هرچند وقت یک بار انگیزه تان را با سوخت جت شارژ کنید

واگرنه در میانه راه کم میارید...

همه ما با واژه انگیزه آشنا هستیم. این انگیزه است که باعث می شود حرکت کنیم و جریان داشته باشیم. بدون شک کسی که انگیزه نداشته باشد، خیلی زود شکست می خورد. به عبارت دیگر، انگیزه فتح قله باعث می شود کوهنوردی قله ای را فتح کند.
انگیزه مالی یا داشتن شغل خوب یا هر انگیزه دیگری باعث می شود تا شخصی سال ها عمر خود را صرف رشته های سختی مثل پزشکی یا هوافضا یا هر رشته های پر مشقت دیگری کند. در حقیقت انگیزه برای شروع و به ثمر رسیدن هر کاری لازم است.

«هرچه انگیزه تان بالاتر باشد؛ همان قدر شانس موفقیت تان زیاد می شود.»

وقتی کوهنوردی تصمیم دارد قله ای را فتح کند و وسط راه خسته می شود، این نیروی انگیزه است که به او کمک می کند تا به مسیر خود ادامه دهد. در حقیقت انگیزه نوعی سوخت است که برای رسیدن به هدف مان به آن نیاز داریم. اما سوالی که می خواهم اینجا مطرح کنم این است که:
اگر ما برای انجام کاری انگیزه داشته باشیم، این انگیزه همیشگی است و نیاز به شارژ مجدد آن نداریم؟

خب، حتما شما هم با این صحنه مواجه شدید که با انرژی و انگیزه زیادی کاری را شروع کردید ولی در وسط راه دست از کار کشیدید و ادامه ندادید. چه اتفاقی افتاد؟ اگر انگیزه می تواند ما را از مبدا به مقصد برساند پس چرا ما در وسط راه متوقف شدیم؟ جواب این سوال بسیاره ساده است: سوخت ما تمام شد. در حقیقت انگیزه مان را از دست دادیم.


بیش تر مردم فکر می کنند اگر الان انگیزه کاری را دارند، پس این انگیزه همیشگی است و از بین نمی رود. اما این طرز تفکر درست نیست بلکه انگیزه ما نیاز به شارژ مجدد دارد.

همان طور که شما نیاز دارید به صورت روزانه یا چند بار در هفته به حمام بروید، همان اندازه نیز نیاز دارید مراقب انگیزه تان باشد. چون انگیزه، سوخت شما برای حرکت است پس باید زود به زود سری به باک سوخت تان بزنید و اگر نیاز بود دوباره آن را پر کنید.

چگونه باید انگیزه‌ام را شارژ کنم؟

»راه حل اول
حتما یک یا چند هدف داشته باشید

انگیزه و هدف باید در کنار هم باشند تا به مقصد برسیم. در حقیقت وقتی ما بدانیم از کجا شروع کردیم و قرار است از کجاها بگذریم و به کجا برسیم؛ بهتر می توانیم مراقب انگیزه مان باشیم. چند وقت یک بار باید اهداف مان را برای خود مرور کنیم و به قله ای که انتظار ما را می کشد نگاهی بیاندازیم.

وقتی ما هدفی مشخص داریم و می دانیم چه می خواهیم راحت تر می توانیم مراقب انگیزه مان باشیم. کوهنوردی که نمی داند قرار است کدام قله را فتح کند سرگردان دور خودش می چرخد و به همین دلیل انگیزه اش نیز برای فتح قله از بین می رود.

پیشنهاد من این است چند وقت یک بار دفتر اهداف تان را مرور کنید. چشم اندازهایی که در زندگی دارید به یاد بیاوردید تا انگیزه تان کم نشود.

