قدرت باورنکردنی تلقین و راهنمای قدرتمند برای استفاده از آن

هرآنچه را که با تکرار در ذهن تان ببینید، تبدیل به واقعیت خواهد شد...

تلقین، تلقین، تلقین !

شاید هزاران بار این کلمه را شنیده باشید. از هر سخنران انگیزشی گرفته تا مدرس حوزه بازاریابی نیز از این کلمه استفاده کرده است…

 • چرا اینقدر زیاد کلمه تلقین به کار میرود؟
 • آیا فقط با تلقین یک سری عبارات زندگی ما متحول میشود؟
 • فقط با تکرارِ ‘من پولدار میشوم’ پولدار و ثروتمند میشویم؟
 • یا همه اش فقط خرافات است؟

باید به عرض تان برسانیم که «تلقین» واقــــعا مفید است و قدرت غیرقابل تصوری دارد !
به هیچ وجه خرافات نیست؛ زیرا دانشمندان بزرگی همچون انیشتین، نیوتن یا روانشناسان بزرگی مثل فروید در نوشته هایشان به قدرت باور و تلقین اشاره کرده اند و البته تمامی پیامبران با شیوه تدریس خودشان یکی از اصولی که به انسان ها آموختند این بود : “باور کنید تا ببینید…”

هر آنچه هستیم، همان است که اندیشیده ایم. ذهن همه چیز است.
هرآنچه را باور کنیم، همان میشویم.

ـــــ بودا ـــــ

شاید بپرسید «اصلا تلقین چی هست؟» خب… سخت نیست چون تلقین فقط یک جمله است ! به همین سادگی.

اما این جمله ساده میتواند آینده یک کودک را بسازد (و یا آنرا ویران کند) یک جمله ساده چنان تاثیری ژرفی در ناخودآگاه انسان دارد که زبده ترین روانشناسان هم (تقریبا) نمیتواند آنرا از ضمیر ناخودآگاه بیرون کنند…

شما در طول روز هزاران هزار از این جملات را خودتان به خودتان میگویید و چند صد تا هم از دیگران میشونید؛ این یعنی اگر کنترلی بر آنها نداشته باشید به راحتی میتوانند مسیر زندگی شما را تغییر بدهند !

بیهوده نیست که در هر درسِ موفقیت زندگی از روانشناسان یا مدرسان و افراد موفق (از جمله وارن بافت) یکی از درس های مهم، «انتخاب دوست صحیحِ» است که قبلا در دو مقاله مجزا به صورت مفصل به آن پرداختیم :

شما اگر زمان تان را با فردی که تماما در حال گفتنِ جملاتِ منفی و مخرب است، سپری کنید این جملات در ضمیر ناخودآگاه شما مینشینند و به سختی قادر خواهید بود آنرا عوض کنید.

یک مثال ساده این است : شما در طول روز بی وقفه به خودتان بگویید «امروز روز خوبی است.»

حتی اگر روز خوبی هم نباشد کم کم آنرا احساس خواهید کرد که نکند «روز خوبی است» و شما خبر ندارید؟ به همین راحتی !

 

اما در این مقاله قصد داریم قدرت استفاده از تلقین را به شما بیاموزیم،
شما بعد از خواندن این مقاله میدانید:

 • ذهن و بدن چطور کار میکند؟ چرا ضمیر ناخودآگاه چنین مهم است؟
 • چطور از ضمیر ناخودآگاه به نفع خودمان استفاده کنیم؟
 • تلقین ها چطور کار میکنند؟
 • چطور با قدرت تلقین پول بیشتر / روابط بهتر و زندگی شاد تر داشته باشیم؟
 • تلقین ها خوب چطور بر زندگی ما تاثیر میگذارند؟

برای شروع اجازه دهید سیستم ذهن / بدن انسان را برایتان شرح دهیم؛ انسان تشکیل شده از ذهن – بدن

و ذهن انسان از دو قسمت تشکیل شده : ضمیر آگاه / ضمیر ناخودآگاه

این تصویر ذهنِ شماست
این تصویر ذهنِ شماست

 

ضمیر آگاه 10% از تاثیرات را در زندگیتان دارد و همان ذهنی است که هنگام فکر کردن با آن کار میکنید.

