آیا شما در شغل صحیحی مشغول به کار هستید؟ 5 نشانه شغل اشتباه

انتخاب یک شغل اشتباه میتوانید شادی، نشاط و خوشخبتی را از زندگی تان بیرون کند !
چون مدرک و رشته دانشگاهیتان ملاک صحیحی برای انتخاب شغل و کار کردن در همان مسیر برای کسب درآمد نیست…

پس چه چیزی مهم است؟
فقط به خاطر اینکه شما مدرک خاصی، در رشته خاصی دارید، یا در دانشگاه خوبی در رشته خوبی تحصیل کردید، یا مهارت زیادی در کاری دارید یا اصلا چندین سال سابقه کار دارید (حتی چندین دهه) به این منظور نیست تا ابد باید در آن کار باقی بمانید.

امروزه مردم بیشتر گرایش دارند هم زمان در چند شغل مشغول به کار شوند و قضیه زمانی مضحک میشود که از یک جوان 18 ساله هنگام کنکور، رشته دانشگاهی مورد نظرش را می پرسند و با توجه به بازار کار آن رشته دانشگاهی، به او توصیه میکنند چطور انتخاب رشته کند !!!

شما چطور میتوانید در سنین جوانی قبل از 20 سالگی برای چندین دهه بعدتان برنامه ریزی کنید؟ غیرممکن است ! شما یا مشاورتان که آلوین تافلر یا نوستراداموس نیستید بدانید 10 سال بعد دنیا دقیقا چه نیازی در چه رشته ای خواهد داشت.

شما فقط میتوانید در طی دوران مختلف علائق تان را دنبال کنید.
شاید در زمان جوانی به نقاشی و گرافیک علاقه داشتید و وارد دانشکده هنر شدید تا تخصصی این رشته را دنبال کنید، آیا برای تمام عمرتان باید هنرمند باشید؟ طبیعتا خیر.

شاید چند سال دیگر متوجه شوید رشته های مهندسی بیشتر شما را جذب میکنند، پس وارد آن رشته میشوید؛ به همین سادگی.

بیل کاسبی و پیامد شغل اشتباه
بیل کاسبی و پیامد شغل اشتباه

افراد موفق و ثروتمند امروزی، از همان ابتدا نمیدانستند که وارد کدام کار شوند تا سود بیشتری کسب کنند یا اصلا آنها را ثروتمند کند. آنها فقط علائق شان را دنبال کردند…

اگر شک دارید، میتوانید زندگینامه رالف لورن، کنارد هیلتون یا مایکل دل را بخوانید.

چهره های ایرانی هم کم نیستند، زندگینامه بابک بختیاری که در قسمت فایل های صوتی پروژه سوخت جت است گوش داده باشید، خواهید دید او از ابتدا اصلا فکر نمیکرده شاید یک روزی به کار فروش آیس پک مشغول شود. ابتدا مسافرکشی میکرد، بعد وارد کار بوفه داری در مدارس شد، بعد وارد خرید و فروش مبل و بعد وارد کارآفرینی و ابداع بستی های آیس پک شد.

شما هم همین شیوه را برای موفقیت باید پیش بگیرید؛ کاری که مناسب شماست را در هر برهه زمانی پیدا کنید و انجامش دهید. لازم به ذکر است :

خیال تان را راحت کنید…
هیچ تست و آزمونی وجود ندارد تا بفهمید آیا در شغل متناسب با روحیات تان قرار دارید یا نه !

اما علائمی هستند که میتوانید از آنها آگاه باشید.
شاید کاری که 10 سال پیش با علاقه مشغول آن شدید، امروز جوابگوی نیازهایتان نباشد. علایق، اهداف و قصد هایتان تغییر کردند، شما رشد کردید و فرد 10 سال پیش نیستید. پس به این علائم هشیار باشید.

این 5 علائم به نظر خیلی ساده می آیند اما باید آنها را جدی بگیرید.
بلافاصله بعد از مشاهده هرکدام از این علائم باید بدانید تغییراتی قرار است در کسب و کار، شغل و کار روزمره تان اعمال کنید.

نشانه های شغل اشتباه

 

نشانه اول | کاری که انجام میدهید، شبیه به چیزی که آموختید نیست.
بعضی اوقات، آموزش دیدن در یک رشته با کسب مهارت کسب کردن در آن دو مقوله کاملا متفاوت هستند. شاید محیط و آشنایی با دروس دانشگاه تان بوده که شما را جذب آن رشته کرده نه اینکه در آن حوزه مشغول به کار شوید.

