زندگی ما می گذارد.
افراد زیرک و موفق سعی می کنند در این حالت مراقب افکار خود باشند، تجسم های مثبتی داشته باشند و نه تنها حال خوب روزانه خود را با این افکار مثبت تضمین کنند، بلکه راه رسیدن به آرزوهایشان را هم هموار تر کنند.

محدودیتی در این تجسم ها وجود ندارد.
شما می توانید خانه رویایی تان، شغل مورد نظرتان و … را تجسم کنید و با افکار مثبت از حالت آلفا به حالت خواب بروید.

این افکار و تجسم ها به شما انرژی بیش تری برای تلاش کردن می دهد و چون امیدوار هستید، سعی می کنید دنبال راه های جدیدی برای رسیدن به رویاهایتان بگردید و از طرف دیگر کائنات نیز به دلیل موج مثبتی که دارید، حوادث و آدم هایی را سر راهتان قرار می دهد که برای رسیدن به اهدافتان به آن ها نیاز دارید.

البته رسیدن به افکار مثبت نیاز به تلاش دارد؛ شما اگر تا به امروز در وضعیت آلفای ذهنی مدام افکار و نشخوار ذهنی بد داشتید، احتمالا ذهن شما به این افکار عادت کرده و تغییر عادت نیاز به زمان و تلاش دارد.

پس اگر روزهای اول موفق نشدید، نا امید نشوید.
من خودم مدت‌هاست شروع به مثبت اندیشی در حالت آلفا کردم… یعنی قبل از این که به خواب بروم، چشمانم را می بندم و سعی میکنم عبارت های مثبت با خود تکرار کنم.

روزهای اول انجام این کار کمی سخت بود.
افکار منفی به شدت اذیتم می کردند، اما رفته رفته یاد گرفتم از روش های جالبی برای کنترل ذهنم استفاده کنم.

اگر شما هم به دنبال مثبت کردن افکارتان هستید، می توانید از این تکنیک‌ها استفاده کنید :

»‌ تکنیک ورق زدن
برای کنترل افکار در وضعیت آلفای ذهنی

وقتی آماده خواب می شوید و چشم های‌هتان را می بندید، قبل از این که کاملا هوشیاری تان را از دست بدهید، افکاری سراغ شما می آیند.

گاهی این افکار منفی هستند؛ در این زمان باید از «ورق زدن» استفاده کنید؛ یعنی اهمیتی به فکر بد ندهید، و با ورق زدن تصاویر ذهنی به سراغ فکر بعدی خوب بروید.

و این بعدی ها را تا وقتی فکر مثبت پیدا کنید، ادامه دهید؛ درست مثل ورق زدن صفحات کتاب، افکار و تصاویری که در ذهن‌تان پدیدار میشوند را ورق بزنید.

مثلا اگر یاد بدهی تان افتادید خودتان را سرزنش نکنید، راجع‌به راه‌حل نگردید، اصلا تمرکزتان را روی آن نگذارید؛ خیلی راحت و آسان سفارش فکر بعدی را بدهید و سراغ یک فکر دیگر بروید. اگر آن هم منفی بود، سراغ بعدترها بروید‌. آنقدر به این کار ادامه دهید که فکر مثبت پیدا کنید.

 

»‌ تکنیک شمارش معکوس
برای کنترل افکار در وضعیت آلفای ذهنی

روش دیگر این است که در یک جای آرام و مرتب آماده خواب شوید و بعد از بستن چشم هایتان شروع به شمارش معکوس کنید، سپس خود را در وضعیتی که دوست دارید تجسم کنید‌.

مثلا وضعیت جسمانی مورد نظرتان، ارتقا شغلی، خانه ای که می خواهید بخرید و …

به تجسم این افکار مثبت ادامه دهید تا خوابتان ببرد؛ وقتی صبح از خواب بیدار شدید، سعی کنید اول از همه خدا را به خاطر داشتن تجسم هایتان شکر کنید و دوباره کمی برای تکرار عبارت مثبت و تجسم وقت صرف کنید.

