10 نصیحت تکان دهنده از مارک زاکربرگ نابغه و موسس فیسبوک

مردی که با خلق فیسبوک دنیا را تکان داد، اینبار با 10 نصیحت تکان دهند برگشته...

چرا باید مارک زاکربرگ نابغه را بشناسید

چهره سرشناس و موفق سال 2010 مجله Time کسی نبود جز دانشجوی انصرافی دانشگاه هاروارد که در خوابگاه دانشگاه شبکه اجتماعی خلق کرده بود که امروز تبدیل شده به سومین کشور پرجمعیت (مجازی) دنیا !

مارک الیوت زاکربرگ نام کاملش است؛
عاشق برنامه نویسی بود و در سال  2004 به کمک دو تن از هم دانشگاهی های دیگرش شروع کردند به برنامه نویسی یک شبکه اجتماعی مجازی که بتوانند مردم را به یک دیگر نزدیک کنند و ارتباط را آسان تر کنند.

خالق فیس بوک مارک زاکربرگ از میلیونر هایی بود که در سن زیر 30 سال میلیونر شده بود، اما به تازگی تولد 30 سالگی اش را جشن گرفت و از لیست میلیونر های زیر 30 سال خارج و به لیست میلیونر های زیر 40 سال انتقال یافت.

جالب است بدانید !

مارک زاکربرگ که جز ده فرد ثروتمند دنیاست، در سال  2010 تصمیم غیرقابل باور گرفت… مارک زاکربرگ تصمیم گرفت به همراه همسرش 99% سرمایه و پولی که دارند را وقف خیریه کنند !

برای ما ایرانی ها این اقدام به دور از تصور است…
اما مارک زاکربرگ کارآفرین، آنرا اقدامی کاملا بشردوستانه میداند و برایش مهم نیست چه مقدار سرمایه یا پس انداز داشته باشد چون میخواهد دنیا را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کند.

10 تا از بهترین نصیحت های مارک زاکربرگ به جهانیان

نصیحت شماره 1

« سریع حرکت و کن و همه چیز را به هم بریز… تا وقتیکه مرتب و منظم بخواهید در بازار پیشروی کنید، رقبا اجازه پیشرفت به شما نمیدهند. اگر به حد کافی اوضاع را به هم نریزید، به حد کافی سریع حرکت نمیکنید.» (اکتبر 2009)

در مورد این نصیحت توصیه میکنیم حتما مقاله « باید از تاکتیک جنگ مغول ها برای پیروزی سریع در زندگی و کار استفاده کنید» را هم بخوانید.

نصیحت شماره 2

«اگر من الان شروع کرده بودم کارم رو خیلی متفاوت تر عمل میکردم. من اوایل هیچ چیزی نمیدونستم. در منطقه سیلیکون ولی شما تنها چیزی که بهش اطمینان دارید این است که باید اینجا باشید، اما اینطور نیست. اگر من الان شروع کرده بودم در بوستون ادامه میدادم. سیلیکون ولی تمرکز کوتاه مدتی به کسب و کار القا میکند و این اذیتم میکند.» (اکتبر 2011)

نصیحت شماره 3

«به خوبی به خاطر دارم. یک یا دو روز بعد ازینکه اولین نسخه از فیس بوک رو راه اندازی کردم با دوستانم داشتیم پیتزا میخوردیم که با خودم فکر میکردم “یه همچین خدماتی باید در اینترنت برای مردم وجود داشته باشد، واقعا مردم بهش نیاز دارند” و وقتی فهمیدم که من خودم باید این نیاز را برطرف کنم محتاط تر از قبل عمل کردم.» (جانویه 2014)

نصیحت شماره 4

«سوال این نیست که “ما میخواهیم چی از مردم بدانیم؟” بلکه سوال اینجاست “مردم میخواهند چه چیزی درباره خودشون بگویند؟” » (نوامبر 2011)

نصیحت شماره 5

«بزرگترین ریسک، ریسک نکردن است. در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است، بهترین و تنها استراتژی برای شکست ریسک نکردن است.» (اکتبر 2011)