 

هنگامی که مطلبی جدید یاد میگیرید ضمیر آگاه شما فعال است.
این ضمیر قدرت این را دارد که اطلاعات دریافتی را قبول یا رد کند. قدرت انتخاب افکار را دارد و میتوانید احساسات را تحلیل کند، اما بر روی تصمیمگیری ها و باورهایتان قدرت کمی دارد.

ضمیرناخودآگاه 90% از فعالیت ذهن ما را به خود اختصاص میدهد. تقریبا اکثر کارهایی که در طول روز انجام میدهید، بدون فکر کردن است و ضمیرناخودآگاه شما به شما کمک میکند تا آن کار را انجام دهید.

برای مثال، وقتی میخواهید راه بروید شما اینطوری فکر نمیکنید «خب اول عضله پای راست ام را منقبض کنم، استخوان ران ام را کشیده و به سمت بالا بیاورم، با چرخش باسن زانوی پای چپ ام را با زاویه 40% جمع میکنم سپس عضله پای راست ام را منبسط میکنم و …» تا اینکه بخواهید یک قدم بردارید !

شما یک بار وقتی بچه بودید برای یادگرفتن این افکار را در ضمیرناخودآگاه تان ضبط کردید و بعد از آن تمام کارها را ضمیرناخودآگاه تان خودش انجام داده… اما جالب است بدانید ضمیر ناخودآگاه قدرت انتخاب ندارد ! تحلیل نمیکند، قدرت اجرایی بالایی دارد و هرآنچه به آن بدهید قبول میکند.

شاید جالب باشد برایتان اگر بدانید، کارآفرینانی که ثروت میلیونی دارند میزان IQ آنها عددی معمولی است !
اما این افراد در کودکی مورد خطاب جملاتی کاملا مثبت و امیدوار کننده بوده اند و باعث شده آنها باور کنند که شخص بزرگی خواهند شد و شدند… ! مثل توماس ادیسون، بزرگترین مخترع تاریخ آمریکا.

شما هنگامی که یک جمله را یکبار ادا میکنید، ضمیر آگاه شما بر روی جمله قضاوت میکند و با توجه به جملاتی که ضمیرناخودآگاه نسبت به آن واکنش میدهد، یا آنرا قبول میکند یا نمیکند. اما اگر جمله ای را چندین بار در چندین ساعت مختلف روز بگویید ضمیرآگاه شما قادر به جلوگیری از آن نخواهد بود و کار را به ضمیرناخودآگاه می سپارد.

ضمیر ناخودآگاه هم بعد از چندین بار تکرار آنرا قبول میکند، زیرا قوه ی تشخیص درست یا غلط را ندارد ! 

ضمیرناخودآگاه شما فقط اجرا میکند و نمیتواند تشخیص بدهد این جمله ای قرار است تبدیل به باور شما شود به نفع شماست یا به ضرر شما… و سپس با تکرار های مجدد در طول مدت طولانی این جمله و این فکر وارد قسمت اولویت ها برتر ضمیرناخودآگاه میشود و به راحتی زندگی شما را طبق آن جمله پیش می برد.

برای مثال، همین الان چند بار با خودتان این جمله را تکرار کنید : «من عاشق خود هستم.»

چه احساسی به شما دست داد؟ اگر تا به حال از این دست جمله ها (مثبت) برای تقویت عزت نفس تان بکار نبردید احتمالا احساسی بد پیدا کرده اید… انگار لیاقت این جمله را ندارد !

میدانید چرا ؟
چون، ضمیرناخودآگاه شما این جمله را با جملات پیشین (که احتمالا منفی بودند) مقایسه میکند و به شما احساسی بد میدهد، این یعنی به شما میگوید «این جمله با جملات قبلی که گفتی فرق میکند !!!!» و این احساس ناراحت و آشفته باعث میشود آنرا نخواهید قبول کنید.

