۷ دروغ خطرناک که به شدت سد راه موفقیت‌تان می‌شود

تا به حال توجه کرده‌اید که اکثر اتفاقاتی که در زندگی برایتان پیش می‌آید به خاطر طرز فکرتان است؟
طرز فکرتان واکنش عاطفی و در نتیجه رفتارتان را هدایت می‌کند. نحوه‌ی واکنش شما در برابر یک اتفاق فقط نشان دهنده‌ی اتفاقی که می‌افتد نیست بلکه به طرز فکر شما در مورد آن اتفاق هم بستگی دارد.

هر کس در زندگی با مسئله‌ای رو به رو است که دوست دارد آن را تغییر دهد. محیط و شرایط زندگی هیچ کس بی‌نقص و کامل نیست. نظر شما در مورد شرایط زندگی‌تان چیست؟ اغلب اوقات خیلی راحت می‌توانیم دیگران را به خاطر شرایط زندگی‌مان سرزنش کنیم.

اما باید توجه کنید که احساسات شما به رئیس بداخلاقتان، شکل خیابانی که در آن زندگی می‌کنید یا دوست بی‌ملاحظه‌ی شما هیچ ربطی ندارد، بلکه احساسات شما ناشی از حرف‌هایی است که در مورد شرایط خودتان می‌گویید.

به عنوان مثال تصور کنید یکی از دوستانتان که قرار بود شام مهمان شما باشد دیر کرده است. بر اساس افکارتان:
1- احتمالاً تصادف کرده
2 – با این کارش به من بی ادبی کرده است.
3- مهم نیست بهتر است به کارهای دیگرم برسم.

ممکن است نگران، دلخور، آسوده خاطر باشید.

این احساسات که ناشی از افکار شما هستند به شما می‌گویند که باید چه واکنشی از خودتان نشان دهید. در نتیجه شما یکی از این سه کار را انجام می‌دهید:
به پلیس اطلاع می‌دهید،
حرف‌هایی از روی عصبانیت درباره‌ی او به زبان می‌آورید
یا اینکه خوشحال می‌شوید که می‌توانید به کارهای دیگرتان برسید.

آنچه که به خودتان می‌گویید یا طرز فکری که راجع به شرایط زندگی‌تان دارید شما را در موقعیت بدی قرار می‌دهد. به همین دلیل تشخیص دروغ‌هایی که به خودتان می‌گویید بسیار مهم است. این دروغ‌ها اجازه نمی‌دهند که ما از قدرتی که داریم استفاده کنیم.

در زیر چند نمونه از دروغ‌هایی که به خودتان می‌گویید آورده شده است.

دروغ شماره‌ی 1: هرگز اتفاق نخواهد افتاد

برای همه‌ی ما پیش آمده که زندگی‌‌مان ظرف مدت بسیار کوتاهی تغییر کند؛ گاهی این تغییر، مثبت و گاهی منفی است. ولی به طور کلی موفقیت در هر کاری به زمان زیادی نیاز دارد و باید هر روز تلاش کنید تا به یک هدف برسید. این اتفاق خواهد افتاد.

نباید انتظار داشته باشید که یک شبه به هدفتان برسید ولی می‌توانید انتظار داشته باشید که بالاخره به هدف‌تان برسید. تسلیم نشوید. نتیجه‌های خوب وقتی به دست می‌آیند که مانند بچه‌ها راه بروید یعنی آرام آرام و قدم به قدم.

اگر به آسانی تسلیم می‌شوید و نمی‌تواند مسیرتان را تا آخر ادامه دهید حتما مقاله‌ی ۱۴ دلیل اصلی تسلیم شدن و بی‌انگیزگی را بخوانید.

 

دروغ شماره‌ی 2: غُر زدن ایرادی ندارد

قانون جذب می‌گوید به هر چیزی که فکر کنی همان را جذب خودت خواهی کرد. اگر به غُر زدن عادت داشته باشید افراد غُر غُروی دیگر را جذب خودتان خواهید کرد. زندگی همان چیزی را به شما می‌دهد که انتظارش را دارید یا همان طور که می‌دانید هر چه بکارید همان را درو خواهید کرد.

اگر می‌خواهید به نتیجه‌های خوبی برسید
باید تخم چیزهایی را که می‌خواهید، بکارید
یعنی برای رسیدن به هدف‌هایتان تلاش کنید.

 

دروغ شماره‌ی 3: بعداً این کار را می‌کنم

آدم‌های برنده معتقدند که مهم نیست قایق‌شان چطور سوراخ شد. مهم این است که تعمیرش کنند تا بتوانند با آن‌ به ماهیگیری بروند. اما اگر هر روز به یک صخره برخورد می‌کنی و هر روز سوراخ قایقت را تعمیر می‌کنی یعنی مشکلی وجود دارد.

باید علت سوراخ شدن قایق‌تان را بفهمید تا دیگر این اتفاق نیفتد. اگر شیوه‌ی زندگی‌تان مطابق با اهداف و آرزوهایتان باشد پس حتماً به نتیجه‌های خوبی خواهید رسید.

