نقشه‌ کامل شادی در سال جدید

شاید در سالی که گذشت به اندازه‌ی کافی شاد نبوده‌اید و این موضوع می‌تواند علل و عوامل مختلفی را داشته باشد. بی‌تردید برخی از روزها در زندگی تک تک ما این گونه آغاز می‌شوند. صبح از خواب بیدار می‌شویم، احساس شعف و شادی درونی زیادی می‌کنیم و همانند بمبی پُرانرژی خود را آماده‌ی شلیک به سوی اهداف یا رویارویی با طوفان زندگی می‌بینیم.

البته برعکس، روزهایی هم داریم که صبح با کوله بار سنگینی از خستگی و کسالت بیدار می‌شویم و تا پایان روز هم با همین حال و هوا به کارهایمان ادامه می‌دهیم. اما چرا!؟!

شاید مشکل اینجاست که ما به روال معمول و اشتباه فکر می‌کنیم که برای شاد بودن باید امکانات مالی زیاد، ارتباطات دوستانه‌ی خاص، مدارک بالا یا سبک زندگی متفاوتی داشته باشیم؛ اما همین انتظارات، گاه آن قدر آزار دهنده می‌شوند که دیگر از زندگی‌مان لذت نمی‌بریم و مانند ماشینی متحرک فقط اسیر روزمرگی‌ها می‌شویم!

اگر واقعاً می‌خواهید در سال جدید، زندگی شاد و خوشحالی را تجربه کنید؛ شاید بد نباشد از نقشه‌ی راه «راز» استفاده کنید.

1 » قوی شروع کنید:

شاید عادت دارید صبح‌ها پیش از هر کاری ایمیل شخصی، اخبار روزنامه‌ها یا پیام‌های تلگرامتان را چک کنید. این شیوه‌ به هیچ وجه برای داشتن زندگی شاد مناسب نیست؛ زیرا این روند تمام نیروی مثبت صبحگاهی شما را تلف می‌کند؛ بنابراین بهتر است هر شب پیش از خواب کمی فکر کنید و ببینید چه کاری یا چه چیزی می‌تواند فردای شما را به روزی شاد و پُر انرژی  تبدیل کند. اگر کمی فکر کنید، بی‌شک هر بار پاسخی مناسب برای این سؤال مهم پیدا خواهید کرد.

به این ترتیب، اول هر صبح می‌توانید به آن برنامه یا کار ساده‌ای که دیشب مشخص کرده‌اید فکر کنید و روزتان را پُر انرژی و قوی آغاز کنید.

 

2 » کمتر برنامه‌ریزی کنید و آهسته‌تر زندگی کنید:

چندین فاکتور برای ایجاد استرس شدید و در نتیجه از بین بردن زندگی شاد وجود دارد. یکی از بزرگ‌ترین و مخرب‌ترین آن‌ها این است:«به طور مرتب برای کارهایتان برنامه‌ریزی کنید».

اصل داشتن برنامه‌ریزی یکی از رموز اصلی موفقیت است، اما افراط در آن قطعاً مخرب کننده خواهد بود. شما لطفاً این افراط را نکنید. زیرا این مدل برنامه‌ریزی افراطی و ریز و درشت موجب می‌شوند که همواره احساس کنید زمان کافی برای اجرای هیچ یک از کارهایتان ندارید.

در نتیجه، مرتب سرعت انجام دادن فعالیت‌هایتان را افزایش می‌دهید. این حس تأخیر و دست نیافتن به اهداف، ذهن شما را آشفته می‌کند و استرس ناشی از آن، زندگی عادی و شاد شما را مختل می‌سازد. برنامه‌ریزی خوب است! اما زیاده‌روی در هیچ کاری خوب نیست. اگر ده‌ها برنامه داشته باشید؛ اما زمان انجام دادن هیچ یک را نداشته باشید، واقعاً چه فایده‌ای دارد!

