پروپاگاندا چیست و چرا به ما نمیگویند چطور از آن استفاده کنیم؟

پروپاگاندا چیست و چرا به ما نمیگویند چطور از آن استفاده کنیم؟
دوستان، پروپاگاندا اطلاعات است… اطلاعاتی که از قبل برنامه ریزی، هدفگذاری و طراحی شده است تا شما کاری مشخص در زمانی معین در جهتی از قبل برنامه ریزی شده انجام دهید؛ و البته… چیزی هم راجع به آن ندانید !

 این مقاله کمی ذهن شما را به چالش خواهد کشید

ما میخواهیم راجع به مفهومی از دنیای سیاست صحبت کنیم. یک شمشیر دو لبه. ابزاری که میلیون ها نفر را در جنگ جهانی به کشتن داد و از طرفی دیگر برده داری را از قانون اساسی آمریکا حذف کرد.

شما در این مقاله نه تنها با مفهوم پروپاگاندا آشنا میشوید، بلکه تکنیک های پروپاگاندا را یادمیگیرید، با چهره مهمی به نام نوآم چامسکی آشنا میشوید و یادمیگیرید چطور در کسب و کارتان از این سلاح مخوف بازاریابی و فروش به شیوه ای اخلاقی استفاده کنید.

اگر مانع های ذهنی شما به کمک اخلاقیات در صدد راضی کردن شما هستند تا این مقاله را نخوانید چون مفهومی خشن و غیرانسان دوستانه ای دارد… باید بدانید هم اکنون شما در معرض هزاران برنامه پروپاگاندایی هستید وقتی که :

 • در پیتزا فروشی، نوشابه کوکاکولا سفارش میدهید
 • با تیغ ژیلت صورت تان را اصلاح میکنید
 • کتانی ورزشی نایک میپوشید
 • باور دارید آمریکا سرزمین فرصت هاست

اگر این مقاله را با ذهن باز بخوانید، به جریان بزرگی از پشت پرده حرکت جمعی مردم دنیا مطلع میشوید.
برای همین این مقاله مخصوص اعضای پروژه سوخت جت تهیه شده است تا به اطلاعاتی فراتر از آنچه در دسترس عمومی مردم قرار دارد، داشته باشند.

خب، کمربندهای ایمنی تان ببندید میخواهیم شروع کنیم…

آیا شما میتوانید چند نمونه از پروپاگانداهایی که در اطرافتان میبینید را نام ببرید؟
منتظر دیدگاه های شما زیر همین مقاله هستیم

در همین زمینه، نوشته های زیر را هم بخوانید :

26 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  پروپاگاندا هرچند کلمه ای شده که طی یک دهه گذشته به شدت مورد توجه جوامع امروزی قرار گرفته ولی ابدا ماهیت مستقل ندارد و جزئی از کل می باشد که از موجودیت زندگی و ماهیت حیات عاریه گرفته شده است. به عبارتی جامع نگرانه تر پروپاگاندا تاثیر علی معلولی دو عامل مرتبط می باشد که می توان به علت عامل موثر و به معلول تاثیر پذیرنده گفت.
  برای مثال در تقابل دو حیوان در طبیعت عامل موثر از ابزارهای پروپاگاندایی مانند اندازه،قدرت،سرعت و یا رنگ و بو جهت کسب منافع برتری جویانه یا جذب جفت و یا حتی شکار استفاده می کند.
  اشکال پیچیده تری از این روش ها که گاها ترکیبی از این ابزارهای ابتدایی می باشند در روابط انسانی به راحتی قابل تشخیص هستند.برای مثال لباس زیبا می پوشیم ،ادکلن می زنیم و با کاریزمای قابل توجه با دیگران تعامل می کنیم تا منافعی را کسب کنیم و درست پس از اینکه یک جلسه خوب را برگزار کردیم و دیگران را تحت تاثیر پروپاگاندای خود قرار دادیم به یک کافه معروف می رویم و یک فنجان قهوه می نوشیم که اساسا کافه محبوب ما و قهوه نوشیدن از یک برند خوب ما را به یک معلول پروپاگاندا تبدیل می کند.در مجموع پروپاگاندا چیزی نیست جز حالت های تقسیم بندی شده زندگی در تمام سطوح حیات از باکتری تا انسان!
  پروپاگاندا خود زیستن است فقط شناختن آن به ما کمک خواهد کرد تا بتوانیم میانکنش های اجتماعی را بهتر درک کنیم و به سطحی از تفکر برسیم که دیگر هیچ موضوعی پدیده نباشد حتی جنگ جهانی!حتی هیتلر!