 

دروغ شماره‌ی 4: ایده داشتن به جای برنامه داشتن

آیا آرزو داشتید که دکتر، مهندس، سرآشپز، هنرپیشه یا حسابدار شوید اما چون روز تقسیم این شغل‌ها شما در محل مورد نظر حضور نداشتید چیزی به شما نرسید؟ البته که نه. لازمه‌ی داشتن این شغل‌ها این است که درس بخوانید و در بعضی موارد این درس خواندن سال‌ها طول خواهد کشید.

اگر به صورت هدفمند راهی برای خودتان انتخاب نکنید در مسیری قرار خواهید گرفت که آن را انتخاب نکرده‌اید. کسانی که آینده‌ی خودشان را انتخاب نمی‌کنند باید آینده‌ای را که به خاطر بی‌هدف بودن نصیب‌شان می‌شود تحمل کنند. برای رسیدن به نتیجه‌های خوب، باید برنامه‌ریزی کنید و دست به کار شوید.

برای این کار مقاله دستورالعمل گام به گام تحقق رویاهایتان را حتما بخوانید.

 

دروغ شماره‌ی 5: بی‌توجهی به استعدادها

توماس لئونارد، بنیانگذار دانشگاه COACH می‌گوید:

«هدفی را که در زندگی داری طوری انتخاب کن که کاملاً مناسب باشد».

یعنی در هر کاری که انجام می‌دهید از استعدادهای خدادادی‌تان طوری استفاده کنید که بیشترین فایده را به حالتان داشته باشد. اکثر اوقات به جای وقت گذاشتن برای استعدادی که داریم و استفاده از قدرت‌هایمان نقشی برای خودمان انتخاب می‌کنیم یا تا اندازه‌ای خودمان را مشغول حل بحران‌های روزمره می‌کنیم که از کار زیاد، خسته می‌شویم.

برای اینکه به نتیجه‌های خوبی برسید باید هر کاری را که انجام می‌دهید با استعدادهایتان هماهنگ کنید تا آن کار بیشتر مناسب‌تان باشد.

اگر نمی‌دانید چطور برای انتخاب شغل مناسب تصمیم‌گیری کنید این مقاله را بخوانید.

 

دروغ شماره‌ی 6: داشتن اهداف غیرممکن به جای اهداف ممکن

هدف دست نیافتنی مانند«من وزنم را ظرف چند هفته کم می‌کنم» و هدف ممکن مانند«هفته‌ای سه بار هر بار 30 دقیقه پیاده‌روی می‌کنم» یا «بعد از شام بستنی نمی‌خورم» این یک برنامه‌ریزی است که نتیجه‌های قابل سنجشی دارند. نتیجه‌های خوب ناشی از انجام کارهای خاصی هستند که نتیجه‌شان قابل سنجش است.

 

دروغ شماره‌ی 7: کاری که من انجام می‌دهم هیچ اهمیتی ندارد

گفتن این حرف راحت است که دیگران یا شرایط اجازه نمی‌دهند که شما کاری انجام بدهید. خیلی راحت می‌توانید فکر کنید که دیگران یا شرایط، خیلی از شما قدرتمندتر هستند. در این صورت در دراز مدت کار کوچکی که شما انجام می‌دهید به حساب نخواهد آمد.

این طرز فکر، شما را فلج می‌کند و اجازه نمی‌دهد کاری کنید که شرایط زندگی‌تان بهتر شود. برای رسیدن به نتیجه‌های خوب باید با خودتان صادق باشید، به حرف خودتان گوش کنید و سپس کارهایی را که لازم است، انجام بدهید.

 

نتیجه‌های خوب حاصل باورها و احساسات مثبت هستند و یکی از راه‌های رسیدن به باورها و احساسات مثبت، شناختن و از میان بردن دروغ‌های متداولی است که هر روز به خودمان می‌گوییم.

تمرکز داشته باشید، هرگز تسلیم نشوید، برنامه‌ای داشته باشید که نتایج آن قابل سنجش باشد، از استعدادهایتان استفاده کنید، اهدافی انتخاب کنید که رسیدن به آن‌ها ممکن باشد و با خودتان صادق باشید. اگر این کارها را انجام بدهید مطمئن باشید که به نتایج خوب می‌رسید.


