پرونده‌ی مرموز هاوارد شولتز – داستان زندگی و درس‌هایی از مردی که صنعت قهوه‌ را دگرگون کرد

احتمالا هاوارد شولترز را می شناسید. هاوارد شولترز یکی از کار آفرین های خودساخته است که با  تلاش زیاد توانست صنعت قهوه را متحول کند. قبل از این که چند راز مهم موفقیت هاوارد شولترز را با شما در میان بگذارم، دوست دارم اطلاعات مختصری درباره این مرد موفق در اختیارتان قرار دهم.

هاوارد مانند  بسیاری از کارآفرین های خودساخته خانواده ثروتمندی نداشت. او در یک خانواده یهودی با وضعیت مالی متوسط متولد شد. پدر هاوارد به خاطر این که شغل ثابتی نداشت، سراغ کارهای مختلفی می رفت.  مدتی کارگری می کرد و مدتی هم راننده ماشین های سنگین بود.

اما وقتی هاروراد هفت ساله بود، وضعیت برایشان سخت تر شد چون  پای پدر هاوارد آسیب دید و به اجبار خانه نشین شد. از آن  روز به بعد حتی زندگی خانواده شولترز بد تر از قبل شد وبه سختی می توانستند زندگی خود را اداره کنند.

هاوارد شولترز با وجود این که سن زیادی نداشت اما در این شرایط  سعی کرد امید خودر را از دست ندهد و با تمام توان تلاش کرد تا موفق شود در حقیقت او تصمیم گرفته بود یک زندگی متفاوت برای خود بسازد و شبیه پدرش نباشد.

او از  دوازده سالگی شروع به کار کرد و به سراغ روزنامه فروشی رفت. بعدها کار کافه و صاف کردن چرم را هم امتحان کرد. با وجود شرایط بد خانوادگی هاوارد رویاهای بزرگی در سر داشت و مطمئن بود بالاخره موفق خواهد شد. او به عنوان اولین عضو خانواده اش وارد دانشگاه میشیگان شد و در رشته ورزشی تحصیل کرد.

تلاش های هاوارد شولترز تمامی نداشت، او بعد از فارغ التحصیلی هم سراغ کارهای مختلف رفت و کم کم موفقیت هایی به دست آورد. یکی از موفقیت های او این بود که شرکت هامرپلاست او را به عنوان مدیر واحد فروش استخدام کردد. برای خیلی ها این شغل یک شرایط ایده آل است اما ذهن جستجوگر هاوارد دنبال یک موقعیت بهتر بود. یک روز وقتی برای فروش دستگاه به کافه استارباکس رفت، جرقه ای در ذهنش زده شد و تصمیم گرفت با مدیران استارباکس ملاقات کند.

مدیران استارباکس او را به عنوانگ مدیر بازایابی استخدام کردند. اما او ایده های زیادی برای گسسترش این شرکت داشت که مورد موافقت قرار نگرفت. مدیران استارباکس حاضر به ریسک نبودند. هاوارد استعفا داد و کافه خودش را طبق ایده هاش تاسیس کرد. خیلی زود کار او گرفت و درآمد زیادی به دست آورد.

بالاخره با 3.7 میلیون دلار کل مجموعه استارباکس را خرید. مجموعه استارباکس با مدیریت هاوارد شولترز توانست به یک غول قهوه در جهان تبدیل شود.

 

در ادامه چند راز موفقیت هاوارد شولترز را با هم مرور می کنیم :

» شور و اشتیاق

یکی از مهم ترین رازهای موفقیت هاوارد شولتز اشتیاق بالای او برای موفق شدن است. او با وجود اینکه در خانواده ای با وضع مالی نامناسب زندگی می کرد اما دوست نداشت بقیه عمرش را در آن وضعیت باشد. او اشتیاق زیادی  به پیشرفت و موفقیت داشت. ذهن جستجوگر هاوارد تسلیم شرایط بد نمی شد و به شدت دنبال کسب موفقیت های بیشتر بود.

به عبارت دیگر مهم نیست در حال حاضر در چه شرایطی قرار دارید. یا حتی بزرگی اهداف و رویاهایتان هم مهم نیست. نکته اصلی این است که تا چه حد مشتاق موفق شدن هستید. اگر می خواهید به هدف تان برسید باید اشتیاق بالایی برای رسیدن به آن ها داشته باشید. همیشه سعی کنید به دنبال کارهایی بروید که دوست شان دارید و به شما حال خوب می دهند. البته گاهی پیش میاید، بعضی ها به دنبال کار مورد علاقه شان می روند اما در میانه راه شور و اشتیاقشان را از دست می دهد. باید به این نکته توجه کنید که انرژی و اشتیاق شما مثل باطری موبایلتان نیاز به شارژ کردن دارد. اگر بتوانید سطح اشتیاقتان را بالا نگه دارید، بدون شک موفق می شوید.

به عبارت دیگر حتی اگر در وضعیت بدی قرار دارید شور و اشیاق برای رسیدن به هدف تان به شما کمک خواهد کرد تا بدون شک شوید.