 2. کاربر سوخت جت ﺲ می‌گوید

  سلام.
  واقعا سایتی مثل سایت شما که تولید محتوای فاخر کنه در وب فارسی فارسی کمیابه…

 3. کاربر سوخت جت hemy می‌گوید

  توقع داشتم داخل متن اشاره ای به شرکت اپل هم بشه
  فکر میکنم اونها هم به نوعی از همین سیست ماستفاده میکنن که در نتیجه اش افرادی که خیلی کنفرانس ها و … اپل رو دنبال میکنن به نوعی عاشقش میشن تا مشتریش
  هر عیب و بدی و مشکل و نقص و محدودیتی هم که توش باشه یا نادیدیه میگیرن یا خوبی میبینن
  خیلی سیستم قدرت مندیه واقعا

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   دقیقا همینطور هستش، شرکت اپل جز شرکت های بزرگی هستش که از پروپاگاندا در سیستم تبلیغاتی خودش استفاده میکند.

 4. کاربر سوخت جت pour می‌گوید

  بسيار ممنون از مقاله خوبتون.پروپاگاندا هر روز در كشور خودمون داره شنيده ميشه،محتواي تمامي اخباري كه از شبكه هاي خودمون ميشنويم پروپاگاندايي محسوب ميشه،امريكا ستيزي غرب ستيزي يكي از مهم ترين خبر هايي كه تقريبا هر روز شاهد شنيدنش هستيم،به نظرم ايران از نظر تبليغات سياسي و همه را بد جلوه دادن بسيار استادانه و ماهرانه از پروپاگاندا استفاده ميكنه و جالب اينجاست عوام مردم كاملا باور ميكنن يك نمونه خوبش جنگ با داعش كه با تبليغات پروپاگاندايي جوونا را به ميدون جنگ بردن دقيقا همون كاري كه امريكا در جنگ جهاني اول انجام داد.بازم ممنون از سايت بسيار خوبتون.

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با تشکر از دیدگاه شما، دوست عزیز از آنجایی که این وبسایت یک وبسایت سیاسی نیست، بیایید دیدگاه هایمان را محدود به موفقیت های فردی و دنیای کارافرینی کنیم؛ همانطور که در متن مقاله نیز خواندید ما عمق پروپاگاندا ریشه در سیاست دارد بنابراین در این موضوع خیلی عمیق نشدیم و فقط کاربرد آنرا در دنیای تجارت شرح دادیم، موفق باشید.

  2. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

   واااااااا، یعنی به نظر شما نباید با داعش جنگید ، عجب العجب ، باباجون اکثر حامیان داعش همونهایی هستند که از صدام حسین ملعون حمایت کردند، اصلا علت حمایت غرب ودنیای غرب که با اسلام مشکل دارن از یه عده مسلمون تند رو چیه؟؟؟؟؟ تو یمن میلیونها انسان رو محاصره وتحریم کرده کشور عربستان و داره بمب می ریزه سرشون هیچ خبری از این غربی ها نیست برای نجات دادن مردم یمن ،درحالی که شورای امنیت می تونه تو یه نشست سر وته همین قضیه رو هم بیاره و جلو عربستان رو بگیره ، اونوقت این ادمها تمام قد دارند از داعش حمایت می کنند عربستان و کشورهای خلیج فارس که تو جنگ ایران و عراق به لحاظ مالی و غیره پشتیبان صدام بودند الان هم پشتیبان داعش هستند، حالا به نظر خودتون اگر داعش سوریه وعراق رو تصرف می کرد مقصد بعدیش کجا بود؟؟؟؟؟؟؟

