90% مردم فکر میکنند اما واقعا بلد نیستند هدفگذاری کنند (و چطور شما جز 10% باقی مانده باشید؟)

شیوه صحیح هدف گذاری در زندگی پس اهدافی که در سر می‌پرورانید به خودی خود دست‌یافتنی نیستند؛ متاسفانه برای رسیدن‌ به آنها باید سرسختانه با جان و دل تلاش کنید… اما البته اگر (واقعا) بلد باشید هدفگذاری کنید !

اگر بخواهید وارد دنیای موفقیت شخصی و برنامه ریزی برای آینده شوید، اولین مبحثی که احتمالا به آن بر بخورید، مبحث «هدفگذاری» خواهد بود.

هدفگذاری و شیوه صحیح هدف گذاری ، یکی از جالب ترین مباحث است؛
وقتی قرار است آنچه را که میخواهید تعیین کنید و در بهترین حالت آنها را مکتوب کنید (چون خواندید که 60% افرادی که به اهداف شان میرسند، آنها را مکتوب کرده اند) و از روز شنبه، اول هفته شروع میکنید تلاش تان را…

ولی پس از مدتی تلاش، به هدف تان نمی رسید !
چه اتفاقی افتاد؟ شما که هدف تان را تعیین کرده بودید، آنرا مکتوب کرده بودید و واقعا تلاش میکردید… مشکل از شماست یا از هدف تان؟ خب اگر همچین تجربه ای دارید، خودتان را نگران نکنید، چون این مقاله برای شما نوشته شده است.

 

زیگ زیگلار
زیگ زیگلار

 

فیل دوک، مشاور شرکت های بزرگ در زمینه بازاریابی و فروش می نویسد :

«رییس من که معاون رئيس جمهور در منابع انسانی شرکت بود از من خواست تا اهدافی که برای سال بعد دارم را روی کاغذ بنویسم، اگرچه قبلا در این زمینه هیچ آموزشی ندیده بودم و هیچ دلیلی هم نمی‌دیدم که مرا مجاب کند که نیازی به نوشتم اهداف حرفه‌ای وجود دارد.

به همین علت به سراغ او رفتم و از او خواستم که مرا راهنمایی کند. راهنمایی و مشاوره با او فرصت خوبی برای افزایش تجربیات در اختیار من قرار داد. اگرچه درابتدا انجام این کار بسیار دشوار بود و مثل این بود که یک بچه سه ساله بخواهد آموزش آشپزی ببیند، اما نباید زود خسته شد و دست از سعی و تلاش برداشت.

به هر حال مهم این است که نکات کلیدی را یاد بگیرید و هر چیز دیگر مربوط به جزییات دست و پا‌گیر را فراموش کنید.

در هر صورت نوشتن اهداف باعث می‌شود تا اساس تصمیم‌گیری‌هایتان را بر پایه دستیابی به آرمان‌ها و برنامه‌هایتان بگذارید و در صورت رسیدن به اهداف مورد نظر احساس رضایت داشته باشید.

زمانی که رییس من از من خواست تا اهداف کاری خود را بنویسم  حدود چند ساعت گذشت تا بتوانم ایدهال‌هایم را بنویسم اگرچه حالا تمام آنها را به یاد نمی‌آورم، اما خوب یادم هست که  دو مورد این اهداف مربوط به داشتن آزادی و راحتی بیشتر در محیط کاری‌ام بود.

رئیسم به لیست آرمان‌های عجیب و غریب من نگاه کرد و با مشاهده این که بسیاری از آنها  “اهداف شخصی” من بود لحظه‌ای با درنگ و متفکرانه به من نگاه کرد. پس از آن مدتی با هم صحبت کردیم و در این مشاوره به این نتیجه رسیدیم که من باید در اهدافم تجدید نظر داشته باشم و با دقت بیشتری دوباره آنها را بنویسم او به من پیشنهادات خوبی در رابطه با نوشتن بهتر اهدافم  ارائه داد. اگرچه بسیاری از این اهداف تاحدودی قابل پیش بینی بود.

با این وجود تلاش کردم تا در زمینه نوشتن اهداف مطالعاتی داشته باشم و خیلی جالب بود که پس از انجام مطالعات مناسب به این نتیجه رسیدم اگر هدفی نداشته باشم و اهدافم را مشخص نکنم هرگز نمی‌توانم زندگی‌ام را ارزیابی کنم، و اصول و راه و روش خودم را داشته باشم و قاعدتا هیچ پیشرفتی نخواهم داشت.

