برنامه ریزی مجدد ذهن برای موفقیت های بزرگ

 

ذهن انسان مثل یک کامپیوتر است؛
اگر میخواهید موفقیت های بزرگ بدست آورید باید برنامه ای برای اجرای آن به ذهن بدهید… چیزی که ما در این مقاله میخواهیم به شما معرفی کنیم، برنامه ریزی مجدد ذهن برای موفقیت های بزرگ است !

اصطلاح برنامه ریزی مجدد ذهن منجر به یک انقلاب روحی و روانی در دوران اخیر شده است. در عصر حاضر به این نتیجه رسیده­ ایم که با انتخاب افکاری که اجازه می­دهیم وارد ذهنمان شود و افکاری که مرور می­کنیم به معنی واقعی کلمه، قدرت برنامه ریزی مجدد ذهن را داریم.

پیش تر خواندید که ذهن، یعنی همه چیز و یادگرفتید که هرآنچه ذهن بتواند تصور کند، میتواند بدستش آورد؛ اما آیا واقعا افکار و ایده هایی که در ذهن دارید نتیجه اش موفقیت های بزرگ در زندگی خواهد شد؟

خیلی از ما سخت کار میکنیم و از هر تلاشی که در توان مان باشد دریغ نمیکنیم ولی هیچوقت موفقیت های بزرگ نصیب مان نمیشود و در بهترین حالت کمی وضعیت مان بهتر میشود و به اصلاح «یکم موفق تر» میشویم و بعد دوباره برمیگردیم سر جای اول مان.

میدانید چرا ؟
چون ذهن نمیتواند بیش از آنچه برایش برنامه ریزی کردید، به شما تحویل دهد.
اگر موفقیت های بزرگ میخواهید، باید ذهن تان را برنامه ریزی مجدد کنید تا بتوانید موفقیت های بزرگ را هم در زندگی نتیجه بگیرید.

 

جان فون نیومن
جان فون نیومن

 

افکار ما ریشه در ایده­ هایی دارد که هر روز در ذهن خود مرور می­کنیم. ممکن است تنها  یک ایده الگوی ذهنی شما را متوقف کرده و یک موضوع متفاوت­­ تر را در زندگی خود تجربه کنید. امیدوارم بتوانید با خواندن و پیاده سازی چند برنامه ساده ذهنی که در ادامه میخوانید، نرم افزار مغز دو میلیون ساله خود را بروز رسانی کرده و روند بازبینی افکار در ذهن خود را بهبود بخشید.

موفقیت های بزرگ ابتدا در ذهن ساخته میشوند

در زیر 11 طرزفکر جدید که به نوعی برنامه ریزی جدید برای ذهن شما هستند و در بهبود عملکرد مغز موثر اند را  میخوانید :

نرم افزار ذهنی شماره یک | شما فقط یک میلیمتر از موفقیت فاصله دارید.
بنا به نظر دکتر ماکسول مالتز جراح زیبایی که بعدا روانشناس شد و با کتاب انقلابی اش (سایکوسایبرنتیک) توانست زندگی میلیون ها انسان را تغییر دهد، تفاوت بین زشت بودن و یک مدل فوق العاده بودن، میلی متری و تنها وابسته بوجود چند لکه در صورت است.

تایگر وودز، همچنین در این باره نقل قولی داشته که که تفاوت بین گرفتن توپ نزدیک به سوراخ در ضربه اول و ضربه زدن به توپ در آب، یک میلی متری است و بستگی به نوسان توپ دارد. زمانی که  فکر می کنید هزاران کیلومتر دور تر از هدف مورد نظرتان قرار دارید (نا امید هستید چون شاید به آنجا نرسید) به این بیاندیشید که این زمان است که حرف اول را می­زند. به خاطر داشته باش که این طرز فکر غلط است و شما فقط یک میلیمتر از موفقیت فاصله دارید.

 

نرم افزار ذهنی شماره دو | افزایش نرخ رد شدگی
اگر عاشق کسی شده اید و می ترسید آنرا بیان کنید… بیان کنید ! حتی اگر قرار است درخواست شما رد شود، مهم نیست. برنامه قدیمی ذهنی شما این بود «تا جایی که ممکن است سعی کن ‘نه’ نشنوی» اما این برنامه برای شما موفقیت های بزرگ به ارمغان نخواهد آورد.