 5. کاربر سوخت جت rgeu می‌گوید

  البته فکر میکنم با توجه به دسترسیهای بیشتر مردم به اطلاعات آزاد، روشهای این پروپاگاندا هم تغییر کرده که هنوز میتونه تاثیرگذاری داشته باشه. نمونه اش انتخاب ترامپ در آمریکاست. هرچند که نوع انتخابات اونجا با توجه به آرای الکترال دمکراسیه عجیب غریبه، ولی بازهم مردم آمریکا بودن که ترامپ رو انتخاب کردن. یعنی از کشور و مردمی در اون سطح، انتظار نمیرفت همچین کسی رو انتخاب کنن یا حتی پتانسیل پیروزیش رو بالا ببرن…

 6. کاربر سوخت جت mari می‌گوید

  سلام پروپاگاندا توکشور مام هست میخواین نمونه بگم؟مثلاهمین نظام آموزشی حتی استادای دانشگاهمون من یکی دوبارمیخواستم باهاشون بحث کنم درحدپنج دقیقه اما اوناهم باورکردن که گفتن چیزی که فکرمیکنیم صلاح جووناس حتی اگه خودمون هم شک به درستی اون داشته باشیم لازمه این مطلب توکتابایی که نویسنده اش رابرت کیوساکی هست اومده که حتی اگه بدونن که دانشگاه و آموزش آکادمیک رو تجربه کردن به دلیل زمان تاخیری که با آموزش های به روز موسسات آزاد دارن یاراحت بگم لزوماهرکی درس خونه اززندگیش راضی نیس چون پولدارنیس خیلی زیاد داریم توایران البته نقش پول توزندگی تک تک مون بسیارزیادشده این روزاخیلی ازپدرومادرهااین رومیدونن اما ازاول به بچه شون نمیگن امامن خودم یادمه ازدوران راهنمایی یادبستان حتی خیلی دوست داشتم بجای درس خوندن صرف سوارماشین لوکس فلانی باشم یا پول زیاد رودوست داشتم هممون میدونیم هرچی بچمون رودیرترباقوانین دانشگاه زندگی و خیابان آشناکنیم درآینده بهش بیشترضربه میخوره اما افتخارمون هنوزم نمره های بچمون و مدرک و دکتر مهندس گفتنشه اما افتخارنمیکنیم مثلابچمون سرمایه گذارخوبی میشه یا شکست میخوره امادرس هاش میگیره ازشکست هاش خیلی وقتاهمش میگیم استعدادوبی خیال سرمایه روبی خیال انقدرپول پرست نباش بروفلان رشته دارویامهندسی با این که میدونیم بیشتراین رشته ها این روزا کلی مدرک گرفته بی کارداره بعداین بچه حق داره وقتی بزرگ میشه ناراحت باشه که چرابه من عقایدسنتی روگفتین که الان عمرم هدررفته باشه؟همه اینایکمی هم کارهمون نظام اآموزشی مونه جیب خودش پرمیشه اما زندگی تحصیل کرده هاش انگارنه انگار با توصیه های ازمدافتاده ول میشن علاف تو زندگی..

  1. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

   سلام باهاتون موافقم پولدار بودن اصلا چیز بدی نیست و خوبه این رو از همون بچگی به ادمها اموزش بدهند ، علم خیلی چیز خوبیه اما به شرط اینکه ازش یه خیری به ادم یا جامعه برسه مملکت ما امروز پر از تحصیلکرده های بیکاری هست که نمی تونند از علمشون نون دربیارن و خود این مطلب یک عالم مسائل و مشکلات فرهنگی برای جامعه بوجود می اره، اتفاقا من دیدم نسلهای جدید نسبت به کسب علم بی رغبت تر شدند چون دارن تو محیط اطرافشون ادمهای با هوش وپر تلاشی رو می بینند که در نهایت بیکار هستند وبی پول

