بررسی فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه و مهم‌ترین درس‌های آن

وقتی تمام داستان‌های موفقیت را می‌خوانیم و می‌شنویم  یا فیلم‌های انگیزشی و موفقیت را می‌بینیم، به این نتیجه می‌رسیم که همه چیز از یک مشکل، ناکامی، سرخوردگی، چالش یا محدودیت آغاز شده است. فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه (The King’s Speech) هم از این قاعده، جدا و مستثنا نیست. این فیلم به مشکل لکنت زبان جرج ششم، پادشاه انگلستان در طول جنگ جهانی دوم و شیوه برطرف کردن این مشکل توسط یک گفتار درمانگر می‌پردازد.

فیلم انگیزشی سخترانی پادشاه سرشار از درس‌هایی است که به ما کمک می‌کند محدودیت‌ها و موانع موفقیت خود را بشناسیم و در صورت لزوم برای حل این مشکلات از افراد متخصص و توانمند کمک بگیریم. در صورتی که شما هم تمایل دارید با ماجرا این فیلم انگیزشی آشنا شوید و بهترین درس‌های آن را فرابگیرید، تا پایان این مقاله با ما همراه بمانید.

داستان فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه (The King’s Speech)

 

آلبرت فردریک آرتور جرج (دوک یورک)، فرزند دوم پادشاه جرج پنجم است. او دو دختر دارد که یکی از آن‌ها ملکه الیزابت، پادشاه امروز انگلستان و دیگر شاهدخت مارگارت است که در سال 2002 فوت شد. فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه از سال 1925 آغاز می‌شود. در آن سال، آلبرت مجبور می‌شود که در نمایشگاه امپراطوری در ورزشگاه ومبلی سخنرانی کند ولی لکنت زبان دارد و به همین خاطر خیلی شرمنده می‌شود و در نهایت هم نمی‌تواند سخنرانی جالبی ارائه دهد.

همسر آلبرت تصمیم می‌گیرد که با گفتار درمانگرهای مختلفی صحبت کند و از آن‌ها برای درمان لکنت زبان همسرش کمک بگیرد ولی آلبرت پس از چند جلسه درمان با هر کدام از پزشکان به این نتیجه می‌رسد که درمان، نمی‌تواند مشکل او را حل کند تا اینکه شخصی به نام لیونل لوگ پیدا می‌شود. جالب است که او پزشک نیست ولی به واسطه تجربه‌ای که در زمینه گفتار درمانگری دارد، خیلی موفق عمل می‌کند.

همسر آلبرت از این جهت با همسر جان نش، ریاضی‌دان معروف و برنده جایزه نوبل اقتصاد شباهت دارد. فیلم انگیزشی یک ذهن زیبا  از روی زندگی جان نش ساخته شد و در این فیلم می‌بینیم که همسر جان نش برای نجات دادن او از چنگ توهمات، با روان‌پزشک تماس می‌گیرد و کمک می‌خواهد.

همسر آلبرت در نخستین دیدار با لیونل لوگ، ابتدا خودش را خانم جانسون معرفی می‌کند و از لوگ می‌خواهد که به کاخ بیاید و آلبرت را درمان کند ولی لیونل به خاطر ایجاد برابری بین کسانی که به او مراجعه می‌کنند، از همسر آلبرت می‌خواهد که حتماً آلبرت را به دفترش بیاورد.

درمان شروع می‌شود. لیونل لوگ خیلی سریع با آلبرت صمیمی می‌شود و با وجود اینکه می‌فهمد او شاهزاده است، او را «برتی» صدا می‌زند. آلبرت در ابتدا از لیونل خوشش نمی‌آید ولی وقتی نتیجه کار و میزان توانایی او را می‌بیند، جلسات درمان خودش را ادامه می‌دهد.

لیونل در جلسات گفتار درمانی متوجه می‌شود که تمام مشکلات گفتاری آلبرت یا به قول خودش «برتی» از دوران کودکی او نشئت می‌گیرد. او متوجه می‌شود که پرستار آلبرت، رفتارهای درستی با او نداشته و حتی در زمینه غذا دادن به او هم کوتاهی می‌کرده است و به همین دلیل برخی از اجزای بدن آلبرت که در گفتارش تأثیر دارد، دچار مشکل شده است. از طرفی برادرش، دیوید، هم او را مسخره  می‌کرده و به همین خاطر الآن هم که او را تمسخر می‌کند، نمی‌تواند در مقابلش بایستد و حرفش را بزند.

