دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت اول

کافیست اصول موفقیت را یادبگیرید تا هرکجا که هستید موفق شوید...

فرقی نمی‌کند هدفتان چه باشد، دستورالعمل یکیست

می‌خواهید بهترین فروشندۀ شرکتتان بشوید و یا یک آرشیتکت برجسته، تمام نمره‌هایتان بیست شود و یا وزن کم کنید، خانۀ رویایی‌تان را بخرید یا یک ورزشکار درجه‌یک جهانی شوید، یک خواننده یا بازیگر محبوب شوید، میلیاردر شوید یا از خودتان یک کارآفرین موفق بسازید.

در هر صورت دستورالعمل موفقیت یکی است و شما لازم دارید یک سری اصول خاص را به کار ببندید تا ببینید چگونه رویای همیشگی‌تان به واقعیت تبدیل خواهد شد.

سری مقالۀ «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» در مجموعه‌ای قدم‌به‌قدم و درست مانند یک راهنمای شخصی شما را از صفر تا صدِ رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

در این مجموعه تمرینات ساده اما تاثیرگذاری ارائه می‌شوند که عمل کردن به آن‌ها به راستی می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. اصول ارائه شده در این سری‌مقاله به قدری جامع و دقیق است که می‌توانیم از آن به عنوان شاه‌کلید رسیدن به رویاها یاد کنیم و این تضمین را بدهیم که در صورت عمل کردن مداوم و منظم به توصیه‌ها به مرور شاهد پیوستن بزرگ‌ترین رویاهایتان به واقعیت خواهید بود.

برای شروع قسمت اول، آماده‌اید؟

» گام اول
باید مسئولیت کامل زندگی‌تان را بپذیرید

روزی یک رهگذر، مردی را می‌بیند که زیر نور آفتاب به دنبال چیزی می‌گردد. از او می‌پرسد دنبال چیست، او پاسخ می‌دهد دنبال کلید مهمی است که آن‌ را گم کرده. رهگذر به او کمک می‌کند و حالا دوتایی به دنیال کلید می‌گردند.

بعد از مدت زیادی جستجوی بیهوده رهگذر می‌گوید: «همه جا را گشتیم و چیزی پیدا نشد، مطمئنی که پول را اینجا گم کرده‌ای؟»مرد پاسخ می‌دهد: «نه، پول را در خانه گم کرده‌ام؛ اما اینجا زیر نور آفتاب کلید انعکاس بیشتری خواهد داشت و می‌توانم آن را راحت‌تر پیدا کنم !»

شاید عملکرد آن مرد بالا خنده‌دار به نظر بیاید ولی واقعیت این است که خیلی وقت‌ها ما دقیقا با همین روش زندگی می‌کنیم و دلیل نرسیدن به موفقیت‌ها را در جایی بیرون از خودمان جستجو می‌کنیم.

ماکس دی پری
ماکس دی پری

درواقع اکثر ما یاد گرفته‌ایم که برای آنچه در زندگی خوشمان نمی‌آید، دیگران را سرزنش کنیم؛ والدین، رئیس، دوستان، رسانه‌ها، همکاران، ارباب رجوع، همسر، اقتصاد، آب‌و‌هواصور فلکی، بی‌پولی و خلاصه هر کس و هرچیزی را ملامت می‌کنیم و هیچ‌وقت مشکل واقعی، یعنی خودمان را نمی‌بینیم.

ما در زندگی تنها اختیار دو چیز را داریم:

 • افکارمان
 • رفتارمان

نحوۀ به کارگیری این دوچیز است که تجربه‌های ما را تعیین می‌کند.
اگر آنچه‌را که تولید یا تجربه می‌کنیم دوست نداریم، باید واکنش‌هایمان را تغییر دهیم. افکار منفی‌مان را کنار بگذاریم و مثبت فکر کنیم. عادت‌هایمان را تغییر دهیم و یا مطالبی که می‌خوانیم را عوض کنیم.

و یا حتی شاید لازم باشد دوستانمان را عوض کنییم یا شیوۀ صحبت‌کردنمان را تغییر دهیم. به احتمال زیاد می‌دانید که اگر کاری که همیشه می‌کرده‌اید را ادامه دهید، همان نتایج همیشگی را به دست خواهید آورد.