از حقوق تان ناراضی هستید اما می ترسید که آنرا به رئیس تان بگویید چون شاید ناراحت شود و با شما بد صحبت کند، یا اخراج شوید؟ خب هیچوقت حقوقی که شایسته اش هستید را دریافت نخواهید کرد (باور کنید… هیچوقت !)

برنامه جدید ذهنی شما باید چنین باشد «قرار است بیشتر جواب ‘نه’ بشنوم» و بازی موفقیت های بزرگ شروع میشود.
شما به میزان بیشتری جواب ‘نه’ می شنوید اما روز به روز موقعیت اجتماعی و مالی شما بهتر میشود. افکار پوچ و بیهوده ای دور از واقعیت از ذهن شما دور میشوند و جایشان را به افکار واقعی و بر مبنای حقیقت میدهند.

اگر میخواهید بدانید چرا افراد موفق بیشتر از همه ‘نه’ شنیدن، این کلیپ انگیزشی را حتما دانلود کنید.

 

نرم افزار ذهنی شماره سه | مقابله با افکار منفی
احتمالا بیش از یک میلیارد موضوع وجود دارد که می تواند هر روز فکر شما را درگیر کرده و موجب ایجاد یک تجربه منفی در ذهن شما شود. اگر نحوه مقابله با افکار منفی را بلد نباشید قطعا زمان زیادی در روز درگیر افکار منفی خواهید شد که باعث ناراحتی شما شده و صد درصد این اشتباه از جانب شماست که باعث بروز این افکار ناخوشایند می­شود.

مغز خود را بازیابی کنید و فراموش نکنید که افکار منفی شما را از قرار گرفتن در مسیر درست در راستای اهداف و آرزوهایتان باز می­دارد. هیچ موفقیت بزرگی با داشتن افکار منفی بدست نمی آید.

به دلیل فرایند تکامل، مغز ما بیشتر از هر چیز دیگری، با افکار منفی روبرو می­شود و دلیل آن حفاظت از ما در مقابل حیواناتِ عظیم الجثه باستانی است که میلیون ها سال پیش درگذشته ­اند.  افکار منفی در زندگی شما هیچ نمود واقعی ندارند چرا که تنها شما هستید که این برچسب را بر روی اتفاقات زندگی تان میزنید.

در هنگام هجوم افکار منفی با این افکار مقابله کنید و به دنبال خلق تجربه جدید باشید، خواهید دید که شاهد بهبود عملکرد مغز خود خواهید بود. به عنوان مثال این چنین فکر کنید: اصلا مهم نیست که امروز هوا بارانی است. فرصت مناسبی است تا در خانه استراحت کنم، کتاب بخوانم یا با دوستانم تماس داشته باشم.

 

نرم افزار ذهنی شماره چهار | از دیگران تقلید نکنید
نداشتن شور و شوق و تبعیت بدون چون و چرا از دیگران کار ساده و راحتی است. پیرو و مرید بودن را متوقف کنید و هرچه سریع تر خودتان یک الگو شوید. به دنبال ایده­ های فکری که شما را را برای دیگران ارزشمند می کند باشید و اطمینان داشته باشید که توانایی یادگیری دانش و انجام اقدامات را بهتر از هر کس دیگری دارید.

همیشه قرار نیست دوستان تان به شما جایی برای صرف شام معرفی کنند یا ببرند، اینبار شما یک پیشنهاد به آنها بدهید. قبل از اینکه لباس جدید مد روز شود، سلیقه و استایل خودتان را خودتان انتخاب کنید. در کاری که به آن علاقه دارید وارد شوید، مهم نیست دیگران چقدر درآمد دارند یا موفق هستند.

دیگران را بدون این که درخواست کنند، راهنمایی کنید و هیشه به دنبال کمک کردن به دیگران باشید. یاد بگیرید که به روش خود فکر کنید و تصمیم­ گیری خود را بر اساس عقاید خود و نه به خاطر شرایط انجام دهید.

 

نرم افزار ذهنی شماره پنج | از فکر کمبود، خلاص شوید
همه ما فکر می کنیم برای شاد بودن باید بیشتر از آنچه داریم داشته باشیم و بخواهیم. حقیقت این است که برای شاد بودن نیاز به داشتن همه چیز نداریم، حتی می­توان بخشنده بود و دید خود را به امور مادی کمتر کرد.

