6 واکسن برای جلوگیری از موکول کردن کارها به فردا (قسمت دوم)

همه ما کارهایمان را به بعد موکول میکنیم !
بعضی از ما بیشتر، بعضی دیگر کمتر. بعضی از ما کارهای مهم مان را به بعد موکول میکنیم؛ بعضی از ما کارهای ضروری را به بعد موکول میکنیم و بعضی دیگر به اشتباه هیچ کاری را هیچوقت به بعد موکول نمیکنیم…

قسمت اول را از اینجا بخوانید

موکول کردن کارها به بعد، به نفس خود کار بدی نیست.
بعضی از کارها هستند که مهم اند، بعضی از کارها هستند که اضطراری اند. شما میتوانید کارهای مهم را به بعد موکول کنید (کاری که اکثر شماهایی که این مقاله را میخوانید احتمالا انجام میدهید!) اما موکول کردن کارهای اضطراری به بعد، آثار جبران ناپذیری دارد.

مثلا در حال کار کردن در اداره تان هستید (کاری مهم) که همکارتان میگوید آقای عباسی تماس گرفته اند گفتند کاری مهم با شما دارند، اما شما آنرا به بعد موکول میکنید (کاری مهم) اما همچنان در حال کار کردن با تمرکز بالا هستید که آبدارچی شما درب اتاق شما را باز میکند و میگوید «آقای رئیس، روم به دیوار لوله فاضلاب ترکیده!»

با اینکه تماس با آقای عباسی مهم تر از تعمیر لوله است(!) اما شما مجبورید به کارهای اضطراری برسید و سریع کارتان را به بعد موکول کنید تا مشکل لوله ترکیده را برطرف کنید.

این مثال، یک مثال ساده از اهمیت موکول کردن کارها به بعد بود.
شما اگر بیخیال کارتان نمی شدید و به آبدارچی تان میگفتید «بعدا میام ببینم چی شده…» شاید تا وقتی که برسید ببینید چه شده، آب فاضلاب کل شرکت تان را غرق کرده باشد !

اما موکول کردن کارهایی مهم به بعد میتواند باعث متضرر شدن شما شود.
مثلا، قرار است درس بخوانید تا در کنکور قبول شوید، اما درس خواندن را مدام به هفته بعد موکول میکنید.

اضافه وزن دارید و میخواهید رژیم بگیرید؛ آنرا هم تصمیم گرفتید از شنبه شروع کنید (چون امشب دعوتید مهمانی…)

و یا میدانید که با خواندن کتاب در زمینه کاری یا علاقه تان، میتوانید سریع تر پیشرفت کنید چون با چیزهایی جدید و آموزنده آشنا خواهید شد… اما این کار را نمیکنید ! شب، به جای خواندن کتاب کانال های تلگرام را چک میکنید.

موکول کردن کارها به فردا – دیگر بس است

چون این فقط مشکل من و شما نیست.
همه انسان های روی کره زمین از این مشکل در عذاب اند. فرض کنید هیچ کاری را به فردا موکول نکرده بودید، چه اتفاق جالبی می افتاد؟ چقدر در زندگی پیشرفت کرده بودید؟

خب، حالا فرض بگیرید از الان یادبگیرید دیگر هیچ کار مهمی را به فردا موکول نکنید… میتوانید تصور کنید یک سال، پنج سال یا ده سال بعد چه پیشرفت بزرگی در زندگی تان خواهید داشت؟

اما چطور کارهای امروز را به فردا موکول نکنیم؟ لازم نیست تحقیق و آزمایش کنید… محققین زیادی قبل از شما راجع به این موضوع سال ها تحقیق و پژوهش کردند و خلاصه آنرا کتاب کردند تا بخوانید.

اگر فرصت خواندن کتاب را ندارید، ما برای شما شش کتاب مهم در این زمینه را انتخاب کردیم، خواندیم و مهم ترین چکیده آنرا برای جلوگیری از موکول کردن کارهای مهم به فردا را برای شما آماده کردیم.

شما در این مقاله خلاصه کتاب های زیر را میخوانید :

 • غریزه قدرت اراده – Kelly McGonigal
 • تمرکز، هدایت کننده مخفی پیشرفت ها – Daniel Goleman
 • ذهن سازماندهی شده – Daniel Levitin
 • زندگی معجزه تغییر و سر و سامان گرفتن – Marie Kondo
 • چطور دانش آموز ممتاز باشیم – Cal Newpot
 • عادتِ «همین الان» – Neil Fiore

اگر آماده اید یک قلم و کاغذ بردارید تا مهم ترین نکاتی که الهام میگیرید را یادداشت کنید :

عضویت و مشاهده کاملورود برای اعضا

در همین زمینه، نوشته های زیر را هم توصیه میکنیم بخوانید :

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت شی می‌گوید

  راهی که برای من خیلی جواب داده و برام به عادت تبدیل شده شمارش معکوس از 5 هست و بعد انفجاری اون کار رو انجام میدم اوایلی که ای کار رو انجام بدید یک جنگ حسابی توی مغز شما اتفاق میفته و اگه پیروز بشید انگیزه ی خیلی خوبی بهتون میده و هر روز تعداد عادت 5 ثانیه رو یادداشت کنید و روز بعد یکی بیشترش کنید

 2. کاربر سوخت جت an94 می‌گوید

  با سلام خدمت دوستان پروژه سوخت جت ممنون از مطالب مفیدتون یه خواهش داشتم اینکه کتاب های مفید در زمینه کارافرینی و همچنین لینک ها و سایت های مفید دیگر را معرفی نمایید همچنین یه انتقاد داشتم اینکه مطالب جدید دیر به دیر اپلود میشن

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، دوست عزیز بخش معرفی کتاب از دسته بندی وبسایت را میتوایند مطالعه کنید (منوی بالای صفحه، از اینجا شروع کنید) در مورد وبسایت هم چند مقاله راجع به وبسایت های مفید داشتیم که میتوایند از قسمت جستجو آنها را پیدا کنید. مقالات هم هر روز بروز میشوند تا دوستان فرصت داشته باشند آنها را بخوانند؛ از حسن توجه شما بزرگوار ممنونیم

 3. کاربر سوخت جت ni95 می‌گوید

  الان فکرکنم کاربارگزاری تصویربالا روبه فرداموکول کردین دیگه!آره!
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ مزاح بود

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**