بنابراین برای شروع سعی کنید کمتر برنامه‌ریزی کنید و از سرعت زندگی خود بکاهید، آرام‌تر رانندگی کنید، آهسته‌تر راه بروید، حتی آهسته‌تر غذا بخورید و در مجموع، سرعت انجام دادن کارهای روزانه‌ی خود را کاهش دهید.
البته حرف ما این نیست که برنامه‌ریزی نکنید. برنامه‌ریزی لازمه‌ی رسیدن به هر خواسته‌ای است و اگر می خواهید برنامه‌ریزی درستی انجام دهید. حتما با هفت سیستم برنامه‌ریزی شخصی در دنیا آشنا شوید

» از چیزهای ساده بیشتر لذت ببرید:

اگر همیشه عجله داشته باشید، بی‌تردید کمتر به اطرافتان توجه می‌کنید و لمس لحظه‌ها را از دست خواهید داد. دنیا مملو از چیزهای ساده و لذت بخشی است که شتاب زدگی، فرصت لذت بردن از آن‌ها را از شما می‌گیرد؛

بنابراین هرگز لذت‌های ساده‌ای همچون قدم زدن در کنار ساحل، راه رفتن با پای برهنه بر روی چمن، بازی کردن با کودکان، غذا دادن به حیوانات، پیاده‌روی‌های بی‌برنامه و ناگهانی، لذت بردن از گرمای نور خورشید در یک روز بهاری، تماشای فیلمی زیبا و نوشیدن یک فنجان چای در کنار آتش غافل نشوید.

4- در جریان شادی رها شوید:

گاه فقط کافی است برای لحظاتی چشمانتان را ببندید و به تمام نعمت‌های کوچک و بزرگ زندگی‌تان فکر کنید، به آنچه به آن افتخار می‌کنید، به آنچه موجب نقش بستن لبخندی بر لبانتان می‌شود، به اطرافیانی که از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برید، به تجربیاتی که شما را قوی‌تر و آگاه‌تر ساخته‌اند، به جاهایی که توانسته‌اید بروید و به تجربه‌هایی که کسب کرده‌اید، به  سلامت ذهن و روحتان، به سلامت جسم و بدنتان، به هوایی که استنشاق می‌کنید، به سقفی از آرامش که بالای سر شماست، به غذای گرمی که توان خوردن آن را دارید و به…

اگر به این مطلب باور ندارید حتما رابطه‌ی سپاسگذاری و خلق ثروت را یاد بگیرید

وقتی به داشته‌هایتان می‌اندیشید جریانی از شادمانی تمام وجودتان را فرا می‌گیرد و موجی از سپاسگزاری تک تک سلول‌های ذهنتان را پُر می‌کند. شکرگزاری از داشته‌ها و سپاسگزاری از پروردگاری که ما را در هیچ لحظه‌ای رها نمی‌کند، لذت لمس زندگی شاد و خوشحال را به ما هدیه می‌دهد.

5 » فهرستی از فعالیت‌های شادی بخش تهیه کنید:

برخی از افراد با شنیدن موسیقی، دیدن فیلم، خواندن مطلبی خنده‌دار، انجام دادن تمرینات ورزشی، مطالعه‌ی کتاب یا حتی صحبت کردن با دوستی صمیمی حالشان عوض می‌شود و از شرایط پُر فشار عصبی و غم و ناراحتی خارج شده و به شادمانی و آرامش ذهنی می‌رسند؛ بنابراین شما هم این راهکارهای ساده و عملی را به کار ببرید.

حتماً فهرستی ساده از کارهایی بنویسید که ذهنتان را آرام می‌کنند و موجب شادمانی و ایجاد حس خوب در شما می‌شوند. همچنین این فهرست را در جایی دم دست داشته باشید و به محض احساس غم، نگرانی و استرس شدید، خودتان را از این ورطه خارج کنید و حالتان را تغییر دهید.