میدانید طبق نظریه روانشناسان چرا افراد فقیری که در قرعه کشی پول زیادی بدست می آورند خیلی زود آنرا از دست میدهد؟ چون آنها همیشه باور داشتند لیاقت پول زیاد را ندارند (ضمیر ناخودآگاه شان دیگر برای آنها انتخاب میکند…)

اما شما باید یادتان باشد :

هرآنچه را که در مرکز توجه تان قرار دهید
و چندین بار در چند ساعت مختلف تکرار کنید
در ضمیر ناخودآگاهتان ریشه خواهد گذاشت…

 • افرادی که به سختی وزن کم میکنند ابتدا باید باور کنند که میتوانند لاغر باشند
 • افرادی که همیشه در امتحانات نمرات بدی داشته اند باید باور کنند که لیاقت نمره بالاتر را دارند
 • افرادی که باهوش هستند قبلا باور کرده اند که میتوانند سریع تر و بهتر مسائل را درک کنند

خب یک سوال چالش برانگیز از شما داریم :

 1. این افراد چاق بودند و بعد باور چاق بودن را پذیرفتند؟
 2. یا باور چاق بودن را پذیرفتند و بعد چاق شدند و چاق ماندند؟

در تفکر سیستمی

«اگر A علت B باشد… احتمالا B هم باعث تقویت علت A است.»

یعنی این افراد بعد از اینکه باور را پذیرفته اند که چاق هستند، بعد از آن با گفتن این جمله که من چاق هستم و به سختی وزن کم میکنم باورشان را تقویت کرده اند طوری که هر دارو، رژیم، عمل و … هم انجام دهند تا مادامی که باورشان عوض نشده باشد، هیچ تاثیری بر بدنشان نخواهد گذاشت (هر تاثیری هم موقتی خواهد بود)

باور ما و جملاتی که در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد مادام در حال تصحیح زندگی و افکار ما با آن جملات است. طوری که آنرا ملاک اصلی قرار داده است و به ندرت خلاف آنرا قبول میکند.

» شروع کنید ضمیرناخودآگاه تان را شخم بزنید !

از امروز به دقت بر روی جملاتی که روزانه با خودتان در حال صحبت هستید تمرکز کنید و آنها را شناسایی کنید. آگاه باشید در حال چه گفتگوی درونی هستید. اگر جملات شما منفی بود (مهم نیست درست است یا غلط):

 1. آنرا یادداشت کنید و
 2. فعل آنرا تغییر دهید تا مثبت شود
 3. بعد دوباره آنرا چندین بار بخوانید.

برای مثال : «من چقدر دست و پا چلفتی ام» -> «من چقدر زرنگ و باهوش هستم.»

بعد از انجام این کار، روزانه به صورت آگاهانه چندین بار این جملات را تکرار کنید.

امکان دارد اوایل احساس بدی به شما دست بدهد که عالی است، زیرا نشان میدهد واقعا این جملات ریشه در تفکرات قدیم ضمیرناخودآگاه تان دوانده و شما در حال تغییر آن هستید.

هر روز صبح هنگام بیدار شدن، عصر و شب قبل از خواب جملاتِ مثبتی را با خود تکرار کنید. جملاتی از قبیل :

 • من عالی هستم
 • زندگی من فوق العاده است
 • چقدر زندگی ام رو دوست دارم
 • من عاشق خودم هستم
 • من توانایی های فوق العاده زیادی دارم.
 • من هوش فوق العاده خوبی دارم
 • و …

82 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. Maryam می گوید

  مدتی هست درد عجیبی قسمت راست شکمم دارم هرراهی رو برای تشخیص انجام دادم اما نتیجه همشون سلامتی تموم اندامای بدنم بوده دکترا به این نتیجه رسیدن این فقط تلقینیه که توی ذهن من وجود داره و درواقع من بیمار نیستم…. دو روزه دارم سعی میکنم به خودم تلقین کنم من سالمم اما تاثیری روی درد کشنده ام نداشته… واقعا ممکنه این درد وحشتناک فقط از ذهنم باشه؟؟؟

