چرا مردم بتمن را بیشتر از سوپرمن دوست دارند؟ (چند درس زندگی از محبوبیت ابرقهرمان ها)

 

 اکثرمان از بچگی با بتمن و سوپرمن بزرگ شدیم؛ دو ابرقهرمانی که همیشه از پس سخت ترین دشمنان بشریت برآمدند و توانستند پیروز شوند.

این دو ابرقهرمان الهام بخش مشکلات کودکی مان بودند وقتی نمیتوانستیم در بازی برنده شویم فکر میکردیم الان سوپرمن یا بتمن هستیم و با نیرویی جادویی بر دوستانمان پیروز میشوید یا دنیا را همچون کارتون میدیدیم و همیشه آماده جنگ با موجودات خیالی بودیم.

اما کمی که بزرگتر شدیم، نسبت به ابرقهرمان ها دچار تردید شدیم؛
بعضی از آنها را به طور کلی کنار گذاشتیم و بعضی دیگر را همچنان الگو قرار دادیم و بعضی ها را هیچوقت به روی خودمان هم نیاوردیم که دوست داشتیم…

از بین ابرقهرمان هایی که با خودمان بزرگ شدند، بتمن و سوپرمن از دسته محبوب ترین ها بودند.
اما همیشه بین این دو ابرقهرمان اختلاف زیادی وجود داشت… هرچقدر بزرگتر میشویم متوجه میشویم مردم بتمن را بیشتر از سوپرمن دوست دارند، چــــــــــــــــرا؟

 

بتمن
بتمن

 

اولین و مهم ترین دلیل  این است که ریشه و خواستگاه سوپرمن معلوم نیست.
به ما گفته شده از جایی خارج از زمین آمده. سوپرمن هیچ گذشته ای ندارد و نمیدانیم قبلا چه بوده و چه شده و برای چه آمده؟

اما بتمن را میدانیم.
او وقتی بچه بود، مادر و پدرش توسط یک قاتل جلوی چشمانش کشته شدند و او تصمیم گرفت با اشرار بجنگد و نگذارد حق مردم مظلوم پایمال شود.

نتیجه گیری => مردم به اولین چیزی که اهمیت میدهند، قصد و نیت شماست (مخصوصا در فروش) اگر مردم متوجه شوند در فروش قصد شما کسب سود است از شما خرید نمیکنند. اما اگر بدانند شما آمده اید تا به آنها کمک کنید از شما خرید میکنند. قصد، نیت و ریشه اصلی فعالیت هایتان را شفاف سازی کنید برای مشتری تان یا حتی دوستان و اطرافیانتان !

 

سوپرمن

 

دومین دلیلی که سوپرمن را مردم وقتی بزرگتر میشوند دوست ندارند، این است که هیچوقت زخمی، مجروح یا احتمال ندارد کشته شود؛ یک جورایی سوپرمن نقطه ضعفی ندارد. انگار نمونه یک انسان کامل است (که اسمش هم معلوم است)

اما بتمن اینطور نیست.
او یک انسان عادی است که فقط لباس خفاش مانندی به تن میکند تا مردم او را نشناسند. اصلا بتمن از جنس مردم و برای مردم است و همه او را تحسین میکنند.

بتمن در جنگ با دشمنانش زخمی میشود؛ چندبار ممکن بود بمیرد و هیچوقت به صورت کامل از دشمنانش برتر نیست و مجبور است برای شکست دادن آنها تلاش کنید، نا امید میشود و بعضی وقت ها انگیزه اش را از دست میدهد و به خانه اش برمیگردد. بتمن میداند کامل نیست برای همین از امکانات و ابزارآلات جنگی استفاده میکند (مثل اینکه ما میدانیم تبلیغات بلد نیستیم برای همین مطالعه و پرس و جو میکنیم تا با علم و دانش مجهز شویم)

 

جوکر
جوکر

 

سومین دلیل این است که سوپرمن از زورش استفاده میکند؛ اما بتمن از فکرش !
شما در اکثر مبارزات سوپرمن او را درحال استفاده از زور ماورای انسانی اش میبینید اما بتمن معمولا دشمنانش را به تله می اندازد و سعی میکند از دور آنها را خلع سلاح کند.