اگر چنین است و فقط دوست داشتید دروس را بخوانید، نه اینکه وارد کار در همان حوزه شوید، محیط آکادمیک و دانشگاهی دقیقا برای شما طراحی شده. شما بهتر است بیشتر به کار تدریس مشغول باشید تا ترجمه آموخته هایت ان به زبان کار.

 

نشانه دوم | شما در حال تقلا کردن برای ماندن در حد متوسط هستید.
معمولا مردم از انجام کاری که در آن مهارت دارند لذت می برند. اگر شما از کارتان لذت نمی برید، و فقط سعی میکنید نهایت تلاش تان را بکنید تا حداقل در حد متوسط باقی بمانید… شاید مشکل از کاری باشد که انتخاب کردید نه شما.

این مشکل معمولا در کارهای همراه با پرستیژ، مانند استاد دانشگاه یا مدیرعامل بودن پیش می آید.
بسیاری اوقات افراد با دلایل اشتباهی وارد کسب و کار میشوند (مانند شهرت، پول، اعتبار و… هرچیزی به جز علاقه) به جای آنکه وارد کاری شوند که با توجه به علاقه شان در آن مهارت بیشتری دارند.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که پدر و مادر یا استاد تان برای شما انتخاب رشته کرد تا دکتر یا مهندس شوید چون قرار بود پول زیادی از این راه بدست آورید… ممکن است دچار نشانه شغل اشتباه دوم شوید.

 

استیو جابز و انتخاب شغل صحیح
استیو جابز و انتخاب شغل صحیح

نشانه سوم | دوستش ندارید… به همین سادگی !
هیچکس، دقیقا هیچ کس از کاری که میکند حتی اگر عاشق آن باشد 100% اوقات از آن راضی نیست.
اما حداقل باید 51% اوقات از کارتان راضی باشید.

اگر از شغلتان راضی نیستید و تبدیل به یک دغدغه فکری برای شما شده این نشانه پرچم قرمز برای توقف است.

اگر مطمئن نیستید از حوزه کاریتان ناراضی هستید یا از محیطی که در آن کار میکنید، محیط کاریتان را تغییر دهید.
اگر مشکل مجددا سر و کله اش پیدا شد بی برو برگرد حوزه کاری تان را تغییر دهید. شما در حوزه اشتباه هرگز تبدیل به یک فرد موفق نخواهید شد.

 

نشانه چهارم | روزهای بد زیادی گذراندید و عاشق تعطیلات رسمی (همراه با حقوق!) هستید.
همه عاشق تعطیلات و مسافرت هستند. واقعا کسی هست از تعطیلات عید شاد نباشد؟
اما …اگر به صبرانه در سر کارتان در حال شمارش ساعات مانده به پایان کارتان هستید و ابتدای هر ماه بدنبال روزهای تعطیل آن ماه میگردید تا به سر کار نیایید، احتمالا در باتلاق شغل اشتباه گیر کردید.

شاید فکر کنید اگر اینچنین است شما حتما یک فرد تنبل یا ناکارآمدی هستید، اما در واقع شما یک فرد صحیح، در یک شغل اشتباه هستید که برای شما طراحی نشده است. شما باید شغلتان را عوض کنید.

شغلی را انتخاب کنید که برای فرار از آن منتظر تعطیلات یا روزهای جمعه نباشید…

 

نشانه پنجم | شما دوست ندارید از شما بپرسند مشغول چه کاری هستید.
این یکی از سوالات معمول و سطحی برای شروع هر ارتباطی است. اگر با فرد غریبه ای ملاقات میکنید حتما منتظر این سوال خواهید بود زیرا یکی از سوالات رایج برای آب کردن یخ طرف مقابل برای صحبت کردن پرسیدن سوالاتی راجع به کار است.

اما اگر از این سوال متنفر هستید، همیشه هنگام پرسیده شدن این سوال بحث را عوض میکنید… این نشانه خوشحال نبودن از کارتان است.

زندگی آبتنی کردن در “حوزه ی” اکنون است… شغل شما رئیس شما نیست. شما رئیس شغل تان هستید. اجازه ندهید شغل نادرست بخواهد یک زندگی خوب را از شما صلب کند.

 

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

 

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت lriz می‌گوید

  برام جالب بود.. ممنون از مطلبتون

 2. کاربر سوخت جت irtc می‌گوید

  سطح کیفیت مطالب نسبت به قبل اومده پایین بازهم ممنون که هستید .

 3. کاربر سوخت جت abdi می‌گوید

  می خوهم عضو شوم موفق نمی شوم

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   چرا؟

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**