چطور مانند یک عقاب تمرکزمان را بر روی اهداف‌ قفل کنیم تا آنها را بدست آوریم ؟

با این 6 تمرین این قدرت را بدست خواهید آورد...

تمرکز داشتن، از عادت‌های بزرگی است که در سال جدید، می‌توانید به کلکسیون عادت‌های داشته و نداشته‌تان اضافه کنید و حسابی از این وجود، لذت ببرید.

همان‌طور که پیش‌ازاین و در مقاله‌هایی اشاره کرده بودیم، اساساً موفقیت معادل و معنای خارجی ندارد. واقعاً موفقیت یعنی چه؟ به‌اندازه آدم‌ها،‌ تعریف برای آن وجود دارد. پس وقتی‌که این‌همه تعریف برای یک مفهوم وجود دارد، چرا موفقیت را باید دارای مصداق خارجی بدانیم؟

» پس تکلیف موفقیت چه می‌شود؟

در آن مقاله‌ها اشاره کرده بودیم که بهتر است به‌جای موفقیت، از ویژگی‌های دیگری که تعریفی مشخص و قابل اندازه‌گیری دارند، استفاده کنیم.

 • مثلاً نگوییم که فلان موفق‌تر شده است،
 • بگوییم فلانی منظم‌تر شده است،
 • فلانی بادانش‌تر شده است،
 • و حتی این‌که فلانی متمرکزتر شده است.

کسی که تمرکز داشته باشد، طبیعی است که موفقیت‌های ریزودرشت زیادی را هم‌ دست و پا خواهد کرد.

حتی می‌توانیم میزان دستاوردهای آدم‌ها را، نه با موفقیت آن‌ها، که با تمرکز آن‌ها بسنجیم؛ یعنی کسانی که تمرکز و توجه و دقت بیشتری دارند، دستاوردهای بیشتری هم دارند.

حالا درک کردید که تمرکز داشتن چقدر مهم است؟ در این مقاله، قصد داریم به نکاتی درباره این ویژگی مهم اشاره کنیم…

» براي تمركز،‌ بايد اولويت داشت !

مهم‌ترین اصل در حوزه تمرکز داشتن، اولویت داشتن است. اگر شما اولویتی نداشته باشید و ندانید که قرار است کجا بروید و چه‌کار بکنید، اساساً باید روی چه چیزی تمرکز کنید؟

برای تمرکز کردن، شما باید این تعریف فوق‌العاده از بهره‌وری را، که غالباً نظامی‌ها ارائه می‌دهند، مدنظر داشته باشید که‌ :

«بهره‌وری یعنی، کمترین انرژی صرف شده، برای مسائل ثانویه.»

یعنی چطور؟

یعنی اساساً شما باید مسائل زندگی‌تان را در حوزه‌های مختلف، تبدیل به اولیه و ثانویه کنید.

 • اولیه‌ها، مسائل مهم و اولویت‌دار شما هستند
 • ثانویه‌ها هم بعد از آن‌ها قرار می‌گیرند. یعنی اگر وجود نداشته باشند هم مشکلی پیش نمی‌آید.

وقتی‌که چنین تقسیم‌بندی‌هایی کردید، آن‌وقت مشخص می‌شود که باید روی چه چیزهایی تمرکز کنید، و از چه چیزهایی توجه و تمرکز و دقت‌تان را بردارید.

پس مهم‌ترین اصل تمرکز داشتن در زندگی، برنامه داشتن، هدف داشتن و مشخص کردن اولویت‌ها و کارهایی است که باید انجام بدهید؛ چون این‌ها که مشخص نباشند، از دست شما کاری بر نخواهد آمد و در همان آشفتگی زندگی خواهید کرد.

 

» تمركز از جزئيات شروع مي‌شود

نکته مهر دیگر، شروع از جزئیات است. خیلی‌ها تصور می‌کنند این مسائل مهم‌اند که تمرکز ما را به هم می‌زنند. اشتباه بزرگ همین‌جاست؛ شیطان در جزئیات است که پنهان شده.

این، مسائل کوچک هستند که تمرکز ما را به هم می‌ریزند.

درست مثل مدیریت زمان؛ که این ثانیه‌ها و دقیقه‌های پرت هستند که زمان ما را هدر می‌دهند.

یا درست مثل مدیریت پول و بودجه؛ که این سنت‌ها و ریال‌ها هستند که باعث اسراف‌های مالی ما می‌شوند؛ نه دلارها و تومان‌ها و …. پس اگر می‌خواهیم بدانیم که از کجا داریم می‌خوریم که موفق به تمرکز داشتن نمی‌شویم، باید به سمت مسائل کوچک و روزمره و پیش پا افتاده برویم؛ وگرنه تکلیف مسائل بزرگ که روشن است.