پادشاه جرج پنجم در بستر بیماری میفتد و فوت می‌کند. اکنون نوبت دیوید، برادر بزرگ‌تر آلبرت است که  با عنوان ادوارد هشتم به پادشاهی برسد. او پس از گذشت چند ماه از پادشاهی تصمیم می‌گیرد که با خانمی که قبلاً دو بار طلاق گرفته است، ازدواج کند ولی قانون چنین اجازه‌ای به پادشاه نمی‌دهد و در نتیجه او مجبور می‌شود که استعفا دهد تا بتواند به زندگی خود با آن خانم، ادامه دهد.

اکنون همه چیز برای آلبرت مهیا است تا پادشاهی بریتانیای کبیر را در اختیار بگیرد. او با عنوان جرج ششم در سال 1936 سوگند پادشاهی می‌خورد و حالا مجبور است که در کلیسا حاضر شود و در حضور تعداد زیادی از افراد سوگند بخورد. لیونل لوگ با او تمرین‌های لازم را انجام می‌دهد و این مراسم به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

پس از تهاجم آلمان به لهستان در سال 1939، نخست وزیر مجبور می‌شود که به آلمان، اعلام جنگ دهد و اینجا پادشاه جرج ششم است که باید یک سخنرانی بزرگ از طریق  رادیو انجام دهد و مردم را برای ورود به این نبرد آماده کند. این سخنرانی رادیویی هم با کمک لیونل لوگ به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود و تحسین تهیه‌کننده رادیو، مردمی که بیرون کاخ باکینگهام ایستاده‌‌اند و مردمی که دارند از منزل یا محل کار خود این سخنرانی را گوش می‌کنند، برمی‌انگیزد.

در سال 1944 جرج ششم تصمیم می‌گیرد که لیونل لوگ را به سمت ریاست تشریفات و انتظامات سلطنتی منصوب کند. لیونل در تمام سخنرانی‌های پادشاه در طول جنگ جهانی دوم، به او کمک کرد و دوستی‌ آن‌ها تا پایان عمر ادامه داشت.

اطلاعاتی درباره فیلم سخنرانی پادشاه

فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه در سپتامبر سال 2010 اکران شد و توانست نظر مردم تماشاگران و منتقدان را برانگیزد. درست است که تنها 15 میلیون دلار برای ساخت این فیلم هزینه شد ولی فروش 427 میلیون دلاری آن در گیشه، نشان داد که این فیلم تا چه اندازه موفق بوده و نظرات را جلب کرده است.

این فیلم در مراسم جوایز اسکار سال 2011 توانست نامزد دریافت 12 جایزه اسکار شود و از این بین، چهار جایزه را از آن خودش کند. در ادامه به جوایز اسکاری که این فیلم دریافت کرد، اشاره شده است:

 • جایزه اسکار بهترین فیلم
 • جایزه اسکار بهترین کارگردانی
 • جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول
 • جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی

اطلاعاتی درباره کالین فرث، بازیگر نقش جرج ششم

 

کالین فرث (Colin Andrew Firth) در 10 سپتامبر سال 1960 در انگلستان به دنیا آمد. به واسطه بازی در فیلم یک مرد مجرد، توانست به اوج معروفیت و محبوبیت خودش برسد و مجله تایم در سال 2011 او را در لیست 100 شخصیت تأثیرگذار جهان قرار داد. او برای خدمات مهمی که در حوزه خیریه و نمایش داشت، توانست به جایگاه فرمانده والا مقام امپراتوری بریتانیا نائل شود.

جالب است بدانید که او بازیگری را از دوران مهد کودک خود آغاز کرد. وی از سال 1983 تاکنون به صورت جدی در عرصه فیلم فعالیت دارد و تاکنون دو بار جایزه اسکار دریافت کرده است. اولین جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول خودش را در سال 2010 به خاطر بازی در فیلم یک مرد مجرد دریافت کرد و سپس در سال 2011، به خاطر بازی در فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه موفق شد که دوباره جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را بگیرد.

