کارهای ساده ای که تعداد دوستان شما را افزایش میدهد

آیا دوست دارید تا محبوبیت بیشتری در بین دوستان و اطرفیان پیدا کنید و روابط خود را با دیگران در محل کار یا محیط اجتماعی بهبود ببخشید؟ لازم نیست به کتابفروشی بروید و کتاب های سنگین روانشناسی را بگردید پیدا کنید و بخرید و بخوانید !

اعتماد به نفس بالا داشتن، مستلزم دو چیز است :

 1. احساس درونی با ارزش بودن
 2. انجام کارهایی که این احساس را تقویت کند

میل به ارزشمند بودن، همه چیز است… این میل و اشتیاق درست همان چیزی است که شما را وادار می‌کند تا لباس‌های مطابق با آخرین مد روز را به تن کنید، با جدیدترین خودروها رانندگی کنید، گوشی آیفون به دست بگیرید و درباره‌ی فرزندانتان با افتخار سخن بگویید.

هر کسی به واقع دوست دارد تا در درون خود احساس کند که برای دیگران ارزشمند و مهم است. اگر می‌خواهید که یک شخص جذاب به نظر برسید و روابط خود با دیگران را بهبود ببخشید، باید به دیگران علاقه داشته باشید.

اما چطور می‌توانید این کار را انجام دهید؟ ما کارهای ساده ای که تعداد دوستان شما را افزایش میدهند را به شما معرفی میکنیم :

 

اولین کار مهم این است که واقعا به دیگران توجه کنید
وقتی در حین صحبت کردن با دیگران، تمام توجه خود را به حرف‌ های که میان شما رد و بدل می‌شود، متمرکز کنید، آن شخص احساس می‌کند که مطالب مهمی را عنوان می‌کند و همین مسئله به او احساس مهم‌ بودن می‌دهد.

اگر با موافقت خود را با صحبت‌ های شخصی بیان کنید، او احساس ارزشمندی و احترام بیشتری خواهد کرد.

طوری به صحبت‌ های دیگران گوش کنید که انگار واقعاً تحت تأثیر حرف‌هایشان قرار گرفتید. سوال‌هایی بپرسید که دیگران اشتیاق زیادی برای شنیدن پاسخ آنها ندارند اما گوینده دوست دارد راجع به آنها صحبت کند. با این کار آن‌ها را ترغیب کنید تا درباره‌ی خودشان و دستاوردهایشان صحبت کنند.

اگر می‌خواهید دیگران شما را دوست داشته باشند، ابتدا بایستی علاقه‌ی خودتان را به آن‌ها نشان دهید. این قانونی بود که قبلا خواندید دیزرائلی به کمک آن نخست وزیر انگلیس شد !

این یک اصل ساده که گوش‌کردن به صحبت‌های دیگران بالاترین احترامی است که می‌توانیم برای آنها قائل شویم. اگر می‌خواهید یک سخنور خوب باشید و جذاب‌ تر به نظر برسید، یک شنونده‌ی با دقت و تمام‌ عیار باشید.

برای پرورش این مهارت هم میتوانید مقاله «شنونده فعال» را بخوانید.

 

دومین کار مهم این است که نظرات دیگران را بپذیرید
وقتی دو نفر یکدیگر را ملاقات می‌کنند، لازم است تا با یکدیگر تفاهم داشته باشند و میزانی از موافقت را نسبت به نظرات و گفته‌های یکدیگر نشان دهند. وقتی شما موافقت واقعی و بی‌چون و چرای خود را نسبت به شخص دیگری ابراز می‌کنید، عزت‌نفس او را بالا می‌برید و تصویرِ ذهنی فرد از خودش را بهبود می‌بخشید و باعث می‌شوید تا او در کنار شما احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشد.

با این کار شما ناخودآگاه احساس راحتی را در خودتان هم ایجاد میکنید و زمانی که در شرایط راحت و آرام از نظر ذهنی قرار داشته باشید، احترام به نفس شما بیشتر میشود.

 

سومین کار مهم این است که لبخند بزنید
برای لبخندزدن تنها لازم است 13 ماهیچه‌ی خود را به کار بگیرید. یک لبخند واقعی، صادقانه و از روی گشاده‌رویی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. وقتی به فرد دیگری لبخند می‌زنید، او احساس ارزشمندی، اهمیت و تأثیرگذاری می‌کند.

«از لبخند خود برای تغییر دادن دنیا استفاده کنید ولی به دنیا اجازه ندهید تا لبخند شما را تغییر دهد.»

یک لبخند صمیمانه به شخص مقابلتان این پیام را می‌دهد ک ه:«من تو را دوست دارم، دیدن تو مرا خوشحال می‌کند و از کنار تو بودن لذت می‌برم.» خنده‌ی شما پیامرسان حس خوب شما است. شما دقیقاً به همان اندازه که برای بالابردن عزت‌نفس دیگران تلاش می‌کنید، عزت‌نفس خودتان را هم بالا می‌برید و می‌توانید این کار را با یک لبخند ساده به راحتی انجام دهید.

این لبخند نه تنها هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد، بلکه تأثیر زیادی در روابط شما با دیگران می‌گذارد. مخصوصا اگر میخواهید به صورت تلفنی مذاکره کنید، قبل از تماس گرفتن به مدت 15 ثانیه لبخند بزنید. حتی مصنوعی و این لبخند را 15 ثانیه نگه دارید. خواهید دید که چطور طرف مقابل تان تحت تاثیر لبخند شما قرار خواهد گرفت و میتوانید اوضاع را در کنترل خود بگیرید.