مغز خود را نباید طوری تربیت کنید که قانع باشد. قانع نباشید اما با داشته هایتان شاد باشید؛ زیاده طلب نباشید. بسیاری از مردم بیشتر یا کمتر از شما دارایی دارند بنابراین تلاش کنید یک حد منطقی برای خود در نظر گرفته و آنرا به مرور زمان بیشتر کنید اما هیچوقت به دنبال زیاده خواهی نباشید.

مطمئن باشید منابع کافی، پول کافی و دانش کافی در این سیاره وجود دارد که بتوانید سهم خود و حتی بیش از اندازه نیاز خود از آن بهره ببرید؛ اما اگر طرزفکر شما بر مبنای کمبود باشد و همیشه فکر کنید اگر نداشته باشید بدبخت خواهید شد… این طرزفکر باعث نمیشود موفقیت های بزرگ بدست آورید.

هر گاه احساس کردید به دنبال دستیابی به چیزهایی بیشتر از داشته­ هایتان هستید تا احساس خوشبختی داشته باشید، کمی به داشته­ هایتان فکر کنید، آنچه را دارید مرور کنید و حتی به دنبال بخشیدن قسمتی از آن به دیگران باشید. با این تمرین دیگر به دنبال جبران کمبودهای نداشته تان با خریدن و بدست آوردن چیزهای مادی نخواهید بود.

 

کوئینسی جونز
کوئینسی جونز

 

نرم افزار ذهنی شماره شش | اگر شما همیشه به دنبال انجام کاری بوده­ اید، پس آن را انجام دهید.
مغز ما 101 دلیل برای انجام ندادن کاری که همیشه تمایل به انجام آن داشته­ا یم،برای شما بهانه تراشی می­کند. به عنوان مثال من همیشه می­خواستم سفری به تمام شهرهای ایران داشته باشم اما هرگز این کار را انجام ندادم… چرا که فکر می­کردم همیشه کاری مهم تر هست که باید اول آن را انجام دهم و سپس به سفر بروم ! (در صورتی که اینطور نبود…)

وقتی بهانه­ های احمقانه را فراموش کردم و با رزرو  بلیط سفر هیچ راه بازگشتی برایم نمانده بود، مغز من راه هایی برای تطبیق خود برای رسیدن به خواسته ام پیدا کرد و راه های لذت بردن از سفرم را پیش پایم قرار داد.

برای عملی کردن کارهایی که اشتیاق تجربه کردن آن را دارید و رسیدن به موفقیت های بزرگ خود را متعهد کنید و از انتظار کشیدن بیهوده برای زمان مناسب بپرهیزید. زمان مناسب وجود ندارد و هرگز هم فرا نخواهد رسید. هرگز یک زمان خوب برای رسیدن به رویاهایتان وجود ندارد. این زمان حال است که بهترین فرصت برای انجام کاری است که تصمیم به انجام آن دارید.

آنچه موفقیت شما را نابود می­کند افکاری است که هرگز اجازه نمی­­دهید به نتیجه برسد
و اهدافی است که نادیده می­گیرید

 

نرم افزار ذهنی شماره هفت | شکست مقدمه پیروزی است
همه موفقیت­ ها با شکست آغاز می شود. قطعا این مسئله در کتاب های دانشگاهی به شما آموزش داده نشده است. هنگامی که چیزی کار نمی کند، مغز ما در حال بررسی برای پیدا کردن راه دیگری است.

ترفند  مغز این است که تجربه بسیاری از شکست های مشابه در زندگی­تان را کنار هم قرار داده و اگر تجربه کافی در اختیار داشته باشید سرنجام موفق خواهید شد با استفاده از آنها موفقیت خود را تضمین کنید. این چیزی است که هرگز به ما آموزش داده نخواهد شد، و همه ما ممکن است با شکستی مواجه شویم که انتظار آن را نداشته­ ایم… اما این مشکلی ایجاد نمیکند.

زندگی خود را به مانند یک آزمایش علمی فرض کنید و در زمینه­ های جدید شروع به تلاش و کار کنید. شکست جزئی از مسیر پیروزی است، نه یک مسیر جداگانه بن بست که اکثر مردم فکر میکنند.

 

نرم افزار ذهنی شماره هشت | مهم عمل کردن است.
شما می توانید  هزاران مقاله از مقاله های عمومی ما را بخوانید یا خود را با افکار مثبت غوطه ور سازید اما هیچ کدام از این­ها ضامن موفقیت شما نخواهد بود. تنها چیزی که به موفق بودن شما کمک می­کند عملی کردن آموخته­ هایی هست که در مراحل زندگی یادگرفته­ اید.

