توصیه‌هایی برای رسیدن به هدف به سبک دیل کارنگی،جیمز آلن و الا وایلر

انتخاب هدف ، تمرکز قوا برای رسیدن به هدف و به دست آوردن و به کار انداختن وسیله برای رسیدن به هدف، مهم‌ترین وظیفه‌ ما در زندگی است. برای آنکه انسان، آنچه را که در زندگی می‌خواهد جامه‌ی عمل بپوشاند، یعنی به هدف و مقصود خود برسد لازم است که پیش از آن این مراحل را طی کند. انتخاب هدف، تمرکز قوا و شجاعت در به کار بردن وسیله – اینک درباره‌ی هر یک از این مراحلی که شما برای رسیدن به هدف خود ناچار از طی آن هستید، بحث می‌کنیم.

روش ها و قوانین هدف گذاری در زندگی چیست 

آنچه را که در زندگی میل دارید به دست آورید، روی یک ورقه‌ی کاغذ بنویسید و آنچه را که دیگران میل دارند شما به آن نائل شوید روی همان ورقه یادداشت کنید و آنچه را هم که دیگران میل دارند از شما به دست آورند، روی همان ورقه، مشخصاً به قلم آورید. آن وقت دقت کنید و ببینید که در میان آن تمایلات و آرزوها کدام از همه بهتر است و برای کدام یک از آن‌ها شایسته است که انسان فداکاری کند.

مبادا خود را فریب دهید و یا آنکه بعضی از تمایلات شرم‌آور خود را یادداشت نکنید. با خویشتن همیشه صادق باشید و حتی آن چیزهای بچگانه را هم که از کودکی تقاضا می‌کردید و هنوز تمنای آن در نهاد شماست روی کاغذ بنویسید. زیرا در واقع مقصود از این کار این است که میان تمایلات و آرزوهای خوب و بد شما فرق گذاشته شود تا آنچه را که پسندیده است دنبال کنید و آنچه را که پسندیده نیست ترک کنید. پس برای این مقصود آرزوها و تمایلات خوب و بد خود را صادقانه روی کاغذ بیاورید تا به خوبی بتوانید آن‌ها را از هم جدا سازید و آنگاه با روشن بینی دنبال آرزوهای معقول بروید.

با تجربیات علمی ثابت شده است که سد راه کامیابی و مانع توفیق انسان در زندگی و آنچه موجب عقب افتادن و شکست می‌شود این است که در اعماق روح آدمی آرزوهای متفاوت و متضادی در پیکار هستند و مانند اسب‌هایی که می‌خواهند مسابقه دهند، چون به همدیگر برخورد می‌کنند از نیروی آن‌ها کاسته می‌شود و از پیشرفت باز می‌مانند ولی وقتی خوب توجیه شدند و راه هر یک از آن‌ها هموار شد، پیشرفت برای آن‌ها میسر است و گرنه با برخورد به یکدیگر پیشرفت‌شان میسر نیست.

با غلبه بر تمام موانع و مزاحمت ها، می توانید به طور مستمر به هدف یا مقصد تعیین شده خود برسید.

کریستف کلمب

آرزوهای گوناگون نیز در نهاد آدمی همین حال را دارد و تضاد آن‌هاست که انسان را از پیشرفت باز می‌دارد وگرنه عوامل دیگر کمتر دیده شده است که مانع عمده‌ی پیروزی شود. پس آنچه غالباً انسان را به هدف نمی‌رساند هدف‌های متعدد و گوناگونی است که با هم تضاد و تفاوت دارد.

بسیاری از اشخاص قربانی تضاد و تزاحم هدف‌های مختلف و آرزوهای گوناگون خود هستند و با یک دنیا آرزو و امید در یک جا به صورت جسمی جامد و بی‌حرکت می‌مانند زیرا نمی‌دانند که برای رسیدن به کدام یک قدم بردارند، اما در مقابل، اشخاصی هم هستند که خوب می‌دانند چه می‌خواهند و هدف و مقصود خود را معین و مشخص می‌سازند و با تمام قوا به دنبال آن می‌شتابند.

می‌خواهید روی یک هدف تمرکز کنید؟ ولی نمی‌دانید واقعا چه چیزی می‌خواهید؟ مقاله‌ی زیر برای شماست: اهدف نهایی زندگی تان را با پرسیدن این 10 سوال پیدا کنید

فراموش نکنید که پس از بحث و تفکر دقیق می‌توانید مقصود مطلوب خود را روشن سازید و با ایمان نسبت به پیروزی خود در راه رسیدن به آن قدم بردارید. در این صورت شکست محال است زیرا همه چیز در جهان هستی تابع قوانین جاذبه است و به اثبات رسیده که این اصل، همانگونه که در عالم ماده مؤثر است در جهان معنویات نیز جاری است. شما وقتی به پیروزی و توفیق خود اطمینان یافتید حتماً پیروز و موفق خواهید شد ولی وقتی نسبت به پیروزی و توفیق خود مشکوک بودید و همواره ترسیدید که مبادا موفق نشوید، شکست ناکامی را به سوی خود کشیده‌اید!