 2. علی اصغری می گوید

  سلام من بشدت به قانون جذب اعتقاد دارم یعنی هر چیزی که تو از کائنات بخای(چه مثبت چه منفی) درست مثل یک فرستنده برات میفرسته و مغزت درست مثل یک گیرنده اونو میگیره.ضمیر خود آگاهت اونو بررسی میکنه و چون شما خودت اون امواجو از طریق ضمیر ناخودآگاهت فرستادی و از کائنات همونو جذب کردی ضمیر خودآگاهت بی تردید قبول میکنه.پس به چیزی که میفرستیم دقت کنیم چون نمود همونو قراره تو زندگیمون ببینیم.دوستان عزیزمون درست میگن ذهن بالفطره منفی نگره ولی آیا همه انسان ها موفقند؟یا اون هایی که در خودشون ایمان و افکار والایی رو پروروندن؟
  قضاوت با خودتون،مرسی از انرژی های خوبی ک امروز بهم دادین امیدوارم شماهم هم این انرژی خوبو جذب کنین

 3. کوروش می گوید

  سلام من قبلا به خودم خیلی تلقین یا حرف میزدم و الان به تمام اون چیز های که گفته بودم رسیدم و یک مدت بار منفی میدادم به خودم تا امشب این پست ها خوندم و دوباره زنده شدم و از همین لحظه به بعد. مثبت در. همه چی راستی من با موزیک شاد. و بیس دار بیشتر انرژی دارم فراتر از اون چیزی که تصور میکنید بدون هیچ موادی. مخدری به بالاترین انرژی شادی. و نشاط در. هر موقع از زندیگم میشم به شما هم پیشنهاد. میکنم امتحان کنید مرسی از شما که نظر گذاشتین وهمه مثبت بود

 4. کاوه می گوید

  واقعا عالی و درست بود

 5. محمدرضا علیزاده می گوید

  با سلام
  یه داستان بسیار بسیار جالب در مورد تلقین
  یه روز تو سربازی یه نفرمون خیلی حالش بد بود، از قضا اون روز ما می بایست میرفتیم مانور و کوهپیمایی.
  فرمانده ما که بسیار آدم موفقی و زیرکی بود به عمد یه کوله پر از سنگ رو مجبورش کرد که بذاره رو دوشش و از قصد اونو اول صف گذاشته بود.
  ما همه متعجب شده بویدیم از این کار فرمانده و مطمن بودیم که ده مترم نمیتونست دوستمون که حالش بد بود باهامون بیاد. ولی رفته رفته همه حیرت زده شدیم و هر چه جلوتر میرفتیم دوستمون قوی تر میشد و کلا فراموش کرد که مریضه
  با اینکه خیلی ها کم اورده بودن این بنده خدا با کوله پر از سنگ تا خر مسیر نفر اول بالا رفت و با این کار فرمانده به ما ثابت کرد که تلقین چقدر خوب و مفیده.
  من پیشنهاد میکنم حتما کتاب راز از راندا برن و کتاب 4 اثر از فلورانس اسکاول شیو بخونید
  با سپاس فراوان
  محمدرضا علیزاده

 6. کیوان می گوید

  سلام
  من واقعا این حرفا رو تصدیق می کنم، اما نمی خوام داستان زندگی خودم و قدرت تلقین رو بگم بلکه داستان یک آشنا ک فردی ب اصطلاح« عرفانی» هستن رو خلاصه بگم.
  این آشنا فردی میانساله ک فقط در یک اتاق زندگی میکنه، شاید هر آدمی در شهر کوچیک ما یک یا دوبار اونو ببینه؟ چرا ایشون ازدواج نمی کنن؟ چرا مث ما زندگی نمی کنن و…
  من فک می کنم ایشون فقط یک روح هستن یک روح با انرزی مثبت خییییلی بالا ک کارشون انرزی و وزن دادن ب اطرافه…
  هر فکری هر احساسی که ما داریم یک انرزیه، حالا اینجا این انرزی باعث پیشرفت ما میشه… اما این انرزی اینقدر قویه ک ن روی خودمون بلکه برای همه ی انسانها هم می تونه تاثیر گذار باشه، مث این آشنای ما
  پس تلقین کردن رو واقعا باور داشته باشیم،همه ما ارزش اینو داریم ک آرامش داشته باشیم.

