جادوی منظم بودن – راهکار هایی که شما را به جایی می‌رساند که آرزویش را داشتید

منظم بودن از جمله موضوعات مهمی است که بی توجهی به آن می‌تواند ما را از مسیر موفقیت دور کند. تحقیقات علمی نشان می‌دهد شانس موفقیت فرد منظم، بیش‌تر از شخصی است که در زندگی نظم و برنامه‌ریزی خاصی ندارد. زیرا این موضوع با ذهن رابطه مستقیم دارد و ذهن نیز بر عملکرد تاثیر می‌گذارد. اگر شما فرد بی برنامه‌ای باشید و به مرتب و منظم بودن محیط توجه نکنید، دچار آشفتگی ذهنی خواهید شد، در نتیجه کارایی شما کم می‌شود. در ادامه با این مبحث جالب و تاثیرگذار بیش‌تر آشنا خواهیم شد.

 

» چرا باید منظم بودن را یاد بگیریم؟

اگر بخواهیم به صورت گذرا به تاثیرات مهم این عادت خوب اشاره کنیم، می توان گفت: نظم به زندگی شخص جهت می‌دهد، باعث کاهش استرس می‌شود، از آشفتگی ذهنی جلوگیری می‌کند، باعث بهبود تمرکز شما می‌شود، همچنین به شما کمک می‌کند دچار کمبود وقت نشوید و کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرید. از دیگر فواید آن می‌‌توان به پیشرفت شغلی و درسی اشاره کرد.

منظم بودن خلاقیت شما را افزایش می‌دهد.

 

» شما فرد منظمی هستید؟

من تا قبل از فهمیدن اهمیت این موضوع، فرد منظمی نبودم. این عادت بد باعث شده بود که بارها با مشکل رو به رو شوم و حتی گاهی پروژه های خوب را هم از دست بدهم. زیرا دچار کمبود وقت می‌شدم و در نتیجه فرصت برای انجام کارهای جدید نداشتم.
حتی گاهی اوقات از صبح تا شب کار خاصی انجام نمی دادم و فقط مشغول سر و سامان دادن به آشفتگی ذهنم بودم. در حقیقت علت همه این مشکلات این بود که من برنامه منظم برای کار و زندگی نداشتم، همچنین به نظم محیط نیز اهمیت زیادی نمی‌دادم.

اگر در محیط کاری شما همه چیز مرتب سرجای خود قرار گرفته، برنامه کاری مشخصی دارید، کارهایی خود را در زمان تعیین شده انجام می‌دهید و تا به حال پیش نیامده دیگران از بی نظمی شما انتقاد کنند، یا پروژه‌ها و کارهای شما عقب نیفتاده، تکالیف درسی خود را به موقع انجام می‌دهید و شب امتحانی نیستید؛ همه این موارد نشان می‌دهند شما از اهمیت نظم در زندگی خود غافل نبودید و فردی منظم هستید؛ در غیر این صورت بهتر است ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

یاد بگیرید هر کاری را در زمان مناسب آن انجام دهید: دانلود کتاب بهترین تو از کری نیوهوف ; کتاب صوتی و PDF

 

» برنامه ریزی را اولویت قرار دهید

فردی که برنامه خاصی ندارد با هر اتفاقی جهت حرکتش تغییر می‌کند. اگر واقعا از ته دل می‌خواهید به شخصی موفق در زمینه تحصیلی یا شغلی تبدیل شوید، حتما باید برنامه مشخص در زندگی‌تان داشته باشید؛ در غیر این صورت مسیر رسیدن به این خواسته سخت‌ خواهد شد و ممکن است همیشه یک فرد معمولی باقی بمانید. برای برنامه ریزی درست، ابتدا باید اهداف خود را بشناسید.

 

تا زمانی که شما دقیقا ندانید که از زندگی، شغل، رشته تحصیلی و … چه می‌خواهید و قرار است به کجا برسید، برنامه ریزی بی معنا خواهد شد.

 

بنابراین ابتدا اهداف روشنی داشته باشید و سپس شروع به نوشتن برنامه کوتاه مدت و بلند مدت کنید. این کار به شما کمک می‌کند که از نظر ذهنی دچار آشفتگی نشوید و با دنبال کردن برنامه‌ای که  نوشتید بهتر و آسان‌تر مسیر خود را طی کنید.

