این دستورالعملی‌ست که افرد معمولی برای قهرمان‌ بودن از آن استفاده می‌کنند

اگر اهل دیدن فیلم‌های سینمایی باشید، حتماً شخصیت‌هایی مثل بت من، اسپایدرمن و یا حتی هری پاتر را می‌شناسید. به‌جز وجه قهرمانانه آن‌ها یک چیز دیگر در تمام این شخصت ها یکسان است. همه آن‌ها در ابتدا افراد کاملاً عادی بودند که طی فرایندی به یک شخصیت کاملاً جدید تبدیل شده‌اند.

شاید هنگام دیدن این فیلم‌ها ته دل بیشترمان این حس باشد که‌ای کاش می‌شد ماهم کاملاً به یک فرد دیگر تبدیل شویم. به فردی با خصوصیت‌هایی که همیشه به آن‌ها فکر کرده‌ایم اما نتوانستیم به آن‌ها دست یابیم. به فردی جدید که نقص کمتری دارد و بیشتر مورد رضایت خودمان است.

به این نکته دقت کنید، ما فقط یک بار زندگی می‌کنیم و قرار نیست بعد از مرگ در جسم فرد جدیدی به دنیا بیاییم. پس درک کنید که زمان شما برای این کار روز به روز کمتر می‌شود.

 • اما چقدر شما از کسی که هستید یا از بخشی از آن خسته شده‌اید؟
 • چقدر برایتان مهم است که شما را با ویژگی‌های جدیدتری بشناسند؟
 • و چقدر با فردی که دوست دارید باشید فاصله دارید؟

خبر خوب این است که این کار شدنی است، یعنی امکان اینکه شما به فردی جدید تبدیل شوید کاملاً وجود دارد و چیزی غیرقابل دسترس نیست. البته شاید مانند فیلم‌ها یک شبه این اتفاق رخ ندهد، اما می‌توان طی یک فرایند گام به گام خودتان را از چیزی که هستید به چیزی که دوست دارید باشید تبدیل کنید.

درواقع این فرایند تبدیل نیاز به طی کردن چند مرحله کلیدی دارد، پس اگر مشتاق این اتفاق هستید ادامه مطلب را با سوخت جت همراه باشید.

 

گام اول
» اهمیت تغییر را حس کنید

اولین گام در شروع تغییر این است که اهمیت آن را درک کنید. یعنی ببینید در پایان پروژه تغییر قرار است به کجا برسید.

پس یک فهرست از چیزهایی که قرار است در این تغییر شخصیت از شما پاک شود تهیه کنید و یک فهرست هم از چیزهایی که باید به خودتان اضافه کنید.

بعد ببینید که اگر به مقصد برسید این شخصیت جدید چقدر برای شما مثبت خواهد بود و چقدر از شخصیت قبلی بهتر است. مثلاً فهرست شما می‌تواند این‌گونه باشد:

 • من دروغ گو هستم
 • بد قول هستم
 • تنبل هستم

احتمالاً این ویژگی‌های بد شما باعث آزار خانواده و حتی دوستان شما هم خواهد شد و مسلماً اعتبار شما را پایین می‌آورد، حالا تصور کنید اگر این سه ویژگی را کنار بگذارید چقدر خانواده شما شگفت زده خواهند شد. چقدر بیشتر روی شما حساب می‌کنند.

یا تصور کنید شما یک پدر شلخته در خانواده هستید، شاید خودتان متوجه نشوید اما مطمئن باشید همسر و فرزندانتان هنگام رفتن به مهمانی‌ها به همراه شما کمی خجالت می‌کشند. حالا اگر شما به فرد مرتب و خوش تیپی تبدیل شوید چقدر روی روحیه خانواده‌تان تأثیر می‌گذارد؟

منظور ما از این مثال‌ها این است که شما در ابتدای زمانی که می‌خواهید به تغییر کردن فکر کنید بتوانید اهمیت این موضوع را درک کنید. زمانی که اهمیت اصلی تغییر کردن را درک کنید می‌توانید انگیزه‌ای فراوان را درون خود حس کنید که شما را تا پایان مسیر همراهی خواهد کرد.

 

گام دوم
» فوراً به دنبال نتیجه نباشید؛ از شکست‌های کوچک نترسید.

فوراً به دنبال نتیجه تغییرات نباشید، هیچ نتیجه‌ای زود حاصل نمی‌شود.

اگر شما فردی بد اخلاق بوده‌اید با 1 ماه خوش اخلاقی نظر مردم درباره شما عوض نمی‌شود. باید انقدر این کار را ادامه دهید که اخلاق جدیدتان به یک باور برای خود و دیگران تبدیل شود.

اصلاً به نتیجه کار فکر نکنید و دائماً به دنبال آنالیز داده‌ها نباشید. فقط و فقط تمرکز خود را روی تغییراتی که باید انجام دهید بگذارید. حرف دیگران نباید برای شما مهم باشد. مهم این است که شما روزی به نتیجه دلخواه که آن خوشحالی اطرافیان و خودتان از تغییرات جدید هست می‌رسید.

مسلماً در مسیر تغییرات شما شکست‌هایی راهم تجربه می‌کنید، مثلاً اگر قرار است الکل را کنار بگذارید شاید 100 بار شکست بخورید، شاید دائم به خودتان قول دهید و نتوانید آن را عملی کنید.

هرچقدر تغییری که می‌خواهید در خودتان ایجاد کنید بزرگ‌تر و مهم‌تر باشد، میزان شکست‌هایی که در آن تجربه خواهید کرد بیشتر است اما از طرفی موفقیت شما نیز شیرین‌تر خواهد بود.