زیرا شما بلافاصله بعد از بیدار شدن هم در حالت آلفا هستید و بهترین موقعیت برای دعوت کردن اتفاقات خوب به زندگی تان است.

شما با تمرین ها و تلقین هایی که در حالت آلفا انجام می دهید، کیفیت زندگی تان را بهتر می کنید.
بیش تر ما برای رسیدن به هدف هایمان تلاش می کنیم اما گاهی به نتایج خوبی نمی رسیم. در این موارد باید علت را در ذهن و افکارمان جستجو کنیم و تلاش جسمی را در کنار افکار مثبت به کار ببریم.

تجسم و تلقین مثبت در حالت آلفا یکی از روش هایی است که در راه رسیدن به رویاهایتان به شما کمک خواهد کرد.
اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، توصیه میکنم حتما پکیج «تصویرذهنی یک برنده» از باب پراکتور را تهیه و چندین مرتبه تماشا کنید، اطلاعات فوق العاده کاربردی و قوی دریافت خواهید کرد.

حتما این تمرینات را انجام دهید و نتایجی که گرفتید را زیر همین مقاله بنویسید.


در همین زمینه مقالات زیر را هم بخوانید:

25 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. مهرگان می گوید

  من مدت زمان طولانی منفی گرایی کل افکارم رو فرا گرفته بود مدتی از خداوند بزرگ دور شده بودم و بهش پشت کرده بودم ولی نا خوداگاه افکاری درون من جای داده شد که متوجه بزرگی ساختار عالم هستی شدم و خداوند رو عمیقا فهمیدم و درک کردم و افکار و راه های منفی رو توی ذهنم درون رودخانه بزرگی جاری کردم و الان مدتی نه چندان طولانی هست که فقط به مثبت گرایی و افکار مثبت و قوی تمرکز میکنم و خداوند رو بابت همه این افکار که زندگیه منو به طرز باور نکردنی تغییر داد شکر میکنم. دوستان مطمئن باشید نه تنها هرچی از این زندگی بخواید همونو بهتون میده بلکه هر چی هم تو ذهنتون و سر زبونتون باشه همون میشه
  امیدوارم همه به این مرحله از زندگی برسن که درک خیلی چیزا اسون تر بشه چون واقعا هیچی نیست که سخت باشه وقتی کلمه اسون هست

 2. پیام می گوید

  خیلی ممنون
  استفاده کردم.

 3. فیروزبهمنی می گوید

  اعتقاد راسخ دارم جامعه مدرنتیه امروز بسیار بسیار نیازمند آموزه های سایت سوخت جت برای داشتن یک حس خوب در زندگی ،داشتن باورهای مثبت و افزایش اعتماد و عزت نفس در کنار زندگی شهرنشینی است زمانی که همه از صبح تا شب مشغول زندگی مادی هستند تقویت روح و ذهن انسانها موجبات رضایتمندی از خود و جامعه می شود داشتن امکانات مادی و سواد دانشگاهی در کنار آموزه های الهی و روانشناسی وسواد ارتباطی آرامش و آسایش زندگی را به دنبال دارد

 4. فیروزبهمنی می گوید

  اعتقاد راسخ دارم جامعه مدرنتیه امروز بسیار بسیار نیازمند آموزه های سایت سوخت جت برای داشتن یک حس خوب در زندگی ،داشتن باورهای مثبت و افزایش اعتماد و عزت نفس در کنار زندگی شهرنشینی است زمانی که همه از صبح تا شب مشغول زندگی مادی هستند تقویت روح و ذهن انسانها موجبات رضایتمندی از خود و جامعه می شود

