نجات از سردرگمی با ترفند بزرگترین رام‌کننده‌ی شیرها در دنیا

رام‌کننده شیری که جان سالم به در برد!

بیش از یک قرن پیش شخصی به اسم کلاید بیتی به رام کردن شیرها مشغول بود. او از این کار چیزی آموخت که به امروز در همه حوزه‌ای روی زندگی شما تاثیر گذاشته است.

اما او چه چیزی آموخته بود؟

 

رام‌کننده شیری که جان سالم به در برد!

کلاید بیتی در سال 1903 در بینبریج – او هایو به دنیا آمد. او وقتی نوجوان از خانواده‌اش جدا شد و به یک سیرک پیوست و در آنجا به نظافت کردن قفس‌ها مشغول شد. طی چند سال کلاید پیشرفت زیادی کرد و عضو یکی اعضای سرگرم‌کننده سیرک شد.

بیتی بخاطر اهلی کردن حیوانات خشن به شهرت و محبوبیت زیادی رسید. حتی یک بار او توانست شیرها، ببرها ، گربه‌های وحشی و کفتارها را همزمان وارد حلقه سیرک کند و همه آن‌ها را رام کند.

اما علاوه بر این‌ها او کاری کرد که همه را تحت تاثیر قرار داد..

در دروانی که اکثر رام‌کنندگان شیر بخاطر شغل‌شان می‌مردند، او تا 60 سالگی زنده ماند و سرانجام هم بر اثر سرطان از دنیا رفت. هیچ شیری نبود که او نتواند رام کند.

اما او چطور توانست جان سالم به در ببرد؟ به لطف یک ایده بسیار ساده!

کلاید بیتی یکی از اولین رام‌کننده‌های شیر بود که به حلقه سیرک، صندلی را اضافه کرد.

اما این موضوع چه اهمیتی دارد؟

 

شلاق و صندلی

تصویر کلاسیک رام کردن شیر(که همواره یکی از سرگرم‌کننده‌ترین بازی‌های انسان‌ها بوده) تصویر یک رام‌کننده، یک شلاق و یک صندلی ست. معمولا شلاق توجه همه رو به خودت جلب میکند اما درحقیقت مهم‌ترین و اصلی‌ترین کار را صندلی انجام میدهد.

وقتی رام‌کننده صندلی را جلوی صورت شیر میگیرد، شیر همزمان سعی میکند روی هر 4 پایه صندلی تمرکز کند. وقتی تمرکز شیر به 4 قسمت تقسیم می‌شود و او (شیر) گیج می‌شود و نمیداند که باید چه کار کند. او وقتی با گزینه‌های زیادی رو به رو می‌شود، به جای حمله به مردی که صندلی را در دست دارد، خشکش میزند و بی‌حرکت می‌ماند.

مراقب باشید به سرنوشت شیر دچار نشوید

تا به حال برایتان پیش آمده که در موقعیتی مشابه این شیرها قرار بگیرید؟

برایتان پیش آمده که بخواهید به چیزی، به هدفی برسید (مثل کاهش وزن، تناسب اندام، راه اندازی یک کسب و کار، سفر بیشتر) اما چون گزینه‌های زیادی مقابل خود دارید، گیج می‌شوید و نمی‌توانید هیچکدام را انتخاب کنید و درنتیجه هیچ پیشرفتی نمی‌کنید؟

این موضوع بیشتر از همه در مورد وضعیت سلامتی، تناسب اندام و درمان بیماری‌ها صدق میکند. آدم‌ها و شرکت‌های مختلف هم مدام همه‌چیز را پیچیده‌تر می‌کنند. انگار همه‌چیز به خودی خود پیچیده نیست! هر متخصص تغذیه‌ای می‌گوید برنامه غذایی او بهتر از بقیه است.

این موضوع گاهی اوقات واقعا خسته‌کننده و ناامیدکننده می‌شود. کارشناسان همیشه مشغول بحث بر سر این موضوع هستند که بهترین گزینه کدام است اما کسانی واقعا می‌خواهند زندگی بهتر و مطلوب‌تری برای خود رقم بزنند (من و شما) از این همه اطلاعات ضد و نقیض خسته می‌شوند.