شاید بپرسید که همه آرزومند توفیق و کامیابی هستند پس چرا به مقصود نمی‌رسند و کامیاب نمی‌شوند؟ جواب این است که آرزوی کامیابی و توفیق چیزی است و اطمینان به کامیاب شدن و موفق گردیدن چیز دیگر! همه می‌خواهند موفق شوند ولی همه یقین ندارند که موفق می‌شوند، اما آنان که به توفیق و کامیابی خود ایمان دارند پیروز هستند.

پس از آنکه هدف خود را انتخاب کردید، مثل اینکه شخص دیگری از شما می‌پرسد، از خود بپرسید که برای چه این هدف را انتخاب کرده‌اید؟ ارزش و اثر این هدف چیست و فایده‌ی این مقصود کدام است؟ هدفی را که برگزیده‌اید در برابر خود بگذارید و جوانب متعدد را از نظر بگذرانید.

برای آنکه بدانید در چه راهی قدم نهاده‌اید و به کجا می‌روید باید از آغاز امر، نهایت کار را ببینید،

بد نیست با دوستانی که به تجربه‌ی ایشان ایمان دارید مشورت کنید و چندین بار به ذوق و عقل خود مراجعه کنید. اگر شما چهل سال دارید و دلتان می‌خواهد هنرپیشه‌ی معروف و یا بازرگان معتبری شوید، بد نیست نظر دوستان آزموده و خیرخواه را در این باره بخواهید و به طور کلی هنگامی که در مرحله‌ی فهم و درک کیفیت هدف هستید، چشم خود را کاملاً باز کنید.

وقتی که هدف خود را تشخیص دادید و عزم کردید که به آن برسید تمام هم و غم شما باید اندیشه در پیرامون این هدف باشد، باید همواره تصویری از آن در برابر دیدگان خود داشته باشید به طوری که دائم هدف خود را ببینید و تمام قوای شما برای رسیدن به آن تمرکز یابد.

رازهایی درباره‌ی تجسم ذهنی وجود دارد که بهتر است از آنها مطلع باشید: چطور از وضعیت آلفای ذهنی برای تحقق اهداف و رویاهایتان استفاده کنید؟ 

باید در این مورد نظیر کودکی باشید که فقط سرگرم بازیچه‌ی خود شده و به چیزهای دیگر کمترین توجهی ندارد.

هیچ اشکالی ندارد با کسانی که می‌دانید صحبت ایشان موجب اتلاف وقت و مایه‌ی پشیمانی نیست و یقین دارید که بحث کردن با ایشان شما را در رسیدن به هدفتان کمک می‌کند، درباره‌ی مقصود خود بحث کنید؛ مخصوصاً در نظر داشته باشید با کسانی در این باره صحبت کنید که خودشان به مقصود رسیده‌اند و در صف پیروزمندان قرار دارند.

مثل معروفی است که وقتی ذره‌بین را روی کاغذ در برابر نور خورشید بگردانید جایی از کاغذ را نمی‌سوزاند ولی وقتی آن را در یک نقطه متمرکز ساختید بی‌شک آن نقطه را خواهد سوزاند. پس شما هم تمام قوای خود را در نقطه‌ی معین برای رسیدن به هدفی که انتخاب کرده‌اید به کار اندازید، یقیناً کامیاب خواهید شد.

پس از تشخیص کامل وسیله‌ی رسیدن به اهداف، در راه هدف گام بگذارید.

در نظر داشته باشید که نباید در مقابل حوادث و عوامل خارجی مانند مجسمه، بی حرکت بایستید و در آن حالت، طرز فکرتان این باشد که بگویید تا اوضاع چنین است از دست من چه بر می‌آید؟ بلکه بر عکس، از جمله‌ی کسانی باشید که خودتان اوضاع لازم و دلخواه را ایجاد می‌کنند و در ایجاد شرایط زمان و مکان مؤثرند.

جان کلام ما

در راه رسیدن به اهداف با کمال شهامت و قدرت حرکت کنید و به خود و عمل خود ایمان داشته باشید که چرا ایمان به توانایی‌های خود مهم‌ترین راز رسیدن به خواسته‌های ارزشمندتان است.

 


در این باره بیشتر بخوانید:

1 نظر جالب
  1. کاربر سوخت جت یا می‌گوید

    سایت عالیه هااا بحثی نیست ولی سیستم پاسخگویی افتضاح الان یکهفنه بیشتر هم تماس میگیرک هم تیکت میزنم جواب نمیدین .
    اون چیزی که شو میکنین نیستین .

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**