 5. زینب می گوید

  این روش رو ناخواسته شبها قبل از خواب انجام دادم که هم به مشکلاتم فکر میکردم هم به موفقیتم که الان متوجه شدم چنین روشی هست
  و به این نتیجه رسیدم که داشتن افکار مثبت قبل از خواب و بعد از بیدار شدن خیلی تاثیر مثبتی در رسیدن به اهدافمون داره اما من در انجام کار ها و تلاش برای رسیدن به اهدافم تنبلم و نمیدونم چجوری با مثبت شدن افکارم این تنبلی رو کنار بزارم

 6. حسین می گوید

  برای همه خوانندگانی که امواج مثبت ثبت میکنند و نقاط منفی را تبدیل به مثبت میکنند آرزوی موفقیت و تداوم دارم و آرزو میکنم این مطلب و مطالب مشابه و بالاتری برای آموزش به فرزندان مخصوصا در ایران عزیز به کار گرفته بشه و به پیشرفت بیانجامد

 7. ز. پرورده می گوید

  سلام و ادب. من نیاز به کمک و راهنمایی بیشتری دارم. ممنونم

 8. آرین مقدم می گوید

  من بسیار خوشبختم ازسن پنج سالگی مددکاری نیکوکار ی رادرکنار پدرم شروع کردم هم اکنون‌شصت وهفت سال سن دارم تخصصم متالورژی است به شغل تجارت مشغولم یکبار در زندگی شخصی وسه بار درتجارت شکست خوردم اما هرگز ناامید نشدم وباممارست وپشتکار موانع را برطرف‌کردم سه فرزندد ارم دکتر .مهندس وشاگرد اول سال آخر با موسسه های توانبخشی زیادی در رابطه‌هستم ودر بین دوستان وهمکارانم محبوبیت دارم .بسیارخوشبخت وسعادتمند هستم وادامه…….

 9. معصومه می گوید

  سلام به همگی
  عالی بود
  از وقتی تصمیم گرفتم زندگی و آیندمو تغییر بدم، دستهای پنهان خداوند دارن منو به اهدافم نزدیکتر میکن
  از خدای مهربونم سپاسگزارم که این سایت رو سر راهم قرار داد
  خدایا شکرت

  1. آرین مقدم می گوید

   باشه موافقم به اشتراک گذاشته شود

   1. مانا می گوید

    سلام البته اینو هم باید بگید ک در زمان آلفا فقط دو تا کلمه به کائنات میتونید بفرستید.مثلا ثروت .پیشرفت
    من این تمرین رو انجام دادم و فوق العاده بود.

  2. مصطفی می گوید

   جالبه دقیقا من مدتهاست این عمل رویاپردازی و مثبت اندیشی قبل از خواب و بعد از بیداری رو انجام میدادم و خیلی مسایل و ایده ها همون موقع بهش رسیدم!!!همییه میگفتم بهترین زمان یادگیری و حل مشکل همین زمانه…الان میبینم کسی اینو علمی ثابت کرده..آفربن

 10. فریماه می گوید

  من حتی جرات امتحان کردنش رو ندارم چون دیگه تحمل سرخوردگی رو ندارم.. امیدوارم برای من هم راهی باشه …

  1. هاله می گوید

   اولبن بار به دلیل دیسک کمر اونقدر درد داشتم که حتی توانایی نشستن و برخاستن به تنهایی رو نداشتم که دوستان منو به سفر شمال دعوت کردند. همونشب توی اینترنت دنبال چاره درد کمر بودم که اتفاقی به متد سیلوا برخورد کردم و انجامش دادم. عجیب بود که فردا خوب خوب بودم و به سفر رفتم و کلی هم دویدم و بالا و پایین پریدم. امتحان کنید. همه مشکلات داریم دوست من. من هم از امشب برای تغییر زندگیم شروع میکنم.

