چطور با خودشناسی به جاودانگی و خرد بیکران برسیم؟

به کمک این پنج ابزار موفق به این کار خواهید شد...

در این دنیای پهناور و یا به قول مارشال مک لوهان دهکده جهانی :

 • به چه دلیل ما در یک زمان و مکان خواص به دنیا آمده ایم
 • چرا در انجام شغلی که به ما محول شده است احساس ناراحتی می کنیم
 • به چه دلیل ما دوست نداریم شرایط فعلی مان را ادامه دهیم.
 • چرا  بار که به شغل مان را عوض می کنیم بعد از مدتی کوتاه از شغل مان دلسرد می شویم.

جواب یک چیز است «ما در جای اشتباهی قرار گرفته ایم» ما با یک تغییر به دنیا آمده ایم، با نگاهی از دریچه ای متفاوت به دنیا، وقتی برای اولین بار دنیا را از دریچه نگاه خودمان دیدیم با ارزش ها و توانایی هایی که بعدا در ما شکل گرفت یک حل مسئله برایمان آشکار بود؛ حل یک بحران برایمان ملموس بود، بعد ها در کوران حوادث زندگی این دریچه به مرور زمان بسته شد و دیگر شاخه برگ ها و آلودگی های که در ذهن مان ایجاد شده بود مانع از آن می شد تا مسیرمان را پیدا کنیم.

دنیا در مرداب روز مرگی و سختی هایش ما را فرو برده بود.
برای رسیدن به زندگی شاد و موفق باید از این مرداب خارج بشیم باید هدیه با ارزش خداوند را در درون وجودمان پیدا کنیم… برای پیدا کردن این هدیه لازم نیست به سرزمین دیگری سفر کنیم این هدیه یک گنج است که باید درون خودمان پیدا کنیم یک گنج واقعی که مارا به جاودانگی میرساند.

همانند آخرین جمله‌ای که آلبرت انیشتین در هنگام مرگ گفت :

من سهم خودم را انجام داده ام زمان رفتن من فرا رسیده با ظرافت تمام آن را هم انجام خواهم داد.
ــ آلبرت انیشتین

این آخرین  جمله آلبرت انیشتین یکی از تاثیر گذار ترین انسان های عصر حاضر است.
همه میدانیم که  نبوغ انیشتین کمک زیادی به پیشرفت بشری کرد.

انیشتین از بالاترین درجات خودشناسی برخوردار بود؛ ولی ما چقدر خود مان را میشناسیم تا به حال این سوال ها را از خودتان پرسیده اید :

چیزی که به اکثریت محققان علوم رفتاری ثابت شده این است که همه ما یه نابغه هستیم و شکی نیست که همه ما برای انجام کاری بخصوص به دنیا آمده ایم، افراد موثر و موفق علایق خودشان را کشف میکنند، علاقه ها و استعداد هایشان را می یابند و برای علاقه ها و استعداد شان هدف های پنج ساله، یک سالانه و حتی ماهانه قرار میدهند

و در نهایت آن آرا تبدیل به محصول با ارزش برای جامعه  می کند… همانند مقاله «چطور برای بخش‌های مختلف زندگی‌مان اهداف شفافی تعریف کنیم (و به آنها پایبند باشیم؟)» که قبلا خواندید :

پله اول موفقیت از نظر خیلی از صاحب نظران این عرصه خودشناسی است.

خود شناسی به ما یاد میدهد ما کی هستیم چه چیز از زندگی شخصی خودمان میخواهیم، در عمق خودشناسی می توان انگیزه واقعی از اهداف تعین شده مان را بیابیم.

پس با  خودشناسی به اهداف والایی از درون خودمان میرسیم حالا باهم میخواهیم به بزرگترین کشفی که  تا به حال راجب خودتان پرداخته اید بپردازیم.

و آن کشف شناخت خودتان است .البته خودشناسی یک نوع مهارت هم به حساب می آید یک مهارتی که قابل یاد گیری است.

» ابزار اول خودشناسی: نقات قوت و ضعف من چیست؟

شاید سوال کلیشه ای به نظر برسد اما جواب دادن دقیق به این سوال کمک زیادی به شناخت خودمان میکند مثلا من میدونم دوست دارم با ابزار کار کنم یا من میدونم در صحبت کردن مهارت دارم یا من میدونم…

بهتر است بیشتر راجب کار و علایق هامون اندیشه کنیم. و این سوال رو از خودمون بپرسیم من چه کاری رو بهتر انجام میدم توی چه کاری قوی هستم؟و در انجام چه کاری ضعیف هستم و باید به دیگران بسپارم.

