وقتی هیچ تجربه‌ای ندارید، این راهش هست تا در شغل‌تان سریع موفق شوید

و تقریبا تنها راه موفقیت در آن شغل است...

وارد کاری شده اید و نمیدانید چطور آنرا توسعه دهید؟

ما به شما میگوییم که چطور بدون نیاز به هیچ تجربه کاری در یک حوزه خاص، بتوانید گام به گام به پیشرفت دست پیدا کنید؛ فقط کافیست هرآنچه را که در این مقاله به شما میگویم اجرا کنید… به همین سادگی !

ماجرا از جایی شروع میشود که تقریبا اکثر کارآفرینان دنیای امروزی موفقیت در کارآفرینی را نیازمند داشتن یک مدرک MBA میدانند زیرا تصور میکنند تنها با داشتن این مدرک است که مهارت های مورد نیاز مانند رهبری را فراخواهند گرفت تا کسب و کار نوپایشان را توسعه دهند.

اما بعضی ها هستند که بدون مدرک MBA شروع میکنند، چون ایده ای در سر دارند که باور دارند موفق میشوند.
بعضی دیگر از زندگی کارمندی خسته شده اند و میخواهند حداقل خوداشتغال باشند.

در هر دسته ای که باشید، یکی از اهدافتان از راه اندازی کسب و کار «سودآوری» است.
کسب و کار شما اگر سودی برای شما نداشته باشد، بعد از مدتی از آن کار خسته خواهید شد. پول برای کارآفرین یک وسیله است، وسیله ای که انگیزه برای ادامه مسیر را فراهم میکند.

اما این مقاله قصد دارد به شما آموزش دهد، چطور کسب و کار کوچک‌تان را رشد و توسعه دهید؟ با توجه به این فرض که نه سابقه زیادی دارید و نه تجربه آنچنانی، اما علاقه برای توسعه در شما وجود دارد.

اکثر کارآفرینان دنیای امروز که نامشان جزو لیست 100 ثروتمند جهان است، زمانی مانند شما بدون هیچ تجربه ای شروع کردند… آنها فرقی با شما ندارند. فقط تنها تفاوت آنها با کسانی که هم زمان با آنها شروع کردند و در نیمه راه اهداف‌شان را رها کردند، پافشاری در مسیری بود که انتخاب کرده بودند.

چطور بدون هیچ تجربه کاری،
یک کسب و کار بزرگ بسازیم؟

 

» قدم اول
مشترک سالیانه یک نشریه (مجله، روزنامه، سایت …) مربوط به کسب و کار شوید

برای مثال در همین سایتی که درحال خواندن این مطلب هستید، شما با عضویت در چنین نشریاتی، علاوه بر افزایش هوش مالی و کسب معلومات بروز، میتوانید از جدید ترین رویداد های دنیای کسب و کار و کارآفرینی باخبر شوید.

مثلا، در مجله ای که میخوانید ،شاید ناخودآگاه چشم تان به تبلیغ سمیناری بیافتد و یا به آگهی شراکتی یا حتی سرمایه گذاری، چون افرادی در این مجله تبلیغ میکنند که بازار هدفشان صاحب های کسب و کار هستند، پس میتواند اطلاعات خوبی برای شما داشته باشد.

یکی دیگر از شیوه های بروز بودن از دنیای کسب و کار و کارآفرینی، شرکت در سیمنارها و همایش های مربوط به این حوزه است، زیرا این همایش ها، بدون در نظر گرفتن محتوایی که در آن ارائه میشود، یک منبع فوق العاده خوب از افرادی است که میتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید و همکاری داشته باشید.

 

» قدم دوم
چند نفر به عنوان مربی در زندگی تان داشته باشید

یکی دیگر از مزایای همایش ها و سمینارها، آشنایی با مربیان این حوزه است، شما برای موفقیت در زندگی و کسب و کار، نیاز به شخص سومی دارید که بیرون زندگی و کسب و کار شما را نظاره و تحلیل کند. برای این منظور چند مربی داشته باشید.

شاید مربی های شما دوستان با تجربه شما باشند، پدر و مادر باشند و یا اصلا فردی باشد که پیوسته افکار و نوشته هایش را میخوانید. هرکسی که هست، باید به او باور داشته باشید و نظرش برای شما مهم باشد.

یکی از مزایای دنیای کارآفرینی، برخورد دوستانه کارآفرینان با همدیگر است. معمولا کارآفرینان بنام به راحتی تجربیات و اطلاعاتشان را در اختیار کارآفرینان جوان تر و کم تجربه قرار میدهند، بدون هیچ چشم داشتی.

برای مثال شما اگر وارد دفتر یک کارآفرین بنامی شوید تا بخواهید از او پند و نصیحت بگیرید، بدون شک اگر فرصت این کار را داشته باشد به شما کمک خواهد کرد… اگر باور نمیکنید، مقاله‌های «درس های بزرگ از شخصیت های بزرگ» را بخوانید که عیسی محمدی این‌کار را انجام داده.