درنهایت اتفاقی که می‌افتد این است که این احساس به ما دست میدهد که نمی‌توانیم تمرکز کنیم یا روی چیزهای اشتباهی تمرکز کرده‌ایم. بنابراین کمتر کاری می‌کنیم، کمتر پیشرفت می‌کنیم و درحالی که می‌توانیم زندگی‌مان را بهتر کنیم، همانطور سرجایمان می‌مانیم.

شاید زمان آن رسیده باشد که تغییری ایجاد کنیم ..

 

چطور بهتر و  بیشتر تمرکز کنیم؟

هر زمان که احساس کردید، دنیا یک صندلی را مقابل صورت‌تان گرفته، فقط این را بخاطر بیاورید که: باید به یک چیز متعهد شوید.

مجبور نیستید که از همان ابتدا موفق شوید. فقط باید شروع کنید.

یکی از ویژگی‌های آدم‌های موفق این است
که قبل از اینکه احساس آمادگی کنند، اقدام می‌کنند.

بیشتر اوقات برای تمرکز بهتر تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک کاری را شروع کنید و به آن متعهد بمانید. قدرت تمرکز بیشتر مردم، مشکلی ندارد بلکه آن‌ها خود در تصمیم‌گیری مشکل دارند.

تا به حال برایتان پیش آمده که مجبور به انجام کاری شده باشید؟ خب نتیجه چه بود؟ آن کار را انجام دادید! شاید تعلل کرده باشید و مدام آن را پشت گوش انداخته باشید، اما چون تعهد داده‌اید که آن کار انجام می‌دهید، درنهایت آن را به پایان رسانده‌اید!

به عبارت دیگر؛ تناسب اندام، سلامتی، پیشرفت در کار و زندگی در گرو این نیست که یاد بگیرید چطور بهتر و بیشتر تمرکز کنید. بلکه باید یاد بگیرید که چطور انتخاب کنید و به یک کار خاص متعهد شوید.

شما توانایی تمرکز را دارید، فقط باید انتخاب کنید که به جای اینکه مثل شیر به هر 4 پایه توجه کنید،
تمرکز و توجه‌تان را به یک چیز خاص معطوف کنید و به آن متعهد شوید.

می‌خواهید 20 کیلو کاهش وزن داشته باشید؟ عالی ست! غذای سالم بخورید (برای شروع فست‌فود و غذاهای کنسروی را حذف کنید. بیشتر ورزش کنید. همین! به اطلاعات بیشتری نیاز ندارید. نیازی ندارید دنبال بهترین رژیم غذایی باشید و در مسیرِ پیدا کردن بهترین رژیم غذایی گیج و سردرگم شوید. فقط کافی ست که به اصل و اساس کار متعهد باقی بمانید. قبل از هرکاری عادات خوبی بسازید و مطمئن باشید در آینده زمان زیادی خواهید داشت که راجع به جزئیات کار اطلاعات بیشتری به دست آورید.

می‌خواهید یک ورزشکار حرفه‌ای شوید؟ محشر است! دست از رویاپردازی بردارید و مثل یک ورزشکار حرفه‌ای زندگی کنید. زودتر بخوابید. روزتان رو با توجه به برنامه آموزشی‌تان مرتب کنید. اگر لازم است قیدِ یک سری کارهای دیگرتان را بزنید که بتوانید به هدف اصلی‌تان متعهد و پایبند بمانید. از هرچیزی که حواس‌تان را پرت می‌کند، دوری کنید.

