10 نشانه دوستان موفق که باید آنها را با ذره بین ببینید

دوستان موفق شما نقش تعیین کننده ای بر آینده موفق شما دارند

نشانه دوستان موفق که باید خیلی با ریز بینی بیشتری آنها را بسنجید و بدست بیاورید، برای اینکه بیشتر در این مورد بدانید و درست تر انتخاب بکنید حتما تا اخر مقاله را بخوانید. قطعا در ادامه زندگیان برای شما کاربردی خواهد بود.

ما شما را نمی شناسیم؛ نمیدانیم موفق هستید یا نه. نمیدانیم چه آینده ای در انتظار شماست. اما اگر به ما بگویید :

 1. چه کتاب هایی میخوانید؟
 2. دوستان شما کیستند؟

به قطع میتوانیم راجع به اینده شما نظر بدهیم.
این نوع سنجش، اصالت دارد. ارسطو نیز به دنباله رو هایش پیشنهاد میداده با افرادی معاشرت کنند که میخواهند شبیه به آنها باشند.

جیم ران نیز گفته «شما میانگین پنج نفر از افرادی هستید که بیشتر وقت تان را با آنها میگذارنید.»
دوستان شما بر سرنوشت شما بی تاثیر نیستند. اما در این بین افرادی هستند که منتظرند دیگران آنها را انتخاب کنند به عنوان دوست؛ و افرادی هم هستند که ترجیح میدهند خودشان دوستانشان را انتخاب کنند.

تفاوت اینجاست : دسته اول باید شانس بیاورند دوستانی خوب آنها را انتخاب کنند، اما دسته دوم، شانس داشتن دوستان خوب برای ساختن آینده خوب را خلق میکنند.

در این مقاله نمیخواهیم راجع به اهمیت ترک کردن دوستان بازنده صحبت کنیم؛ قبلا چند مقاله راجع به اینکه چرا باید در انتخاب دوستان تان دقت کنید، در پروژه سوخت جت خواندید. مثل مقاله های زیر :

 1. استراتژی محرمانه ثروتمندان در انتخاب دوست
 2. این ۷ دوست طلایی را باید در دایره دوستی تان داشته باشید
 3. چرا افراد موفق دوستان بازنده شان را ترک میکنند

در این مقاله میخواهیم به شما نشانه هایی را معرفی کنیم که بین دوستان بگردید و اگر آنها را دیدید، خیلی سریع طرحی برای رفاقت با آنها بریزید و اگر آنها را ندیدید، خیلی سریع از زندگی تان کنار بگذاریدشان… این نشانه های یک دوست موفق است و یک دوست موفق، نوید دهنده آینده موفق شماست :

10 نشانه دوستان موفق چیست و چطور باید دوستان خود را ارزیابی کنیم

اولین نشانه) آنها باور دارند میتوانند دنیا را تغییر دهند

شاید در نظر عوام، این طرزفکر خنده دار و کودکانه باشد، اما به قول استیو جابز «افرادی که آنقدر دیوانه اند که فکر میکنند میتوانند دنیا را تغییر دهند، همان افرادی هستند که اینکار را میکنند.»

دوستان برنده شما توجه ای به محل زندگی، مقدار پولی که دارند و تحصیلات شان ندارند؛ آنها باور دارند که میتوانند تغییری بزرگ ایجاد کنند. آنها باور دارند شرایط محیطی و مادی نمیتوانند جلوی آنها را بگیرند.

 

رالف والدو امرسون
رالف والدو امرسون

 

دومین نشانه) آنها اهمیتی به شانس نمیدهند

به قول مجری مشهور، که قبلا راجع به گذشته سختش خواندید که اکنون ثروتمندترین زن سیاه پوست جهان است، اپرا وینفری گفته «شانس، محل ملاقات آمادگی قبلی و فرصت است.»

شانس، افسانه ای برای زود باوران است. برای آنهایی که نمیخواهند تلاش کنند. اما «تلاش» جایگزین کلمه شانس برای افراد موفق است. اگر دوست شما به شانس اعتقادی ندارد، نشانه خوبی برای رفاقت است !

چون معتقد هستند شانس وجود ندارد، تمام تلاش شان را برای تحقق خواسته شان خواهند کرد و این تلاش ها باعث رشد شخصی و روحی شان خواهد شد.

 

سومین نشانه) آنها به دردها عادت نمیکنند

دوستان موفق شما، با عادت کردن به درد سعی در فراموشی آن ندارند. آنها از زندگی فرار نمیکنند. اگر محیط یا شرایطی آنها را آزار میدهد، با سعی و تلاش آنرا تغییر میدهند.