فراموش نکنید فردی که برنامه خاصی ندارد، ساعت‌ها زمان خود را در شبکه‌های احتماعی هدر می‌دهد یا حتی صبح‌ها دیر بیدار می‌شود نمی‌تواند تبدیل به فردی فوق‌العاده شود.

دنیا از آن کسانی است که خود را شناخته‌اند، آینده‌ای روشن برای خود ترسیم کرده‌اند و برای رسیدن به اهداف خود به طور منظم و مستمر تلاش می‌کنند.

 

» برای کارهایتان زمان تعیین کنید

این‌کار به شما کمک می‌کند تا زمان خود را هدر ندهید. وقتی در حال پیروی از یک برنامه مشخص هستید و زمان انجام هر کار را نیز مشخص کردید، این موضوع باعث می‌شود که به موقع کارهایتان را انجام دهید و دچار تاخیر نشوید.

 

احتمالا بسیاری از موقعیت‌های خوبی که می‌توانستید در حال حاضر داشته باشید، به خاطر اهمال کاری از دست دادید اما هیچ‌وقت برای تغییر سبک زندگی دیر نیست.

 

از امروز لیستی تهیه کنید و زمان انجام کارهایتان را بنویسید. هر کدام از موارد را که به موقع انجام دادید، تیک بزنید و برای خود یک جایزه کوچک در نظر بگیرید و اگر کاری را پشت گوش انداختید و در زمان تعیین شده انجام ندادید حتما برای خود تنبیهی در نظر بگیرید. با این روند به خود کمک کنید تا این سبک زندگی تبدیل به عادت شما شود.

 

 

»‌ مواظب هندوانه ها باشید

امروز من تصمیم داشتم چند هندوانه اضافه با خودم حمل کنم اما خیلی زود اوضاع را سر و سامان دادم و پروژه جدید قبول نکردم.

 

 

انجام چند کار به صورت همزمان میزان کارایی شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، همچنین تمرکزتان نیز کم می‌شود.

 

بهتر است همیشه حواستان باشد چند مسئولیت مختلف را هم زمان قبول نکنید. پیشگیری بهتر از درمان است. در غیر این صورت، دچار استرس شدیدی خواهید شد و احتمالا نتیجه خروجی کارهایتان نیز دلچسب نخواهد شد.

 

برای اینکه بهتر تمرکز کنید باید نه‌ گفتن را یاد بگیرید: مدیریت زمان به سبک دیوید لوئیس ; قسمت 1 ; قدرت نه گفتن

»‌ محیط بسیار مهم است

تا اینجا درباره داشتن برنامه و زمان مشخص صحبت کردیم اما موضوعی که نباید از آن غافل شویم، نظم محیط است. منظم بودن در یک محیط نامنظم عملا غیر ممکنه به این مثال توجه کنید:

محیطی را در نظر بگیرید که هیچ چیز سر جای خود نیست. روی میز کاغذ، لیوان اب، دستمال کاغذی، خودکار و … هر کدام به صورت پراکنده پخش شده. روی زمین کاغذهای مچاله، کیف، لباس، بالش و … را می‌بینید.

به نظر شما در این محیط می‌توان یک پروژه مهم انجام داد؟

بدون شک هیچ کس در چنین محیطی نمی‌تواند تمرکز کافی داشته باشد و ذهن او به این سو و آن سو می‌پرد.

اما در نقطه مقابل کسی که در یک اتاق منظم مشغول کار شود، می‌تواند بهتر تمرکز کند، در نتیجه خروجی بهتری نیز خواهد داشت.

 

البته موضوع نظم بسیار مفصل است و من فقط به صورت چکیده به این موضوع اشاره کردم اما اگر شما همین چند راهکار ساده را انجام دهید محیط منظمی داشته باشید، چند کار را همزمان پیش نبرید، برنامه ریزی را فراموش نکنید و برای کارهای خود زمان تعیین کنید، با همین چند قدم ساده دنیایی از تغییر را در زندگی‌تان رقم خواهید زد.


بیشتر بخوانید:

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

    خیلی خوب بود

  2. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

    مقاله چکیده درست و عالی بود

    هنگامی که نظم حاکم است ناخداگاه حال بهتری داریم و تمرکز افکارمان نیز بیشتر است بر روی مسئله که میخواهید میتوانید با انرژی بیشتری وقت بزارید البته اگر نظم داشته باشید و زمانبدی و برنامه ریزی مناسب به ما حس ارزشمند بودن میده

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**