برگه‌ی تقلب اعتماد به نفس که در کوتاه‌ترین زمان بیشترین نتیجه را میدهد

واضح است که اعتماد به نفس برای رسیدن به موفقیت در هر بخشی از زندگی بسیار مهم است.موضوع قابل توجه در مورد اعتماد به نفس این است که این ویژگی نسبت به تجربه‌های ما بسیار حساس و ذاتاً بی‌ثبات است یعنی اعتماد به نفسِ کم به تدریج کمتر و اعتماد به نفسِ زیاد به تدریج بیشتر می‌شود.

اعتماد به نفس شما ویژگی یک گلوله‌ی برفی را دارد ،همانطور که یک گلوله‌ی برفی هر چه جلوتر برود بزرگتر می‌شود هر چه اعتماد به نفس‌تان را بیشتر کنید آن هم زیادتر می‌شود.

» گلوله برفی منفی اعتماد به نفس چطور کار می‌کند؟

1-وقتی با اعتماد به نفس کم،کارتان را شروع کنید،احتمال اینکه چیزهای جدیدی را امتحان کنید کمتر است.

2-در موارد نادری که می‌خواهید به هدفی برسید اعتماد به نفس کم می‌تواند تلاش‌هایتان را ضایع کند و احتمال موفقیت شما کم می‌شود.

3-به این ترتیب سر جای اول‌تان برمی‌گردید و این چرخه‌ تکرار می‌شود و در نهایت توانایی شما را برای بهتر زندگی کردن کم می‌کند.

 

» گلوله برفی مثبت اعتماد به نفس چگونه کار می‌کند؟

1 – اگر اعتماد به نفس داشته باشید احتمال اینکه بخواهید چیزهای جدیدی را امتحان کنید بیشتر است.

2 – وقتی با اعتماد به توانایی‌هایتان کاری انجام می‌دهید احتمال موفقیت شما بیشتر است.

3 – در اینجا باید به خانه‌ی اول برگردید و همین چرخه را تکرار کنید تا زمانی که از توانایی‌های بالقوه‌تان به طور کامل بهره ببرید.

 

ایجاد ردّ مغزی:

اگر بخواهیم این فرآیند را زیاد از حد ساده کنیم باید بگوییم که چرخه‌ی گلوله برفی با عبور از میان جریان وسیعی از رشته‌های عصبی،ردی در آن‌ها ایجاد می‌کند.از نظر عصب شناسی در این مورد شما در مغزتان نوعی راحت‌طلبی را حک می‌کنید.اگر به اندازه‌ی کافی این کار را تکرار کنید واکنش خاصی در برابر محرک‌های خاص خواهید داشت.یعنی به راحتی و بدون هیچ زحمتی در مقابل مسائل مختلف واکنش نشان خواهید داد.

برای مثال،اگر یک آدم سیگاری بخواهد سیگار را ترک کند و در این راه شکست بخورد اجازه می‌دهد که گلوله برفی منفی در وجودش شکل بگیرد،دیگر به توانایی‌هایش برای ترک سیگار اعتماد ندارد و در نهایت نسبت به ترک سیگار یک واکنش منفی در وجودش شکل می‌گیرد.

وقتی این اتفاق بیفتد اگر کسی به او پیشنهاد کند که سیگار را ترک کند یا روش‌های جدیدی را برای ترک سیگار به او پیشنهاد کند مغزش بلافاصله و به صورت خودکار احتمال موفقیت را در این کار رد می‌کند.در مغز این شخص پیشنهاد ترک سیگار واکنشی را ایجاد می‌کند که به خاطر وجود یک رّد مغزی شکل گرفته است،ردی که«تلاش برای ترک سیگار»را با«شکست» مساوی می‌داند.