وقتی می گویdم عمل، به معنی اقدام فوری است، هر گونه تاخیر در عملی کردن کارها غیر قابل پذیرش است.
تأخیر در عملکرد باعث می­شود تا کار مورد نظر را سر وقت انجام ندهید بهانه­ ی شما در توجیه شکست می­شود. من همیشه  این سوال را مطرح می­کنم که آیا کارآفرینان باید تمایل عدم افشای ایده های کسب و کارشان را داشته باشند؟ پاسخ این سوال یک حقیقت سرد و سخت  است؛ یک ایده به خودی خود ارزشی ندارد… قبلا هم اینجا خواندید.

ارزش یک ایده  تنها زمانی که عملی شود مشخص می­شود. همه ما این ایده را برای اجرا در پشت افکارمان داریم… تنها افراد هوشمند تصمیم تلاش و اقدام در یک کسب و کار دشوار می­گیرند. آیا شما به دنبال عملی کردن ایده­ هایتان هستید یا اجازه می­دهید فرد دیگری ایده شما را عملی کند؟ در حالی که شما به نظاره نشسته و  کسب دانش بی فایده را ادامه می­دهید.

 

نرم افزار ذهنی شماره نه | شما می تواند کاتالیزوری برای تغییر باشید
امور شگفت انگیز در جهان توسط افراد خاص که دارای قدرت فوق بشری هستند، ایجاد نـــشده است. برنامه ریزی مجدد افکار برای موفقیت های بزرگ به این معناست که به این باور برسید که  افرادی درست شبیه شما بوده­ اند که هر روز کارهای فوق العاده انجام می­دهند.

شما یکی از این افراد هستید، و شما باید نهایت تلاش خود را برای خلق اثری که برای همنوع های تان ارزشمند است، انجام دهید. همه­ ی ما یک فرد منحصر بفرد هستیم و ایده­ های شما به خوبی ایده­ های سایر افراد است. به خود ایمان داشته باشید و به دنبال ایجاد تغییرات شگرف باشید.

 

نرم افزار ذهنی شماره ده | عشق خیلی راحت­ تر از آنچه تصور می­کنید، دست یافتنی است.
همه ما روزهای بدون احساس دوست داشتن را تجربه کرده­ ایم. حقیقت این است که عشق همه جا و در اطراف ما وجود دارد، و ما حتی  نیازی به جستجوی آن نداریم. ساده ترین مکان برای پیدا کردن آن در یک پارک پر از موجودات دوست داشتنی مثل بچه­ گربه هاست. حتی اگر تنها سی ثانیه موفق به دیدن آن­ها شوید…

یک رفتار پر محبت با اطرافیانتان داشته باشید و ببینید چطور بدون قید و شرط شما را دوست خواهند داشت.

یافتن عشق کار دشواری نیست،
تنها قبل از این که دوست داشتن فردی را دریافت کنید باید در گام اول محبت خود را ابراز نمایید.

 

نرم افزار ذهنی شماره یازده | فردا می تواند آخرین روز زندگی شما باشد.
همه افکاری که در مورد داشتن تعطیلات رویایی در سر دارید می توانند دائمی و عملی شوند. مغز به دنبال ترسیم یک زندگی جاودانه برای ماست اما ما همیشه زنده نخواهیم بود ! باید به مغز خود تفهیم کنید که هیچ چیز تضمین شده نیست و باید در لحظه حال حاضر شاد باشید.

پاک کردن صورت مسئله و انجام ندادن هیچ اقدامی کار بسیار ساده و راحتی است.
اما به هر حال یک روز این واقعیت را خواهید پذیرفت که برای همیشه زنده و جاودان نخواهید بود و بهتر است کارهایی که به آنها علاقه دارید انجام دهید.

باید به فکر انجام یک اقدام درست و فوری باشید، چرا که فرصتی برای هدر دادن با افرادی که به آنها علاقه­ ای ندارید، شغلی که ازش متنفرید و زندگی یکنواخت… نخواهید داشت. باید هر روز به دنبال پیگیری موارد مورد علاقه خود باشید و انجام سفارشات و دستورات دیگران را متوقف کنید. کنترل زندگی خود را برای همیشه  به دست گیرید و طوری زندگی نکنید گویا این که دویست و پنجاه سال فرصت نفس کشیدن دارید. شما این قدر زمان در اختیار ندارید !

