8 راه‌ تضمینی ریچارد سنت جان که به موفقیت ختم میشود | راه پنجم – اراده‌ی ترغیب‌کننده

در قسمت های قبل سری مقالات «8 راه‌ تضمینی ریچارد سنت جان که به موفقیت ختم میشود» درباره چهار راه موفقیت و راهکارهای تقویت آن ها صحبت کردیم، اراده ترغیب کننده پنجمین راه، رسیدن به موفقیت است که ریچارد سنت در تحقیقات خود از میان زندگی افراد موفق به این نتیجه رسیده است.

اگر شما هم به دقت زندگی افراد موفق را بررسی کنید، خیلی زود متوجه می شوید که هر شخص موفقی پشتیوانه ای قوی به نام اراده و پشتکار در وجود خود دارد که با کمک آن می تواند حرکت کند، در مقابل سختی ها و مشکلات تسلیم نشود و از نقطه A به نقطه B برسد.

اراده، به ما کمک می کند تا در شرایطی که دو انتخاب داریم، تصمیم درست بگیریم؛
یعنی در دو حالت مختلف زیر…

 • حالت اول؛ می توانیم به جای تلاش کردن برای رسیدن به چیزی که در حال حاضر نداریم، وقت‌مان را صرف تفریح و سرگرمی کنیم و به خود سخت نگیریم.
 • حالت دوم؛ ما با وجود همه موانع و مشکلات، سخت تلاش می کنیم تا به هدف خود برسیم؛ و تا زمانی که به موفقیت نرسیدیم، تسلیم نمی شویم.

افراد با اراده مورد دوم را انتخاب می کنند و با وجود همه پیچ و خم هایی که پیش رو دارند، به فکر رسیدن به اهدافشان هستند و تسلیم شرایط نمی شوند‌.

به جرات می توان گفت یکی از  بزرگ ترین تفاوت های افراد موفق و ناموفق، میزان اراده آن ها در انجام کارها است.

یک جعبه ساکن را در نظر بگیرید. تا وقتی که ما به آن نیرو وارد نکنیم، از جای خود تکان نمی خورد؛ اما وقتی به آن نیرویی وارد می شود، جعبه جا به جا می شود. اراده نیز مثل همان نیرو محرک است که به ما کمک می کند تا حرکت کنیم و به اهدافمان برسیم.

اگر دو فرد با استعداد یکسان را برای انجام کاری انتخاب کنیم و موانعی نیز در مسیر انجام آن کار قرار دهیم، بدون شک شخصی کار را به سرانجام می رساند که با اراده تر باشد.

اگر شما از جمله کسانی هستید که دوست دارید اراده تان را تقویت کنید، می توانید از این راهکارها استفاده کنید:

» تمرین اول: برای تقویت اراده تان تمرین تدریجی داشته باشید.

اراده قوی چیزی نیست که در عرض یک ساعت به دست بیاید؛ یعنی شما الان با خود بگویید: “من می خواهم از همین لحظه اراده قوی داشته باشم.” – این کار شدنی نیست. برای داشتن اراده ای قوی و محکم لازم است ما هر روز زمانی برای تمرین اختصاص دهیم و برای تقویت اراده تلاش کنیم.

من خودم برای تقویت اراده‌ام از این روش استفاده می کنم؛
هر روز یا چند روز در هفته خوراکی مورد علاقه ام را جلو چشمم می گذارم  و بعد در برابر وسوسه خوردن آن خوراکی مقاوت می کنم. این کار به شدت اراده من را تقویت می کند.

به عنوان مثال یکی از تفریحات لذت بخش من خوردن تخمه و بادام زمینی است. وقتی یک بشقاب پر از تخمه یا  بادام زمینی جلو روی من باشد و من حتی یکی از آن ها را هم نخورم، این کار به من ثابت می کند که قادر به انجام هر کاری هستم و در برابر هر شرایطی می توانم مقاوت کنم. 