 » ابزار دوم خود شناسی: شخصیت‌شناسی

درون گرا هستم یا برون گرا ،مدیر مسلک هستم یا کارمند مسلک ،احساسی هستم یا منطقی، این ویزگی ها کمک می کند هسته واقعی  خودتان را بیابید .برای شخصیت شناسی می توانید در آزمون های معتبر شخصیت شناسی شرکت کنید.

و میتوایند سری مقاله «شخصیت شناسی به زبان ساده» را بخوانید.

» ابزار سوم خودشناسی: علاقه‌گرایی

چه کاری رو وقتی انجام میدم گذر زمان برام سریع میشه ؟ چه کاری هست که راجبش دوست دارم ساعت ها با نزدیکانم حرف بزنم؟

علاقه هایمان را پیدا کنیم همین امروز 10 علاقه برتر خودمان را بنویسیم از این بین 3 مورد را انتخاب کنیم وبعد ارتباط این سه علاقه را پیدا کنیم و در نهایت به یک علاقه واحد برسیم.

» ابزار چهارم خودشناسی: صفت‌های شخصیتی من

من سخت گیر هستم یا راحت طلب، تند خو هستم یا آرام ،پشتکار بالایی دارم یا زود انگیزه ام رو از دست میدم یا وقت شناس هستم یا بی اهمیت به وقت، در کل شناخت این صفات نیز به شناخت خودمان کمک می کند و در نهایت تصمیم هایی که برای کار و زندگی شخصی مان می گیریم با در نظر گرفتن این صفات ما را تبدیل به آدم های با  موثر تر و موفق تر می کند .

برای شناخت این صفات  بهتر است. دو ستون رسم کنید.

 1. در ستون اول : تمام صفاتی را که در خود سراغ دارید، بنویسید.
 2. در ستون دوم : صفات متضاد را بنویسید، صفاتی که شما مایل به قبول آنها نیستید.

با این تمرین صفات واقعی را که در خود سراغ دارید الک میشوند.

» ابزار پنجم خودشناسی: رسالت من

خب حالا با توجه به چهار ابزار خود شناسی میرسیم به  آخرین مرحله از خود شناسی و اونهم مشخص کردن هدف و رسالت ما برای زندگی هستش… هدف نهایی زندگی شما چیست؟

در این مرحله از خود شناسی بهتره بریم یه جای ساکت چشم هامون رو ببندیم و یک جای شلوغ رو تصور کنیم؛ جایی که مردم جمع شدن، و ما کنجکاو به طرف شلوغی میریم همین طور که جمعیت رو میشکافیم و جلو میرویم متوجه میشویم که همه از مردن کسی ناراحت هستن.

همچنان پریشان و مضطرب دنبال علت ماجرا می گردیم ناگهان طابوتی را می بینیم که چند نفر از عزیز ترین افراد زندگی مان اطراف آن هستند به سرعت سمت طابوت میرویم و بعد در اوج ناباوری خودمان را  چشم در چشم خودمان می بینیم.

بله این سرنوشت همه ماست.

حالا در این لحظه دوست دارید راجبه خودتان چه بگویند؟
دوست داید در سطح کوچه بازار بگویند خدا بیامرز فلانی کاسبی با انصاف بود یا در سطح بزرگتری بگویند فلانی کسب و کاری داشت که چهار نفر از قبل آن خرج خانواده می دادند؟

یا دوست دارید تا آن موقع در سطح بزرگتری بدرخشید و مردم پشت سر شما بگویند خدا بیامرز فلانی کار های بزرگی برای مملکت اش کرد… یا نه دوست دارید بگویند فلانی همه عمرش مسیرش را گم کرده بود هر چند سال یک بار یک شغل عوض می کرد بنده خدا هی این شاخه و اون شاخه می پرید آخر هم عمرش در این دنیا تمام شد.

برای آن لحظه که چشم در چشم خودتان هستید رسالتی بنویسید و  پایبند به آن رسالت اهداف پنج ساله، سه ساله و سالانه و حتی ماهانه را برای خودتان مشخص کنید.

آنقدر اهدافتان را کوچک کنید تا تبدیل به عادت های روزانه بشوند و در نهایت بتوانید هر روز اندکی از کار بزرگی که در آینده می خواهید انجام دهید را انجام داده باشید. یادتان باشد انسان نامحدود است و هر کسی لیاقت آن را دارد که تندیس پنهان وجودش را کشف کند و از درون خود به جاودانگی و کمال برسد.


در همین زمینه مقالات زیر را نیز حتما مطالعه کنید :

15 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. حامد می گوید

  سلام
  ممنون از شما و سایت عالی تون
  واقعا از مطالب و مطالب دیگری که در داخل لینک شده لذت بردم و حس میکنم این مطالبیه که هر انسانی رو متحول میکنه و چیز با ارزشتری رو سراغ ندارم,,,,, و باز هم ممنون از شما و گروه تان .