   1. yã$î می گوید

    هنوز شروع ب استفاده از این فرمول نکردم ولی هر وقت مثبت فک کردم و همه چیز رو سپردم دست خدا و مطمئن بودم ک موفق میشم اون کار با موفقیت و عالی انجام شده

 11. Amir می گوید

  خیلی خوب بود ممنون از شما.

 12. fatemeh rakhshanbazzi می گوید

  من خداوند را سپاس میگویم بابت تجسم های عالی که درباره آینده ام به من عطا میکند و افرادیکه هم هدفم هستند را در مسیر موفقیتم میگذارد درست مثل شما که هم سو با مسیر تحقق اهدافم هستید

 13. مهدي می گوید

  من هم اکنون خدای خود را سپاس می‌گویم که توانستم این مقاله را بخوانم. و از همه شما عزیزان نیز بواسطه تلاشتان سپاسگزارم.

 14. فرهاد براتی جوانمردی می گوید

  سلام خسته نباشید. گاها مطالب بسیار خوبی از باب پراکتور میذاره که واقعا ارزش وقت گذاشتن داره خواهشن باتوجه به مطالب زیادی که درمورد موفقیت و…. در اکثر سایتها هست شما سعی کنید بهترین ها را مثل همین تصویر ذهنی یک برنده یا قدرت افکار وکلا از باب پراکتور بزارید دوستتون دارم ممنونم که باعث تغییرات خوبی در زندگیم شدید دارم تمرین میکنم وخداراصدهزارمرتبه شکر که با پروژه شما آشنا شدم ومسیر خوبی را میگذرانم . تشکر فراوان براتی دکتری آب

 15. Zahra می گوید

  بهترین سایتی ک تاالان دیدم و توزندگیم بهم کمک کرده سوخت جت بوده و من بااین سایت تونستم بفهمم مشکلم چی بوده چیزی که روانشناسها توی ۵ سال نتونستن بفهمن ممنون از زحماتی ک میکشید

 16. مریم رشمه می گوید

  من واقعن از امروز شروع می کینم و نتیجه رو همین جا اعلام می کنم

 17. نجیب می گوید

  نجیب هستم از افغانستان خوشحال هستم با سایت شما آشنا شدم واقعا موضوعات سایت شما الهام بخش و نیرو دهنده است .باور دارم به تمام رویاهایم میرسم انشاءالله

 18. نجیب می گوید

  سلام و احترام خدمت همه عزیزان نجیب هستم از افغانستان .چند زوزه میشود با سایت شما آشنا شدم واقعا موضوعات سایت شما الهام بخش و امید واردکننده است شک ندارم باور دارم آینده درخشانی نصیبم میشود.

 19. پیمان می گوید

  من تقریبا 2 ساله که با سایت شما و سوخت جت اشنا شدم و توی این مدت به تمام اموزها عمل کردم البته همزمان در سایت اقای تیموری هم عضو بودم و مقالات و سی دی اموزشی و هر چی که توی سایت ایشان و شما بود را مطالعه کردم و واقعا زندگیم 180 درجه عوض شد افکار مثبت و دیگر اموزشها باعث شد که من درامد ماهیانه ام از 3 میلیون تومان الان به 25 و گاها 30 میلیون تومان برسه و دقیقا در کمتر از 1 سال به استقلال مالی برسم و الان به تنها چیزی که فکر نمیکنم پوله چون واقعا دیگه نیاز ندارم و هر چی اراده میکنم میتونم بدون لحظه ای درنگ تهیه کنم و اینو مدیون سایت شما و اقای تیموری و اموزشهایی است که گرفتم و روزی چندین بار خدا را شکر میکنم که من توی این مسیر قرار گرفتم . واقعا از بچه های سوخت جت و اقای یکانی و تیموری کمال تشکر و قدردانی را دارم
  ممنون

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   باعث خوشحالی ماست که این خبر خوب را از شما دوست عزیز و کاربر همیشگی پروژه سوخت جت می‌شنویم؛ با آرزوی موفقیت‌های روز افزون برای شما…

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**