من وقتی نوجوان بودم یک کتاب انگیزشی خریدم. البته الان اسم کتاب یادم نیست اما یادم میاید هدف من لاغری بود. در این کتاب نویسنده توصیه کرده بود هر روز چشم هایمان را ببیندیم و آن لحظه ای را تصور کنیم که به هدف مان رسیدیم. باید با جزئیات کامل این کار را انجام می دادیم. یعنی من باید خودم را لاغر می دیدم و بعد تصور می کردم که لباس مورد علاقه ام که قبلا سایز من نمیشد تنم کردم و  اطرافیان نیز از من تعریف می کنند.
من هر روز این کار را تکرار می کردم و به همین دلیل انگیزه می گرفتم تا بیش تر ورزش کنم و مراقب غذاهایم باشم. همین کار به من کمک کرد تا به هدفم برسم.

به عبارت دیگر، وقتی به نتایجی فکر می کنیم که با رسیدن به هدف مان آن ها را به دست خواهیم آورد، این کار انگیزه ما را افزایش می دهد. مثلا یک ورزشکار در طول مسیر تمرین های خود به لحظه ای فکر می کند که مدال طلا را به دست آورده، همین باعث می شود انگیزه او حفظ شود و حتی گاهی انگیزه اش بالاتر برود.

» راه حل دوم
برای موفقیت های هر چند کوچک خودتان را تشویق کنید

همیشه تشویق نباید از سمت دیگران باشد. منظورم این است ما نباید منتظر باشیم دیگران ما را تشویق کنند. گاهی باید خودمان روی شانه خودمان بزنیم و بگوییم: دست مریزاد. آفرین  کارت عالی بود!

اگر مراقب سوخت تان نباشید نمی توانید به مقصد برسید‌

در مسیر حرکت مان هرجا که حس کردیم توانستیم کار خوبی انجام دهیم و یک قدم مثبت برداشتیم باید خودمان را تشویق کنیم. این کار باعث می شود انگیزه مان برای ادامه افزایش پیدا کند و بتوانیم بهتر به مسیر خود ادامه بدهیم.

منظور من این نیست که هر قدمی برداشتید یک هدیه گران قیمت برای خود بخرید یا جشن بگیرید و دیگران را دعوت کنید. منظور من تشویق خودتان با انجام کارهای مود علاقه تان  است.

همه ما علاقه مندی های مخصوص خودمان را داریم. مثلا این علاقه مندی می تواند تماشای فیلم، خوردن غذای مورد علاقه یا هر چیز دیگری باشد. وقتی قدمی به سوی موفقیت بر می داریم و به هدف مان نزدیک می شویم، هر چند روز یک بار خودمان را تشویق کنیم و به سراغ انجام کار مورد علاقه مان برویم.

با این کار به خودمان جایزه دادیم و انگیزه مان را بالا بردیم. این جایزه حتی می تواند یک ساعت خواب بی دغدغه باشد یا رفتن به مسافرت کوتاه و هرچیز دیگری که شما دوست دارید آن کار را انجام دهید. این نوع تشویق ها مثل شارژر عمل می کند و انگیزه ما را برای ادامه مسیر شارژ می کند.

در پایان فراموش نکنید اگر مراقب سوخت تان نباشید نمی توانید به مقصد برسید‌ همان طور که ماشین شما نیاز به بنزین دارد، شما نیز نیاز به انگیزه دارید تا بتوانید در جریان باشید و همان طور که بنزین تان تمام می شود و باید دوباره در باک ماشین بنزین بریزید، انگیزه تان هم ممکن است تمام شود.

اگر کاری را با انگیزه شروع کردید و در میانه راه دیدید خبری از انگیزه نیست، دلیل بر این نمی شود که آن کار را رها کنید و سراغ کار دیگری بروید؛ بلکه باید دوباره انگیزه تان را شارژ کنید.


در همین زمینه مقالات زیر را هم بخوانید:

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت zari می‌گوید

  معلومات خوب بود . ممنون

 2. کاربر سوخت جت سن می‌گوید

  مطلب مفیدی بود
  تشکر

 3. کاربر سوخت جت نب می‌گوید

  مطلب عالی بود

 4. کاربر سوخت جت نب می‌گوید

  خیلی نیاز داشتم به این مطلب
  ممنونم خانم شیردل

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**