با تمام این تفاسیر به نظر می‌رسید مشخص کردن اهداف و نوشتم آنها کار بیهوده‌ای نیست و یک نظم و برنامه مشخص به زندگی من می‌بخشد.

به هر حال نباید فراموش کرد که هر فرد باتوجه به موقعیت، شرایط، آرمان‌ها، انتظارات و خواسته‌ها ممکن است اهداف متفاوتی داشته باشد، که باید بر اساس قابلیت‌ها و استعداد‌های خود بهترین اهداف را انتخاب کند و برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی مشخص داشته باشد تا بتواند پس از مدتی خود را به درستی ارزیابی کرده و تصمیم‌گیری مناسب داشته باشد.

نوشتن اهداف باعث می‌شود تا تمام جوانب لازم را برسی کنیم و با داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب تمرکز بیشتری برای دستیابی به اید‌ه‌آل‌های خود داشته باشیم.»

 

در مقاله شیوه صحیح هدف گذاری میخواهیم یکبار برای همیشه، شیوه صحیح هدفگذاری را به شما آموزش دهیم؛
آنچه را که در این مقاله میخوانید در دانشگاه یا در مدرسه به شما یاد نداده اند. احتمال اینکه همانند فیل دوک خوش شانس باشید تا رئیس تان به شما آموزش بدهد هم کم هستش.

پس بهتر است این مقاله را با یک قلم و کاغذ در کنارتان بخوانید و نکات مهم آنرا یادداشت کنید.

هدفگذاری صحیح چطور ممکن میشود- شیوه صحیح هدف گذاری دقیقا چیست؟

برای سهولت خواندن و درک شما خواننده عزیز، ما تمامی موارد جهت هدفگذاری را به صورت «قوانینی برای هدفگذاری» در ادامه مطرح کرده ایم… «قوانین»، چون اگر آنها را رعایت نکنید به دردسر خواهید افتاد !

 

قانون شماره یک شیوه صحیح هدف گذاری | اهدافی را دنبال کنید که مطابق بر ارزش‌هایتان باشد


از نظر بسیاری افراد اهداف کاری و اهداف زندگی شخصی تفاوت زیادی ندارند، اما اگر اهداف کاری شما همسو با اهداف زندگی شخصی‌تان نباشد قطعا در ادامه درمانده و ناامید خواهید شد.

بهتراست از سنین جوانی و در ابتدای راه، تصمیمی مناسب مطابق ارزش‌ها و علایق خود برای تعیین اهداف کاری داشته باشید تا در ادامه انگیزه و شور و شوق بیشتری داشته باشید.

بسیاری از افراد در دوران جوانی به دنبال انتخاب یک رشته برای پیدا کردن کار مناسب هستند و پس از اینکه دوران تحصیلی را پشت سر گذاشتند هم دنبال یک کار در یک شرکت بزرگ با موقعیت شغلی امن هستند، تا بتوانند مشغول به کار شوند و پس از یک مدت طولانی و حدود سی سال بازنشسته شد.

بعد از آن هم در انتهای زندگی قرار دارند و ممکن است فاصله چندانی با مرگ نداشته باشند و یقینا سی سال زندگی کردن بصورت یکنواخت بسیار خسته کننده و در برخی موارد نفرت‌انگیز می‌شود.

پس بهتر است هرچه زودتر ارزش هایتان را مشخص کنید؛ چه چیزی به زندگی شما معنا میدهد؟ چه چیزهایی دوست دارید؟ با چه چیزهایی احساس بهتری پیدا میکنید؟

 

 

قانون شماره دو | اهداف قابل دستیابی داشته باشید


بسیاری از افراد تا سی سالگی هدف مشخص برای خود ندارند. در اغلب مواقع اکثر ما اهدافمان را بر اساس زندگی مردم تعیین می‌کنیم و این در حالی است که ممکن است موقعیت، شرایط اجتماعی و قابلیت‌های متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشیم.

ممکن است شما به دنبال اهدافی باشید که به هیچ وجه برای دیگران شدنی و قابل دستیابی نباشد اما شما قادر به انجام آن باشید. ممکن است علایقی داشته باشید که برای برخی افراد دیگر مهم نباشد.

فراموش نکنید که اهداف را بر اساس توانایی‌ها و علایق خود مشخص کنید و به دنبال تقلید طوطی‌وار اهداف  دیگران نباشید.

قطعا در هنگامی موفق به رسیدن به هدف-هایتان خواهید شد که با معیار و ضوابط‌های خودتان منطبق باشد. پس یک نکته دیگر در شیوه صحیح هدف گذاری اینجاست که به دنبال اهداف دیگران نباشید.