سوپرمن سمبل یک انسان با عقلانیت محدود است و بتمن سمبل یک انسان کارآفرین که از فرصت ها استفاده میکند تا موفق شود و هوشمندانه کار میکند اما افراد با ویژگی سوپرمن از سخت تر کار کردن میخواهند بیشتر پول در بیاورند (قبلا اینجا گفتیم چرا این روش اشتباه است)

 

چهارمین دلیلی که شاید به خاطر آن بتمن محبوب تر است؛ بتمن برای شهرت نمی جنگد. او اکثر مواقع از شهرت و به اصطلاح ‘توی چشم بودن‘ فرار میکند. اما سوپرمن دوست دارد نتیجه کارش را همه دنیا ببینند.

سوپرمن در برابر همگان ظاهر میشود و با سینه ای سپر کرده با دشمنان میجنگد و آنها را شکست میدهد و صبر میکند تا مردم تحسینش کنند. اما بتمن در خفا می آید، دشمنان را غافلگیر میکند و قبل از اینکه بدانند او آنجا بوده، فرار میکند.

رسالت بتمن شهرت نیست؛ بلکه کمک است.
بتمن دوست دارد به دیگران کمک کند تا موفق شوند. بتمن مایل نیست دشمنان را خودش دستگیر کند، برای همین آنها را در تله ای می اندازد تا پلیس آنها را دستگیر کند.

 

بتمن

 

پنجمین دلیل جالب این است که شما سوپرمن را همیشه تنها میبینید. سوپرمن تمام کارهایش را به تنهایی انجام میدهد و از هیچکس کمک نمیگیرد !

اما بتمن دستیاری به اسم رابین دارد؛
بتمن به پلیس کمک میکند و از پلیس هم کمک میگیرد. بتمن گاهی از مستخدمش مشاوره میگیرد و همفکری میکند. بتمن لباس مبدلش را در می آورد و با لباس عادی بین مردم میرود و از آنها سوال میکند.

بتمن به نظر دیگران اهمیت میدهد؛ برای همین مردم او را دوست دارند.
سخن آخر؛

مثل بتمن باشید.

 

در همین زمینه،
توصیه میکنیم مقالات زیر را هم حتما بخوانید، خوش تان خواهد آمد :

 

45 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. Mp می گوید

  مقاله خیلی خوبی بود ولی باید اینم بگم که سوپرمن نام و نشان داشته … شما که در مقاله نوشتی اصلا معلوم نیست کی هست باید بگم که اسم زمینی ایشون کلارک کِنت هست و از سیاره کریپتون اومده ، قبل از اینکه سیاره کریپتون منفجر بشه پدر و مادرش اون رو سوار یک سفینه کردن و به زمین فرستادن تا با انفجار سیاره نمیره. اسم اصلی سوپرمن هم کَل اِل هست ، S روی سینه اش هم در سیارشون به معنای کلمه ( امید ) هست و حدف اصلی سوپرمن هم کمک به مردم هست و قصد خودنمایی نداره 🙂
  در ضمن سوپرمن در سیاره کریپتون مانند یک انسان عادی هست و نیروی خاصی نداره ولی در زمین برای این نیروی فرا انسانی داره چون جاذبه ی زمین کمتر از کریپتونه ( برای همین میتونه پرواز کنه ) و زور زیادش برای اینه که خورشید زمین پر نور تر از خورشید کریپتونه ، برای همین انرژی بیشتری از خورشید زمین دریافت میکنه …
  در کل سوپرمن یک آدم فضایی هست ، از یک سیاره دیگه که به مردم زمین کمک میکنه پس دلیلی نداره که اون رو کمتر از بتمن بدونیم ، البته که بتمن قابل ستایشه ❤
  ممنون از سوخت جت و زنه سینانی

 2. بردیا می گوید

  دوستانی که میگید سوپرمن با قدرت بزرگ شده شما باید بدانید که در سیاره خودش توانایی خاصی نداشت بتمن پدر و مادرشو از دست داد ولی سوپرمن سیارشو .سوپرمن از همان ابتدا همه او را یک قهرمان میدیدند ولی بتمن جونت چون دائما تو خفا بود همه گاتهام تا مدت طولانی اونو یه شورشی میدونستن سوپرمن با دشمنانی به قدرتمندی لکس لوتر و برینیاک و دومزدی و بیزارو روبرو شد در حالی که بتمن با جوکر و بین و هاروی دنت و راس الغول مواجه شده.خدایی این دشمنارو میشه باهم مقایسه کرد؟

 3. امیرعلی می گوید

  به نظر من بتمن بخاطر اینکه رهبره جاستیس لیگه محبوب شده

  1. Bhd می گوید

   آره ، اما یک چیز دیگه هم است اولین کمیک ابر قهرمانه مال بتمن است که اسم کمیک (کمیک‌های کارآگاهی شمارهٔ ۲۷ (مه ۱۹۳۹)) است