این دوستان موفق شما، محل درد را شناسایی میکنند، ابتدا علت بوجود آمدن درد را پیدا میکنند، علت را از بین میبرند و بعد معلول را مداوا میکنند. آنها برخلاف افراد بازنده، با اعتیاد به الکل و مواد مخدر سعی در پاک کردن صورت مسئله ندارند… آنها چشم در چشم صورت مسئله دوخته اند و تا زمانی که آنرا حل نکرده باشند دست از تلاش بر نمیدارند.

 

چهارمین نشانه) آنها خیلی وقت است مشغولیت های وقت تلف کنی ندارند

اگر دیدید دوستان شما پس از یک روز کاری سخت و طاقت فرسا به خانه آمدند، استراحت کردند و شروع کردند به کتاب خواندن یا گپ زدن با خانواده به جای تلوزیون تماشا کردن، بدانید آنها دوستان موفقی هستند که باید داشته باشید.

دوستان بازنده تان ساعات شان را با مشغولیت هایی پر میکنند که هیچ کمکی به بهبود شرایط شان نمیکند، وقت شان را تلف میکند و از هدف دورشان میکند.

اما دوستان موفق شما میخواهند وقتی پیر شدند و موهایشان سفید شد، از اینکه حتی یک دقیقه از وقت شان را در زندگی هدر نداده اند به خودشان افتخار کنند… آنها میخواهند دقیقه به دقیقه از زندگی شان را بر روی افسانه شان صرف کنند.

 

پنجمین نشانه) آنها پول شان را هدر نمیدهند

پول، یکی از معیارهای سنجش موفقیت است. درحالی که تنها معیار موفقیت نیست، اما در آینده و رفاه زندگی نقش پر رنگی را ایفا میکند.

افراد موفق پس از بدست آوردن پول (حقوق یا درآمد) ابتدا به خودشان پول میدهند و بعد آنرا برای خرج های مختلف مصرف میکنند. آنها میدانند که پول ارزش دارد، همچنین خودشان نیز ارزشمند هستند. پس ابتدا به خودشان پول میدهند، قبل از اینکه به بانک بابت بازپرداخت وام، به بقالی بابت مواد مصرفی منزل، به لوازم یدکی فروشی برای لوازم ماشین و … پول بدهند.

در مورد اهمیت این مورد، توصیه میکنیم دوره صوتی صفرتاصدویک «ثروت آفرینی به شیوه بزرگان» را که رایگان هم هست همین الان دانلود کنید.

 

ششمین نشانه) آنها افکاری منفی ندارند

میگویند جنگ جهانی سوم، قرار است در محلی خیلی نزدیک به ما، یعنی در ذهن ما شکل بگیرد. آیا برای این جنگ آماده شدید؟

اگر دوستانی موفق داشته باشید، آنها از خیلی قبل تر آمادگی کسب کرده اند. آنها اجازه نمیدهند یک دشمن، تکه ای از سرزمین حاصلخیزشان را یعنی ذهن شان را تسخیر کند.

چون میدانند در صورتی که یک فکر منفی، در این زمین ریشه دواند، شروع به رشد میکند و روز به روز قسمت های بیشتری را تسخیر میکند.

برخلاف افراد معمولی و بازنده که در طول روز، ساعت ها سرگرم افکار منفی هستند، دوستان موفق شده سعی دارند هرکاری از دست شان بر می آید انجام دهند تا افکار منفی، مثل ابری در آسمان از ذهن شان دور شوند.

 

هفتمین نشانه) آنها دوست دارند شکست بخورند

اگر این نشانه را خواندید و تعجب کردید، به معنای آن است که مقاله قبلی و مهم پروژه سوخت جت را با همین عنوان هنوز مطالعه نکردید. توصیه میکنیم همین الان تا هفتمین نشانه ای که خواندید صبر کنید، به مقاله «چرا افراد موفق دوست دارند شکست بخورند» بروید، آنرا بخوانید و برگردید.

 

آرنولد بنت
آرنولد بنت

 

هشتمین نشانه) آنها تصمیم ندارند برای همیشه مجرد باشند

اگر دوستان شما به این نتیجه رسیده اند که برای همیشه مجرد بودن، یک افسانه است که عاقبت خوبی ندارد، آنها جز افراد موفق هستند.

برنده تنها، برای قصه هاست. در دنیای واقعی، شما نیاز به حمایت دیگران دارید. نیاز دارید یک نفر یار و یاور شما باشد در سختی ها… در برهه ای از زندگی، این افراد خانواده شما هستند، بعدا دوستان شما هستند و بعدها یار زندگی شماست که تا آخر عمرتان در کنار شماست.