نصیحت شماره 6

«تحقق یک ماموریت و ساختن یک کسب و کار هردو باهم اتفاق میفتد. درسته که تحقق ماموریت بیشتر به من انگیزه میده پیشروی کنم اما از همان ابتدا دریافتم که باید هردو باهم عملی شوند.» (سپتامبر 2012)

نصیحت شماره 7

«جای هکر ها در زندان ها نیست. بلکه در شرکت های کامپیوتری بزرگ است. هکر ها یکی از مهمترین سمت ها هر شرکت تکنولوژیکی را باید داشته باشند زیرا انها اعتقاد دارند همیشه یک راه بهتری و مطمئن تری وجود دارد.» (فوریه 2012)

نصیحت شماره 8

«مردم شاید یک ایده عالی داشته باشند که واقعا دنیا را تکان دهد ! اما اگر به آن باور نداشته باشند، هیچوقت این ایده به واقعیت نزدیک نخواهد شد.» (اکتبر 2005)

مارک زاکربرگ
مارک زاکربرگ

نصیحت شماره 9

«من نمیخواهم فیس بوک یک شرکت آمریکایی باشه. من نمیخواهم این شرکتی باشد که در حال گسترش ارزش های آمریکایی در جهان است. دیدگاه من این است که شما با فیس بوک بتوانید فوق العاده در مردم ریزبین باشید و بفهمید چطور فکر میکنند.» (جانویه 2011)

نصیحت شماره 10

«هدف من این بود که هرگز فقط یک شرکت تاسیس نکنم. اکثر مردم برداشت غلطی ازین حرف من دارند و فکر میکنند سود، درآمد و سهام و … برای من اهمیت ندارد. اما فقط یک شرکت نبودن یعنی اینکه چیزی که که یک تغییر اساسی قرار است در دنیا ایجاد کند.» (فوریه 2011)

 

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

10 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  کاملا موافقم باهات

 2. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  وقتی میگم میتونم،، یعنی نمیتونم اما باید بدونم که باید بتونم،، حتی اگه نتونمم میتوتم،، پس من میتونم و وقتی که من بتونم تو هم میتونی و باید بتونی چون من میتونم،، چون گیج شدی الان مطمعن باش که منم گیج شدم پس ما فرق ینداریم و باید بتونیم حتی اگه نتونیمم میتونیم

 3. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  خیلی عالی بود

 4. کاربر سوخت جت reza می‌گوید

  نمیخواد اینقدر هی بدبختی هامون رو بزرگ کنیم بیاین یه راهی برا حل کردنش پیدا کنیم

 5. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  هشتاد میلیون حسود داریم از هم دزدی میکنیم و سر همو کلاه میذاریم.هزار سال دیگم افکار و رفتار ما ایرانیا همینه

 6. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  کار افرینی در جامعه ی ما یک کلمه خنده داره… سیستم کهنه است..سیستم اموزشی«همکاری بسیار ضعیف«افراد متخصص و خلاق پرورش نیافتن..کارافرینی که محدوده .وکاری که دراون ازادی نیست ..ومهم تر اون تاثیرگذار هم نیست.در استانه مرگ وخاموشی خواهد رفت.!

  1. کاربر سوخت جت بی می‌گوید

   هر جای دنیا که باشه با هر وضعیتی میتونی یه کار آفرین عالی باشه در بد بودن نظام آموزشی و همکاری نکردن برخی مسئولین شکی نیست ولی اگه آدم بخواد میتونه به یک کار آفرین موفق تبدیل بشه
   این بهانه ها همش مزخرفه

 7. کاربر سوخت جت را می‌گوید

  مهم نیست چقدر میتونه پیچیده باشه! مهم اینه که چطورمیشه خیلی ساده درکش کرد!؟بحث اینه چطور میشه تو شرایطی که هستیم بزرگ فکر کنیم؟…در همه ی این سری ادم ها یک صفات مشترک هست! در وصف یک کلمه نیست..ولی من یه سرنخ دارم !! حالا چیه؟ بزرگ فکر کنید…ایمان و عشق..

  1. کاربر سوخت جت IL می‌گوید

   اعتقاد و اراده

 8. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  سلام / احسنت چه فکر بکری > کاش ایران هم اینطوری فکر کنه برای مردمش… هییی

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**