 

چهارمین کار مهم این است که از دیگران قدردانی کنید
اگر بابت هر کاری که دیگران برای شما انجام می‌دهند، از آن‌ها قدردانی و سپاسگزاری کنید، به آن‌ها حس ارزشمندی بیشتر، اعتماد به نفس قوی‌ تر و اهمیت بالاتری می‌دهید؛ و ناخودآگاه این احساس در شما نیز ایجاد میشود.

برای مثال، واژه‌ی «متشکرم» قدرت بسیار زیادی دارد.
هر موقع که این کلمه را به فرد دیگری می‌گویید، عزت‌ نفس او بالاتر می‌رود. این عادت را در خود تقویت کنید تا از دیگران بابت کارهایی که انجام می‌دهند، تشکر کنید و نگاه قدردانی از دیگران را در خود ایجاد کنید.

 

پنجمین کار مهم این است که دیگران را تایید کنید
در هر فرصت ممکن، موافقت و تأیید خود را نسبت به دیگران ابراز کنید. وقتی یک شخص توسط کسانی که مورد احترام او هستند، مورد تحسین قرار می‌گیرد، اشتیاق و هوشیاری او بیشتر شده و احساس بسیار بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنند.

از کسانی که کار خود را به خوبی انجام می‌دهند تقدیر کنید و حتماً به آن‌ها بگویید که کار آن‌ها تا چه اندازه مؤثر بوده است. تشویق خانواده، همکار، دوست یا مشتریان شما باعث می‌شود که آن‌ها حس ارزشمندی را تجربه کنند.

این حس ارزشمند در آنها دقیقا به شما برمیگردد و جریان آن انرژی را در زندگی شما نیز بیشتر میکند.

برای مثال، وقتی فرزند شما با کارت تشویق از مدرسه به خانه می‌رسد یا برای اولین بار موفق می‌شود تا برای یک پرنده، آشیانه درست کند، او را بابت کارش تحسین کنید. فرزندتان از این حرکت شما احساس دلگرمی می‌کند. هیچ چیز کودکان را بیشتر از ابراز علاقه و تأیید والدین خشنود نمی‌کند.

 

ششمین کار مهم این است که از دیگران تعریف و تمجید کنید
به قول آبراهام لینکن «هیچکس از شنیدن تعریف و تمجید بدش نمی آید…» به جای اینکه از دیگران عیب‌جویی کنید، آن‌ها را صادقانه و بی‌ریا تحسین کنید. لازم نیست که یک متخصص باشید، فقط کافی است صادقانه صحبت کنید.

«من می‌توانم با یک جمله‌ی ستایش‌آمیز و یک تعریف خوب دو ماه زندگی کنم.»
 ــ مارک تواین

نشان دادن علاقه‌ی واقعی به دیگران شما را در به دست آوردن دوستان بیشتر کمک می‌کند. اگر مشغول یک کسب و کار هستید، با تعریف و تمجید از مشتریان خود می‌توانید وفاداری آن‌ها را به شرکت خود بیشتر کنید و هم زمان احساس فوق العاده زیادی از عزت نفس پیدا کنید.

بهبود روابط با دیگران یک فرآیند طولانی‌مدت است و نمی‌توانید انتظار داشته باشید تا یک‌روزه به آن دست پیدا کنید؛ اما با تلاش و ممارست در این کار می‌توانید اثرات زیادی را در زندگی شخصی و کاری خود احساس کنید. ارتباط خود را با لبخندزدن شروع کنید و یادتان نرود که بگویید:«متشکرم!».

 

در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ser7 می‌گوید

  خیلی خوب بود
  به نحوی که می خوام بگم گزینه های مثلث آتش هستن اما نمیشه اینو گفت چون با کم شدن هرکدوم باز هم کار راه میافته
  میشه گفت گزینه اصلی غذا هستن که هر کدوم به طعم غذا افزوده و لذت بخشی خاصی اضافه میکنه. بدون اون باز غذا تهیه میشه اما کمبودش همچنان پابرجاست

 2. کاربر سوخت جت ئد می‌گوید

  البته بستگی به این داره که دنبال حقیقت باشیم یا حقیقت رو فدای خواسته های شخصی خود کنیم؟ کدام درست است؟ اگر صحبت یا عملی اشتباه است لبخند بزنیم؟ آیا این درست است؟!!!

 3. کاربر سوخت جت r70i می‌گوید

  به نظرم بهترین راهکار اینه که شنونده خوبی باشیم مردم عاشق اینن که حرفایی که میزنن شنیده بشه و باید مهارتهای شنیدن رو توسعه بده هر کسی که میخواد آدم محبوبی بشه
  نکته بعدی اینه که میتونه با جمع آوری اطلاعات توی زمینه های مختلف حرفهای جالبی برای گفتن داشته باشید و با این کار محبوبیت خودتون رو افزایش بدین

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، دوست عزیز طبق طرح هم افزایی دیدگاه ها یک روز به اشتراک سوخت جت شما افزوده شد. با تشکر.

 4. کاربر سوخت جت rand می‌گوید

  فک میکنم دیزرائلی نخست وزیر انگلیس شد نه رئیس جمهور امریکا

 5. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  خوب بود

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**