غلبه بر خواب آلودگی با ترکیب جادویی چرت زدن و قهوه خوردن !

واقعا افت بهره وری را میتوانید احساس کنید…
وقتی خیلی کم خوابدید و یا صبح زودتر از موعد از خواب بیدار شدید یا اصلا فعالیتی خسته کننده مثل ورزش سنگین در صبح زود داشتید و در طول روز احساس خواب آلودگی گریبان گیر شما شده است.

در محل کار، در مترو، تاکسی و حتی هنگام غذا خوردن شدیدا انرژی تان افت میکند و احساس میکنید میخواهید بخوابید.

این احساس لذت بخش اما مضر (چون نباید سرِکارتان بخوابید!) مخصوصا در فصل بهار و تابستان بیشتر هم میشود. پس چطور باید با آن کنار بیاییم؟

آیا باید بیشتر بخوابیم؟ یا باید بهتر بخوابیم؟
امکانش هست با کمک تکنیک هایی بر این خواب آلودگی غلبه کنیم یا به قول معروف آنرا دور بزنیم؟ پاسخ مثبت است.

احساس خواب آلودگی شدیدا بر روی بهره وری شما اثر منفی میگذارد.
ممکن است کاری که باید در عرض 1 ساعت انجام میشد، اگر با احساس خواب آلودگی انجامش دهید بیش از 2 ساعت طول بکشد.

توماس ادیسون
توماس ادیسون

نه تنها بهره وری شما با احساس خواب آلودگی افت میکند، بلکه هشیاری شما نیز شدیدا تحت تاثیر قرار میگیرد؛ بیش از 80% سوانح رانندگی توسط افراد خواب آلود ثبت شده است…

در این مقاله میخواهیم جدیدترین و کاربردی ترین تکنیک روز دنیا را به شما معرفی کنیم که یادبگیرید چطور با ترکیب قهوه و چرت زدن بر احساس خواب آلودگی و خستگی مفرط تان غلبه کنید !

کافئین قهوه و چرت زدن، نقطه مشترک زیادی باهم دارند؛ هر دو شما را هشیارتر میکنند. چه درحال رانندگی باشید، سرِ کارتان باشید یا بخواهید مطالعه کنید.

اما اخیرا کشف شده که میتوان با ترکیب جالبِ قهوه خوردن و چرت زدن، انرژی فوق العاده ای بدست آورد و بر این احساس خستگی و خواب آلودگی غلبه کرد.

چطور خواب آلودگی و خستگی را با قهوه و چرت زدن شکست بدیم؟
اجازه بدهید بگوییم اصلا ماجرا از کجا شروع میشود… اگر شما خواب کافی نداشته باشید، طبق تحقیقات انجام شده شما بدهی خواب دارید.

یکی از راه های پرداخت این بدهی، خوابیدن است؛ اما در هر ساعتی از طول روز که نمیشه خوابید !

شاید بدهی خواب داشته باشید، اما حالا در سرِ کار و در جلسه مهمی هستید. شاید در حال مطالعه برای کنکور باشید. شاید هم اصلا باید مسیری طولانی را رانندگی کنید.

وقتی مجبور باشید نخوابید، چطور بدهی خواب تان را پرداخت کنید؟
خب، خوشبختانه راه هایی برای اینکار پیدا شده است که بدون خوابیدن، بدهی خواب تان را پرداخت کنید.

یکی از میانبرها، چرت زدن است. قبلا در مقاله «چطور حرفه ای چرت بزنید؟» مفصل راجع به بهترین روش چرت زدن صحبت کردیم. میدانید که هر یک دقیقه چرت زدن در آرامش کامل مساوی است با پرداخت یک ساعت خواب باکیفیتی که بدهکارید.

از دیگر میانبرهایی که احتمالا میدانید، نوشیدن قهوه است. کافئین موجود در قهوه احساس هشیاری شما را افزایش میدهد و هرچقدر هشیارتر باشید، احساس خواب آلودگی کمتری خواهید داشت.

و اخیرا پس از 20 سال تحقیق (از سال 1990 شروع شده…) محققان به نتایج جالبی برای ترکیب این دو راه میانبر و غلبه کامل بر خواب آلودگی و حس خستگی پیدا کرده اند.

در سال 1997 تحقیقاتی انجام شد (منبع) و به مدت 12 ساعت برای گروهی از داوطلبین بدهی خواب ایجاد شد. آنها 12 ساعت کم خوابیده بودند و قرار بود در این آزمایش پیدا کنند که چطور این بدهی را با آسان ترین و کوتاهترین روش پرداخت کنند.

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت کو می‌گوید

  عالی بود

 2. کاربر سوخت جت s8ss می‌گوید

  روش های جالبی رو بیان کردید در این مقاله ولی مطمئن نیستم 100درصد جواب بده

 3. کاربر سوخت جت ضی می‌گوید

  خواب آلودگی و احساس خستگی در محیط کار امری عمومی و شایع برای تمامی ساعات کاری است
  بسیاری از افراد برای گریز از این حالت ناخوشایند به مصرف بیش از حد قهوه و نوشیدنی های کافئین دار روی می آورند که زیاده روی در مصرف آنها چندان مطلوب نبوده و زیان آور است.
  به تازگی محققان نکاتی را به عنوان جایگزین مصرف زیاد قهوه معرفی کرده اند که مورد تایید پزشکان بوده و برای سلامت انسان ضرری ندارند.
  – برای چند دقیقه به خود استراحت داده و فیلمی کوتاه از حیات وحش و یا بازی کردن گربه سانان تماشا کنید. این موضوع سبب تمدد اعصاب شما شده و قابلیت تمرکز ذهنی تان را افزایش می دهد.
  – نوشیدن یک لیوان بزرگ آب می تواند در رفع خواب آلودگی بسیار موثر باشد . پژوهشگران دریافتند که کمبود آب در بدن دارای عوارضی متعدد از جمله خستگی، خواب الودگی، گیجی، تپش قلب، ضعف و افزایش درجه حرارت بدن می شود.
  – برای چند دقیقه از جای خود بلند شده و به بدن خود تکان دهید. این حرکت سبب از بین رفتن رخوت شده و چند دقیقه کوتاه ورزش سبک می تواند خواب آلودگی را به طور کلی از شما دور کند.
  – برای چند دقیقه به موسیقی دلخواه خود گوش کنید. این موضوع سبب افزایش تمرکز ذهنی شما شده و در نتیجه انرژی بیشتری به دست خواهید آورد.
  – نور محیط اطراف خود را تنظیم کنید. در صورت روشن بودن هوا از نور طبیعی استفاده کرده و در غیر این صورت با افزایش نور محیط بر خواب آلودگی غلبه کنید. البته تاثیر نور خورشید در این زمینه بسیار بیشتر بوده و پژوهشگران دریافته اند که قدم زدن در زیر نور خورشید سبب کاهش سطح خواب آلودگی شده و شما را برای کل روز شارژ می کند.

 4. 96 می‌گوید

  فرقی میکنه چه نوع قهوه ای باشه؟اگه کاپوچینو یا نسکافه های مخلوط با شیر وشکر بخوریم هم همین نتیجه رو میده؟

 5. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  ایا این روش برای کسانی که صبح ها خواب آلوده و کسل هستند نیز کاربرد دارد؟

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**