 

» نترسی

یکی از ویژگی های بارز هاوارد شولتز نترس بودن او بود. یا شاید بهتر است بگویم او به ترس هایش بها نمی داد. همه ما در شرایط مختلفی می ترسیم. مثلا با خودمان می گویم :

 • من نباید به دنبال این هدفم بروم چون ممکن است شکست بخورم
 • من نباید این ایده را مطرح کنم، احتمالا دیگران قبول نخواهند کرد.
 • و موقعیت های مشابه این ها.

بعضی از ما حتی به خاطر ترس هایمان برای همیشه دور رویاهایمان خط قرمز می کشیم.

یکی از موقعیت هایی که نترس بودن هاوارد را نشان می دهد، زمانی است که او با وجود این که فقط بخشی از شرکت استارباکس بود و در جایگاه خیلی بالایی نبود، ایده خود را مطرح کرد. حتی زمانی که مدیران پیشین شرکت استابوکس به خاطر ترس دنبال عملی کردن ایده های هاوارد نرفتند، خود او بدون این که به  ترس هایش بها بدهد به دنبال رویاهایش رفت و نشان داد یکی از بهترین راه های موفق شدن را بلد است. اگر هاوارد می ترسید و تسلیم ترس های ذهنی اش می شد، هیج وقت به جایگاه امروزی اش نمی رسید.

شما هم می توانید بر ترس هایتان غلبه کنید. بهترین راه غلبه بر ترس مقابله با آن است. اگر به خاطر ترس از شکست سراغ هدف تان نمی روید. مطمئن باشید در حال حاضر به خاطر دنبال نکردن رویاهایتان شکست بزرگ تری خوردید.

همیشه قدم اول سخت ترین قدم است، اما اگر موفق شوید کاری را شروع کنید و خود را در آن موقعیت قرار دهید کم کم ترس هایتان از بین می رود.

اگر برای غلبه بر ترس‌هایتان جدی هستید اولین قدم‌تان می‌تواند مقاله‌ی هشت قدم غلبه بر ترس باشد.

 

» پشتکار و ثابت قدمی

یکی از ویژگی بارز هاوارد شولتز ثابت قدمی و پشتکار او برای رسیدن به موفقیت است. او معتقد است که موفقیت او تنها به خاطر شانس و استعدادش به دست نیامده بلکه به خاطر مقاومت او در برابر شرایط سخت و تعهد و پشتکار او بوده است.

او برای رسیدن به موفقیت سال ها تلاش کرده و تسلیم شرایط سخت نشده. او سعی کرده از هرکسی که در مسیر زندگی اش قرار گرفته درسی یاد بگیرد و از فرصت های پیش آمده در زندگی اش نهایت استفاده را ببرد.

اگر می خواهید موفق شوید تحت هیچ شرایطی نباید دست از هدف تان بردارید. ثابت قدمی و تلاش بی وقفه نه تنها یکی از رازهای موفقیت هاوارد شولترز است بلکه از جمله ویژگی های بارز افراد موفق تاریخ است.


اگر از این سری مقاله‌ها خوشتان میاید سری مقاله‌ی پرونده‌ی مرموز موفق‌ترین انسان‌های جهان را حتما دنبال کنید

15 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. محمد رضا می گوید

  بسی عالی بود تو زندگی باید روی سختی ها و شکست ها رو کم کرد البته با اعتماد به نفس و توکل به خدا

  1. فاطمه شیردل نمینی می گوید

   ممنونم از توجهتون
   بله دقیقا

 2. تقی می گوید

  بسیار عالی بود.
  سپاس از مطالب مفیدتون.

  1. فاطمه شیردل نمینی می گوید

   ممنونم از توحه شما

 3. مهشید افضلی می گوید

  مقاله خوبی بود،خدا قوت و تشکر و سپاس فراوان از شما

  1. فاطمه شیردل نمینی می گوید

   خیلی ممنون خوشحالم مفید بوده

 4. وحید عسگرى می گوید

  واقعا حال کردم شارژ شدم خانم شیر دل لطفا بازم ازاین مقاله های عالی بزارید وواقعا خوشحال شدم دوباره ازشما مقاله دریافت کردیم ممنون

  1. فاطمه شیردل نمینی می گوید

   ممنونم لطف دارید.
   خوشحالم مقالاتم رو دوست دارید.

 5. مبین صفاییان می گوید

  بسیار عالی

  1. مبین صفاییان می گوید

   بسیار عالی

  2. فاطمه شیردل نمینی می گوید

   ممنونم

 6. مهناز جدی می گوید

  سلام و سپاس از وقتی که میگذارید برای آماده کردن این مقاله ها و در دسترس ما قرار میدید.
  به نظر من سختی ها در زندگی همه به شکل چالش و بحران میان که بگن :” ببین! این راه، راه تو نیست، دوتا انتخاب داری یا تسلیم شو، یا راههای جدیدیو امتحان کن…”
  و دقیقا آدمهای موفق کسانی هستن که تسلیم نمیشن و در جستجوی راههای جدیدن و اتفاقا چون نگاهشون اینه، همون چالش و بحران، برای پیدا کردن مسیر اصلی بهشون کمک میکنه.
  پایدار باشید⚘

  1. فاطمه شیردل نمینی می گوید

   سلام و ممنون از شما بابت دیدگاه و نظر زیباتون

 7. آرین می گوید

  عالی بود. سپاس فراوان

  1. فاطمه شیردل نمینی می گوید

   ممنون از توجهتون

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**