شما می توانید برای تقویت اراده خود چیزی را انتخاب کنید که تا به حال اراده ای در برابر آن نداشتید مثل خوردن شیرینی، شکلات و یا هر چیز دیگر.

بعد تلاش کنید تا در برابر وسوسه خوردن یا انجام آن کار مقاوت کنید‌. این تمرین می تواند اراده شما را به صورت چشم گیری افزایش دهد‌ .

همچنین انجام کارهایی که می دانید برایتان مفید است اما تا به حال به خاطر تنبلی به سراغ آن ها نرفتید هم می تواند یک تمرین تدریجی اراده باشد. مثلا روزانه بیست دقیقه ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم بگیرید، صبح ها زود از خواب بیدار شوید و یا مثلا چربی های اضافی را از غذای روزانه تان حذف کنید‌.

انجام این کارهای به ظاهر کوچک می تواند به شما ثابت کند که شخص با اراده ای هستید و از عهده انجام هر کاری بر می آیید.

 

» تمرین دوم: هدف گذاری و برنامه ریزی را فراموش نکنید.

افرادی که برای انجام کارهای روزانه شان برنامه ریزی دارند و اهداف مشخصی برای خود تعیین کردند، نسبت به کسانی که اعتقاد دارند هر چه پیش آید خوش آید، افراد با اراده تری هستند و موفق تر عمل می کنند.

اگر شما هدف هایتان را تعیین کنید، به خوبی متوجه می شوید که باید به کدام سمت حرکت کنید و احتمالا می توانید مشکلات و موانع احتمالی را بررسی کنید. در این صورت مانع ها نمی توانند شما را از حرکت باز دارند.

اما وقتی ندانید دقیقا کدام سمت می خواهید بروید، با هر مانعی که رو به رو شوید، خیلی زود تسلیم می شوید و ترجیح می دهید کار را رها کنید و ادامه ندهید.

سعی کنید برای خودتان نقشه راه دقیقی طراحی کنید و همه جوانب ممکن را مورد بررسی قرار دهید. 

کشتی که نداند به کدام سمت می رود، در دریا سرگردان خواهد ماند. وقتی شما هم ندانید دقیقا باید به کجا بروید، در این حالت اراده کردن بی معنی است.

وقتی هدفی و رویایی در سر دارید، سعی کنید در مورد آن مثبت باندیشید و برنامه راه برای آن طراحی کنید. هدف تان را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و وقتی در هر بخش توانستید موفق شوید برای خود جایزه ای در نظر بگیرید.

این جایزه به سلیقه و علایق شما بستگی دارد و می تواند خوردن غذا و خوراکی، خرید لباس، بازی با پلی استیشن و یا هر کار دیگری باشد که به آن علاقه دارید. این موفقیت ها باعث تقویت اراده شما می شوند و محرک خوبی برای ادامه دادن خواهند بود.

در پایان فراموش نکنید سرنوشت شما به دست خودتان ساخته می شود (اگر شک دارید، این مقاله را بخوانید) و بازیگر اصلی زندگی تان خودتان هستید.

پس اراده کنید تا این راه هایی که تا کنون با یک دیگر آموختیم، در زندگی تان پیاده کنید؛ برای تقویت اراده دو مقاله پیشنهاد زیر را حتما هرطور شده بخوانید و تمرین کنید :

 1. والتر میشل راز ساختن اراده پولادین را برای همیشه فاش کرد
 2. چطور یک اراده آهنین داشته باشید؟ راز بزرگ پل ژاگو برای پرورش قدرت اراده شما

در قسمت بعد نیز با ششمین راه موفقیت یعنی ارائه خدمات ارزشمند آشنا خوهیم شد.


 

1 نظر جالب
 1. کاربر سوخت جت نب می‌گوید

  نوشته هاتون در عین سادگی بسیار کاربردیه
  منم با نظرتون موافقم که با خوراکی مورد علاقه و… میشه اراده رو تقویت کرد
  مرسی که انقدر کاربردی می نویسید
  مانا باشین

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**