6 » همیشه لبخند بزنید:

تک تک ما می‌دانیم که لبخند زدن چه تأثیر و قدرت شگرفی دارد، اما باز هم آن را از خود و دیگران دریغ می‌کنیم. اگر تمرین کنید و در طول روز همواره چهره‌ای بشاش همراه با لبخندی بر لب داشته باشید، پس از اندک زمانی، این روحیه به یکی از عادات روزانه‌تان تبدیل خواهد شد؛

زیرا لبخند هر روزه فضای ذهنی شما را شادتر خواهد کرد و عکس العمل دیگران در قبال آن هم بی‌تردید بر انرژی مثبت و شادمانی‌تان خواهد افزود، بنابراین لبخند بزنید.

7- در جمع افراد شاد باشید:

دنیا بر پایه‌ی ارتباطات بنا شده است و ناخودآگاه حالات روحی افراد بر یکدیگر تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم برای کسب شادی، با افراد شاد و مثبت اندیش در ارتباط باشید.

دیگر وقت و انرژی ذهنی‌تان را در دایره‌ی باطل افراد منفی‌نگر و همیشه ناراحت تلف نکنید؛ زیرا زندگی بسیار کوتاه‌تر از آن است که بخواهید لحظه‌تان را با غم و اندوه سپری کنید.

مزایایی که دوستان شاد و موفق برای شما دارند تمامی ندارد که می‌توانید ده تای این مزایای بی‌نظیر را اینجا بخوانید.

8- خود خواه نباشید:

ساده‌ترین قانون شادی در زندگی این است که به فکر افراد دیگر هم باشید و برای آن‌ها وقت بگذارید. هر گاه برای دیگری کاری انجام می‌دهید یا کمکش می‌کنید، دیدن حس شادی او بازتابی عمیق  در احساس رضایتمندی و شادمانی ذهنی شما ایجاد خواهد کرد؛

بنابراین هرگز فرصت‌های ساده‌ی کسب شادی را از خود و دیگران دریغ نکنید؛ خودخواهی را کنار گذاشته و به دیگران هم فکر کنید.

 

زندگی شاد به امکانات یا شرایط ویژه‌ای نیاز ندارد؛ زیرا شادمانی و حس شادی در زندگی فرآیندی بسیار ساده و باورپذیر برای تمامی انسان‌ها است. بنابراین هرگز امروز زندگی‌تان را به امید کسب  شادی و آرامش در آینده از دست ندهید. شما هر روز می‌توانید پنجره‌ی شادی را با عطر افکار مثبت خود به روی زندگی خویش و دیگران بگشایید. فقط کافی است در لحظه زندگی کنید و شاد باشید.


در همین زمینه بخوانید:

10 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  بسیار عالی بود خوشحالم که اکثر این کارها رو انجام میدم و باز هم مروری شد برای من در صبح قشنگ و دلپذیر

 2. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  سلام خدمت همه سوخت جتی های عزیز nشکرگزار خداوندهستم ک یکی از هزاران نعمتی ک بهم داده فرصت آشنایی با سوخت جت هستش…nرنه جان معتقدم ک تو دست خدا هستی برای روشن کردن چراغ مسیر درست زندگیمان

 3. کاربر سوخت جت وب می‌گوید

  عالی بود

 4. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

  بسیار خوشحالم که با سوخت جت آشنا شدم.تاثیر زیادی رو افکار و دیدگاهم داشته و داره.سپاسگزارم بابت زحماتتون

 5. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  عالی بود.ممنون

 6. کاربر سوخت جت زی می‌گوید

  همه ما میکوشیم برای شاد زندگی کردن، واقعا عالی بود
  سالی پر از اتفاقات خوب برای همه آرزومندم

 7. کاربر سوخت جت Omid می‌گوید

  موارد 3 و 4 و 6 و 7 رو چند بار دیگه هم تکرار کنید! 🙂

  1. کاربر سوخت جت otan می‌گوید

   تشکر از راهنمایی شما.
   شاد بودن خیلی چیز مهمی است.

 8. کاربر سوخت جت ته می‌گوید

  بسیار عالی ممنونم از مطالب بی نهایت کاربردی ❤

 9. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  رنه جون دوستدارم❤⚘

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**