بر عکس این قضیه هم درست است.گلوله برفی مثبت،ردّ مثبتی در مغز ایجاد می‌کند.همه‌ی ما عده‌ای را می‌شناسیم که در مغزشان رد مثبت ایجاد می‌کنند.این افراد مشتاقند که هر چیزی را امتحان کنند و به نظر می‌رسد که در هر کاری موفق می‌شوند.در موارد نادری که شکست را تجربه می‌کنند ناامید نمی‌شوند.واکنش‌های مثبتی که این افراد در مغزشان ایجاد کرده‌اند به آن‌ها این امکان را می‌دهد که از اشتباهات‌شان درس بگیرند و شکست را با این عبارت:«دفعه‌ی بعد این کار را بهتر انجام خواهم داد»مساوی می‌دانند.

همین ردهای مغزی است که انسان‌های موفق را از بقیه جدا میکند به عنوان مثال ما در این مقاله به ۵۵ عادت یا رد مغزی اشاره کردیم که افراد موفق از آن برای گرفتن تصمیمات استفاده میکنند

» چطور چرخه‌ی اعتماد به نفسِ کم،شروع می‌شود؟

متأسفانه تقریباً همه از دوران کودکی با طرز فکرهای منفی بزرگ می‌شوند که به آن‌ها می‌گوید نمی‌توانند کارهایی را که ذاتاً قادر به انجام‌شان هستند انجام بدهند.اکثر این طرز فکرهای منفی،خود تحمیلی هستند.

خوشبختانه وقتی به بعضی از مردم گفته می‌شود که از عهده‌ی کاری برنمی‌آیند،آن‌ها این حرف را نمی‌پذیرند و سعی می‌کنند که ثابت کنند حتماً از عهده‌ی آن کار برمی‌آیند.برای مثال:

  • معلم بتهون گفته بود که او نمی‌تواند آهنگساز شود.
  • معلم توماس ادیسون گفته بود که او کودن‌تر از آن است که چیزی باد بگیرید.
  • به لئو تولستوی،نویسنده‌ی کتاب جنگ و صلح گفته بودند که توانایی یادگیری هیچ چیز را ندارد.
  • آلبرت انیشتین تا چهار سالگی نمی‌توانست حرف بزند و تا هفت سالگی خواندن را یاد نگرفت.معلمش می‌گفت که او کُند ذهن است.

همه‌ی ما انسان‌ها حداقل یک بار در زندگی‌مان به خاطر کمبود اعتماد به نفس از انجام دادن یک کار منصرف شده‌ایم!بدون تردید به خاطر وجود این طرز فکر منفی در ذهن بسیاری از انسان‌ها دنیا از دستاوردهای مثبت وجود انسان‌های با استعدادِ بی‌شماری محروم مانده است.

خوشبختانه چرخه‌ی منفی اعتماد به نفس کاملاً قابل برگشت است!شما می‌توانید همین حالا واکنش‌های فکری منفی‌تان را از بین ببرید و واکنش‌های فکری مثبت را جایگزین آن‌ها کنید.چند تکنیک مؤثر برای ایجاد اعتماد به نفس وجود دارد.در میان این تکنیک‌ها جمله‌های تلقینی مثبت قدرتمندتر و ساده‌تر از هر تکنیک دیگری هستند.

» استفاده از جمله‌های تلقینی مثبت برای ایجاد اعتماد به نفس

جمله‌های تلقینی مثبت جمله‌هایی هستند که به دقت انتخاب می‌شوند تا الگوهای فکری جدیدی را در ذهن‌تان ایجاد کنند.استفاده از جمله‌های تلقینی روش بسیار مؤثری برای ایجاد اعتماد به نفس است.

در این جا صرفا میخواهیم تکنیک‌ها را به شما یاد دهیم اما اگر میخواهید از قدرت واقعی تلقین آگاهی یابید توصیه میکنم این مقاله را بخوانید.

این تکنیک،ساده به نظر می‌رسد و ممکن است به نظرتان کلیشه‌ای بیاید اما واقعا جواب میدهد. ابتدا ممکن است سخت‌تان باشد که آن‌ها را تکرار کنید ولی به خاطر داشته باشید که با این کار،در واقع سعی می‌کنید که ردّی تازه را در مغزتان حک کنید.در واقع این کار یک نوع راحت‌طلبی دیگر است و شما سعی می‌کنید یک واکنش مثبت در ذهن‌تان ایجاد کنید تا این بار به راحتی در برابر مسائل مختلف واکنش مثبتی از خودتان نشان بدهید.