 

 

قانون شماره سه | بلند پروازانه فکر کنید و به اهداف کوچک قانع نشوید


قبلا مقاله ای تحت عنوان چطور 100 میلیون تومان بدست آورید در وبسایت منتشر کرده بودیم که مورد توجه خوانندگان زیادی قرار گرفته بود (میتوانید آنرا از ایـــنجـــا بخوانید)

در این مقاله ما توصیه کرده بودیم به خواننده که تمرکزش را بر روی 100 میلیون تومان نگذارید، در عوض بر روی 10 میلیون اول تمرکز کند، پس از رسیدن به آن نوبت به 10 میلیون بعد میرسد و … تا به 100 میلیون تومان میرسد.

داشتن چنین طرز فکری به نظر منطقی‌تر می‌رسد.
چرا که اگر در مدت کوتاهی به هدف مورد نظرتان رسیدید شور و شوق و انگیزه خود را از دست نمی‌دهید و همچنان به دنبال ادامه راه و رسیدن به اهداف بزرگ‌تر هستید.

البته اگر به دنبال اهدافِ خیلی کوچک هم باشید خیلی زود انگیزه خود را از دست می‌دهید و دیگر تمایلی به ادامه راه ندارید. البته فراموش نکنید که در نظر گرفتن اهداف بسیار بزرگ هم می‌تواند سد عظیمی در کار و زندگی شما ایجاد کند و شما را مبدل به فردی بی‌انگیزه و ناامید سازد.

همیشه سعی کنید از نصحیت و تجربه افراد دیگر هم استفاده کنید و به دنبال مشورت با افراد موفق باشید.
واضح و مبرهن است که نباید به دنبال اهداف بسیار بلندپروازانه و دست نیافتنی همچون تعلیم پرواز کردن به یک سگتان یا تبدیل یک فریزر خراب به یک آزمایشگاه هسته‌ای باشید.

اهداف غیر ممکن و تخیلی را از لیست خود حذف کنید تا انرژی خودتان را متمرکزتر بر انجام کارهای موثر کنید. اما این مورد هیچ سنخیتی با داشتن اهداف ایده‌آل و آرمان‌گرا ندارد.

 

جیم ران
جیم ران

 

قانون شماره چهار | به خودتان زمان کافی را بدهید


این ضرب المثل قدیمی را که می‌گوید “گر صبر کنی زغوره حلوا سازی” را فراموش نکنید. حقیقت این است که صبر کلید درمان بسیاری از مشکلات است.

البته واضح ومبرهم است که باید نهایت تلاشتان را برای دستیابی به اهداف انجام دهید و تنها صبر کردن رونقی به کار شما نمی‌دهد.

سعی کنید زمان لازم برای رسیدن به اهدافتان را درست و دقیق برنامه‌ریزی کنید و عجولانه به دنبال دستیابی به هدف‌ها نباشید قطعا هر کاری نیاز به یک بازده زمانی مشخص دارد و شما باید این مسئله را در نظر بگیرید(برنامه ریزی نیز یکی از موارد مهمه شیوه صحیح هدف گذاری نیز میباشد).


 

 

 

قانون شماره پنج | برای کسب موفقیت برنامه‌ریزی داشته باشید


نگران نباشید اگر رویاهای بسیار واقع بینانه نیست و به نظر دست نیافتنی هست.  قطعا دوستان و بستگانی دارید که در این راه به شما کمک می‌کنند. مخصوصا اگر به فکر راه اندازی یک کسب و کار و کارآفرینی باشید، مطمئن باشید کارآفرینان دیگر کمک شایانی به شما خواهند کرد.

به جای اینکه دائم از خود سوال کنید که “چه می‌شود اگر شکست بخورم” از خود بپرسید “اگر موفق شوم چه می‌شود” . مطمئن ترین راه برای  قبول یک شکست است ترس از شکست و نگرانی بیخود است.

باید همیشه به دنبال برنامه‌ریزی برای اهدافتان باشید و تمام سعی خود را برای انجام کارهایتان طبق برنامه‌ریزی موردنظرتان انجام دهید.

 

قانون شماره شش | ریسک کاری خود را بررسی و مدیریت کنید


قطعا اگر برای رسیدن به هدفتان برنامه‌ریزی نداشته باشید دستیابی به آن غیرممکن خواهد بود. شاید از زبان بسیاری شنیده باشید که زندگی غیرقابل پیش بینی است، اما افراد باتجربه معتقدند که تنها مرگ و مالیات غیرقابل پیش‌بینی است.