می‌خواهید یک کسب و کار جدید راه بی‌اندازید؟ بهتر از این نمی‌شود! اولش شاید راحت نباشد. شاید انتخاب‌تان مطمئن نباشید اما هر کارآفرینی با تردید شروع میکند. نیازی نیست که استراتژی جدیدی یاد بگیرید یا سعی کنید بهتر و بیشتر تمرکز کنید. تنها کافی ست که کارتان را شروع کنید و به آن متعهد باقی بمانید. قدم اول را بردارید و به خودتان اعتماد کنید که هر زمان خواستید قدم دوم را بردارید، می‌دانید چطور باید این کار را بکنید.

همه ما توانایی توجه و تمرکز را داریم، اما فقط وقتی که مشخص کنیم چه چیزی برایمان مهم است
می‌توانیم به این توانایی دست یابیم.

شما هم مثل شیر بازیچه نشوید!

ما وقتی می‌خواهیم لباس بخریم، پیراهن‌های متفاوت را مدام می‌پوشیم که ببینیم کدام یک بیشتر به ما می‌آید و بین آن‌ها انتخاب می‌کنیم. اما متاسفانه زندگی اینطور نیست! ما نمیتوانیم زندگی‌های مختلف را امتحان کنیم و درنهایت ببینیم که کدام بیشتر مناسب ما ست! چه خوش‌مان بیاید و چه خوش‌مان نیاید ما همه وارد سیرکِ زندگی شده‌ایم. بیشتر اوقات ساکت یک گوشه می‌نشینیم و به صندلی مقابل صورت‌مان خیره می‌شویم و به این فکر می‌کنیم که کدام پایه مهم‌تر است!

اما می‌تواند اینطور نباشد ..

اگر می‌خواهید جایی بروید، خب تصمیم بگیرید و بروید! اگر می‌خواهید چیزی را به دست آورید، خب عزم‌تان را جزم کنید و برای به دست آوردنش اقدام کنید. فقط کافی ست تصمیم بگیرید. اگر خودتان به خوبی بدانید که کجا می‌خواهید بروید، دنیا کمک‌تان می‌کند که راه خود را بیابید. لازم نیست از این بابت نگران باشید.

قرار نیست همه کارها را با هم انجام دهید. اما به هرحال یک کاری هست که لازم است الان آن را انجام دهید. کاری که منتظر شما ست و برایتان مهم است. من نمیدانم آن کار چیست اما خودتان خوب میدانید که چیست. صندلی را کنار بزنید و هدف اصلی‌تان را انتخاب کنید.


اگر هنوز نمیدانید که چطور باید هدف‌گذاری کنید، ما قبلا مقاله‌ها، کتاب‌ها و ویدیوهای زیادی در این باره برایتان آماده کرده‌ایم. همه این مطالب از پربازدیدترین نوشته‌های سوخت جت هستند و به افراد زیادی کمک کرده‌اند که راه خود را بیابند. اگر هنوز آن‌ها را ندیده‌اید، این فرصت را بیشتر از این از دست ندهید:

مقاله: ۷ سوال عجیب و غریب که به شما کمک می‌کند هدف زندگی خود را پیدا کنید

کتاب صوتی و الکترونیکی: دانلود کتاب مهم‌ ترین کار را انجام بده از راب و استیو شالنبرگر ; کتاب صوتی و PDF

ویدیو: تبعات سنگین بی هدفی; ویدیو آموزشی از جردن پیترسون

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  مثل همیشه بی نظیر…

 2. کاربر سوخت جت یر می‌گوید

  سلام متوجه شدیم که تصمیم گیری درست با تمرکز رابطه ی مستقیم داره

 3. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر من عضو مشترکین توربو هستن میخاستم بدونم باشگاه فکر سازی جدا از این اشتراک آخه نمیتونم عضو بشم و کلیپ های انگیزشی رو مشاهده کنم ممنون میشم جواب بدید

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   سلام عزیز. باشگاه فکرسازی یک ویژگی قدیمی در سایت بود و اکنون فعال نیست. در واقع همه‌ی محتواهایی که در باشگاه فکرسازی بودن اکنون در سایت به صورت پست موجود هستن

 4. کاربر سوخت جت هد می‌گوید

  تمرکز روی یک موضوع و اقدام کردن اهمیت دارد

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**