7 روش تقویت حافظه برای یادگیری با سرعت 10 برابر

 

اگر به دنبال روش های تقویت حافظه میگردید چون میخواهید با سرعت بیشتری یادبگیرید…
جای خوبی آمده اید !
توانایی یادگیری می‌تواند مهم‌ترین مهارتی باشد که در زندگی خود خواهید داشت. این واقعیت را از پیتر برون، هنری رودیگر و مارک مکدنیل، نویسندگان کتاب «Make it Stick» بپذیرید.

هرکجا که بحث سر یادگیری و روش تقویت حافظه به میان می آید، حتما این جملات را خواهید شنید :

 • «در تمام طول زندگی خود باید یاد بگیریم و به یاد بسپاریم.»
 • «برای پیشی گرفتن از دیگران در محیط کار نیاز به تسلط بر مهارت‌های شغلی و برتری نسبت به دیگر همکاران سخت‌کوش خود دارید…»
 • «اگر خوب یاد بگیرید، در زنگی خود نسبت به دیگران برتر خواهید بود.»

نویسندگان این کتاب، که دو تن از آنها پروفسور روانشناسی در دانشگاه واشنگتن هستند، اشاره می‌کنند که از یادگرفتن یک موضوع به توانایی به یاد داشتن آن تعبیر می‌شود.

متأسفانه، تکنیک‌های یادگیری بسیاری که در دوران مدرسه کسب کرده‌ایم، برای به یادآوردن آنچه که یادگرفتیم در بلندمدت کارآمد نیستند؛ مثل حفظ کردن یا با ماژیک های رنگی متون را هایلایت میکردیم… برای همین، در این مقاله میخواهیم به سراغ این کتاب برویم و نکاتی برای یادگیری بهتر که خود روش تقویت حافظه نیز به حساب می آید را مرور کنیم.

به عقیده یکی از نویسندگان کتاب، پیتر براون «اگر به خاطر ندارید، یعنی یادنگرفتید…» پس، روش تقویت حافظه خوب، ابتدا یک روش یادگیری است :

 

7 روش تقویت حافظه
برای یادگیری با سرعت 10 برابر

 

بازیابی | اطلاعات را از حافظه خود فراخوانی کنید.
اگر بخواهید یک موضوع، روش یا تکنیک را به یاد بیاورید، این اطلاعات را از حافظه خود بازیابی خواهید کرد. برای نمونه، فلش کارت‌ها را در نظر داشته باشید: هر یک از این کارت‌ها شما را مجبور به یادآوری موضوع خاصی از حافظه می‌کنند.

درحالی‌که دز تکنیکی مثل هایلایت کردن متون مهم از کتابی که درحال خواندن آن هستید، خبری از فرآیند بازیابی نیست.

مؤثر بودن فرآیند بازیابی به این خاطر است که مسیرهای عصبی مربوط به مغز و اطلاعاتِ موردنظری که قبلا جایی برای ذخیره آنها در مغزتان تعبیه کردید را تقویت می‌کند.

روش تقویت حافظه با تجسم اطلاعات
روش تقویت حافظه با تجسم اطلاعات

روانشناسان فرآیند بازیابی را «اثر آزمایش» می‌نامند: «زمانی که سعی در به یاد آوردن بخشی از اطلاعاتِ به خاطر سپرده ی خود دارید، به یاد داشتن این اطلاعات در آینده برای شما آسان‌تر می‌شود.» نویسندگان این کتاب بر این باورند که آزمون‌های آکادمیک نباید تنها رویکردی برای ارزیابی دانش آموزان باشد؛ بلکه می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای یادگیری مورد استفاده قرار گیرد.

پس، با این اوصاف نباید از امتحانات هفتگی استادتان ناراحت شوید؛ زیرا این یک روش خوب برای فراخوانی اطلاعاتی است که به حافظه سپرده اید.

 

جزئیات | با آنچه که می‌دانید، تلفیق کنید.
هنگامی‌ که سعی در توصیف موضوعی به زبان خودتان برای خودتان دارید، در حال جزء جزء کردن و تشریح آن موضوع هستید.

«هرچقدر بتوانید درباره چگونگی ارتباط یادگیری جدیدتان با دانشی که از قبل داشته‌اید بیشتر توضیح دهید، از این یادگیری جدید فهم بیشتری خواهید داشت و ارتباط‌ های بیشتری ایجاد کرده‌اید که به شما در به یاد داشتن آن در آینده کمک خواهد کرد.»