 4. هر کی فلشو دوست داره بگه می گوید

  ببخشید اقای همه کاره.بتمن پدر مادرش مرد ولی سوپرمن سیارش به … رفت.اینجاستیس 2 بازی کن بفهمی.جوکر قربونش برم از دارکساید وبرینیاک و انتی مانیتور حرفه ای تره.خب همین نکش نکشایبتمن براش بد میارع.تو بتمن سوپرمن عدالت بتمن جونت 21 نفرو کشت.اصلا ولش کن تو یکیودوس دداری منم یکی.بیا تمومش 🙂

 5. MH می گوید

  قطعا بتمن از سوپرمن برتره بروس وین رو مشکلات و سختیایی که ممکنه واسه همه انسان ها رخ بده به این جایگاه کشوند و شد بتمن ولی سوپر من چی سوپر من به غیر از یک ابرقهرمان فضایی که واسه دیده شدنش میاد با موجودات میجنگه و صبر میکنه تا مردم تشویقش کنن این اقای سوپر من اسمش چی هست اصلا کلی بتمن بدون ریا و درخفا جون انسان هارو نجات میده و مثل ما انسان ها گریه میکنه میخنده عاشق میشه شکست میخوره و پیروز میشه
  پس بنظرم به جای اینکه احساسمونو درگیر یه موجود فضایی با قدرت تخیل فراوان کنیم با آدمی سختی کشیده به نام بروس وین(بتمن) بیشترآشنا بشیم تا حرف مفت نزنیم و بگیم که سوپرمن بهتره

 6. هر کی فلشو دوست داره بگه می گوید

  خب دیگه….خودت داری میگی سوپرمن تو یک ثانیه یه خونه رو بلند میکنه.
  البته نظر هر کسی محترمه ولی بتمن با پول قهرمان شدهاما سوپر من قدرتش مادر ی چیززادیه ی قهرمان هست که این دو تا که هیچ کل دیسی و مارولو له میکنه

  از دیسیه

  محبوبه

  قرمز پوشه

  رو لباسش صاعقه داره

  اومدی پایین؟ اسکلیا فلشه

 7. رامتین می گوید

  بفهم دیگه، سوپرمن فقط زور داره و هیچ کسی هم با زور برتری نداره
  حتی تو کتاب های کلاس اول هم میگن علم بهتر زور هستش
  وقعا برات متاسفم…
  اگه اینجوری بود که هرکی زور بیشتری داشته باشه بهتر بقیه است، هر نفر یه ابر قهرمان می ساخت.
  بتمن تو بچگی خیلی اتفاقات تلخ براش افتاده ولی سوپرمن از اول با قدرت زندگی میکرده.
  بتمن از پولدار بودنش استفاده نکرد…
  از موفقیت باباش استفاده کرد و از فاکس لباس خفاشی گرفت.
  بتمن کسی رو که استادش بود شکست داد.
  بتمن مغرور نبود و خودش رو کمتر پلیس ها میدونست…
  ولی سوپر من با غرور چهره خودش رو نشون میداد.
  سوپرمن توی 1 ثانیه یک خونه رو بلند میکنه
  ولی بتمن با فکر و صبر توی یه مدت کوتاه هر کاری میکنه
  بتمن قدرت فرا انسانی نداره ولی تونست سوپرمن رو به قتل برسونه
  بعد از اون هم با فداکاری سوپرمن رو زنده کرد
  سوپرمن دشمناش فرا انسان بودن
  ولی بتمن یه دشمن حرفه ای مثل جوکر داشت
  سوپرمن دشمناش رو می کشت ولی بتمن به اونا درس عبرت می داد
  بتمن انقد خوب بود که با خلافکاری مثل زن گربه ای همکاری کرد…
  دیگه الکی حرف نزن…

  1. مانی می گوید

   حق با تو یک دیوانه سوپرمن یا کاپیتان مارول رو برتر از بتمن می بینه

  2. Bhd می گوید

   بتمن که فقط با رابین و آلفرد کار نمی کندnاو با nightwing و redhood و redrobin و batgirl و batwoman و گاهی با catwoman و چند نفر دیگر که الان اسماشون رو یادم نمیاد کار میکند nبتمن هم چنین از سوپرمن قوی تر هم هست ، چون جزء سه نفری است که kryptonite دارد و kryptonite نقطه ضعف سوپرمن است : و کسانی مثل lexluthor و redhood و خود بتمن دارند

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**