حتی اگر می‌خواهید که تمرکزتان را بالا ببرید هم، باید که از مسائل کوچک شروع کنید؛ چراکه تمرین از روی این مسائل،‌ سبک‌تر و خوشایندتر و شدنی‌تر و واقعی‌تر خواهد بود.

» تمرکز در کسب‌وکار

برایان تریسی در این زمینه مثال جالبی دارد. او اشاره می‌کند که در روزگاران قدیم، شهرها باروها و دیوارهایی داشتند که برای حفاظت از شهر ایجاد شده بود. دشمن که حمله می‌کرد، مدافعان شهر ابتدا پشت این دیوار جبهه گرفته و شروع به مقاومت می‌کردند.

وقتی که از پس دشمن برنمی‌آمدند و دیوار اول سقوط می‌کرد، پشت دیوار دوم سنگر می‌گرفتند.

سپس پشت دیوار سوم و چهارم، اگر وجود داشت، می‌رفتند و مقاومت می‌کردند.

در نهایت اگر کاری از دست‌شان برنمی‌آمد، آن‌ها به دژ یا قلعه پناه می‌بردند؛ جایی که می‌توانستند تا مدت‌ها مقاومت کنند تا نیروهای کمکی برسند. پادشاه، اطرافیان، وزرا و گارد سلطنتی، آن‌قدر در این دژ باقی می‌ماندند تا نیروهای کمکی برسند یا این‌که درنهایت تسلیم شده یا این‌که آن‌قدر مقاومت کنند که بمیرند.

هر کسب و کاری، برای خودش دژهایی دارد.
باید حواستان به این دژها باشد. هدف اصلی هر کسب‌وکاری، سود و فروش است؛ حتی هدف از فروش هم، سود است؛ هدف از سود هم پابرجا نگه‌داشتن خود کسب‌وکار است تا به پروژه‌ها و برنامه‌های بزرگ‌تر خودش برسد.

دژ و قلعه شما در کسب‌وکار چیست؟ به قول تریسی، کدام کارها و محصولات و خدمات هستند که بیشترین سودها را به شما می‌رسانند؟ تا به‌حال با كدام محصولات و خدمات به پيشرفت بزرگ و امروزي رسيده‌ايد؟

درنهایت این‌که، تمرکز در کسب‌وکار، یعنی تمرکز روی دژهای نهایی‌تان؛ یعنی وقتی‌که در حال ورشکست شدن یا عقب ماندن از رقبا بودید، باید به این دژ و هسته اصلی برگردید و به‌دقت روی آن تمرکز کنید. با چنین تمرکزی است که می‌توانید دوباره به اوج برگردید.

» تمرکز در زندگی

استفاده از تمرکز، صرفاً مرتبط با کسب‌وکار و موارد ديگر نیست. هرکدام از ما زندگی شخصی خودمان را داریم. به قول ریچارد برانسون، کارآفرین مطرح بریتانیایی :

هرگاه که احساس کنم مشکلی برای کسب‌وکارم پیش آمده و حتی اگر کلاً ورشکست شده‌ام و دیگر همه چیز تمام است، نگران نخواهم بود؛
به جزیره‌ام خواهم رفت و چند وقتی استراحت خواهم کرد و از نو شروع خواهم کرد؛ اما مشکل نهایی آن‌جاست که حس کنم برای خانواده‌ام مشکلی پیش آمده… در آن صورت به‌طور واقعي و جدي احساس مي‌كنم كه دچار مشکل شده‌ام.

یعنی که تمرکز بر خانواده، گاهی حتي برای کارآفرین‌ها این‌قدر مهم است.

در زندگی خانوادگی نیز، تمرکز نقش مهمی را بازی می‌کند. کدام کارها و رفتارها هستند که اگر روی آن‌ها به‌شدت تمرکز کنید، کیفیت زندگی شما رشد خواهد کرد؟

مسائل اولیه و ثانویه که یادتان نرفته؟
در زندگی شخصی‌تان نیز، برای بالا بردن بهره‌وری عاطفی، باید این مسائل اولیه و ثانویه را از هم جدا کرده و به‌شدت روی مسائل اولیه تمرکز کنید.