پس بهتر است این مسئله را هم بدانید که برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ اولین و مهم‌ترین قدم این است که

 • دست از سرزنش کردن دیگران بردارید

و در مقابل شرایطی که دلخواه شما نیست همیشه فرمول سه کلمه‌ای زیر را به خاطر داشته باشبد:

«تغییر، ترک، تقبّل»

وین‌ دایر در جایی می‌نویسد: «سرزنش کردن دیگران یعنی اتلاف وقت. هرچقدر هم که تقصیر را گردن دیگران بیندازید و یا از آن‌ها ایراد بگیرید، این باعث تغییر شما نخواهد شد.»

استفاده از این فرمول ساده است: شرایطی که دلخواهتان نیست را تغییر دهید، اگر نشد از آن موقعیت خارج شوید و باز هم اگر نشد آن را بپذیرید.

 • سرزنش کردن را کنار بگذارید

باید همواره مد نظر داشته باشید تا وقتی که کسی یا چیزی را به خاطر عدم موفقیت خودتان سرزنش کنید موفق نخواهید شد. اگر می‌خواهید پیروز شوید باید قبول کنید این شمایید که عمل کردید، فکر کردید، احساس کردید و انتخاب کردید تا به این مرحله که الان هستید گام بگذارید، همه‌اش کار خودتان بوده است.

خودتان را گول نزنید، بی‌رحمانه با خودتان صادق باشید و حساب و کتاب کنید.


» گام دوم
بدانید که چرا اینجایید

واقعیت این است که همۀ ما برای هدف خاصی به دنیا آمده‌ایم.

شناسایی، پذیرش و احترام به این هدف شاید مهم‌ترین کاری باشد که افراد موفق انجام می‌دهند. آن‌ها برای درک این‌که چرا به این دنیا آمده‌اند وقت می‌گذارتد و بعد این هدف را با شور و اشتیاق دنبال می‌کنند. مانند برادران رایت که در مقاله «قدرتمندترین سلاح در جنگ با سختی های زندگی برای یک هدف» راجع بهشون خواندید.

با هدف، همه‌چیز در زندگی در جای صحیح خودش قرار می‌گیرد.
هدفمند بودن یعنی این‌که هرچه را دوست دارید انجام بدهید، آنچه را در آن مهارت دارید پیدا کنید و آنچه را که برایتان مهم است به دست بیاورید.

زمانی که شما واقعا هدفمند باشید، مردم، منابع وفرصت‌های مورد نیاز خودشان به صورت طبیعی به سراغتان می‌آیند؛ اگر نمیدانید این هدف بزرگ شما چیست این مقاله شاید کمک‌تان کند.

دلیل هرآنچه که می‌کنید چیست؟

بدون وجود یک هدف غایی به عنوان قطب‌نمای راهنما، باقی اهداف و برنامه‌هایتان باعث رضایت شما نخواهند شد. مطمئنا نمی‌خواهید بالای نردبانی برسید که بعدا متوجه شوید آن را روی دیوار اشتباهی تکیه داده‌اید !

چگونه قطب‌نما را پیدا کنیم؟

از پت ویلیامز، یکی از بزرگترین نویسندگان و سخنرانان جهان درمورد راز موفقیتش پرسیدند، او گفت: «تا وقتی جوانید، ببینید که دوست دارید چه کاره شوید. بعد، زندگی‌تان را حول این محور تنظیم کنید که چطور می‌شود از این راه پول درآورد

بر خلاف تصور خیلی‌ها، لازم نیست چندین سال صرف آزمون و خطا و جستجو برای یافتن هدف غایی و دلیل وجودی‌تان باشید.

خوشبختانه شما می‌توانید با استفاده از یک روش بی‌نهایت ساده مهم‌ترین هدف زندگی خود را پیدا کنید.

بزرگترین راهنمای شما، شادمانی شماست. بله، شادمانی!
همه از بدو تولد در زندگی خود دارای راهنمای بزرگی هستند که با توجه به میزان شادی، نشان می‌دهد که آیا فرد در مسیر هدف قرار دارد یا خیر. هرآنچه که شما را بیشتر از هرچیز دیگری شاد می‌کند، هم‌سو با هدف شماست.