در همین زمینه بخوانید:

20 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت لي می‌گوید

  باسلام خانم فرهاني شما دراخراين مطلب نوشته ايدكه هدفي را انتخاب كنيدكه رسيدن به انها ممكن باشدولي درمقاله ي ديگري درهمين سايت نوشته كه ازمحدودكردن روياهايتان بپرهيزيد اگررويايتان شما را نمي ترساند پس به اندازه كافي بزرگ نيست اين دو باهم منافات دارند لطفا توضيح دهيد

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سلام.
   رویا و هدف با هم متفاوت هستند. رویا قبل از هدف قرار دارد و شما می‌توانید بی نهایت رویا داشته باشید ولی باور نمی‌کنید که می‌توانید به همه آنها برسید، معمولاً رویاها رو باور نداریم اما از داشتن اونها توی ذهنمون لذت می‌بریم. از طرفی همه رویاها به راحتی قابل دستیابی نیستند. اما وقتی فرد رودربایستی را با خودش کنار بگذاره و بر اساس شرایط خودش رویاهایی که قابل دستیابی هستند را از آن‌هایی که دور و غیرقابل دسترسی هستند، تفکیک کند، هدف به وجود میاد.
   بعد شروع به برداشتن گامهایی برای رویایی که می‌خواهید آن را به واقعیت برسانید می‌کنید، آن رویا برای شما یک هدف است و حاضرید برای آن تلاش کنید. به همین دلیل باید هدفی را انتخاب کنیم که رسیدن به آن ممکن باشد. ولی می‌توانید بی نهایت رویا داشته باشید و در داشتن آن خودتان را محدود نکنید. چون هدف شما از بین رویاهایتان آشکار خواهد شد.
   از طرفی رویاها باید بزرگ باشند تا شما به اهداف بزرگی برسید و در دوران زندگی خودتان به موفق ترین شخص تبدیل شوید.

 2. کاربر سوخت جت 7)cj می‌گوید

  بسیار عالی و ارزشمند. نوشته هایی که قدرتشو تو عمل کردن میبینید هر چند خواندنش اسون ولی انجامش بستگی به شخصیت ها داره ولی هیچوقت فراموش نشن چون به سرعت تاثیر گذارن و وقتی شرایط تعقیر میکنه به همون روال ادامه بدیم.برگشتی در کار نیست.قوی شدن حریفای قوی با خودش میاره.

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   ممنون از دیدگاه ارزشمندتون.

 3. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  خیلی عالی بود ولی کاشکی سایتتون حالت شب هم داشت چشم اذیت میشه اینجوری

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سپاس از شما

 4. کاربر سوخت جت جی می‌گوید

  مطالب ارزشمندی عنوان کردید
  موردهائی که ذکر کردید ما بطور روزمره باهاشون در ارتباطیم و فکر میکنیم اگه به چیزی فکر کنیم حتما بهش میرسیم ولی اینطور نیست
  بااین مطالب لازمه رفتار و عملکرد روزانه مون رو با اون بسنجیم که ببینیم چقده بی راهه رفتیم و …

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   خوشحالیم که مفید واقع شد. سپاس

 5. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  سلام
  خیلی ممنون از مطالب کاربردی و ناظر به واقعیتتون.
  به امید موفقیت روز افزون

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   ممنون بزرگوار

 6. کاربر سوخت جت rini می‌گوید

  سلام به عوامل محترم سوخت جت
  به جرات میگم که قدرتمندترین رسانه انگیزشی فوق العاده مفید هستید که هیچ کدوم از حرفاتون کپی نیست وحتی پادکست های اقای سینانی عزیز که هر کدومش اندازه یک سمینار ارزش داره
  امیدوارم به موفقیت های ملی و جهانی در رسانه برسید

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سپاس از شما

 7. کاربر سوخت جت سن می‌گوید

  مفید بود متشکرم

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   خوشحالم که مفید واقع شد. سپاس

 8. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  سلام باتشکر از مطلبتان
  مفید بود

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   با سلام. سپاس از نظر ارزشمند شما.

   1. کاربر سوخت جت می می‌گوید

    سپاس از سايت عالي تان. واقعا مطالبش خیلی عالی ومفید است.

   2. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

    سپاس بزرگوار

   3. کاربر سوخت جت ول می‌گوید

    مفید بود و ممنون که وقت گذاشتید.
    ما انسانها باید از باورهایمان شروع به تغییر کنیم و تا باورهایمان را مثبت و لذت بخش نکنیم نمیتوانیم رفتارمان را مفید کنیم…
    وقتی انسانهای دیگر توانسته اند در زمینه های مختلف موفق شوند پس من هم مثل انها یا آنها هم مثل من با فیزیک جسمی یک شکل میتوانم به موفقیتهای خودم دست پیدا کنم همه ما فوتبال را می اموزیم یا خواندن و نوشتن را می آموزیم اما عده‌ای کم رونالدو یا خانم فراهانی میشویم چون به اندازه آنها دقت صرف آن نکرده ایم و موفقیت یعنی صرف کردن وقت بیشتر برای به چالش کشیدن و نتیجه مثبت و منفی گرفتن …
    من تخم مرغ پختن را بلدم چون سه دقیقه وقت برای یادگرفتن گذاشته ام اما برای املت و کتلت تا وقت نگذارم نمی توانم طرز تهیه را بیاموزم… پس وقت گذاشتن تنها برای پیشرفت کافیست به نظر بنده و این ما هستیم که با هوش خود این زمان را مشخص میکنیم برای رسیدن…

   4. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

    بسیار عالی.
    ممنون از نظر سازنده شما.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**