به جای انکارِ عشق و تلقینِ اینکه چیزی به اسم عشق و عاشقی وجود ندارد، دوستانی پیدا کنید که عاشق شده اند، معشوق دارند و متاهل هستند. آنها میتوانند با زبان بی زبانی به شما نشان دهند چطور عشق، بسیاری از سختی های زندگی را آسان میکند.

 

نهمین نشانه) آنها ماسکی بر صورت شان نمیزنند

اگر در جایی از صحبت های دوست تان شنیدید که گفت «نمیدانم» ، «بلد نیستم» ، «اشتباه کردم» و از گفتن این کلمات نترسید، بدانید دوست خوب و موفقی پیدا کردید.

افراد موفق، هیچ ماسکی بر صورت ندارند. آنها هیچ ترسی از اینکه خودشان باشند ندارند. اگر چیزی ندانند، میگویند نمیدانم. اگر کاری بلد نباشند، طوری وانمود نمیکنند که وقت انجام آنرا ندارند، خیلی راحت میگوید نمیدانم.

آنها چهره واقعی شان را نشان میدهند و هیچ میل و رقبتی برای شیفته کردن دیگران به چهره کذبی که از خودشان درست کرده باشند، ندارند.

 

دهمین نشانه) آنها تسلیم شده اند که تسلیم شوند

به زبان ساده تر، آنها از فرار کردن میترسند. آنها نمیتوانند تسلیم شوند. تسلیم شدن برای آنها اتفاقی خیلی سخت و غیرقابل هضم است.

آنها ممکن است شکست بخورند، شاید موفق نشوند، اما تسلیم نمیشوند.
اگر دوست تان را در بازی تخته نرد بردید، ناراحت شد و بعد از دو روز به شما زنگ زد تا دوباره بازی کنید، بدانید تسلیم شدن برای دوست شما یک اتفاق زشت است.

و اگر چنین طرزفکری دارد، یک دوست موفق است.
شما بهتر است افرادی با طرزفکر «هرگز تسلیم نشو» در کنارتان داشته باشید تا هیچوقت هوس تسلیم شدن در مسیری که انتخاب کردید نداشته باشید.

خب، حالا که این مقاله را خواندید،
شما چندتا از این ویژگی ها را داشتید؟
برای ما زیر همین مقاله بنویسید

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت سن می‌گوید

  اصلا با بدبخت و بیچاره ها دم خور نشوید . شما را هم بدبخت میکنه و چاره ای برای کار گره خورده شما پبدا نمیکنه .
  بد بخت و بیچاره ها همش فاز منفی میدن . رفاقت با اینها باعث میشه کم کم خودت مثل اونها شوی بدون اینکه متوجه شوی

 2. کاربر سوخت جت سا می‌گوید

  من دوستي دارم كه عاشقشم ولي الان كه فكر ميكنم هيج كدوم از اينا رو نداره
  اون خيلي تنبله اصلا تلاشي براي زندكيش نميكنه و فقط توي فضاي مجازيه حتي درساي دانشكاشم نميخونه
  توي دوران تحصيل باعث شد اون همه شور من براي درس خوندن كم بشه و توي دانشكاه قبول نشم البته كه شكست خودمو تقصير اون نمياندازم ولي اونم روي من تاثير خيلي زيادي كذاشت
  ولي در كل خيلي دوسش دارم و نميتونم فراموشش كنم
  به نظرتون من جي كنم بزارمش كنار يا نه

  1. کاربر سوخت جت سن می‌گوید

   وقتی طرف هیج مزایایی نداره و اثر منفی برات داره . علاقه بی معنی .
   اون حسی که داری بهش میگن عشق کور

 3. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  شما فوق العاده اید
  شما بهتریند
  خداروشاکرم که با شما اشنا شدم

 4. کاربر سوخت جت ند می‌گوید

  همیشه سعی کردم به این جمله رو تو تمام مراحل زندگیم توجه داشته باشم: «شما میانگین پنج نفر از افرادی هستید که بیشتر وقت تان را با آنها میگذارنید.» اون 5 نفر رو با دقت انتخاب کنم. اما بعضی وقتا واقعا انتخاب ها سخت میشه در دوستی ها و اینکه بتونیه به بعضی انتخاب ها نه بگی

 5. کاربر سوخت جت sh j می‌گوید

  دقیقا همین طوره. هرکس اگر در انتخاب دوست دقت کن هم میتونه از لحاظ کاری پیشرفت کنه و از لحاظ رفتاری و اجتماعی

 6. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  این نشانه هایی که داخل مقاله اورده بودید کاملا درسته من خیلی هاشو تجربه کردم

 7. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  واقعا دوستان هرکس در موفقیتش بسیار موثر هستش ممنون بابت این مقاله

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**