برای مثال، اگر سر کلاس فیزیک نشسته‌اید و سعی دارید مفهوم انتقال گرما را درک کنید، این مفهوم را به تجربه‌های حقیقی خود در زندگی پیوند بزنید؛ برای مثال، چگونه یک فنجان داغ چایی گرمایش را با انتقال به دستان شما از دست میدهد؟

 

جایگذاری | موضوعات را گوناگون کنید !
زمانی که درآن‌واحد به چندین کار مشغول هستید، در حال جایگذاری می‌باشید. اگر سعی دارید که موضوعی را درک کنید (مهم نیست چه چیزی – مبانی اقتصاد تا تربیت فرزند)، نمونه‌هایی گوناگون از موضوعات مختلف را در هم آمیزید تا یادگیری بهتری داشته باشید، مثلا از فیلم و عکس استفاده کنید.

بگذارید مثالی ورزشی برایتان بزنم:

اگر یک تنیسور، با ترکیبی از پرتاب‌های توپ تمرین داشته باشد؛ یعنی توپ سرعتی، توپ چرخشی، زاویه دار، کات دار و … می‌تواند میانگین ضربات سنگین و عمقی خود را افزایش دهد و در روز مسابقه، بتواند عملکرد بهتری داشته باشد.

جایگذاری از آن‌ جهت کمک بزرگی محسوب می‌شود که شما باید قبل از این‌ که شروع به یافتن راه‌ حل کنید، دریابید که با چه نوع مشکلی روبه‌رو هستید! مثل ضربه زننده‌ای که قبل از ضربه زدن باید بفهمد که توپ چگونه به سمت او پرتاب شده است.

 

تولید | قبل از اینکه پاسخ بدهند، پاسخ دهید
اگر تلاش کنید که قبل از این‌که پاسخی به شما ارائه دهند، خود پاسخی برایش پیدا کنید، در حال تولید مسیر فراخوانی در مغز هستید.

«اگر اول از همه به آب‌های ناشناخته بزنید و سعی در یافتن پاسخ سؤالات داشته باشید، احتمال این‌که راه‌حل را بیاموزید و به یاد داشته باشید، بسیار بیش‌تر از کسی است که بیرون نشسته و فقط به شما آموزش داده است.»

یک مثال ساده، مسیریابی است.
شما اگر در یک مسیر گم شوید و سعی کنید خودتان مسیر اصلی را پیدا کنید (به هر طریقی) دیگر آن مسیر غیرممکن است از ذهن تان فراموش شود.

در یکی از مطالعاتی که پیش‌تر صورت گرفته، دانش‌آموزانی که به فرم کامل عبارت «foot-shoe» توجه کرده بودند، نسبت به دانش‌آموزانی که با فرم ناکامل «foot-s__ __e» مواجه شده بودند، فرآیند یادآوری سخت‌تری را تجربه کرده‌اند؛ چون دانش آموزان دسته دوم، باید فکر میکردند و خودتان دو حرف ناقص از کلمه مورد نظر را پیدا میکردند.

در محیط‌ های آکادمیک، می‌توانید قبل از این کلاس آغاز شود به دنبال پاسخ‌های خود باشید تا بهتر موضوع را درک کنید و یا در یک محیط کاری، قبل از اینکه با رئیس خود صحبت کنید، برای حل مشکلات خود رویکردهایی از قبل، آماده ارائه داشته باشید.

 

تفکر و بازتاب | ارزیابی کنید که چه رخ‌داده است
اگر چند دقیقه‌ای زمان بگذارید و بررسی کنید که در پروژه یا جلسه‌ای که داشتید چه رخ‌داده است، در حال تفکر و بازتاب هستید. ممکن است از خود اندک سؤالاتی بپرسید:

 • «چه چیزی خوب پیش رفت؟»
 • «کجا جای پیشرفت داشته‌اید؟»
 • «به یاد چه چیزهایی افتاده‌اید؟»

محققان مدرسه کسب‌وکار هاروارد دریافته‌اند که یادداشت‌هایی که در فرآیند تفکر و بازتاب برمی‌دارید، بسیار قدرتمند هستند! تنها پانزده دقیقه زمان گذاشتن و یادداشت کردن در انتهای روز، جلسه کاری یا سخنرانی، عملکرد گروهی از کارکنان را تا بیست و سه درصد افزایش خواهد داد.

پس از این به بعد، اگر میخواهید فرآیند یادگیری بهتری داشته باشید، از تکنیک تفکر و بازتاب استفاده کنید و راجع به اتفاقاتی که گذشت، صحبت هایی که شنیدید یا کارهایی که انجام دادید فکر کنید و از خودتان سوالات مختلف بپرسید.

 

قیاس منطقی | روش تقویت هوش و حافظه
زمانی که از یک مخفف یا تصویر برای یادآوری چیزی استفاده می‌کنید، از قیاس منطقی بهره می‌برید.

