هدف اصلی زندگی تان را با این سه نشانه در خودتان پیدا کنید

هدف اصلی زندگی ام را می‌خواهم پیدا کنم!
نمی‌دانم واقعاً چه چیزی را دوست دارم!
به نظر شما باید دنبال چه کاری و هنری و چه مسیری باشم؟
ماه‌ها و حتی سال‌هاست دارم به راهی که باید دنبال کنم، فکر می‌کنم؛ اما موفق نمی‌شوم!
چرا یک نفر در نوجوانی باید مسیر نهایی و غایی زندگی‌اش را کشف کند ولی من هنوز نمی‌دانم باید چه کار کنم؟
و …
این سوال‌ها برای‌تان آشنا نیستند؟ چرا، احتمالاً خودتان هم جزو کسانی هستید که بارها و بارها از این دست سوال‌ها پرسیده‌اید و عدم رسیدن به یک جواب درست و حسابی، باعث رخوت و افسردگی‌تان هم شده است و نمی‌دانید هدف اصلی زندگی‌تان می‌تواند چه کاری باشد؟

برای پیدا کردن هدف اصلی زندگی یا مسیر خودمان چه کاری لازم است انجام دهیم؟

روش‌های مختلفی برای رسیدن به هدف اصلی زندگی وجود دارد. اصل قصه هم این است که هدف از زندگی کردن، دست‌کم برای ما چیست؟ اگر بتوانیم پاسخی درست و حسابی به این سوال داشته باشیم، زندگی ما ریخت و شکل و چهارچوب خوبی پیدا خواهد کرد. در غیر این صورت، همیشه درگیر با افسردگی و سرگردگمی و … خواهیم بود.

می‌خواهید نظم را یه زندگی‌تان برگردانید اما نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید؟ از بی برنامه‌گی خسته شده‌اید؟ پس حتما ویدیوی زیر می‌تواند به شما کمک کند: عادت‌های طلایی برای سال جدید قسمت اول برنامه‌ریزی

اجازه بدهید به جای این‌که شما را بترسانیم، به سمت مسیری برویم که کمک‌تان کند تا معنا و مسیر و هدف و ارزش‌های واقعی زندگی‌تان را پیدا کنید.

در کتاب خوشبینی پایدار، نوشته شده توسط پریس پریچت، به روش جالبی اشاره شده است که تحت عنوان «توانایی‌های ویژه» از آن یاد می‌شود.

 هر کسی توانایی‌های ویژه‌ای دارد. این توانایی‌هایی‌های ویژه، درست در تقاطع هدف اصلی زندگی شما و کارهایی که باید بکنید قرار دارند.

در واقع اگر درک درستی از این توانایی‌های ویژه داشته باشید، می‌توانید با کمترین تلاش، به هدف و رویکرد و چرایی زندگی‌تان برسید.شروع کنیم؟

در ابتدا باید درک درستی از توانایی‌های ویژه‌تان داشته باشید، کاری که شما به خوبی انجام می‌دهید و انگار برای روح و روان شما ساخته و دوخته شده است. این کار به احتمال زیاد همان هدف اصلی زندگی شماست.

این توانایی‌ها و کارها و استعدادها، سه ویژگی‌دارند:

– اول این‌که یادگیری شما در آن‌ها خیلی سریع و خودکار است. یعنی نکته‌های جدید و رویه‌های جدید در این حوزه‌ها و کارها را به راحتی آب خوردن یاد می‌گیرید و هیچ مشکلی برای شما ندارد. کمی با خودتان که فکر کنید، متوجه می‌شوید که چه کارها و حوزه‌هایی در زندگی‌تان هستند که دارای این ویژگی‌اند.

– دوم این‌که اصلاً حوزه‌ها و کارهای سختی برای شما نیستند. یعنی اساساً همه چیز در این کارها، برای شما طبیعی و مثل آب خوردن پیش می‌رود. اصلاً احساس سختی و سنگینی ندارید و خیلی راحت است؛ درست مثل نفس کشیدن.

