کنترل حواس پرتی و تمرکز کامل با تکنیک‌های اثبات‌شده‌ی برایان تریسی

برایان تریسی از آن دسته آدم های موفقی است که به جرات می توانم بگویم توصیه ها و راهنمایی های او زندگی میلیون ها نفر  در سرتا سر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.  من خودم یکی از طرفدارهای پر پا قرص او هستم چون معتقدم اگر بخواهم تبدیل به فردی موفق شوم  باید به دنبال یادگیری نکات مهم از آدم های موفقی مثل برایان تریسی باشم.

البته یادگیری فقط یک بخش ماجراست،
بخش مهم تر عملی کردن این یادگیری ها در زندگی روزانه مان است.

من همیشه سعی می کنم اگر با مشکلی مواجه  شدم دنبال راهکار مشکلم در زندگی افراد موفق و روانشناسان مطرح جهان بگردم. حدود چند هفته ای می شد که احساس می کردم کارهایم خوب پیش نمی رود و با مشکل حواس پرتی مواجه هستم. برای حل این مشکل دنبال راه حل گشتم و به نظرم راهکارهای برایان تریسی یکی از بهترین و عملی ترین راهکارها برای رفع این مشکل باشد.

امروزه به خاطر پیشرفت تکنولوژی و سبک زندگی مدرن، خیلی از افراد با مشکلی شبیه مشکل من مواجه هستند، شما هم اگر احساس می کنید از پس کارهای شخصی و شغلی تان بر نمی آیید، در هنگام کار دچار  حواس پرت می شوید یا این که دوست دارید نتیجه کارتان  موثرتر و مفیدتر از قبل باشد، می توانید از این توصیه های برایان تریسی استفاده کنید.

توصیه شماره یک | برنامه روزانه تان را شب قبل بنویسید

حتما درباره اهمیت برنامه ریزی زیاد شنیدید. شاید از آن دسته آدم هایی باشید که از کنار این موضوع مهم به راحتی گذشتید و به جای صرف وقت برای برنامه ریزی، در لحظه تصمیم می گیرید که به سراغ چه کاری بروید یا شاید هم در دسته دیگر قرار دارید؛ شما سراغ نوشتن برنامه هایتان می روید اما نه در زمان مناسب. مثلا اول هر ماه برنامه ماهیانه تان را می نویسید یا اول هفته برنامه هفتگی تان را یادداشت می کنید.

اگر در گروه اول قرار دارید و اهل برنامه ریزی نیستید مطمئن باشید که به خاطر عدم برنامه ریزی فرصت هایی طلایی زیادی را در زندگی از دست دادید و چون برنامه ای نداشتید  اتفاقات گوناگون حواس شما را از هدف و کارتان پرت کرده.

اما در صورتی که اهل برنامه ریزی هفتگی یا ماهانه هستید باز هم باید به شما بگویم که ممکن است برنامه هایتان با شکست رو به رو شود و تاثیر چندانی نداشته باشد.

به اعتقاد  برایان تریسی بهترین زمان نوشتن برنامه روزانه تان، شب قبل از آن روز است.
چون شما می دانید که در چه شرایط، مکان و موقعیتی هستید، به همین دلیل می توانید برنامه موثر تر و قابل اجرا تری بنویسید.
داشتن برنامه به شما کمک می کند تا کم تر حواس تان پرت شود.

توصیه شماره دو | آفلاین کار کنید.

به اعتقاد برایان تریسی تکنولوژی یکی از مهم ترین عوامل حواس پرتی به حساب می آید. شاید شما هم مثل من عادت کردید به صورت آنلاین کار کنید. من خودم همیشه به صورت آنلاین کار می کردم و همزمان پیام های که روی ایمیلم یا برنامه های دیگر می آمد می دیدم. برایان تریسی به ما می گوید این کار اشتباه است و علاوه بر این که حواس ما پرت می شود، بازدهی ما را نیز کاهش می دهد.