 7. کاربر سوخت جت zavi می‌گوید

  سلام و تشکر از گروه 12CEO
  تشکر از باقی دوستان بابت اطلاعات خوب و تخصصیشون
  دوستان من باید کمپین تبلیغاتی برای تک محصول تولییدیم داشته باشم خوشحال میشم اگر بتونم از کمک شما دوستان برای اینکه یه پروپاگاندا داشته باشیم استفاده کنم.ا

 8. کاربر سوخت جت zavi می‌گوید

  سلام. تشکر از همه برای بحثهای تخصصی تر
  من میخوام از همه دوستان دعوت کنم راجع به پروپاگاندایی که من همین الان تصمیم گرفتم اجرا کنیم همه با هم تبادل نظر کنیم و منم از دوستان خوشفکرم کمک گرفته باشم

 9. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  سلام. نمی خوام بحثو سیاسیش کنم ولی تو مملکت خود ما به وفور از پروپاگاندا استفاده میشه.
  دشمن…
  دین …

 10. کاربر سوخت جت ddah می‌گوید

  اگه ممكنه درباره گوبلز هم يه مقاله توي سايت قرار بديد. ايده‌هاش يه مقدار متفاوت هستن نسبت به چيزي كه در حالت عادي وجود داره، ولي خيلي قدرت بالايي دارن

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، ایده جالبیست و حتما در آینده نزدیک مقاله ای راجع به این مغز متفکر رایش سوم خواهیم داشت.

 11. کاربر سوخت جت avar می‌گوید

  پروپاگاندا یا تبلیغات سیاسی
  پروپاگاند (به فرانسوی: Propagande) یا پروپاگاندا (به انگلیسی: Propaganda) گونه‌ای ارتباط است که در آن، اطلاعات هماهنگ و جهت‌دار برای بسیج افکار عمومی از طریق تبلیغات سیاسی پخش و فرستاده می‌شود. تبلیغات سیاسی شکلی از ارتباط است که هدف آن نفوذ بر گرایش یک جمع یا جماعت به موضع و دلیل دلخواه مبلغ سیاسی است. پروپاگاندا برخلاف تهیه اطلاعات غیر جانبدارانه، در اصلی‌ترین معنای خود، دادن اطلاعات با هدف نفوذ بر مخاطب است. در این راستا، اغلب اوقات، واقعیت‌ها به طور گزینشی بیان و بازنمایی می‌شوند (درحالی که نادرستی آن برگوینده روشن و آشکار است) تا از سوی مخاطب، واکنش و رفتاری احساسی و نه آگاهانه و خردمندانه سربزند. نتیجه این امر، تغییر گرایش دلخواه به سوی هدفی است که برای مخاطب هدف گیری شده و به منظور پیشبرد یک برنامه سیاسی، درنظرگرفته شده است. افزون براین، پروپاگاندا می‌تواند در شکل یک نبرد و جنگ‌افروزی سیاسی نیز تلقی شود (منظور همان جنگ نرم است).

  تبلیغات سیاسی یا پروپاگاندا شکلی از ارتباط است که با ترغیب یا اقناع متفاوت است، زیرا هدفش این است تا به پاسخی دست یابد که قصد مبلغ را تداوم بخشد. اقناع یا ترغیب، به مثابه یک فعال کننده دوسویه عمل می‌کند و هدفش آن است که به نیازهای ترغیب کننده و ترغیب شونده پاسخ دهد. یک مدل تبلیغ (پروپاگاندا) نشانگر آن است که چگونه می‌توان عناصر اطلاع‌رسانی و ارتباط اقناعی را در تبلیغات با یکدیگر تلفیق کرد. تبلیغات سیاسی ممکن است افکار عمومی و رفتار افراد را تحت تأثیر قرار دهد و آنها را دگرگون سازد.»