پس به خودتان فرصت دهید، شکست را بخشی از راه بدانید. حتماً و حتماً شکست خوردن در این مسیر لازم و ضروری است. تنها چیزی که باید دائم به خودتان بگوید این است که من در مسیر باقی می‌ماند.

هر بار که احساس شکست، نا امیدی، عدم موفقیت و مشکلات را کردید بلندتر و بلندتر بگوید که در مسیر باقی می‌مانید و بازهم امتحان می‌کنید.

 

گام سوم
»‌ از تغییرات کوچک شروع کنید

توجه داشته باشید برای تبدیل شدن به آنچه مدنظر شما است چند هفته یا چند ماه زمان کافی نیست. برخی دوست دارند به شکل ضربتی و خیلی سریع درون خود تغییراتی ایجاد کنند، و زمانی که با گذشت زمان کوتاهی به نتیجه نمی‌رسند کار را رها می‌کنند.

باید به شما بگوییم هیچ کاری در مدت زمان کوتاه به نتیجه نخواهد رسید، زمان طولانی تحقق هدف، نمی‌تواند دلیل رها کردن آن باشد. بنابراین تلاش کنید در طول هر یک روز قدم‌های کوچک را در مسیر رسیدن به آنچه در ذهن دارید بردارید. این تغییرات کوچک مانند قطعات جورچین به مرور زمان و با قرار گرفتن در کنار هم به تغییرات بزرگ و آنچه مدنظر شماست تبدیل خواهند شد.

به خاطر داشته باشید همین قدم‌های کوچک را هم باید جدی بگیرید و برای آن‌ها اهمیت قائل شوید حتی می‌تواند با تغییر 10% هم برای خودتان جشن بگیرید. سعی کنید مراحل پیشرفتتان را نیز یادداشت کنید، به‌طور روزانه گزارش کار خود را بنویسید تا هر وقت که ناامید شدید به آن نگاهی بیاندازید و دوباره انرژی بگیرید.

 

گام چهارم
» یک مربی، دوست یا همراه داشته باشید

اگر به مراحلی رسیدید که می‌خواهید تغییرات مهم و اساسی را شروع کنید، توصیه می‌کنیم که یک همراه برای خودتان پیدا کنید. یک نفر که مانند شما باشد. یا یک مربی که دائم مسیر حرکت شمارا کنترل کند تا نگذارد که منحرف شوید و دائم به شما انرژی دهد.

یا حتی می‌توانید برای خود یک تعهد ایجاد کنید مثلاً مسیر حرکت خود را در گروهی برای یک جمع بنویسید. وقتی بدانید که عده‌ای منتظر نتایج شما هستند مجبور می‌شوید که راه را ادامه دهید.

برای این کار توصیه می‌کنم فیلم Julie & Julia را ببینید. این فیلم داستان واقعی زندگی یک دختر معمولی را نشان می‌دهد که از کار روزانه‌اش خسته شده و می‌خواهد تغییری در خود ایجاد کند. او خود را متعهد به نوشتن یک وبلاگ در 365 روز از کارهایی که انجام می‌دهد می‌کند. همین کار سبب می‌شود تا نتواند کار را نیمه نصفه رها کند.

پس سعی کنید دیگران را از هدف و حرکت خود باخبر کنید، تا آن‌ها نیز پیگیر کار شما شوند و نتوانید از آن دست بکشید. مثلاً اگر به دوستانتان بگویید که می‌خواهید سیگار را ترک کنید.

دیگر نمی‌توانید جایی که آن‌ها هستند سیگار بکشید، نمی‌توانید لباس‌هایتان بوی سیگار بدهد و یا همراه شما سیگار باشد. به همین سادگی تعهدی برای خود ایجاد کرده‌اید که مجبور به رعایت آن هستید و احتمالاً در پایان راه شما را به موفقیت و تغییر دلخواه می‌رساند.

 

در نهایت باید اشاره کنیم برای تبدیل شدن به آنچه واقعاً شایسته آن هستید تنها چند حقیقت وجود دارد، که در زیر آمده است.

 • باید به فرصت‌های بزرگ فکر کنید.
 • نباید برای تصویرسازی از خودتان بیش از حد ذهنتان را درگیر مسائل ناراحت کننده کنید.
 • نباید بیش از حد بر روی نتیجه نهایی وسواس داشته باشید، تا دچار ترس شوید.
 • نباید در ذهن خود منفی بافی کنید و انرژی خود را با این کار از بین ببرید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به خودتان ایمان داشته باشید، در خودتان شجاعت را تقویت کنید و با احساس مثبت نسبت به خودتان برای تبدیل شدن به فردی که قادر به تبدیل شدن به آن هستید محکم قدم بردارید.


در همین زمینه مقالات زیر را هم بخوانید:

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نا می‌گوید

  سلام من آدم هوشیار و پر کاری هستم فقط هیچ مشوقی نداشتم و ذهن پر مشغله ای دارم و دوستان یا بهتره بگم نا رفیقان منو از هدفام دور میکنن،، خیلی خوشحالم که شانسی با این پیج آشنا شدم و مطالبش رو میخونم،، توصیه هاش خیلی کار آمد و فوق العاده است،، خدا شکرت، ممنونم از همه دوستان و دست اندرکاران

 2. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  بسیار بسیار این گامها جالب بود وبه شدت نیاز داشتم علی رغم اینکه مطالعه زیادی داشتم ولی درشرایط کنونی خیلی این متنها بهم کمک کرد خیلی خیلی ممنونم ..ان شالله موفق وپیروز وشاد باشید…خوشحالم که ناخواسته این سایت درسرراه من قرار داده شد..خدایاشکرت خدایاشکرت خدایاشکرت

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**