چرا به خاطر این 1 دلیل شکست میخوریم و 9 راه برای تغییر آن

عادت انجام کارهای مهم

واقعا اذیت کننده است.
هر روز صبح زود از خواب بیدار میشوید, آستین ها را بالا میزنید، به سختی کار میکنید در طول روز، هر روز… اما هنوز، به هیچ کجا نرسیدید.

مثل این است که اصلا مهم نیست چیکار میکنید، اصلا رو به جلو حرکت نمی کنید و از موفقیت هایی که لیاقتش را دارید لذت نمی برید.

چرا شکست میخوریم؟ اشتباه کار کجاست؟

شاید دارید دور خودتون میچرخید !
هزاران هزار فرد سخت کوش اون بیرون است که هیچوقت موفق نشدند. چرا؟ زیرا مهم نیست چقدر کار انجام میدهید، بلکه کیفیت کاری که انجام میدهید مهم است.

شما میتوانید هر روز صبح سنگ بزرگی را از نقطه «الف» به نقطه «ب» ببرید سپس دوباره به نقطه «الف» برگردانید، سپس به «ب»… برای چندین ساعت میتوانید وقت صرف کنید برای این کار سنگین، حتی روز ها و ماه ها. اما فکر میکنید این کار شما را به جایی خواهد رساند؟ البته که نـــه !

اما این چیزی است که در دنیای واقعی مردم کمتر یا بیشتر از آن انجام میدهند.
آنها بر روی وظایفی تمرکز میکنند که اهمیت کمی دارد و مهم نیست چند ساعت وقت صرف انجام آن میکنند، هیچ نتیجه بدرد بخوری از آن بدست نخواهند آورد.

خب بله، بعضی وقت ها سخت است وقت صرف وظایف تعیین کننده و مهم کنید…
ما دوست داریم کارهایی رو انجام بدیم که هر روز انجام میدادیم. ما ترجیح میدهیم در منطقه آسایش و امنیت مان بمانیم و همیشه گزینه آسان تر، برای ما در اولویت انتخاب مان است.

اما متاسفانه، این همان دستور العمل شکست است.

از این به بعد لطفا : همیشه وظایف مهم تر را اول انتخاب کنید – تبدیل به عادت اش کنید
شما میدانید وظایف مهم تر کدامند. درباره وظایفی حرف میزنیم که شما را به سمت پیشرفت هدایت میکنند، باعث پیشرفت شما میشوند، باعث ارتقاء سطح کسب و کارتان میشوند و موفقیت را حتمی میکند.

البته، وظایف ثانویه معمولا آسانتر هستند، معمولا باحال ترند و در آخر روز این حس کاذب را به شما میدهند که کلی کار در طول روز انجام دادید و باید به خودتان افتخار کنید.

اما واقعیت این است که هیچوقت همه چیز را تمام نخواهید کرد و این یک واقعیت مشهود است. پس شما باید این اقدام را تبدیل به عادتی کنید تا همیشه در قدم اول وظیفه مهمتر را انجام دهید سپس بعد از آن به وظایف ثانویه و کم اهمیت تر بپردازید.

 

روپرت مرداک
روپرت مرداک

عادت انجام کارهای مهم

به آن شدت هم که فکر میکنید سخت نیست
بله، شکستنِ عادت قدیمی و پایه ریزیِ یک عادت جدید، کار آسانی نیست – اما به این مقاله اعتماد کنید… فقط اولش سخته !

شما هر کاری را که می خواهید میتوانید در روال عادی زندگیتان انجام دهید و این فقط 3 – 4 هفته بیشتر طول نمی کشد تا به عادت جدید خو بگیرید (قبلا اینجا گفتیم چطور) و قول میدهیم عادت پرداختن به وظایف مهم تر در قدم اول به کلی مسیر زندگیتان را تغییر خواهد داد و موفقیت تان را تضمین میکند.

ما اینجا 9 قدم ساده انتخاب کرده ایم تا عادت ” عادت انجام کارهای مهم ” را در خود بنا کنید.

1 : مهم ترین وظیفه تان را شناسایی کنید

عادت انجام کارهای مهم : یقین دارم خودتان میدانید مهمترین وظیفه تان چیست… معمولا، وظایفی هستند که کمتر دوستش دارید. وظایفی که لازم دارید از حوزه امنیت خود بیرون بیایید و بروید بیرون و انجامش بدید؛ وظایفی که کمی ترس برای شروعِ انجامش دارید.

2 : لیستی از مهم ترین وظایفتان تهیه کنید


لیستی از وظایف مهم 3 ماه آینده تان تهیه کنید، برای ماه ها و هفته های جاری. همچنین در آخر هر روز لیستی از وظایف و اقدامات مهم برای روز بعد آماده کنید.