آشنایی با جفری راش، بازیگر نقش لیونل لوگ

 

جفری راش (Geoffrey Rush) در ششمین روز از ماه ژوئیه سال 1951 در استرالیا به دنیا آمد. او یکی از معدود بازیگرانی است که هم جایزه اسکار برای فیلم را دریافت کرده، هم جایزه امی ساعات پربیننده برای تلویون را گرفته و هم موفق شده جایزه تونی برای تئاتر را از آن خودش کند. او به عنوان بنیان‌گذار آکادمی هنرهای سینمایی و  تلویزیونی استرالیا هم شناخته می‌شود.

وی از سال 1971 تاکنون مشغول به کار در عرضه بازیگری است و در سال 1996 موفق شد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خاطر ایفای نقش در فیلم درخشش بگیرد. در فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه، به بهترین شکل توانست در نقش لیونل لوگ ظاهر شود و  نظر مثبت بسیاری از منتقدان را جلب کرد.

اطلاعاتی درباره تام هوپر، کارگردان فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه

 

تام هوپر (Tom Hooper) در 1 ژانویه سال 1972 در لندن به دنیا آمد و از 13 سالگی ساختن فیلم را آغاز کرد و در نهایت با فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه موفق شد، جایزه اسکار دریافت کند. او در سال 2012 فیلم تحسین‌شده بینوایان را ساخت و این فیلم نامزد دریافت 8 جایزه اسکار شد و توانست سه مورد از این جوایز را دریافت کند.

مهم‌ترین درس‌هایی که می‌توانیم از فیلم سخنرانی پادشاه یاد بگیریم

فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه یکی از بهترین فیلم‌های انگیزشی طول تاریخ است که در زمره فیلم های انگیزشی و  موفقیت که جایزه اسکار گرفتند ، قرار گرفته است. این فیلم، درس‌های زیادی برای همه دارد و با آموختن این درس‌ها می‌توانیم یک گام به اهداف و رویاهایی که نزدیک‌تر شویم.

1. از مشکلات خود خجالت نکشید؛ با آن‌ها روبرو شوید

آرتور شوپنهاور، نویسنده و فیلسوف آلمانی، کتابی بی‌نظیر به نام «در باب حکمت زندگی» دارد که بسیار غنی، جذاب و پربار است و تصویری از یک زندگی حکیمانه و منطقی را در معرض نگاه ما قرار می‌دهد. او در این کتاب چند جمله بسیار عالی دارد که برای هر کس، آموزنده و سازنده است:

از مصائب مگریز؛ بلکه با جرئت بیشتر به مقابله با آن‌ها بپرداز. اگر جهان هم بر سر ما ویران شود، متزلزل نخواهیم گشت. با شجاعت زندگی کنید و در برابر مصائب، سینه‌ها را گستاخانه سپر کنید.

همین چند جمله ساده به ما نشان می‌دهد که زندگی، ارزش ترسیدن برای رسیدن به اهداف را ندارد. خیلی از مواقع، خجالت کشیدن از مشکلات باعث بزرگ‌تر شدن آن‌ها می‌شود. این در حالی است که ما دیر یا زود مجبور می‌شویم که با این مشکلات روبرو شویم و آن‌ها را حل و فصل کنیم.

کسانی که از مشکلات خود خجالت کشیدند و  نتوانستند با آن‌ها روبرو شوند، در بسیاری از صحنه‌های زندگی با مشکل و شکست مواجه شدند. در فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه می‌بینیم که آلبرت اصلاً دوست ندارد که پادشاه شود و حتی زمانی که شاه می‌شود، خیلی ناراحت و ناامید است ولی در نهایت با کمک لیونل با مشکل خود روبرو می‌شود و می‌تواند یک سخنرانی جذاب و عالی از خودش به نمایش بگذارد.

خیلی از مواقع، خجالت کشیدن از مشکلات، باعث بزرگ‌تر شدن آن‌ها می‌شود.
در حالی که ما نهایتاً مجبوریم با مشکلات روبرو شویم و به شکلی آن‌ها را حل کنیم.