البته به نظر تنها چیزی که در زندگی غیرقابل پیش‌بینی است مرگ است؛ چون همان‌طور که واقف هستید افراد زیادی هستند که برای پرداخت مالیاتشان اقدامی نمی‌کنند که ممکن است تا اخر عمرشان در زندان بمانند، تحت تعقیب باشند و تا اینکه ماموران دولتی تمام دارایی شان را توقیف کنند !

به هر حال چه بخواهید چه نخواهید در ماموریتتان برای دستیابی به موفقیت، ممکن است.
در برخی موارد ریسک و خطر کنید، اما فراموش نکنید هنگام خطر کردن همه جوانب را در نظر بگیرید تا با ضریب اطمینان بیشتری قدم بردارید و در رسیدن به اهداف و آرمان‌هایتان موفق شوید این میتواند یکی از شیوه صحیح هدف گذاری باشد.

 

 

 

در زمینه، هدفگذاری و شیوه صحیح هدف گذاری ، توصیه میکنیم نوشته های زیر را حتما بخوانید :

مقالات مرتبط:
13 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

  هدف داشتن در زندگی خیلی مهم است
  و باعث راهندازی سیستم کورتکس مغز میشه و با راهندازی این سیستم ما میتوانیم قوی تر به موفقیت برسیم

 2. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  عالی

 3. کاربر سوخت جت azr می‌گوید

  از زحمات تهیه کنندگان ممنونم

 4. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  سلام بزرگواران من مخمودمحمدی هستم توی این مملکت خیلی کارا انجام دادم کاره اصلیم صوتی تصویری هستش از بغله این کار پروژها ایدها وکارهارو زدم از انواع تولید تا قنادی تو شمرون مسکن املاک با بیش از ۲۰ نفر خریدوفروش موتور توی گمرک و خیلی کارهای دیگه کارو زدم با تمام تجهیزات اگر ۲۰ میلیون تمام شده بود۳۰میلیون به بالا می‌فروختم با تورم کشوری.اگر این کارو میکردم کار اشباع و یا راضیم نمی‌کرد فقط دو کار خوب بود یکی قنادی یکی صادرات فرش به آسیا دور و واردات قطعات صوت و تصویر از چین .در کل شما ما رو در هر کاری کارآمد بدانید.؟«استادانه بزرگوار استدعا تقاضا دارم لپه کلام به چه روشی در این سیستم کار کنم که خیلی سریع درآمد بالایی‌ داشته باشم که ۴۰۰میلیون بتوانم در بیاورم واین پول رو یک دفتر کار بزنم که برای کشور وملتم یک پروژه عظیم بزنم‌ تا مشکله مردمم را حل نمایم.هر چقدر میخواهید پرداخت میکنم با تشکر بدرود

 5. کاربر سوخت جت hi68 می‌گوید

  درود بر شما
  مطلب مفید و خوبی بود.ممنونم ازتون

  ضمنا اشتباه تایپی داشتید: واضح و مبرهم
  صحیح : مبرهن (از برهان میاد)

  بازم ممنون

 6. کاربر سوخت جت heri می‌گوید

  میشه زودتر رسیدگی کنید حتی نمیتونم وارد حساب کاربری بشم

 7. کاربر سوخت جت heri می‌گوید

  سلام خسته نباشید من چند روزه اکانتو شارژ کردم ولی داخل کدپستی که میرم تعداد روز باقی مانده رو 0 روز زده و مطالبی که نیاز دارمو نوشته واسه کاربران ویژه لطفا راهنمایی کنید

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، دوست عزیز از طریق قسمت تماس با ما، با بخش پشتیبانی در ارتباط باشید مشکل را برطرف میکنند.

 8. کاربر سوخت جت heri می‌گوید

  سلام
  کجا میتونم ادامه مطلبو بخونم

 9. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  سلام دوستان
  روزتون بخیر.ببخشید بنده سوالی داشتم ، میخواستم بدونم چرا نمیشه هیچ دانلودی انجام داد ودر همه فایلهای داودی شرط دانلود فقط برای حمایت کننده های پروژه سوخت امکان پذیر است؟اگه اینطور بوده پس چرا من باید اکانتم رو شارژ میکردم؟
  اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید. ممنون میشم

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، دوست عزیز اکانت شما شارژ نشده، برای بررسی وضعیت اکانت خود میتوانید وارد صندوق پستی تان شوید و در انتهای صفحه مربوط به صندوق پستی تان وضعیت اکانت شما قابل رویت است.

 10. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  واضح و مبرهن است نه مبرهم

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با تشکر از حسن توجه شما، اصلاح شد.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**