پرونده مرموز استیون کاوی؛ مردی که با کشف 7 عادت مردمان موثر دنیا را تکان داد

و شما اول باید خودش را بشناسید... و بعد کشفیاتش را !

Stephen Richards Covey (استیون ریچاردز کاوی) در 24 اکتبر سال 1932 در آمریکا متولد شد.
کاوی نویسنده، تاجر، تعلیم‌دهنده و سخنران انگیزشی بوده است؛ در سال 1996، مجله نیویورک تایمز از استیون کاوی، به عنوان یکی از 25 فرد تاثیرگذار آمریکا نام برده است.

این بار در وب‌سایت سوخت جت به سراغ استیون کاوی رفته‌ایم، مردی که با نوشتن کتاب «7 عادت مردمان موثر» تحولی در حوزه کتاب‌های خودسازی بوجود آورد.

استیون کاوی مدرک لیسانسش را از دانشگاه یوتاه (Utah) و مدرک فوق لیسانسش را در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است؛ بعد از آن تلاش کرد تا مدرک دکترایش را دریافت کند و توانست در رشته اصول رهبری افراد، مدرک دکترایش را از دانشگاه یانگ بگیرد.

البته با کارهایی که در طول زندگی اش انجام داد باعث شد تا 10 دکترای افتخاری دیگر به او اختصاص داده شود.

 

» شروع تغییرات در زندگی استیون کاوی

به ظاهر استیون کاوی یک انسان معمولی بود؛ اما دوست داشت هر روز بهتر از روز قبلش شود. او می‌خواست مردی بزرگ شود و بتواند دیگران را راهنمایی کند.

سر‌مشق زندگی استیون کاوی، پیتر دِراکر بود.
او کتاب‌های پیتر دراکر را چندین بار مطالعه می‌کرد و نکات کتاب‌ها را به ذهن می‌سپرد. موضوع دیگری که بر ذهن استیون تاثیر گذاشته بود، خواندن کتاب های خودیاری (self-help) بود.

استیون برای نوشتن رساله دکترایش صدها کتاب درباره بهبود شخصی خواند.

زمانی که دانشجوی دکترا بود، موضوعات مرتبط با مدیریت کسب و کار و اصول رفتار سازمانی را تدریس می‌کرد. تدریس این موضوعات و تحقیقاتش باعث شد که او به جنبه‌های انسانی علاقه مند شود.

علاقه‌اش باعث شد کاوی بر روی ویژگی های درونی افراد یک سازمان مطالعه کند.
علاقه‌اش به قدری بود که موسسه «کانون بین المللی رهبری کاوی» را تاسیس کرد. کاوی در موسسه‌اش به 500 شرکت آمریکایی مشاوره می‌داد و نکات مهم برای رشد درون سازمانی را به آنها می‌آموخت.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ آمریکایی از مشاوره ها و تعلیمات استیون کاوی برای رشد کسب‌و‌کار خود استفاده کرده‌اند.

» هفت عادت مرمان موثر استیون کاوی و کتاب‌های دیگرش

The 7 Habits of Highly Effective People by Stephen R. Coveyاستیون کاوی ابتدا سعی کرد در زمینه‌هایی مانند مدیریت، رهبری افراد، رشد کسب‌و‌کار، روابط خانوادگی، افزایش بازدهی فردی و سازمانی مقالاتی بنویسد. وقتی دستش در نوشتن راه افتاد، تصمیم گرفت تجربیاتش را در قالب کتاب بنویسد.

بیشتر افراد استیون کاوی را با کتاب «7 عادت مردمان موثر» می‌شناسند.

کاوی کتاب 7 عادت مردمان موثر را در سال 1989 نوشت. این کتاب جزو پرفروش‌ترین کتاب های بهبود شخصی جهان است. با استقبال مردم از این کتاب، 7 عادت مردمان موثر به 40 زبان زنده دنیا ترجمه شد و 25 میلیون نسخه از آن فروخته شد.

کاوی در کتاب خود خیلی ساده به مردم اصول موفقیت در زندگی را آموزش می‌دهد. به عقیده او تغییر و موفقیت هر فرد در گرو تغییر درونی او است. با خواندن 7 عادت مردمان موثر هم رشد شخصی و هم رشد سازمانی اتفاق می‌افتد؛ زیرا کاوی در این کتاب نگاهی به اصول مدیریت و رهبری کسب‌و‌کارها نیز داشته است.

بعد از استقبال مردم از کتاب 7 عادت مردمان موثر، استیون کاوی کتاب دیگرش را با عنوان «هشتمین عادت» منتشر کرد. هشتمین عادت در ادامه کتاب 7 عادت مردمان موثر نوشته شده است. کاوی در این کتاب از مردم می‌خواهد که به صدای درونی خود گوش دهند و انگیزه و هیجان خود را در زندگیشان از دست ندهند.

 پیشنهاد ویژه: اگر کارآفرین یا مدیر هستید، کتابهای 7 عادت مردمان موثر و هشتمین عادت را هم خودتان بخوانید و هم از کارمندانتان بخواهید این دو کتاب را بخوانند و ببینید چه اندازه روحیه کارمندانتان قوی و فضای کسب و کار شما تقویت می‌شود.