2. گاهی پیشرفت ما در پشت ترس‌هایمان مخفی شده است

گاهی مواقع هدفی داریم که رسیدن به آن، به توانایی ما در روبرو شدن با ترس‌هایمان بستگی دارد. به عنوان مثال می‌خواهیم یک کسب و کار خوب اینستاگرامی راه اندازی کنیم ولی چون لازم است لایو برگزار کنیم، می‌ترسیم که عیبی که در چهره ماست مشخص شود و به همین خاطر سمت راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام نمی‌رویم. این در حالی است که اگر ترس خود را کنار بگذاریم و کار خودمان را با ویدیوها و لایوهای کوتاه برگزار کنیم، به مرور ترس‌مان به طور کامل از بین می‌رود.

در فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه هم چنین واقعیتی نهفته است. آلبرت همیشه از سخنرانی در جمع فراری بود؛ چون لکنت داشت و می‌ترسید که همه به عیب او پی ببرند و حتی از گرفتن مقام پادشاهی هم به خاطر این عیب فراری بود ولی زمانی که با ترس‌هایش روبرو شد و از یک فرد متخصص و  مورد اطمینان کمک گرفت، توانست بر این ترس غلبه کند و یک سخنرانی خوب و تاریخی از خود به نمایش بگذارد.

در صورتی که شما هم به رشد و پیشرفت علاقه  دارید ولی به هر دلیل از شکست می‌ترسید، پیشنهاد می‌شود مقاله نابودی کامل ترس از شکست فقط با یک طرز فکر را مطالعه کنید.

3. در صورتی که به کمک نیاز دارید، حتماً کمک بخواهید

انسان، موجودی اجتماعی است و از طرفی همه هنرها و تخصص‌های لازم در یک شخص وجود ندارد تا بتواند همه نیازها و مشکلات خودش را به تنهایی برطرف کند. بنابراین لازم است که ما از افرادی که توانایی لازم را دارند، کمک بخواهیم و به واسطه آن‌ها بر مشکلاتمان پیروز شویم. بنابراین هر وقت که احساس نیاز کردید، حتماً بدون هیچ استرس و اضطرابی کمک بخواهید.

در فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه، اگر آلبرت درخواست کمک نمی‌کرد، آیا می‌توانست مشکلش را به تنهایی حل کند؟ قطعاً نمی‌تواست! بنابراین نزد چند گفتار درمانگر رفت تا اینکه در نهایت لیونل لوگ را پیدا کرد و توانست به کمک او سخنرانی‌های خوبی را ارائه دهد. جالب است که به همین واسطه، او و لیونل تبدیل به دو دوست خوب شدند. بنابراین گاهی نیازهای ما دریچه‌ای است که می‌تواند پای دوستان بی‌نظیری را به زندگی ما باز کند.

در فیلم انگیزشی نظریه همه چیز  هم دقیقاً همین اتفاق میفتد. زمانی که استیون هاوکینگ می‌بیند که همسرش به تنهایی نمی‌تواند مسئولیت کل خانواده را به دوش بکشد. نزد جاناتان، دوست خانوادگی‌شان می‌رود و از او کمک می‌خواهد. جاناتان هم با کمال میل قبول می‌کند.

در صورتی که شما هم می‌خواهید کار مهمی را انجام دهید ولی تنهایی از پس آن برنمی‌آیید، وقت آن رسیده است که کمک بگیرید. مقاله هیچ‌کس در این دنیا کار بزرگی را به تنهایی انجام نداده است و چطور کمک‌ گرفتن را یاد بگیریم؟ به شما نشان می‌دهد که چطور از دیگران کمک بگیرید.

4. کوچینگ؛ رویکردی نوین برای حل مشکلات و کنار زدن موانع

فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه، اهمیت و  تأثیر کوچینگ در حل مشکلات و کنار زدن موانع را  به خوبی مشخص می‌کند. امروزه کسانی که دانش و مهارت کوچینگ را  دارند می‌توانند خدمات بسیار مهمی به مخاطبان خود ارائه دهند. کوچ‌ها از طریق پرسیدن سوال به ریشه مشکلات پی می‌برند و سپس به کمک خود شخص، آن موانع را کنار می‌زنند و  امکان پیشرفت را برای شخص، فراهم می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید که در زندگی و کسب و کار خود مشکلی دارید که نمی‌توانید از پس آن بربیایید، حتماً به یک کوچ کسب و کار یا کوچ زندگی توانمند مراجعه کنید و از او راهکار بخواهید. مطمئناً کمکتان خواهند کرد.