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام و تشکر از شرکت در طرح جدید هم افزایی دیدگاه های پروژه سوخت جت؛ یک روز شارژ هدیه سوخت جت به اکانت شما اضافه شد.

 12. کاربر سوخت جت avar می‌گوید

  طیق معمول عالی و بی نظیر بود. برای درک بهتر هر تکنیک و مهارت بهتر است نام آن توضیح داده شود ، چرا به آن پروپاگاندا می گویند ؟
  آیا پیامهای پنهان هم نوعی پروپاگاندا هستند ؟
  به نظر من همین دلیل ( استفاده ابزاری از پروپاگاندا)کافیست تا تلویزیون را از زندگی حذف و جای آنرا با اطلاعات دلخواه پر کنیم. حتی فوتبال هم پر از تبلیغات شده در صورتی که می توان آن را اینترنت دانلود کرد و حتی خلاصه بهترین لحظات را نیز به صورت گلچین در اختیار داشت آن هم بدون تبلیغات( البته من چندان به فوتبال علاقه ای ندارم و فقط مثال زدم)
  با تشکر مجدد و خسته نباشید ویژه

  1. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

   بخواهید یا نهواهید دنیای اطرافتون پر از تبلیغات هست، لزوما این تبلیغات از طرف حکومتها و سیاستمداران ویا تاجران بزرگ نیست ، گاهی شما وارد یک مغازه می شوید و فروشنده چنان با نوع حرف زدن واطلاعاتی که به شما می دهد تحت تاثیرتان قرار می دهد که وقتی از مغازه بیرون می آیید خود را با دستی پر از اجناسی که نمی خواسته اید تهیه کنید ، و جیبی خالی از پول می بینید، عاقلانه تر این است که یاد بگیریم سریع تحت تاثیر قرار نگیریم و به خودمان فرصت فکر کردن دقیق راجع به حرفهایی که می شنوییم ویا وقایعی که می بینیم، را بدهیم. باید قدرت تحلیلمان را بالا ببریم گر چه بخواهیم یا نخواهیم همه مان گاهی فریب خواهیم خورد چون انسان هستیم وعلم واطلاع مان نسبت به دنیای بیرون اغلب ناقص است

 13. کاربر سوخت جت css می‌گوید

  هیتلر!!! جنگ جهانی اول!!!

 14. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  بسیار مفید بود و لذت بردم سطح کیفی مقالاتتون واقعا پیشرفت کرده خدا قوت

 15. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  عالی بود فوق العادهههههههههه بود سپاس از شما و البته برای طرح جدیدی که توی قسمت دیدگاه ها گذاشتین میخواهم به شما جوزف گوبلز رو معرفی کنم که فرمانده تبلیغات المان نازی بود و خیلی از قوی ترین تکنیک های تبلیغات رو ایشون پایه گذاری کردن یک نمونه از این تبلیغات زمانی بود که یه فیلم تبلیغاتی برای آدولف هیتلر درست کرده بودن که توی هواپیما داشت میومد و فیلم رو طوری گرفته بودن که سایه هواپیما افتاده بود روی سطح شهر و شبیه یه صلیب شده بود که لقب خود هیتلر رو هم مردم ناجی گذاشته بودن. امیدوارم این اطلاعات بتونه هم افزایی برای کاربرای دیگه باشه و کمک کنه اگر نمونه های مشابه ای از پروپاگاندا دیدن بگن. ممنون از وبسایت خوبتون

  1. کاربر سوخت جت hadi می‌گوید

   دقیقا گوبلز مخ تبلیغات بود

  2. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام و تشکر از اینکه در راستای طرح جدید دیدگاه ها فعالیت میکنید، یک روز شارژ هدیه سوخت جت به حساب کاربری شما افزوده شد.

 16. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  مقاله ای که شاید توی هیچ وبسایت و مجله دیگه ای به این زیبایی منتشر نشه……. بینهایت از شما ممنونم که این وبسایت رو راه اندازی کردین به شخصه خیلییییی چیزا از شما عزیزان یادگرفتم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**