 2. طاهره مخدومی می گوید

  سلام
  خوب بود ولی در رابطه با هر صفتی که فکر کنی یه دنیا چالش میاد تو ذهنت
  گاهی اطرافیان صفتی رو بهت نسبت میدن که خودت دقیقا عکسشو در مورد خودت فکر میکنی
  یا اینکه دیگران از یه خصوصیت یا صفت تو تعریف منفی دارن ولی خودت اون صفت رو قلبا دوست داری
  و….

 3. محمود محمدی می گوید

  سلام و درود به همه نگارگران .من ۲۵ سال مطالعه روانشناسی نجوم و قرآنی را دارم تمام کتابهای دنیا اول و آخرش به خوده انسان باز میگردد خود شناسی و درونو عماق انسان یعنی خدا شناسی هر کسی به خودش فکر کنه شاید بگم به ۵۰٪نصف کل علم این دنیا ✋ پیدا کرده؟ حالا در نظر بگیریم که این انسانهایعنی ۲٪ فهم آگاهی دانش علم این دنیا رسیده‌اند؟ حالا این دانش را چه چوری کسب کنم از خود شروع کنم مثال ادسه‌خارش.پلکه‌زدن.سوزش.درد.
  خستگی.خمیازه.نوازش‌ یا‌ مالش.لرزیدقسمتی از ناحیه بدن.خواب آلودگی.گرسنگی و تشنگی.خشم کینه و نفرت. آطفه وژدان قیراط تعصب.بینائی.چشائی .شنوائی لامسه بویائی.درونه شکمه انسان قلب رودها شوش کلیه کبد.وتمامیه این حثها دو حس بزرگ دیگر یکی حثه (دین‌ایمان‌مذهب و آئین.ودیگری که انسان را با تمامیه موجودات و حتی با تمام فرشتگان و ملائک یا مقربان در گاه خداوند جدا میکند حثه«عشق»میباشد)تمامیه این مطالب را گفتم در تفکرات اندیشه و تعمق و صبر شکیبای؟وآخرین فهمه این دنیا گذشت ایثار و در کل شهادت …ودانشه و نگارش و مطالب این گویشها کلی کتابها میشود نوشت و رسیدن به این علم خود شناسی می‌باشد با سپاس درود…

  1. فرهاد می گوید

   داداش 25 سال مطالعه داری…؟
   با اینقدر غلط املایی بهت نمیاد ها…

 4. مهدي می گوید

  بسيار عالي است،‌ اما اي كاش يكي كمي از حالت تئوري خارج و به سمت عملي سوق پيدا مي‌كرديم. مثلاً در مورد نحوه نوشتن نقاط قوت و مثبت و… با يك جدول و مثالهايي توضيح داده مي‌شد، تا راحت‌تر بتوانيم شروع كنيم. با تشكر

 5. farzad می گوید

  واقعا مطالب خیلی باارزشی ارائه میدین این سایت خیلی خیلی عالی هستش

 6. آرمان می گوید

  خیلی ممنون مدت زیادی بود که گرفتار روز مرگی شده بودم بعد ار خوندن این مقاله نسبت به خودم یک آگاهی نسبی پیدا کردم.

 7. Mohsen می گوید

  خیلی عالی بود.واقعا ممنون

 8. علی می گوید

  بسیار عالی
  بازم روش بحث کنین بعدا

  1. حسین غلامرضایی می گوید

   ممنون
   بله بنده هم قصد دارم در مقاله های بعدی تحت عنوان های مختلف درباره خودشناسی و رسالت فردی بیشتر مطلب بنویسم به یاری خدا

 9. غوث الدین نظری می گوید

  بسبار عالی بود تشکر.

  1. حسین غلامرضایی می گوید

   ممنون نظر لطف شماست

 10. فرمان لاهوتی می گوید

  چگونه یک انسان آگاه اراده خود رامیتواند به صورت غیره منتظره چند برابر کند ایا کتابی در این مورد دارید ما به خرید ان اقدام کنیم،

 11. ارکانی می گوید

  عالی بود با خوندن این مقاله احساس کردم که اصلا خودم رو نمیشناسم

 12. Fatemeh می گوید

  دقیقا چیزی بود که الان بهش احتیاج داشتم.و بدون اینکه این مقاله بخونم دیروز از تمام کسانی که میشناختن من در مورد نقاط قوت و ضعفم سوال کردم و یک لیست درست کردم.و به ذهنم رسید که میشه از مدل swot هم استفاده کرد.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**