تالیفات استیون کاوی به این دو کتاب محدود نمی‌شود؛ اما این دو کتابش از دیگر آثار او مشهورتر هستند. دیگر کتاب‌های استیون کاوی عبارتند از :

 • ریشه‌های معنوی در روابط انسانی
 • اصول رهبری متمرکز
 • 7 عادت خانواده‌های بسیار موثر
 • زندگی کردن در 7 عادت
 • 6 مدل برای حل مشکلات زندگی
 • قدرت رهبری : چگونه والدین و مدرسه می‌توانند باعث رشد و تعالی بچه‌ها شوند
 • سومین جایگزین : راه‌حلی برای رفع مشکلات زندگی و 7 عادت بازاریابی شبکه‌ای مؤثر

کتاب های استیون کاوی با دیگر کتاب‌های مدیریتی و خودیاری فرق دارد؛ زیرا حرف‌هایش بر پایه تحقیقات علمی او هستند.
او در کتاب‌هایش آنچه را نوشته که خودش در وجودش پرورش داده است. او به خاطر نگارش کتاب‌هایش جوایز بسیاری به دست آورده است.

» یک تصادف به ظاهر کوچک

استیون کاوی در ابتدای سال 2012 داشت در خیابان‌های اطراف خانه‌اش دوچرخه‌سواری می‌کرد. ناگهان کنترل دوچرخه را از دست داد و زمین خورد؛ زمین خوردن باعث شد سر او به زمین اصابت کند. او در قسمتی از سرش دچار خون‌مردگی شده بود. ضربه خوردن به سر او باعث ضعیف شدن و بیماری کاوی شد.

سرانجام این تصادف کار خودش را کرد و استیون کاوی در 16 جولای سال 2012 و در سن 79 سالگی درگذشت.

» رمز تاثیرگذاری و ماندگاری استیون کاوی در چیست؟

استیون کاوی با انسان‌ها ساده صحبت می کرد و از آنها می خواست تا خود را به درستی تغییر دهند. اصولی که در کتابهایش می گوید سخت و پیچیده نیستند. او از انسانها می خواهد برای رشد کردن، به انجام دادن کارهای موثر و مفید عادت کنند. آرامش درونی و سادگی کلام او باعث شد مردم به گفته‌هایش اعتماد کنند.

او زیاد انگیزشی حرف نمی‌زند و انسانها را هیجان‌زده نمی‌کند، در عوض از انسانها می‌خواهد منطقی و اصولی خود را رشد دهند. او در کتاب 7 عادت مردمان موثر بیان کرده است که بعضی افراد ادای انسان‌های موفق را در می‌آورند؛ در حالی که از درون موفق نیستند. به عقیده استیون کاوی، برداشتن گام‌های کوچک در جهت موفقیت خیلی بهتر از نقاب زدن و تقلید کردن از انسان‌های موفق است.

» 5 نکته برای بهبود شخصی از زبان استیون کاوی

 • روی اتفاقاتی که نمی‌توانید کنترلشان کنید تمرکز نکنید. به جای فکر کردن به مشکل، به راه‌حل آن فکر کنید.
 • به دیگران کمک کنید به اهدافشان دست پیدا کنند. مردم انسان‌های مهربان و خیرخواه را دوست دارند. اگر می‌خواهید با مردم روابط پایداری داشته باشید، آرزوهایشان را واقعیت ببخشید.
 • فکر می‌کنید به دنیا آمده‌اید تا چه کاری انجام دهید؟ ماموریت شما در زندگی چیست؟ ماموریت خود را روی کاغذ بنویسید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.
 • با دیگران همکاری کنید. یک دست صدا ندارد. وقتی افراد در کنار هم جمع می‌شوند، می‌توانند کارهای بیشتری انجام بدهند.
 • همیشه به کارهای مهم اولویت بدهید. وقتی فرزندتان مریض است، با دوستتان قرار نگذارید. وظیفه شما پرداختن به کارهای مهم زندگی است.

 

 

 

 

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  کتاب هفت عادت اینقدر عمیق است و کارایی دارد که یک موسسه آموزشی در آمریکا، به صورت تخصصی « هفت عادت مردمان موثر » را تدریس میکند.

 2. کاربر سوخت جت فس

  […] تعبیر استفان کاوی، همه چیز از ذهن […]

 3. کاربر سوخت جت دا می‌گوید

  کتاب ۷ عادت مردمان موثر عالیه . اگر بتونیم اونها رو یاد بگیریم و توی زندگی پیاده کنیم ، هم حال خودمون خوب میشه و هم جامعه‌مون گلستان میشه

 4. کاربر سوخت جت ار می‌گوید

  بسیار سپاسگزارم ازنکات خوب وارزنده.لطفا سخنرانی با ترجمه استوان کاوی هم بگذارید.

 5. کاربر سوخت جت hock می‌گوید

  مرسی از مقاله خوبتون

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**