برای پیدا کردن این هدف فهرستی از مواقعی را تهیه کنید که بیش از همه احساس شادی و سرزندگی کرده‌اید. عناصر مشترک این تجارب چه بوده است؟ آیا می‌توانید با انجام این کارها خرج زندگی‌تان را هم دربیاورید؟

از هدف خود دور نشوید

وقتی هدف زندگی‌تان را مشخص کردید و آن را نوشتید، هر روز آن را با خود مرور کنید.
حتی پیشنهاد می‌کنیم تصاویری که شما را به یاد هدفتان می‌اندازند را  چاپ کنید و در جایی بچسبانید یا در پس زمینۀ گوشی‌تان قرار دهید تا هر لحظه جلوی چشمتان باشد.

وقت گذاشتن همیشه مهم است؛

رویکرد دیگری که به شفاف‌سازی هدف‌تان کمک می‌کند، وقت گذاشتن و در آرامش فکر کردن است، همان تفکر عمیق. وقتی به مرحلۀ عشق و آرامش درونی رسیدید، از خودتان بپرسید: «هدف زندگی من چیست؟ نقش منحصر به فرد من در این جهان کدام است؟» آن وقت اجازه بدهید که پاسخ این سوال به شما الهام شود

بگذارید این پاسخ تا جایی که تخیل‌تان اجازه می‌دهد باز و فراگیر باشد.
نیازی نیست که واژه‌های شاعرانه یا آنچنانی استفاده کنید. با انجام این‌کار به مرور خواهید دید که هربار چگونه هدف اصلی و نهایی زندگی‌تان برایتان شفاف تر و قابل درک‌تر خواهد شد.

اصول را دنبال کنید

تا اینجا دو مورد از اصول حیاتی موفقیت را مرور کردیم و دو قدم به آگاهی تمام و کمال درمورد این اصول نزدیک‌تر شدیم.
در قسمت بعدی که به زودی تقدیم‌ حضورتان خواهد شد دو اصل اساسی و بسیار کلیدی در راه رسیدن به موفقیت را ارائه خواهیم داد که تمام افراد موفق آن‌ها را در طول زندگی‌شان به کار گرفته‌اند.

مشتاقانه چشم‌انتظار خواندن نظرهای ارزشمند شما
درمورد این سری‌مقاله‌ها هستیم؛ ادامه بدیم؟


در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

56 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  سلام چرا درمورد داستان روزی مردی …
  یجا میگیدید کلید یجا میگید پول؟؟؟

 2. کاربر سوخت جت amir می‌گوید

  سلام
  عالی

 3. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  و باز هم عالی… موفقیت‌های روز افزون

 4. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  سلام و درود فراوان
  به نظر من همه کارهایی که انجام دادید برای سایت واطلاعات عالی هستن.ولی من یه پیشنهاد دارم که شاید مفید باشه و اونم اینه که شما یه بخشی از سایتتون رو به مشاوره اختصاص بدید که هر شخصی که موردی برایش پیش میاید بتواند از تیم شما مشورت بگیرد و در ازای مشاوره حق مشاوره پرداخت کند. و این دو سر برد خواهد بود.یعنی علاوه بر کار هایی که انجام میدهید بخشی را هم به مشاوره شغلی تحصیلی و خانوادگی اختصاص بدهید.

 5. کاربر سوخت جت emeh می‌گوید

  عالی بود خیلی خیلی عالی

 6. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

  سلام. راستش سال گذشته من همه گام ها همزمان با انتشار خوندم و انجام دادم.و در پادکستی که در یکی از گام ها بود تجربه خودم هم با دوستان به اشتراک گذاشتم و خدا شکر به دو تا از سی هدفم رسیدم تا الان.
  ولی دقیقا پیدا کردن هدف اصلی و غایی و دلیل وجودی من در جهان تا امروز نتونسته بودم پیدا کنم.
  نمیدونم چیزی که الان بهش رسیدم تا چند سال اینده همین باقی خواهد ماند یا نه. اما صرف فکر کردن بهش هم و جواب های مختلفی که به ذهن میرسه عالیه به نظرم.
  این سوال جز سوال های اینستا هم گذاشتم.سوخت جت هم میتونه این سوال با فالورهاش به اشتراک بذاره به نظرم

 7. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

  زیاد مهم نیست
  ولی به نظرم رهگذر باید بپرسه مطمئنی کلید اینجا گم کردی
  نه اینکه بگه مطمئنی پول اینجا گم کردی