5. باید تأیید طلبی را برای همیشه کنار بگذاریم

یکی از عواملی که باعث ایجاد استرس و اضطراب در وجود ما می‌شود، تأیید طلبی است. ما باید یاد بگیریم که خودمان را با تمام وجود بپذیریم و از تأیید طلبی دست برداریم. وقتی دنبال رضایت دیگران هستیم و در مسیر جلب رضایت دیگران، خودمان را فراموش می‌کنیم، اصالت خودمان را زیر پا می‌گذاریم و به نوعی کنترل خودمان را به دست آن‌ها می‌دهیم. آدم تأییدطلب، پس از مدتی برده دیگران می‌شود و در نتیجه عزت نفس خودش را  به طور کامل از یاد می‌برد.

در فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه متوجه می‌شود که از سخنرانی در جمع خجالت می‌کشد؛ چون دنبال تأیید دیگران است و احساس می‌کند که با آشکار شدن عیبش، دیگر کسی برای او اعتباری قائل نمی‌شود. اگر او این تأییدطلبی را کنار می‌گذاشت، شاید خیلی زودتر می‌توانست مشکل لکنت زبانش را حل کند.

آدم تأییدطلب، پس از مدتی برده دیگران می‌شود و در نتیجه عزت نفس خودش را  به طور کامل از یاد می‌برد.
ما باید یاد بگیریم که خودمان را با تمام وجود بپذیریم و از تأیید طلبی دست برداریم.

کوچینگ؛ یک ابزار کمکی برای حرکت سریع‌تر در مسیر موفقیت

یکی از بهترین درس‌هایی که فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه به هر کدام از ما می‌دهد، این است که وجود یک کوچ توانمند و کاربلد، تا چه اندازه  می‌تواند در مسیر موفقیت انسان تأثیرگذار باشد. اگر واقعاً احساس می‌کنید  که با سرعتی که دلتان می‌خواهد پیشرفت نمی‌کنید یا موانعی وجود دارد که جلوی پیشرفت بیشتر شما را می‌گیرد، حتماً از یک کوچ دانا و توانا کمک بگیرید. او با دستان خودتان تمام گره‌های درونی و بیرونی را باز می‌کند و موانع را یکی پس از دیگری از جلوی راهتان برمی‌دارد تا بتوانید با بیشترین سرعت ممکن در مسیر موفقیت حرکت کنید.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بود، پیشنهاد می‌شود مقاله معرفی فیلم انگیزشی فارست گامپ  را مطالعه کنید. در این فیلم هم شخصیت اصلی مشکلات و محدودیت‌های زیادی دارد ولی به واسطه تلاش و پشتکار می‌تواند در هر مرحله از زندگی، به بهترین موفقیت‌ها دست پیدا کند.

آیا تاکنون فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه را تماشا کرده‌اید؟ کدام بخش از این فیلم برای شما جذاب‌تر و انگیزشی‌تر بوده است؟ مهم‌ترین درسی که از این فیلم یاد گرفتید، چیست؟ از نظر شما کدام فیلم از نظر مضمون و درون‌مایه به فیلم سخنرانی پادشاه شباهت دارد؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان مجموعه سوخت جت در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دق می‌گوید

  مرسی مرسی

 2. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  باسلام ممنونم از مقاله خوب فیلم سخنرانی پادشاه و تحلیل خوبی که در پایان آن داشتید. خداقوت

 3. کاربر سوخت جت 3323 می‌گوید

  سلام و عرض ادب خیلی خوب و عالی

 4. کاربر سوخت جت 3323 می‌گوید

  سلام و عرض ادب خیلی عالی واقعا دمتون گرم

 5. کاربر سوخت جت تی می‌گوید

  باسلام و درود
  بسیار ارزنده و جالب بود
  امیدوارم همیشه سلامت باشید و پز انرژی

 6. کاربر سوخت جت هی می‌گوید

  غلبه بر ترس ، همواره با روبرو شدن و مواجه شدن است و در این صورت ، مرگ ترس حتمی است .

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**