روش تقویت حافظه با داستان سازی
روش تقویت حافظه با داستان سازی

«این روش فی‌نفسه ابزاری برای یادگیری نیست، بلکه برای ایجاد ساختارهایی ذهنی به کار می‌رود که در بازیابی چیزهایی که یاد گرفته‌اید به شما کمک می‌کنند.»

روشی ساده و کاربردی که احتمالا قبلا راجع به آن اطلاعات داشتید.
مثلا اگر میخواهید به خاطر بسپارید که امروز در مسیر برگشت به خانه شـــیر، مـــاست و پـــــنیر بخرید، کافیست «شمپ» را در گوشه دفتر روزانه تان یادداشت کنید تا یادتان نرود ش برای شیر، م برای ماست و پ برای پنیری بود که قرار است بخرید.

 

 

پیمایش | از آنچه که نمی‌دانید آگاه باشید.
زمانی که بازخورد دریافت می‌کنید و این بازخوردها نشان میدهند که نسبت به خود چقدر عقب هستید، در حال پیمایش هستید.

«در تعریف ساده‌تر، پیمایش عمل استفاده از یک ابزار هدف به‌منظور از بین بردن وهم‌ها و تنظیم عقیده خود برای بازتاب بهتر واقعیت است.»

به زبان ساده تر؛ شما با پیمایش خیلی صادقانه متوجه می شوید کجای داستان هستید. آیا واقعا یادگرفتید، یا فکر میکنید که یادگرفتید. نمونه ساده استفاده از پیمایش، تمرین است. وقتی شما حرکت پرتاپ توپ از محوطه سه امتیازی بازی بسکتبال را یادمیگیرید، با تمرین و آمار گیری از شوت هایتان، متوجه می شوید که آیا واقعا یادگرفتید؟ یا باید بیشتر تمرین کنید.

ازآنجایی‌که همه ما از توهمات شناختی رنج می‌بریم، پیمایش امری ضروری است؛ گمان می‌کنیم که چیزی را درک می‌کنیم، درصورتی‌ که واقعاً این‌طور نیست. بنابراین، آزمون دادن یا بازخورد گرفتن از یک همکار می‌تواند در شناسایی این نقاط کور به شما کمک کند.

اگر میخواهید در علم یادگیری بیشتر کند و کاو کنید، توصیه میکنیم نوشته های زیر را هم بخوانید :

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت لا می‌گوید

  سلام لطفا منابعی را که استفاده می کنید ذکر کنید.کتاب ،مقاله و …

 2. کاربر سوخت جت 4321 می‌گوید

  در بخش تماس با ما هم درخواست را عنوان کردم،، اما گویا درخواست ها اهمیتی برای دوستان ندارند!!..تعامل وقتی معنا دارد که دوطرفه باشد!

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   بله دوست عزیز، تعامل و نه تحمیل؛ هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما کاربران عزیز است.

 3. کاربر سوخت جت 4321 می‌گوید

  سلام.. فایل صوتی این هفته هنوز روی سایت قرار نگرفته ( که معمولا سه شنبه ها این کار انجام میشد) لطفا فایل مربوط به زبان بدن را اینبار در سایت قرار دهید تا من و سایر اعضای پروژه سوخت جت از این فایل قطعا مفید استفاده کنیم،،، با تشکر از همکاری دوطرفه تان و اهمیت و توجه تان به خواسته های قابل قبول ( و نه فضاییه) اعضای سایت.

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، فایل بر روی سایت قرار میگیرد. اما در مورد انتخاب فایل های قبلی لطفا از بخش تماس با ما درخواست تان را اعلام کنید.

 4. کاربر سوخت جت idia می‌گوید

  با سلام من در cyber monday دوبار فایل های صوتی فن بیان را خریدم ولی هر بار خرید پس از پرداخت توسط سایت بانک پرداخت با موفقیت انجام شده بود ولی هنگامی که به سایت کارافرینان رجوع می شد با خطا روبه رو می شدم در صورتی که پول از کارت برداشت شده بود و به حساب باز نگشته
  خواهشمند هستم من را کمک کنید

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   سلام دوست عزیز، این اتفاق به دلیل حجم بالای ترافیک وبسایت در روز ۸ آذر برای اکثر کاربرها اتفاق افتاده بود که از بخش تماس با ما اعلام کردند ما مشکل پیش آمده را برطرف کردیم. لطفا شما هم از منوی بالا -> مــــا -> تماس با ما ، مشکل پیش آمده را مطرح کنید، همکارانم در اسرع وقت رسیدگی میکنند، با تشکر.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**