 8. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  وقتی یه سبد میوه جلوتون میگیرن نا زمانی که برای دیگران بردارید سبد جلوتونه و همین که برای خودتان برداشتید از لطف سبد محرومید…بله دوستان نکته همینه که شاد بودن پشتکار داشتن هدف معین داشتن و امثالهم همگی وسیله ی موفقیتند ابتدا باید دست سخاوتمند داشته باشید ..بعد ببینید چگونه خداوند وسیله هارو جفت و جور میکنه…مشکل ماها اینه که فکر میکنیم اون بابای خیر چون پول داره میبخشه اما یه بار به خودمون زحمت ندادیم فکر کنیم که شاید چون میبخشه پول داره…من دارم امتحانش میکنم و به نتیجه های باور نکردنی رسیدم…پول ندارم بهانه س ..به اندازه ی ثروتت بخشنده باش ..اونقدری بده که فکر کنی داره دستهات میلرزه اما سعی کن نلرزه…خدا هم گفته هر چی بدی میکنمش ده تا بهت پس میدم اما بشرطی که وقتی دادی توقعی از هیچکی نداشته باشی و با دل خوش بدی

 9. کاربر سوخت جت ra^h می‌گوید

  سلام آقا مصطفی عزیز دو سال پیش تو سایتتون کتاب پدر فقیر پدر پولدار رو معرفی کردین کار خدا بود که من اتفاقی اومدم تو سایتتون و اون مقاله رو دیدم اونقدر جذبش شدم که سریع دانلودش کردم با خوندن همون کتاب بود که من الان نسبت به خیلیای دیگه بهتر میتونم از نبوغ مالیم استفاده کنم خواستم با نوشتن این دیدگاه هم از شما و سایتتون تشکر کرده باشم و هم دیگران رو به خوندن این کتاب تشویق کرده باشم با تشکر از سایت خوبتون

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   از لطف شما سپاسگزاریم، توصیه میکنیم حتما پکیج رابرت کیوساکی رو مشاهده کنید : https://sookhtejet.com/product/پکیج-آموزشی-افزایش-هوش-مالی/

 10. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  بسیار عالی و مفید.امیدوارم این چنین وبلاگ های کل فضای مجازی رو پر کند و همیشه راه موفقیت رو انسانها طی کنند.من مشاور کسب و کار هستم.اگر دوستی تمایل دشته باشه میتونم در مسیر موفقیت در کنار آن عزیز رار بگیرم.

 11. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  سلام من با یک کتاب جدید آشنا شدم به نام دسته چک ثروت
  تو این کتاب که همش تمرینی هست و عملی هست میتونید به طور عملی ذهن خود را کش بدهید و به نتیجه مورد نظر خودتون برسید
  خیلی عالی هست
  تو اینترنت بزنید کتاب دسته چک ثروت براتون میاد

 12. کاربر سوخت جت ع می‌گوید

  سلام. خیلی متشکرم. در مورد قطب نما کاملا به نکته درستی اشاره کرده اید! وقتی در زندگی یک محور داشته باشیم، نه چند محور، قاعده مند به سمت هدف حرکت می کنیم! چه محوری بهتر از شادی عمیق؟

 13. کاربر سوخت جت خی می‌گوید

  سلام متشکرم ازمقاله خوب شما فقط جهت اطلاع امر بفرمائید در چه زمینه باید همکاری داشته باشم مرسی ازلطف شما

 14. کاربر سوخت جت hide می‌گوید

  awli bud koli energy grftm tnxx

 15. کاربر سوخت جت ها می‌گوید

  سلام واقعا عالی بود در جواب اون دوست عزیزی که میگفت مطالب تکراری هستند باید بگم راه های رسیدن به موفقیت همینان بستگی به خودمون داره که بعد از خوندن این مقاله در موردش فکر کنیم و راهکار هاش رو دنبال کنیم که اگه واقعا دنبال موفقیت باشیم بخوایم تلاش کنیم این کار رو میکنیم ولی اگه حوصله‌ی تلاش کردن رو نداشته باشیم و انتظار داشته باشیم با خوندن این مدل مطالب یهو به انسان تلاشگری تبدیل بشیم و معجزه بشه این اتفاق نمیفته وما خودمون رو همون جایی که بودیم میبینیم و اینجوری میشه که مطالب از نظر ما تکراری و بی فایده به نظر میرسه

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**