داشتن حال خوب واقعی با ۱۲ نکته مخصوص این شرایط سخت

ناپلئون جمله مشهوری دارد؛ می‌گوید سه‌چهارم پیروزی سربازان در میدان نبرد را روحیه خوب تشکیل می‌دهد. این جمله ناپلئون، به شدت برای زندگی‌های معمولی هم کارکرد دارد؛ یعنی سه‌چهارم موفقیت شما در زندگی را، روحیه خوب یا حال خوب تشکیل می‌دهد. وقتی که حال خوب داشته باشید، تلاش کردن برای شما خیلی ساده خواهد بود و سبکبار و راحت و رها هستید و خلاق‌تر خواهید بود. اما حال خوب از کجا می‌آید؟ چطور می‌توانیم در چنین وضعیتی که مشکلات زیادی وجود دارد، حال خوب داشته باشیم؟

ما در این‌جا قواعدی برای شما در نظر گرفته‌ایم که اگر پله‌پله آن‌ها را طی کنید، دست آخر به آخرین پله خواهید رسید؛ به جایی که حال خوب نام دارد. وقتی هم که حال‌تان خوب باشد و روحیه خوبی داشته باشید، به راحتی در نبرد زندگی و کسب و کار و …، پیروز خواهید شد؛ حتی اگر رقبای شما از شما قوی‌تر و بزرگتر باشند. مهمان ما باشید؛ به صرف حال خوب…

 

۱ » مقایسه بی‌مقایسه

یکی از بدی‌های روزگار ما این است که شهروندان، مدام دارند خودشان را با دیگر شهروندان مقایسه می‌کنند. مقایسه، خط تولید ناراحتی است و حال خوب شما را از بین می‌برد. اساساً چرا ما باید خودمان را با دیگران مقایسه کنیم؟ در حالی که نمی‌دانیم اصلاً آن‌ها دارند مسیر درستی را می‌روند یا این‌که همراه با ما شروع کرده‌اند یا …؟ روی مقایسه کردن به شدت حساس باشید؛ هرجایی که بوی مقایسه آمد، سریع فرار کنید؛ تا شادتر باشید و حال خوب نصیب شما شود.

 

۲ » فقط با خودتان رقابت کنید

اگر می‌خواهید در طول زندگی حال خوبی داشته باشید، بهتر است که سعی کنید از خودتان جلو بزنید. بالاخره باید قبول کنیم که آدم، موجودی رقابت‌طلب است. اگر چنین است، پس چرا با خودتان رقابت نکنید؟ شما از خودتان چیزهای زیادی می‌دانید و مطلع هستید که دارید با خودتان درست رقابت می‌کنید یا نه. رقابت با خود، تولیدکننده حال خوب است.

 

۳ » برای داشتن حال خوب برنامه متوسط ولی دائمی داشته باشید

یادتان باشد برنامه متوسطی که خوب اجرا شود، خیلی خیلی بهتر از برنامه‌ای عالی است که نصفه و نیمه اجرا شود یا یکی در میان اجرا شود. یک برنامه متوسطی برای خودتان داشته باشید؛ طوری که زیاد اذیت‌تان نکند. اما این برنامه را به طور مستمر ادامه بدهید. در این صورت حال خوب نصیب شما خواهد شد؛ چرا که عزت نفس خواهید داشت و عزت نفس ناشی از موفقیت‌های کوچک و متوسط است.

»» اگر تا به حال برنامه‌ریزی‌هایتان موفق نبوده است راهنمای کامل هفت روش برنامه‌ریزی درست را از دست ندهید

 

۴ » به قیمت حال خوب تان ثروتمند نشوید

البته پول خوب، واقعا می‌تواند حال خوب هم تولید کند. اما مسأله این‌جاست که باید یاد بگیرید از راه درست به این پول برسید. پول یک نتیجه است؛ اگر بخواهید زیادی برای رسیدن به آن وقت و انرژی بگذارید و اعصاب‌تان را خرد کنید، روحیه‌تان خراب خواهد شد و حال خوب، بی‌حال خوب. یادتان باشد شما پول را می‌خواهید که به حال خوب برسید؛ پس نباید از هر راهی به آن برسید و باید هم انرژی متعادلی برایش صرف کنید و هم از مسیر درستی به سمت آن بروید.