مسائلی از قبیل :

 • به سفر رفتن با اعضای خانواده،
 • نشست‌های شبانه و پای صحبت هم نشستن،
 • رفع مشکلات عاطفی و غیرعاطفی اعضای خانواده،‌
 • رفع نیازهای روزمره اعضای خانواده،‌
 • وقت گذاشتن و با آن‌ها به خرید رفتن،
 • وقت گذاشتن و ارتباطات خانوادگی و فامیلی با کیفیت داشتن،‌
 • وقت گذاشتن برای آینده فرزندان و موفقیت همسر و …،
 • و …

در این صورت، می‌دانید که باید روی چه چیزهایی تمرکز داشته باشید. اگر این‌ها را ندانید، اساساً تمرکز کردن برای شما موضوعیتی نخواهد داشت.

خب، وقتی قرار است ندانید که روی چه چیزی باید تمرکز کنید، آیا اساساً تمرکزی هم خواهید کرد؟

حالا که به این درک رسیده‌اید که تمرکز چقدر مهم است و در جنبه‌های مختلف زندگی‌مان نقش بازی می‌کند، می‌توانیم چند تمرین برای بالا بردن تمرکز ظاهری‌مان را انجام بدهیم تا کم‌کم کار به تمرکزهای دیگر هم برسد.

فقط یادتان باشد که آشفتگی و تمرکز نداشتن شما، در طول روزها و سال‌ها اتفاق افتاده؛ پس انتظار نداشته باشید که طی یک هفته، مشکل بی‌توجهی و بی‌دقتی شما حل بشود؛ هر روز مقداری پیشرفت کافی است؛ طبق قانون اثر مرکب، بعد از یکی، دو سال کم‌کم متوجه اتفاقات بزرگی خواهید شد.

حاضرید؟

بخشی از این تمرینات را از کتاب قدرت اراده پل ژاگو، که قبلاً معرفی‌اش کرده‌ایم، پیش روی شما می‌گذاریم؛ اميدواريم كه حسابي به كارتان بيايد.

کلام آخر؛
شما با انجام این تمرینات متوجه میشوید، رفته رفته تمرکزتان بر روی اهداف بیشتر شده و ذهن شما شفاف‌تر فکر میکند؛ این تمرینات را هر روز انجام دهید تا تاثیر معجزه‌آسای آنرا در زندگی ببینید که چطور مثل یک عقاب، تمام انرژی و تمرکزتان را بر روی یک هدف تنظیم کنید و تا زمانی که آنرا بدست نیاوردید، دست از تلاش برندارید.


در همین زمینه مقالات زیر را هم حتما بخوانید:

 

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ته می‌گوید

  خیلی سایت خوبی دارید هروقت مشکلی دارم و چیزی فکرم رو به هم میریزه ازش جوابمو میگیرم. همچنین متن هاتون به سوالاتی که هر لحظه از خوندن متن، به ذهنم میاد جواب میده…

 2. کاربر سوخت جت vand می‌گوید

  انتقاد:
  سلام من عضو این سایت هستم
  هنوز شارژ هم دارم اما نتونستم تمرینی که توی این مقاله هست بخونم
  میگه باید عضو ویژه باشی.
  سایت شما هم سایت خوبی بوده وهم هست،این سایت رو هم به خیلی از دوستان معرفی کردم
  ولی فکر میکنم باعرض معذرت دارید هزینه های عضویت را زیادی میگیریدوسایت داره از هدف اصلیش دور میشه.لطفا هوای کارآفرینان جوان رو بیشتر داشته باشید.
  سپاس

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   با سلام، دوست عزیز احتمالا شارژ ویژه اشتراک شما منقضی شده است که نمیتوانید قسمت مربوط به اعضای ویژه را مشاهده کنید؛ برای حصول اطمینان از منوی بالا، قسمت ورود، اطلاعات حساب کاربری میتوانید چک کنید

 3. کاربر سوخت جت 2023 می‌گوید

  خوب بود واقعا کتاب های آقای پل ژاگو عالی هستند و استخراج این‌تمرین بی نظیر از کتاب ایشان واقعا هوشمندانه بود.
  انتظار آن میرفت این تمرین با تکنیک استفاده از تلقین در کتاب تلقین آقای پل ژاگو ترکیب میشد و آنوقت برای دوستان عزیز تجویز میشد.
  میتوانستید کمی هوشمند تر باشید مردم عزیز ما اهل سالیان سال تمرین نیستند و تکنیک هایی میخواهند که الساعه جواب دهد و از همان لحظه تاثیر آن درک نمایند. به بیان عامه یکم تو ذوقم خورد.
  ولی بازم خوب بود .
  جای کار دارد هنوز
  با سپاس از توجه شما

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**