3 : تصمیم بگیرید تا مهم ترین وظیفه تان را اول انجام دهید


قبل اینکه بروید بخوابید به خودتان قول دهید تا 100% تمرکزتان را بر روی مهم ترین وظیفه تان در ابتدای صبح هر روز بعد قرار دهید. به خودتان تعهد داشته باشید تا مهم نباشد صبح در چه حالی خواهید بود، با انگیزه یا بی انگیزه، ایمیلتان پر از نامه های چک نشده یا موبایلتان پر از پیامک های جدید باشد، شما باید اول مهمترین وظیفه روزتان را انجام دهید.

4 : خودتان را تصور کنید که این وظایف را به راحتی و با موفقیت انجام میدهید


تصور کنید، احساس کنید و ببینید که چقدر باحال است و احساس خوبی دارید وقتی وظیفه ی مهم تان را تمام و کمال انجام داده اید. این یک تمرین فوق العاده قوی برای آماده کردن ضمیر ناخودآگاهتان وقتی میخواهید بخوابیدد است. وقتی صبح از خواب بیدار میشوید، قسمتی از شما در حال انجام وظیفه شماره 1 تان است و برایتان راحت تر است تا تمامش کنید.

5 : زیاد فکر نکنید، فقط انجاش دهید


ذهن انسان در مسایلی که لازم است از حوزه ی امنیت تان خارج شود، بسیار حقه باز است. اگر وقت زیادی صرف سبک سنگین کردنِ انتخاب هایتان کنید، ممکن است بهانه ای پیدا کنید که شما را قانع کند ‘بهتر است کار دیگری انجام بدهم…’  پس زیاد فکر نکنید، فقط شروع کنید و کار را انجام دهید.

6 : راجع به کمال، نگران نباشید


اگر کاری را میخواهید انجام دهید که قبلا انجام نداده اید، راندمان کاری تان متوسط خواهد بود و این اتفاق کاملا عادی است. پس زیاد به خودتان فشار نیاورید. بسیار بهتر است کاری مهم را در سطح متوسط انجام دهید تا کاری کم اهمیت را با دقت و راندمان بالا انجام بدید.

7 : فشار کاری را در 10-15 دقیقه اول مهار کنید


عادت انجام کارهای مهم :در شروع کار احساس خوبی ندارید؟ عادی است؛ برای انجام دادن وظیفه شماره 1 تان زمان کند می گذرد و هیچ انگیزه ای ندارید. این عادی است و دلیل اصلیِ به بعد موکول کردن کارهاست.
اما، حقه ی جالی وجود دارد که میتوانید به این بی میلی تسلط پیدا کنید و به نفع خودتان از آن استفاده کنید. فقط شروع کنید و به سختی 10-15 دقیقه اول را تحمل کنید. 10-15 دقیقه چیزی نیست و راحت میتوانید تحمل کنید حتی اگر به هیچ عنوان انگیزه ای نداشته باشید.

بعد از 10-15 دقیقه، خلاقیتتان شکوفا خواهد شد، ایده ها جاری خواهند شد، احساس میکنید بر روی ریل قرار گرفته اید و انگیزه پیدا کردید… و به سادگی از روند لذت خواهید برد.

8 : از دستآوردهایتان لذت ببرید


وقتی که وظیفه مهم روزتان را انجام دادید، جشنی برای خودتان بگیرید، خیلی خصوصی و تنها مهمان دعوت شده هم خودتان باشید. حتی اگر شده یک چرت 10 دقیقه ای به خودتان جایزه دهید؛ به خودتان افتخار کنید. این سوخت کافی برای داشتن انرژی برای ادامه مسیر را برایتان فراهم میکند.

9 : تبدیل به عادت اش کنید


تا حالا کارتان خوب بوده، اما هنوز تبدیل به یک عادت جدید نشده. اما مطمئنم، بعد از چند روز آینده با موقعیتی دوباره روبرو خواهید شد که عطش انجام دادن کارهای ساده تر شما را گمراه خواهد کرد.
عادی است، نگران نباشید، جا انداختن یک عادت جدید زمان بر است 3 یا 4 هفته بیشتر زمان لازم ندارید. فقط ادامه دهید و مطمئن باشید که عادتی ساخته اید که به کلی روند زندگیتان را تغییر خواهد داد و موفقیت را برایتان قطعی خواهد کرد.

 

در  زمینه عادت انجام کارهای مهم ،  نوشته های زیر را هم بخوانید :

 

مقالات مرتبط:
3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت jaee می‌گوید

  خیلی جالبه رابرت مرداک رئیس شبکه فارسی وان که خودش مصاحبه کرده و گفته هدف من فروپاشی بنیان خانوادست رو ما الگو قرار بدیم

 2. کاربر سوخت جت amir می‌گوید

  مثله همیشه عالی

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   مچكـــريم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**