 7. وطنم ایران می گوید

  درسته ولی واقعیت هابی تو زندگی هست که آنقدر بزرگن که نمیشه براحتی با تلقین و فکر مثبت تغییرشون داد و ضمنا فضلی حاکم بر جامعه هم خیلی مهمه تو ایران فقط انرژی منفیه که به سمتت پمپاژ میشه .لعنت به اصل و بانیش. ولی درکل انرژی مثبت بسیار تاثیرگزاره

 8. Abbas می گوید

  من به شخصه ب دلیل تغییر افکار و باور سازی تونستم زندگیم رو بهتر و هدفمند تر کنم بطوری که باور دارم میتونم به اهدافم برسم فقط ی ناراحتی که دارم اینه که خانواده و اطرافیان با افکار و صحبت هاشون مخالف افکار ما صحبت میکنن و چون نمیشه خانواده رو تغییر داد موندم چیکار کنم و چجوری از این قسمت از نقشم تو فیلم زندگی سربلند بیرون بیام که نه خانواده ناراحت شن نه من اذیت شم

  1. سحر می گوید

   سلام گلم.ببین تو خودت مهمی مطمئن باش وقتی ایمانت و قدرتت بیش از اندازه باشه اصلا برات اهمیتی نداره نداره ک کی مخالفه یا کی منفیه باور کن خودت بخوای از ته دلت اوناهم رفته رفته فکرشون بهتر میشه.

 9. Sayna می گوید

  من با باور و ایمان کامل تونستم چشامو از قهوه ای سوخته به طوسی روشن روشن برسونم. وقتی نتیجه رو دیدم واقعا زدم زیرگریه. باور قدرتمند ترین نیروی دنیاست شک نکنین

  1. الینا می گوید

   شوخی نکن
   جدی

  2. Elina می گوید

   ساینا جون چطوری این کارو کردی؟
   توضیح لطفا

  3. علی می گوید

   حاجی بیخیال میشه استناد میکنید چون واقعا خیلی برام قضیه جالب شد

  4. peyman می گوید

   میشه به من هم یاد بدی چشامو به رنگ آبی در بیارم

  5. سحر می گوید

   ناموسا

 10. Yasin می گوید

  واقعا از شما و همه ی کسانی که به بشر برای بهتر زندگی کردن با فکر مثبت که واقعا تآثیر خودشو میزاره ممنونم و از خدا آرزوی سلامتی تان را خواهانم

 11. فاطمه می گوید

  واقعا افکار منفی قدرت بسیار زیادی دارند من خیلی منفی نگر هستم متاسفانه و همیشه هم مریضم و ناراحت و اتفاق های بدی برام می افته دوست دارم مثبت نگر باشم وسعی می کنم بتونم تلقین های مثبت رو برای خودم به کار ببرم ممنونم از مطلب خوبتون

  1. مسعود می گوید

   فقط مثبت فکر کن ومنفیات درونت را سرکوب کن منم بودم اماالان یک آدم دیگه شدم مثبت مثبت مثبت

   1. سام می گوید

    من الان حدود دو هفتس ی فکر منفی خیلی اذیتم میکنه ،ی پسر یک ساله دارم همش فکر میکنم از دستش میدم ،،،فقط میتونم بگم داغونم ،کمکم کنید

    1. مجید می گوید

     منم همینطور بودم و واقعا خطرناکه و بایدد بگم اگرز همینطور ادامه بدی واقعا از دستش میدی …زمانی که این افکار بسرت زد سریع چند بار تکرار کن (من و خانوادم در امنیت کامل هستیم)

  2. عارف می گوید

   ی راهی رو بهت میگم امتحان کن : در رابطه با موضوعی ک میخوای ب وفقیت برسی …حالا هرچی…روی یک کاغذ.. پیشنهادن app یادشت های تو گوشی..برو و جوری خودتو تخلیه کن ک انگار از پس همه چی بر اومدی و واقعا بزار اون خوشی رو احساس کنی ….. ی راه باور نکردنی ک تو کتاب خوندم…..

