چرا مردم بتمن را بیشتر از سوپرمن دوست دارند؟ (چند درس زندگی از محبوبیت ابرقهرمان ها)

 

 اکثرمان از بچگی با بتمن و سوپرمن بزرگ شدیم؛ دو ابرقهرمانی که همیشه از پس سخت ترین دشمنان بشریت برآمدند و توانستند پیروز شوند.

این دو ابرقهرمان الهام بخش مشکلات کودکی مان بودند وقتی نمیتوانستیم در بازی برنده شویم فکر میکردیم الان سوپرمن یا بتمن هستیم و با نیرویی جادویی بر دوستانمان پیروز میشوید یا دنیا را همچون کارتون میدیدیم و همیشه آماده جنگ با موجودات خیالی بودیم.

اما کمی که بزرگتر شدیم، نسبت به ابرقهرمان ها دچار تردید شدیم؛
بعضی از آنها را به طور کلی کنار گذاشتیم و بعضی دیگر را همچنان الگو قرار دادیم و بعضی ها را هیچوقت به روی خودمان هم نیاوردیم که دوست داشتیم…

از بین ابرقهرمان هایی که با خودمان بزرگ شدند، بتمن و سوپرمن از دسته محبوب ترین ها بودند.
اما همیشه بین این دو ابرقهرمان اختلاف زیادی وجود داشت… هرچقدر بزرگتر میشویم متوجه میشویم مردم بتمن را بیشتر از سوپرمن دوست دارند، چــــــــــــــــرا؟

 

بتمن
بتمن

 

اولین و مهم ترین دلیل  این است که ریشه و خواستگاه سوپرمن معلوم نیست.
به ما گفته شده از جایی خارج از زمین آمده. سوپرمن هیچ گذشته ای ندارد و نمیدانیم قبلا چه بوده و چه شده و برای چه آمده؟

اما بتمن را میدانیم.
او وقتی بچه بود، مادر و پدرش توسط یک قاتل جلوی چشمانش کشته شدند و او تصمیم گرفت با اشرار بجنگد و نگذارد حق مردم مظلوم پایمال شود.

نتیجه گیری => مردم به اولین چیزی که اهمیت میدهند، قصد و نیت شماست (مخصوصا در فروش) اگر مردم متوجه شوند در فروش قصد شما کسب سود است از شما خرید نمیکنند. اما اگر بدانند شما آمده اید تا به آنها کمک کنید از شما خرید میکنند. قصد، نیت و ریشه اصلی فعالیت هایتان را شفاف سازی کنید برای مشتری تان یا حتی دوستان و اطرافیانتان !

 

سوپرمن

 

دومین دلیلی که سوپرمن را مردم وقتی بزرگتر میشوند دوست ندارند، این است که هیچوقت زخمی، مجروح یا احتمال ندارد کشته شود؛ یک جورایی سوپرمن نقطه ضعفی ندارد. انگار نمونه یک انسان کامل است (که اسمش هم معلوم است)

اما بتمن اینطور نیست.
او یک انسان عادی است که فقط لباس خفاش مانندی به تن میکند تا مردم او را نشناسند. اصلا بتمن از جنس مردم و برای مردم است و همه او را تحسین میکنند.

بتمن در جنگ با دشمنانش زخمی میشود؛ چندبار ممکن بود بمیرد و هیچوقت به صورت کامل از دشمنانش برتر نیست و مجبور است برای شکست دادن آنها تلاش کنید، نا امید میشود و بعضی وقت ها انگیزه اش را از دست میدهد و به خانه اش برمیگردد. بتمن میداند کامل نیست برای همین از امکانات و ابزارآلات جنگی استفاده میکند (مثل اینکه ما میدانیم تبلیغات بلد نیستیم برای همین مطالعه و پرس و جو میکنیم تا با علم و دانش مجهز شویم)

 

جوکر
جوکر

 

سومین دلیل این است که سوپرمن از زورش استفاده میکند؛ اما بتمن از فکرش !
شما در اکثر مبارزات سوپرمن او را درحال استفاده از زور ماورای انسانی اش میبینید اما بتمن معمولا دشمنانش را به تله می اندازد و سعی میکند از دور آنها را خلع سلاح کند.

