ظرفیت ذهنی چیست؟ چگونه می‌توانیم آن را افزایش دهیم؟ قسمت اول

زندگی، صحنه‌های گوناگونی دارد. یکی از صحنه‌های آن مسابقه‌ای است که میان ما در سه زمان موازی گذشته، حال و آینده انجام می‌شود. به زبان ساده‌تر، ما در حال مسابقه دادن و دویدن در مسیر زندگی هستیم و تلاش می‌کنیم که از خود گذشته‌مان پیشی بگیریم و به خودمان در آینده برسیم یا حتی از او هم جلو بزنیم.

چیزی که در این مسیر پر از هیجان و گاهی سرشار از استرس به ما انرژی می‌دهد و توانایی دویدن‌مان را مشخص می‌کند، ظرفیت‌ ذهنی ما است. وقتی بتوانیم این ظرفیت درونی را افزایش دهیم، راحت‌تر می‌توانیم در مسابقه زندگی پیروز شویم. در این گفتار، به دنبال راه‌هایی برای افزایش ظرفیت ذهنی خودمان می‌گردیم.

منظور از ظرفیت ذهنی چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده این موضوع را تعریف کنیم می‌گوییم:
«ظرفیت ذهنی، توانایی وجودی ما برای رشد و پیشرفت کردن در جنبه‌های گوناگونی از زندگی است.»

اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. تصور کنید شما می‌خواهید بخش کوچکی از پس‌اندازتان را وارد بازار بورس کرده و به یک سهام‌دار تبدیل شوید. از طرفی، بازار بورس سرشار از ریسک و هیجان است. اگر ظرفیت ریسک‌پذیری شما کوچک و محدود باشد، مجبور می‌شوید قید سودهای بالا را بزنید و به جای فعالیت مستقیم در بازار سرمایه، به سراغ صندوق‌های سرمایه‌گذاری بروید. چون ظرفیت ریسک‌پذیری‌تان به شما این اجازه را نمی‌دهد که در خط مقدم معامله سهم‌ها به مبارزه بپردازید.

(راستی ۵۱ نکته‌ی سرمایه‌گذاری رو مستقیم از وارن بافت می‌خواید یاد بگیرید؟ اینجا را بخوانید)

در واقع، این گنجایش ظرفیت ذهنی ما است که مرز پیشروی در زندگی را برایمان مشخص می‌کند. اگر یاد بگیریم که به شکلی آگاهانه و از راه تلاش و تمرین، ظرفیت‌های درونی خود را در بخش‌های مختلف توسعه دهیم و مرزهای آن را جابه‌جا کنیم، می‌توانیم در زمانی کوتاه به موفقیت‌های بزرگی برسیم.

یک فرمول ساده برای افزایش ظرفیت‌ ذهنی

«جان سی مکسول» در کتاب «بی حد مرز» یک فرمول ساده را برای افزایش ظرفیت ذهنی معرفی می‌کند. او می‌گوید:

«تنها کاری که باید برای افزایش ظرفیت ذهنی خود انجام دهید پیروی کردن از این فرمول است:

آگاهی + توانایی + انتخاب = ظرفیت»

اما چگونه؟ برایتان خواهم گفت.

گام اول: آگاهی و افزایش ظرفیت ذهنی

بیل گیتس می‌گوید: «یکی از راه‌هایی که برای پیشرفت خودم پیدا کردم این است که در ذهنم «نمی‌دانم» را به «هنوز نمی‌دانم» تغییر داده‌ام.» این موضوع نوعی خودآگاهی است. در واقع، مشکل بیشتر ما و علت پنهان در پشت بخش بزرگی از درجا زدن‌های زندگی‌مان این است که ما اصلا از خودمان و ندانستن‌هایمان آگاهی نداریم.

وقتی ندانیم که چه چیزی مشکل دارد، هرگز به دنبال راهی برای برطرف کردن آن نمی‌گردیم. پس، اولین گام برای افزایش ظرفیت ذهنی این است که از محدود بودن ظرفیت‌های درونی خود با خبر شویم. برای این موضوع باید کمی بیشتر از قبل با خودمان فکر کنیم و دست به یک کشف درونی بزنیم. می‌توانید برای آسان‌تر شدن این کار به سراغ فلسفه کایزن بروید و با استفاده از روش کشف علت آن مسیری میانبر به افکار خودتان بزنید. (فرمول کامل استفاده از کایزن را در این ویدیوی آموزشی حتما یاد بگیرید)

گام دوم: توانایی، یافتن راهی برای تقویت پتانسیل‌های درونی‌مان

توانایی‌ها مواردی هستند که می‌توان با تمرین و تلاش روی آنها تغییری چشمگیر در ظرفیت ذهنی ایجاد کرد. در واقع، نیمی از مسیر اصلی برای افزایش ظرفیت ذهنی به افزایش توانایی‌های ما تعلق دارد. مثلا توانایی جسمی، احساسی، تفکر، ارتباط با دیگران، خلاقیت، تلاش و مدیریت کردن خودمان و دیگران، بخش‌هایی هستند که می‌توانند با تمرین و تغییر نگرش گسترش پیدا کنند.