این حالت شاید برای شما آشنا باشد: به عنوان مثال، مشغول نوشتن پروژه ای هستید اما وایفای شما هم روشن است، پیامی در شبکه های اجتماعی دریافت می کنید و به خاطر حس کنجکاوی تان، دست از کار برمی دارید و سراغ پیام می روید.  در این حالت، عقربه های ساعت به سرعت جلوتر می روند و ما دقایق زیادی بدون این که متوجه شویم حواس مان را پرت موضوعات بی اهمیت می کنیم. در بیش اوقات وقتی دوباره به سراغ انجام پروژه مان می رویم، حواسمان درگیر پیام و جوابی است که دادیم.

پس بهتر است در زمان کار از حالت آنلاین خارج شوید و تمام تمرکز خود را روی کارتان معطوف کنید.
بعد از تمام شدن کارتان می توانید با خیال راحت آنلاین شوید و سراغ شبکه های اجتماعی بروید. همیشه کارتان باید در اولیت باشد تا بتوانید موثرتر کار کنید.

توصیه شماره سه | روزتان را زودتر شروع کنید.

یکی دیگر از توصیه های برایان تریسی برای جلوگیری از حواس پرتی این است که صبح ها زودتر بیدار شویم. او معتقد است هر چه صبح زود بیدار شویم و شروع به کار کنیم، بهره وری ما بیش تر خواهد بود. به عبارت دیگر، هر چه روز جلو تر می رود حواس پرتی های بیش تری سراغ ما میاید‌.

به همین دلیل بهتر است از عادت افراد موفق پیروی کنیم. بیش تر آدم های موفق عادت دارند صبح ها زود از خوب بیدار شوند و وقتی بیش تر مردم عادی خواب هستند آن ها کارهای مهم زیادی انجام می دهند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که علاوه بر زود بیدار شدن، برای این که سازنده تر و مفیدتر باشیم، بهتر است مهم ترین کار آن روزمان را در همان ابتدای صبح انجام دهیم. چون همان طور که اشاره کردم هر چه ساعات روز جلوتر می رود حواس پرتی ها بیش تر می شود.

توصیه می‌کنم برای کنترل کامل اراده‌ی‌تان در طول روز مقاله‌ی‌ راز لباس تکراری مارک زاکربرگ و استیو جابز را بخوانید.

توصیه شماره چهار | محل کار خودتان را مرتب کنید.

حتما بارها و بارها این تجربه را داشتید که در محیط های آشفته و بهم ریخته زودتر عصبی یا خسته شوید. من خودم به شدت به نظم محیط حساسم و در محیط های بهم ریخته به هیچ وجه نمی توانم تمرکز کنم. آشفتگی و بی نظمی محیط یکی از مهم ترین عامل های حواس پرتی و پایین آمدن کیفیت کار ماست.

برایان از ما می خواهد ابتدا محیط مان را نظم دهید، سپس شروع به کار کنیم. این حالت را تصور کنید که روی میز شما پر از کاغذهای باطله، لیوان یک بار مصرف، خوراکی های گوناگون، لوازم تحریر و موارد شبیه ابن هاست که هر کدام به صورت نامرتب در قسمتی از میز قرار گرفتند. در این وضعیت شما می خواهید پروژه مهمی برای رئیستان انجام دهید. بدون شک بیشتر از این که بتوانید روی کارتان تمرکز کنید حواستان پرت این وسایل خواهد شد.

بهترین کار این است سعی کنید در محیطی آرام و منظم کارتان را انجام دهید تا کم تر حواس تان پرت شود.

با انجام این راهکارها علاوه بر این که حواستان کمتر پرت می شود، کارایی بیش تری نیز خواهید داشت.


اگر به تمرکز فولادین علاقه‌مندید حتما خواندن را با مقاله‌های زیر ادامه دهید:

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

  دقیقا موافقم. مخصوصا با صبح زودتر بیدار شدن. چون احساس می‌کنی زمان بیش‌تری داری. می‌خوام جدیدا پیادش کنم.

 2. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  بسيار مفيد بود

 3. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  من هر چهار تا توصیه را نوشته ام و میخواهم بهشون عمل کنم تا تمرکزم بیشتر شود ودر کنکور رتبه ی تک رقمی شوم وبسیار متشکرم ازمقاله ارزشمندی که نوشتید

 4. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  جالب بود

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**