۵ » شادی‌هایتان ارزان‌ترین باشد

بعضی‌ها منتظرند تا زمین و زمان دست به دست هم بدهند و همه چیز درست شود تا احساس شادی و حال خوب کنند. این، یک اشتباه بزرگ استراتژیک است.

سعی کنید مسیر شادی و حال خوب را برای خودتان، به شدت باز و البته به شدت ارزان نگه دارید. به جای داشتن یک ویلای خوب، می‌توانید همان حال خوب را در یک بوستان زیبای عمومی تجربه کنید. حالا اگر هم ویلای خوب داشتید که بهتر؛ اگر هم نداشتید باز هم مسأله‌ای نیست. تا می‌توانید شادی‌ها را ارزان تمام کنید.

 

۶ » ورزش، خوراک مثبت‌اندیش‌هاست

به قول آرنولد، تمرین کردن روزنه‌ای برای ورزشکاران ایجاد می‌کند تا همه انرژی‌های منفی حاصل از استرس و حال بد را خارج کنند. در نتیجه ورزش کردن مداوم، هم بدن شما را بهتر می‌کند؛ هم روحیه شما را خیلی خیلی بهتر می‌کند. غالب ورزشکاران روحیه‌های خوب و حال خوب دارند. شما چرا این‌کار را نمی‌کنید؟

(توصیه می‌کنم برای شروع این جملات فوق انگیزشی را از بزرگترین ورزشکاران دنیا از دست ندهید*

 

۷» اهل گشت و گذار حرفه‌ای باشید اگر حال خوب میخواهید

در طبیعت چیزهایی وجود دارند که منبع انرژی محسوب می‌شوند. درخت‌ها و رودها و دریا و … از آن جمله هستند. چرا میان درخت‌ها نمی‌روید؟ آن‌ها به واسطه اتصال به زمین، منشأ انرژی‌های فراوانی هستند؛ به همین دلیل وقتی به طبیعت می‌روید، با حال خوب باز می‌گردید و زندگی‌تان خوش‌تر می‌شوید. طبیعت‌گردی را از یاد نبرید؛ همیشه و حرفه‌ای.

 

۸ » خواب راحت و تنفس راحت‌تر

عضلات ورزشکاران حرفه‌ای وقتی که در حال استراحت هستند، رشد می‌کند. به همین شکل، روحیه شما هم وقتی که خوب استراحت می‌کنید بهتر می‌شود. تا حالا فکر کرده‌اید صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوید چقدر حال‌تان خوب است؟ سبک بخوابید و موقع خواب معده‌تان را زیاد پر نکنید. مدام هم تنفس دیافراگمی داشته باشید؛ یعنی تنفس شکمی. در این صورت خواب راحت‌تری خواهید داشت و صبح‌ها با انرژی بیشتری از خواب بیدار خواهید شد.

 

۹ » گذشته را ول کنید

اکنون و زمان حال چیزی است که واقعا به آن نیاز دارید. حال‌تان را نه اتفاقات گذشته بلکه اکنون‌تان تعیین می‌کند. یک بار برای همیشه یاد بگیرید که گذشته‌ی شما خود شما نیستید. شما چیزی هستید که اکنون باور دارید و اکنون انجام می‌دهید. نگذارید توهمی از زمان حال و آینده‌ی‌تان را از شما بگیرد. هر اتفاقی که افتاده، هر کاری که باید می‌کردید، هر کاری که نباید می‌کردید را ول کنید. هیچ کس گذشته‌ی کاملی ندارد. از این لحظه به بعد هوای خودتان را داشته باشید.