– و سوم این‌که، این کارها و حوزه‌ها برای شما به قدری راحت و طبیعی هستند، که اساساً تصور می‌کنید همه افراد هم به راحتی شما دارند انجام‌شان می‌دهند و اساساً آن‌ها را یک توانایی ویژه محسوب نمی‌کنید! این در حالی است که اگر خوب دقت کنید، می‌بینید که اصلاً چنین نیست؛ و شاید حتی در فامیل و اطرافیان شما، حتی یک نفر هم وجود نداشته باشد که این دست کارها را مثل شما انجام بدهد.‌‌
حالا متوجه شدید که توانایی‌های ویژه شما، استعدادهای ویژه و ذاتی شما چه چیزهایی هستند؟

درک بیشتر با مثالی واقعی‌تر
اجازه بدهید با مثالی بحث‌مان را دنبال کنیم تا کاملاً متوجه ماجرا شوید.
شما به تدریس علاقه زیادی دارید؛ مثلاً تدریس فیزیک یا ریاضی. اساساً هر نکته‌ای که در این حوزه وجود دارد را به راحتی آب خوردن یاد می‌گیرید و چون راحت یاد گرفته‌اید، علاقه‌مندید که به راحتی منتقل‌اش کنید.

دوم این‌که این درس‌ها و تدریس در آن‌ها، برای شما اصلاً کار سخت و سنگینی نیست؛ اتفاقاً خیلی در آن‌ها راحت و آسوده‌اید؛ احساس می‌کنید در خانه خودتان هستید.

و سوم این‌که به قدری این کارها برای‌تان راحت و طبیعی و «مثل آب خوردن» هستند، که فکر می‌کنید واقعاً کار خاص و عجیبی انجام نمی‌دهید و همه قادر به انجام این کارها هستند. ولی واقعاً در اطراف و حتی محله شما، چند نفر به خوبی شما می‌توانند فیزیک و ریاضی را بفهمند و درک کنند و بعد، آموزش بدهند؟

***

حالا که این مسیر را به خوبی درک کردید، می‌توانید با خودتان خلوت کرده و ببینید که توانایی‌های ویژه شما و استعدادهای ذاتی شما چه چیزهایی هستند.

وقتی که این استعدادها و توانایی‌های ویژه را به خوبی درک کردید، می‌توانید با تمرکز روی آن‌ها، هم به موفقیت‌ها و دستاوردهای زیادی برسید، هم لذت زیادی از زندگی‌تان ببرید و هم معنا و مفهومی برای خودتان پیدا کنید.

این‌جاست که به مرحله‌ای می‌رسید که حتی حاضر نیستید این موقعیت را با ریاست‌جمهور و ثروت سرشار و … هم تغییر بدهید. این، همان جایگاهی است که باید به خوبی آن را درک کرده و به آن برسید و می‌تواند شما را از سردرگمی و افسردگی و از این مسیر به آن مسیر سرک کشیدن، دور کند.

می‌خواهید روی یک کار بخصوص تمرکز کنید اما شکست می‌خورید؟ از این شاخه به اون شاخه می‌پرید؟ خوندن مقاله‌ی زیر رو به شما توصیه می‌کنم: نجات از سردرگمی و عدم تمرکز ویدیوی آموزشی از تیم فریس

 

» از سرگرمی به رضایت و درآمد

نکته مهمتر بعدی آن است که این دست توانایی‌های ویژه که غالباً ممکن است در حوزه سرگرمی‌های شما قرار گرفته و توجهی به آن‌ها نداشته باشید و صرفاً انجام‌شان بدهید، می‌تواند در نهایت منجر به تولید درآمد خوبی هم برای‌تان بشود. امروزه بخشی از برندها و کسب و کارهای درخشان، نتیجه تبدیل سرگرمی‌های برخی از افراد به محصولات یا خدمات مورد توجه یا مورد نیاز بازار بوده است.

شاید مسخره به نظر برسه که هدف اصلی زندگی شما و مسیر زندگی‌تان در جهت یک سرگرمی باشد.

همین الان توجه کنید که صنعت خنداندن در ایران چقدر گردش مالی دارد و چه تعداد از افراد دارند در آن کار می‌کنند؛ افرادی که زمانی خنداندن دیگران برای‌شان کاری طبیعی و صرفاً از سر سرگرمی بود، بعدها دانش و مهارت تبدیل این سرگرمی‌ها به درآمد را یاد گرفتند و امروزه داریم نتایجش را می‌بینیم.

ارزشش را دارد
درک این استعدادها و توانایی‌های ویژه با آن سه مشخصه‌ای که گفتیم واقعاً کار سختی نیست و تنها کمی تمرکز و دقت می‌خواهد. ولی باور کنید که ارزشش را خواهد داشت…


اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بود، مقاله‌های زیر را هم از دست ندهید:

1 دیدگاه جالب
  1. arghavan می گوید

    هرانچه که تو این مقاله است یه مشت چرندیات بیشش نیست شاید کسی استعداد هاشو دوست نداشته باشه و عاشق یه حرفه ی دیگه باشه این دلیلی میشه که اون توش موفق نشههههههه

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**