سوپرمن سمبل یک انسان با عقلانیت محدود است و بتمن سمبل یک انسان کارآفرین که از فرصت ها استفاده میکند تا موفق شود و هوشمندانه کار میکند اما افراد با ویژگی سوپرمن از سخت تر کار کردن میخواهند بیشتر پول در بیاورند (قبلا اینجا گفتیم چرا این روش اشتباه است)

 

چهارمین دلیلی که شاید به خاطر آن بتمن محبوب تر است؛ بتمن برای شهرت نمی جنگد. او اکثر مواقع از شهرت و به اصطلاح ‘توی چشم بودن‘ فرار میکند. اما سوپرمن دوست دارد نتیجه کارش را همه دنیا ببینند.

سوپرمن در برابر همگان ظاهر میشود و با سینه ای سپر کرده با دشمنان میجنگد و آنها را شکست میدهد و صبر میکند تا مردم تحسینش کنند. اما بتمن در خفا می آید، دشمنان را غافلگیر میکند و قبل از اینکه بدانند او آنجا بوده، فرار میکند.

رسالت بتمن شهرت نیست؛ بلکه کمک است.
بتمن دوست دارد به دیگران کمک کند تا موفق شوند. بتمن مایل نیست دشمنان را خودش دستگیر کند، برای همین آنها را در تله ای می اندازد تا پلیس آنها را دستگیر کند.

 

بتمن

 

پنجمین دلیل جالب این است که شما سوپرمن را همیشه تنها میبینید. سوپرمن تمام کارهایش را به تنهایی انجام میدهد و از هیچکس کمک نمیگیرد !

اما بتمن دستیاری به اسم رابین دارد؛
بتمن به پلیس کمک میکند و از پلیس هم کمک میگیرد. بتمن گاهی از مستخدمش مشاوره میگیرد و همفکری میکند. بتمن لباس مبدلش را در می آورد و با لباس عادی بین مردم میرود و از آنها سوال میکند.

بتمن به نظر دیگران اهمیت میدهد؛ برای همین مردم او را دوست دارند.
سخن آخر؛

مثل بتمن باشید.

 

در همین زمینه،
توصیه میکنیم مقالات زیر را هم حتما بخوانید، خوش تان خواهد آمد :

 

کاربران غیر لاگین
19 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. علیرضا می گوید

  این مقاله اشتباهه همه میدونن که سوپرمن از کریپتون اومده و وقتی داشته سیاره ش نابود می‌شده پدر و مادرش اون رو به زمین میفرستند

 2. Phoenix می گوید

  از این کار دی‌سی اصلا خوشم نیومد؟ چرا باید یک شخصیت بدون نقطه ضعف بسازه؟ فیلم لیگ عدالت له خاطر بازی بازیگراش خوب بود اما شخصیت سوپرمن خراب کرد فیلم رو.. یکم باید از مارول یاد بگیره.. ثور قدرتمنده ولی شکست ناپذیر نیست.. اودین با اون هیبتش مرد.. هالک از تانوس کتک خورد.. تانوس از پیتر کوییل چک خورد و حتی توی کمیکا افرادی نظیر گالاکتوس با اون هیبت رو این شکلی نشون نمیدن.. از نظر من دی‌سی اگر بتمن رو نداشت با سوپر من به هیچ جا نمی‌رسید…

  1. پوریا می گوید

   باید بگم سوپر من بدون نقطه ضعف نیست اقای باهوش سوپر من با تماس با کریپتونایت یا تششعات اتمی و یونیزان قدرتش از یک فرد معمولی هم کمتر میشه .
   پس دهنت را ببند و چند تا فیلم ببین

 3. محمد اردکانی نژاد می گوید

  تیتر مزخرف بود
  خوندم ببینم محتوا هم صحه میزاره بر تیتر که دیدم بله!
  من الان دلیل برات بیارم که سوپرمن محبوب تره؟
  و بعد دلیل بیارم که جوکر محبوب تره؟
  بعد دلیل بیارم که اصلا مارول از دی سی محبوب تره؟
  جد ااز اینکه این 5 تا دلیلت هم هیچ مدرکی پشتش نبود بیشتر خواستی مبحث رو سوق بدی به سمت کار خودت که فروش و …
  به این دلیل که شما کمیک های اورجینال رو نخوندی و نشستی پای فیلم های ابرقهرمانانه!