   1. مهسا می گوید

    میشه بگین توی چه کتابی خوندین؟

 12. رکسانا می گوید

  نمیدونم الان تو کدوم مرحله زندگیمم توی نمیدونم بزرگ گیر کردم که بهش خیلی خوش بینم فقط اینو میدونم که الان این حس و دارم بخاطر این مقاله ها و درس هایی که شما ابنجا در اختیارم گذاشتین و واقعا ممنونم

 13. Omid ebrahimzade می گوید

  درطول زندگی مردم فقط دغدغه قیمت رو دارن و اصلا برایشان پیشرفت مهم نیست …انسانی ک بخواد با بقیه فرق داشته باشه باید ب چیزی ورای ثروت مادی فکر کنه خیلیا ب ضمیر ناخوداگاهشون توجه ندارن و همین باعث شکستشون میشه ما باید ب چیزی ورای ثروت مادی فکر کنیم تا بتونیم بازی رو عوض کنیم …سرنوشت چرته و هیچ موجودی قدرت اینو نداره که اینده تورو رقم بزنه

 14. احسان می گوید

  ذهن مثل اسب میمونه حالا دو نوع اسب داریم یکی اهلی(که ضمیر خودآگاه)هست که نیاز به پرورش نداره و دیگری که اسب وحشی(ضمیرناخودآگاه)هست واسب وحشی نیاز به پرورش دادن داره و اگر افسار این اسب وحشی رو در دست بگیری و اهلیش کنی اونوقت دیگه میشه مال خودت و میتونی سوارش شی

 15. مهندس می گوید

  سلام
  ممنونم.
  هرچیزی بستگی به خود فرد داره.
  متشکرم.

  1. مهسا می گوید

   هرچیز که درجستن آنی ،آنی

 16. حمیده سلطانی می گوید

  سلام ممنون بابت مطالب خوبتون
  فقط یه سوال من قدرت عجیبی در مورد افکار منفی دارم و تقریبا 90 درصدش یا برای خودم یا اطرافیانم اتفاق میفته . چطور این افکار رو کنترل کنم و تبدیل به افکار مثبت کنم و اینکه چرا افکار منفی زودتر از افکار مثبت به حقیقت تبدیل میشه؟

  1. حیدر نیکنهاد می گوید

   افکار منفی مانند پرتاب شدن در دره است که بدون زحمت است و افکار مثبت مانند بالا رفتن از کوه است که زحمت دارد به خاطر همین ذهن را اگر رها کنی سوق به سمت سقوط و افکر منفی دارد ولی باید عنان ذهن را در دست بگیری و آن را به سمت قله ی افکار مثبت و موفقیت بالا ببری

  2. سینا می گوید

   با سلام
   افکار ذهن انسان به طور طبیعی حدود ۹۰درصد منفی هستش ۱۰درصد مثبت
   البته این ارقام تو کتب مختلف که نوشته شده کمی فرق داره ولی در کل همه شون میگن میانگین افکار منفی بیشتر از افکار مثبته
   واین نباید شمارو بترسونه چون قدرت افکار مثبت ده ها برابر افکار منفیه.
   حالا برای موفقیت کافیه کمی افکار منفی رو کم کنیم و افکار مثبت رو زیاد کنیم یابلعکس.
   کافیه مثلا بشه ۸۰ به ۲۰
   همین موفقیت های بسیار قابل توجهی رو رقم میزنه
   حالا روند جایگزینی افکار به این شکله که
   در واقع اگه منفی رو کم کنیم خودبه خود مثبت ها زیاد میشه و اگه مثبت رو زیاد کنیم خودبه خود منفی کم میشه
   چون ذهن انسان در واحد زمان مقدار مشخص و محدودی از فکر رو میتونه تو خودش جا بده و بیشتر از اون رو قبول نمیکنه
   پس اگه یه فکر مثبت بندازی تو ظرف ذهنت خودبه خود یه منفی ازش خارج میشه

  3. سحر می گوید

   سلا‌ خو فدات شم چون خودت میخوای ک زود تر افکار منفی بیان.
   خدا مارو صاحب اراده و اختیار قرار داده . اوکی؟

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**