 

۱۰ » مراقب گفتار و رفتار خودجوش‌تان باشید

فقط وقتی حرف بزنید که برنامه‌ای برای حرف زدن دارید. فقط وقتی یک رفتار خاص را انجام بدهید که طبق برنامه باشد. اگر مدام بخواهید به صورت خودجوش حرف بزنید و به صورت ناخودآگاه به حرف‌های دیگران واکنش نشان بدهید یا مدام سرتان این‌طرف و آن طرف بچرخد و کارهای ریز و درشت بکنید، باتری روانی‌تان خالی می‌شود. باتری روانی خالی، یعنی حال بد. حال خوب می‌خواهید؟ کنترل خوبی روی رفتار و گفتارتان داشته باشید؛ فقط وقتی لازم است حرفی بزنید و کاری بکنید؛ اجازه خالی شدن به باتری روانی‌تان ندهید.

 

۱۱ » سئوال‌های خوب از خودتان بپرسید

می‌دانید راحت‌ترین راه عوض کردن فکرتان چیست؟ سئوال‌های خوب از خودتان بپرسید. تفکر یعنی فرایند سئوال و جواب کردن با خودتان. در نتیجه تفکر مثبت، یعنی سئوال و جواب‌های مثبت. اگر سئوال منفی از خودت بپرسی، جواب منفی خواهی داد و این یعنی حال بد. اگر سئوال مثبت و خوب بپرسی، یعنی جواب خوب؛ یعنی حال خوب. مدام بپرس چطور امروز می‌توانم شادتر باشم؟ چطور می‌توانم چند نفر را خوشحال کنم؟ چطور می‌توانم حال خوب بهتری داشته باشم؟ وقتی روی این سئوال‌ها اصرار کنی؛ جواب‌های خوب هم از راه خواهد رسید

 

۱۲ » به روان‌تان خوراک برسانید

خوراک جسم ما از راه دهان تأمین شده و به آن می‌رسد. اما روح و روان ما آیا خوراک لازم ندارد؟ جالب است که غالب مردم همه روزه دوش می‌گیرند، کفششان را تمیز می‌کنند و لباس جدید می‌پوشند، اما یادشان می‌رود که غذای روح و روان خودشان را بدهند. این غذا چیست؟ غذایی است که از راه گوش به روان ما می‌رسد.

سعی کنید سخنرانی‌های خوب و موسیقی‌های خوب و حرف‌ها و پندهای خوب و پادکست‌های خوب بشنوید؛ مداوم و همیشه. این‌چنین است که روان شما همیشه قوی و سرحال خواهد بود؛ حال شما خوب خواهد بود.

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. حامد می گوید

  مطلب خیلی پرباری بود، سپاس از لطف شما عزیزان دل…

 2. behzad می گوید

  خیلی خیلی اموزنده بود….البته باید عمل کنیم

 3. مهرداد می گوید

  بزرگترین مشکل هر ادمی عادت های اون شخصه ، حال خوب برمی گرده به عادت های خوب که شخص داشته باشه ، هر شخصی بتونه عادت هاشو درست مدیریت کنه برنده موفیقت در وجود خودش میشه

 4. عباس یادگاری می گوید

  بسیار مطلب آموزنده و پرباری بود سپاس از زحماتتون ، حتما قدرت بکارگیری آموزهامون و تقویت انظباط شخصی را تقویت کنیم

 5. نجما مظاهری می گوید

  درود برشما استاد عزیز ،من حدود ۵سال هست ک آموزش روی خودم را استارت زدم و الان در سوخت جت آموزه هام افتاد تو مدار بالا .بنظرم فقط مدار مالی مهم نیست مدار حال خوب هم بالا بره عالیه .واقعا بینظیر هست در آموزش .سپاسگزارم

 6. کاربر سوخت جت 0514 می گوید

  اگر امکان داره به جای شماره ام، اسمم که مهدیه هست را برای دیدگاه هایم جایگزین کنید
  متشکرم

 7. کاربر سوخت جت 0514 می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  مطلب بسیار جامع و خوبی بود، که خیلی از مواردش را برای خوب شدن حالم عمل میکنم
  و چون خودم از مطلب استفاده بردم آن را برای عزیزی که زندگی اش و حال خوبش برام مهم هست، فرستادم
  متشکرم از شما و سایت خوبتون با مطالب پربار و جامع

 8. سیده آتنا نبوی می گوید

  عالی بود این مقاله مانند همه ی دیگر کارهای سوخت جت و بسیار کمک کننده

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**