شیوه‌ی استفاده از جمله‌های تلقینی،تکرار کردن آن‌هاست(بلند بلند یا آهسته و زیر لب).

وقتی که یک جمله‌ی تلقینی را تکرار می‌کنید آن را احساس کنید،باور کنید و آگاهانه این کار را بکنید!سعی کنید وقتی این جمله‌ها را تکرار می‌کنید احساس مثبتی داشته باشید.

اگر تکرار جمله‌های تلقینی را با احساس مثبت همراه کنید نتیجه‌ی این کارتان قدرتمندتر و پایدارتر خواهد بود.وقتی که این جمله‌ها را تکرار می‌کنید احساس شادی،رضایت،قدرت و اعتماد به نفس را در خودتان ایجاد کنید.کاری کنید که هر یک از این جمله‌ها به بخشی از وجودتان تبدیل شوند.

مرتباً یکی از جمله‌های تلقینی دلخواه‌تان را در طول روز تکرار و کلمه‌های آن را واقعاً احساس کنید.بالاخره تکرار این جمله‌ها باعث می‌شود که پیشرفت‌های بزرگی بکنید،همه‌ی تردیدهایتان را در مورد رسیدن به آرزوهایتان کنار بگذارید و ناگهان وارد«منطقه‌ی خودآگاهی»می‌شوید.

وقتی وارد منطقه‌ی خودآگاهی می‌شوید خود به خود اعتماد به نفس زیادی در وجودتان شکل می‌گیرد.در این مرحله همه‌ی تردیدهای‌تان از بین می‌روند،توانایی‌های بالقوه‌تان به فعل در می‌آیند و سرانجام احساس می‌کنید که شکست‌ناپذیر هستید.

یک روش بسیار خوب دیگر برای استفاده از جمله‌های تلقینی این است که در مقابل آینه و در حالی که به خودتان نگاه می‌کنید آن‌ها را تکرار کنید.وقتی آن‌ها را با احساس،تکرار کنید خیلی زود به قدرت چشم‌هایتان پی‌می‌برید.

ما با چشم‌هایمان پیام‌هایی به اطراف‌مان می‌فرستیم که نشان می‌دهند در مورد خودمان چه فکری می‌کنیم و چقدر اعتماد به نفس داریم.این پیام‌ها عکس العمل دیگران را هم نسبت به ما تحت تأثیر قرار می‌دهند.هر چه چشم‌های ما اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری را نشان بدهند احتمال اینکه دیگران عزت نفس و اعتماد به نفس‌مان را تقویت کنند بیشتر است.

وقتی که جلوی آینه جمله‌های تلقینی مثبت را تکرار کنید اعتماد به نفس در چشم‌هایتان موج می‌زند و خیلی زود دیگران هم متوجه این مسأله می‌شوند و اعتماد به نفس را در چشم‌هایتان می‌بینند.

» همین امروز شروع کنید

استفاده از روشی که در اینجا پیشنهاد شد شما را در مسیر درستی قرار می‌دهد،به خاطر داشته باشید که تکرار جمله‌های مثبت و داشتن احساسات مثبت برای تغییر دادن طرز فکرتان و رسیدن به اعتماد به نفس بسیار مهم است.


در همین زمنیه بخوانید:

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
  1. کاربر سوخت جت ام می‌گوید

    عالی بود ولی یک سوال . وقتی جملات زیاد تکرار شوند بعد از یک مدت حس میکنیم که اون جملات تکراری شده و حالت خنثی به خودشون میگیرن . چاره چیه ؟

  2. کاربر سوخت جت qash می‌گوید

    اون ۵۵ عادتی که گفتید توی مقاله هست رو ندیدم و اینکه ترجیح میدادم چنتا جمله ی تلقینی دقیق برای مثال توی مقاله بخونم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**