نکته جالب اینجا است که با تلاش روی افزایش توانایی در یک بخش به صورت ناخودآگاه روی بخش‌های دیگر هم تاثیر مثبتی می‌گذاریم. اجازه بدهید چند نمونه از این موارد را برایتان مثال بزنم:

 • افزایش ظرفیت توانایی جسمی

جسم ما پیچیده‌ترین ابزاری است که به هنگام حضور روی زمین در اختیارمان قرار گرفته است. این ابزار قدرتمند به ما این توانایی را می‌دهد تا به دنبال خواسته‌های خود برویم. بد نیست در این میان نکته مهمی را یادآوری کنم.

[bs-quote quote=”حفظ سلامت بدن یک وظیفه است. در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم.” style=”style-7″ align=”left” color=”#dd9933″ author_name=”بودا” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2018/06/بودا-ب.jpg”][/bs-quote]

زندگی روزانه ما روی زمین به دو نوع ظرفیت حیاتی وابسته است. این دو ظرفیت، انرژی درونی و زمان هستند. زمان، برای تمام انسان‌های روی زمین، حجم ثابتی دارد. این بدان معنی است که برای فردی در آفریقای جنوبی و یک ایرانی در خاورمیانه، هر روز فقط 24 ساعت زمان وجود دارد.

این ظرفیت، هرگز کاهش یا افزایش پیدا نمی‌کند. دست‌کم تا زمانی که منظومه شمسی سر جایش و به همین شکلی که هست قرار گرفته باشد، ثابت می‌ماند. اما ظرفیت انرژی، حجمی قابل افزایش است. ما می‌توانیم کاری کنیم که هر روز به اندازه چند ماه در زندگی خود پیشرفت داشته باشیم.

این موضوع به سبک زندگی، تفکر، انگیزه‌ها و شیوه برنامه‌ریزی ما بستگی پیدا می‌کند. برای افزایش ظرفیت جسمی خود باید در قدم اول با ورزش کردن، نوشیدن آب کافی و دنبال کردن یک سبک تغذیه سالم، قدرت جسممان را حفظ کنیم.

این کار به ما انرژی و اعتماد به نفسی بالا برای دور زدن مفهوم سن و سال را می‌دهد. انسان‌های زیادی هستند که با مراقبت از جسمشان حتی در سن‌های بالا نیز با جوان‌هایی که در دهه بیست زندگی‌شان هستند رقابت می‌کنند و حتی گاهی از آنها پیشی می‌گیرند. پس بهتر است گول عددی به نام سن را نخوریم و هر روز برای حفظ و افزایش انرژی جسم خود تلاش کنیم.

گذشته از این، بخشی از توانایی جسمی ما به انگیزه‌هایی که برای زندگی و کارمان داریم بستگی پیدا می‌کند. اگر جسم سالمی داشته باشیم اما نتوانیم انگیزه‌های زندگی‌مان را به شکلی هدفمند به کار بگیریم، خیلی زود دچار تنبلی و حتی افسردگی می‌شویم.

برای این کار باید به دنبال چیزهای بگردیم که انگیزه ما را شارژ می‌کنند و انرژی ذهنی‌مان را به نقطه اوج خود می‌رسانند. یافتن این ستاره‌های انگیزه‌بخش و استفاده کردن از آنها نه تنها به ما کمک می‌کند که بهره‌وری خود را بسیار افزایش دهیم بلکه روی سلامتی و نیروی جسمی ما هم تاثیر مستقیمی می‌گذارد.

در قسمت بعد، به چند ظرفیت ذهنی مهم می‌پردازیم که در محدوده توانایی‌های ما عمل می‌کنند و پس از آن به سراغ انتخاب‌ها می‌رویم و کارهایی را می‌یابیم که ظرفیت ما را به حداکثر ممکن می‌رسانند. لطفا پیگیر قسمت بعد باشید.

نظر شما چیست؟

به ریسک‌پذیری خود از یک تا 10 چه نمره‌ای می‌دهید؟

قسمت دوم مقاله به زودی منتشر می‌شود

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت osha می گوید

  رویا های من؛ مفهموم من هستند.

 2. کاربر سوخت جت لت می گوید

  خداروشکر با تمرین و ممارست به نقطه ای از ظرفیت ذهنی و ریسک کردن رسیدم ک بصورت پله کانی دارم ریسک هامو افزایش میدهم، بنظرم اگر تو این بخوای با ذهن منطقی پیش بری هیچ موقع به ایده آل نمیرسی، تنها با ندای درونی و احساس قلبی پاک باید ریسک و رشد کنیم، با سپاس از مطالب عالی تان

 3. کاربر سوخت جت ری می گوید

  خوبه ولی من هنوز اول راهم

 4. کاربر سوخت جت 3243 می گوید

  ریسک پذیریم از صفر تا ده ، میشه گفت ۷
  اما یه سوال داشتم
  ظرفیت ذهنی رو میتونیم همون ترموستات ذهن بگیم
  اگه اینطور باشه پس استپ کردن های یهویی زندگی رو میشه با تغییر ظرفیت ذهن ، رفعش کرد، درسته؟

 5. کاربر سوخت جت مد می گوید

  من ابتدای کارم تو مارکت تحمل ضرر های زیاد و نداشتم و با ترسی که از ضرر کردن داشتم نمی تونستم اجازه بدم معامله ام به سر انجام برسه.اما کم کم یاد گرفتم ضرر کردن رو بپذیرم و اجازه میدادم جلوی چشم خودم معامله با ضرر بسته شه. اینجوری یاد گرفتم تحمل و ظرفیت مو بالا ببرم و با ترس کمتری کار کنم

  1. کاربر سوخت جت دی می گوید

   من به خودم ۹ رو میدم

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**