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتـــــــــــما بخوانید :

14 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. مهدی می گوید

  من از لحاظ روحی و عاطفی ثبات ندارم مثلا یه روز خیلی حالم خوبه ( البته تو اون روزها هم فکرای منفی باهام هست ولی کنترلش میکنم) و یه روز دیگه مثل امروز انقدر حالم خراب میشه که از چهره و حتی اسم خودم هم متنفر میشم و با همه سر جنگ پیدا میکنم!!!!
  و دیگه اینکه به خاطر اینکه وضع مالی خوبی ندارم و احساس زشت بودن هم دارم اعتمادبه نفسم خورد شده و نتونستم تا به الان 31 سالگی ازدواج کنم، و اینکه حسرت زندگی افراد خوش چهره و پولدار رو خیلی میخورم و همچنین کسایی که روابط عاشقانه موفقی دارن.

  1. فایزه می گوید

   سلام دوست عزیزم دلم نیومد جواب ندم چون خودم کپی شما بودم و متوجه شدم اختلال دوقطبی دارم الان دارو مصرف میکنم و واقعا فکرمیکنم دوباره متولد شدم حتما پیگیر باشید مگه ادم چقدر زندگی میکنه که بخواد روزاشو اونطوری خراب کنه

 2. الهه می گوید

  واقعا عالی بود،برای دوستانم هم ارسال کردم،حیفم اومد همچین مقاله ای رو ازدست بدهند.
  با تشکر فراوان از گروه شما.

 3. مهدی می گوید

  سلام
  مطلب عاااالی بود
  بسیار ممنون میشم اگر از این دست مطالب به ایمیلم بفرستید.
  برقرار باشید.

 4. rzp می گوید

  سلام و خدا قوت به تیم قدرتمند کارآفرینان جوان .
  از مطالب زیبا و ارزشمند شما انرژی میگیرم و واقعا از خوندن مطالب لذت میبرم .
  آرزوی توفیق روز افزون دارم. ممنون .

 5. پوریا عباس نژاد می گوید

  سلام واقعا از اون مقاله های فوق العاده بود با تشکر

 6. amin_porhadi می گوید

  عجب مقاله دلنشینی بود ایول

 7. رسول بهرام زاده می گوید

  سلام منتظر راهنمايي تون هستم چرا جواب ندادين لطفا سريع تَر راهنمايي كنين چون به مطالبتون احتياج دارم

 8. رسول بهرام زاده می گوید

  سلام وقت بخير بنده دو روزه كه عضو شدم اما با اين وجود بازهم نميتونم خيلي از مطالب رو بصورت كامل بخونم مثلا انتهاي مقاله تكنيك ديزرائيلي نوشته كه ادامه اين مطلب براي حاميان سوخت جت هستش بايد چيكار كنم؟؟

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   دوست عزیز شما اکانت پروژه سوخت جت تهیه کرده اید؟

  2. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   با سلام، دوست عزیز شما اکانت پروژه سوخت جت تهیه کرده اید؟

   1. رسول بهرام زاده می گوید

    سلام بله بنده مبلغ اشتراك يك ماهه رو پرداخت كردم و حساب كاربري خودم رو با نامrasoulbahramzade22 فعال كردم

 9. pedrametallica می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من خیلی وقته مطالب شما رو دنبال میکنم و از همون اولشم عضو پروژه سوخت جت بوده ام.تمام مطالب شما عالی هستن و تاثیر بسزایی روی زندگی من داشتن.اما سوالی که همیشه خواستم به عنوان یک کاربر بدونم این هستش که منبع مطالب شما کجا هستنش؟ایا این مطالب صرفا دیدگاه های خودتان هست؟ممنون

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   سلام دوست عزیز، از اینکه در کنار ما هستید باعث افتخار ماست.
   مطالبی که مطالعه میکنید بعضا که ادعاهای علمی در آنها هستند به منابع آنها لینک داده شده است (عمدتا منابع خارجی هستند) اما مطالبی همچون این مطلب، توسط تیم نویسندگان کارآفرینان جوان نوشته میشود و منبع اصلی آنها کتابخانه 12CEO که شامل 1500 کتاب در زمینه موفقیت و توسعه مهارت های فردی، علاوه بر این پیگیری مستمر اعضای تیم در جمع آوری جدیدترین مقالات روانشناسی کاربردی و نویسندگان بنام در همین زمینه است.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**