 

 

» قدم سوم
نزد خود و مربی تان اعتراف کنید که نمیدانید چطور کسب و کارتان را توسعه دهید

داشتن غرور در دنیای کسب و کار بی معنی است… قبلا هم در اینجا دلیل اصلی‌اش را خواندید.
غرور نه تنها اجازه پیشرفت به شما نمیدهد، بلکه دردسرهای زیادی نیز برای شما به بار خواهد آورد، زیرا اجازه نخواهد داد به شما یادگیری مستمر داشته باشید برای موفقیت.

پس، یکی از مهمترین نکاتی که در برخورد با مربی باید داشته باشید، صاف و صادق بودن است. کاملا صادقانه از او کمک بخواهید و اعلام کنید که میخواهید کسب و کارتان را توسعه دهید اما نمیدانید چطور!؟

نه تنها مربی تان، بلکه کافیست از هرکسی صادقانه کمک بخواهید تا شتابان بهترین نصیحت ها و پند و اندرزهایشان تقدیمتان کنند؛ پدر ،مادر، برادر، خواهر، همسایه، معلم، استاد و …

اما نکته مهم از یادگیری، اجرای آن است؛ شما بهترین نصیحت ها را هم از بهترین مربی بشنوید اما آنها را اجرا نکنید، هیچ فایده ای نخواهد داشت و عملا ارزشش را از دست خواهد داد.

 

 

» قدم چهارم
تصمیم بگیرید میخواهید رهبری کنید،
شخصی را برای رهبری استخدام کنید یا کسب و کارتان را بفروشید؟

هیچکس، در هرکاری موفق نیست.
بهترین کارآفرینان نیز، در بعضی مهارت ها ضعف دارند… زیرا همه ما انسان هستیم و ظرفیت ما در یادگیری نامحدود اما در اجرا محدود است. شما نیز اگر در رهبری کسب و کارتان ضعف دارید، آنرا به شخص دیگری بسپارید. مهم نیست رهبر کسب و کارتان نباشید، مهم این است آنرا به رهبری سپردید که کسب و کارتان را توسعه میدهد.

اگر شما تصمیم نگیرید، برای شما تصمیم خواهند گرفت. زیرا رقبا از این موضوع دیر یا زود آگاه میشوند و سهم شما را از بازار خواهند ربود. پس سریع تر اقدام کنید و مجددا اجازه ندهید غرور شما مانع پیشرفت شما و کسب و کارتان شود.

 

 

» قدم پنجم
قدم به قدم تغییرات بازار پیش بروید

یکی از مهمترین نکاتی که باید مد نظر داشته باشید این است : تمرکزتان را بر روی تغییرات بازار معطوف کنید، یعنی : بهره وری تان، اقتصاد، رقبا، رویدادهای مهم و … که به شما اطلاعات خوبی از بهترین موقعیت های بازار میدهد.

برای مثال، شما با اجرای گام اول، دقیقا به جدیدترین رویدادهای دنیای کسب و کار و کارآفرینی آگاه خواهید شد. شیوه های جدید فروش، شیوه های جدید بازاریابی، آموزش های متعدد و …

بازار و مردم در حال تغییراند و تنها گزینه ای که پیش رو دارید وفق دادن خود با تغییر است. هرآنچه را که یادگرفته اید تا به اینجا رسیده اید، ضامن موفقیت های بیشتر برای صعود به بالاتر رفتن از این جایی که هستید نخواهد بود. پس بروز باشید.


در همین زمینه، نوشته‌های زیر را حتما بخوانید :

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ebra می‌گوید

  سلام بسیار مفید بود، ممنون

 2. کاربر سوخت جت ع می‌گوید

  بسیار خوب بود. از تلاش شما متشکرم.

 3. کاربر سوخت جت gane می‌گوید

  خیلی خوب بود متشکرم
  موفق باشید

 4. کاربر سوخت جت ی» می‌گوید

  با تشکر از زحمات و معلومات که شما به دسترس ما قرار می دهید و انشاالله ما به استفاده از سایت شما اګر زندګی باقی بود از شما سپاسګزاری از نزدیک خواهم نمود
  وتشکر از نیلوفر راد مهربان

 5. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  جا داشت به خاطر بهبود قابل توجه تصاوىر مقالات تشکر کنم!
  اىن مقاله هم عالى بود ممنون!

 6. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  واقعیت ازی سایت خوشم میاد چیزی کی گفتی باید ادم داشته باشد من خوش دارم این سایت دمبال کنم
  میخواهم معلومات ام از طریق شما زیاد شود
  واقعیت لطف میکنین سپاس کذارم عالیست
  وسلام

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**