  ایمیلم هست. دوست داشتی بهم پیام بده تا بحث کنیم

  ضمنا خفاش درسته نه خوفاش

 4. Asal می گوید

  هر چی گفتی مسخره بود هیچ وقت نباید سوپر من را با بتمن مقایسه کنیم انها باهم دوست هستند تازه بچه هم اگه فیلمو ببینه می فهمه کی قویه

  1. پوریا می گوید

   بله اونا همکارن اما بتمن هم تو کمیک بوک ها هم تو فیلم ها چند بار سوپر منو شکست داده . اونم به وسیله یکریپتونایت

 5. هاتف می گوید

  تشکر عالی بود
  در مورد اینکه یه عده فکر میکنن مردم جوکرو بیشتر از بتمن دوس دارن در واقع طرز فکر اشتباهیه جوکر بخاطر مرگ لجر زیاد روش تبلیغ شد برای همین آوازش همه جا پیچید اگه واقعا جوکر طرفدار بیشتری داشت قسمت پایانی شوالیه تاریکی که دشمنی به نام جوکر نداشت باید شکست میخورد اما فروش 1 میلیاردیش ثابت کرد بتمن همیشه محبوبه چه با جوکر چه بدون اون
  نکته بعد اینکه اگه بتمن نبود جوکر هم نبود چون دقیقا یکسال بعد از بتمن خلق شد

 6. تارح شاهیجانی می گوید

  عالی بود
  درباره این موضوع ( ابر قهرمان ها و شخصیت های کمیک) مقالات بیشتری بنویسید.
  ممنون

 7. parhamoshkian می گوید

  با سلام و عرض ادب.
  شما تو کدوم کامیکا یا فیلما یا انیمیشن های بتمن دیدید که با اون همه پولی که داشت به فقیری یا خیریه ای یا به جوونا جهت تحصیل کمک کنه؟
  این روهم لطفا اضافه کنید

  1. پوریا می گوید

   اولا اگه سه گانه بتمنو دیده بودی میفهمیدی که بروس وین که همون بتمنه (چون میدونم تو اسم واقعی بتمن رو نمیدونی) هم سازمان خیریه داشت هم به یتیم خونه ها کمک مالی میکرد .
   پس ببند دهنت را و چند تا فیلم ببین

 8. samgfx می گوید

  لطفا شما این رو به من بگید که:
  چرا اغلب جوکر رو، بیشتر از بتمن و سوپرمن دوست دارند؟!
  😀

  1. arefn می گوید

   why so serious

 9. بورس‌باز می گوید

  مقایسه خیلی جالبیه و به نکات ریزی اشاره شده
  ممنون از شما

 10. fanavari47 می گوید

  چه جالب این من رو به یاد رونالدو و مسی میدازه ؟ سوپرمن رونالدو و بتمن مسی

  خدایی راست نمی گم ؟ لطفا جواب بدید

  1. ناشناس می گوید

   نععععععع!!!

 11. arefn می گوید

  این خیلی خوبه که سعی میکنید تنوع زیادی داشته باشید و مثال جالبی میزنید
  ولی لطفا کمی بیشتر تحقیق کنید

  کی گفته سوپر من گذشته نداره ؟؟؟
  :
  او در سیاره کریپتون بدنیا آمد اما وقتی او بسیار کوچک بود سیاره اش در حال نابودی بود. پدر و مادر او کال را با سفینه ای به زمین فرستادند تا در اینجا که خورشید زرد است قدرت هایی بدست آورده و به قهرمان تبدیل شود. سفینه او در مزرعه ی خانواده کنت فرود آمد.

  و این اصلا درست نیست که بگیم سوپرمن نقطه ضعف نداره …
  ممنون میشم کمی بیشتر تحقیق کنید

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   با سلام، از حسن توجه شما ممنونیم؛
   منظور نویسنده از گذشته، خواستگاه و دلیل وجودی ‘سوپرمن’ بود نه نحوه تولد یا محل تولد؛ با تشکر.

  2. Asal می گوید

   احسنت تازه سوپرمن برای شهرت نمی جنگه

 12. shock می گوید

  عالی

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**