این مهارت احتمال شکست را در زندگی شما به صفر نزدیک میکند

بیایید واقع بین باشیم، کارآفرینی واقعا کار آسانی نیست…
هر روز باید زودتر از دیگران از خواب بیدار شوید، در برابر مشتریان تکراری که قبلا محصولتان را رد کردند و یا صدها نفر محصول مشابه محصول شما را به آنها پیشنهاد دادن بایستید و ثابت کنید محصول  یا خدمات شما بهتر است‌ !

کارآفرینی یعنی نه تنها شما یک تولید کننده هستید، بلکه خدمات به مشتریان، امور بازاریابی، تبلیغاتچی، مبلغ فلسفه محصول و حتی یار و حامی کارمندان تان هم هستید… و بدتر از آن هیچ میانبری هم ندارید !

و جالب اینجاست در کنار کاری که میخواهید شروع کنید، یک عالمه چیزهای جالب (اما خب کم ارزش…) برای جذب تمام حواس و تمرکزتان هم وجود دارد که هر لحظه میخواهند توجه شما را از کارتان منحرف کنند.

شاید به همین خاطر است که یکی از سخت ترین کارهای که باید هرشخص برای کارآفرین شدن انجام بدهد، یادگرفتنِ نحوه تخصیص توجه و تلاش اش است.

 • آیا باید بیشتر بر روی مشتریان تحقیق کرد؟
 • آیا باید بر روی نحوه ارائه فروش بیشتر تمرین کرد؟
 • آیا باید وارد دنیای اینترنت شد و از شبکه های اجتماعی هم کمک گرفت؟
 • آیا باید تبلیغ کرد؟
 • آیا باید پاسخ تماس دوست تان را که از شما دعوت کرده امروز با او بیرون بروید را بدهید؟
 • و …

فکر میکنید پاسخ دادن به این همه سوال به طور روزانه آسان است؟ ابـــــدا !
اگر آسان بود، هرکسی را که می شناختید امروز کارآفرین بود، اما نیستند، چون آسان نیست ولی شما خیلی خوب میدانید که ارزش اش را دارد…

با همه این حرف ها، اگر یک نفر واقعا بخواهد کارآفرین باشد، از پس تمام مشکلات و سختی شرایط بر بیاید، کارهای صحیح را به موقع انجام دهد؛ کافیست فقط و فقط این یک مهارت را خیلی خوب بلد باشد و این یک مهارت سرمایه گذاری در روابط تان و قابلیت برقراری ارتباط و گفتگو با افرادی که میدانید برای شما و کسب و کارتان مفید هستند.

اجازه بدهید به شما بگوییم چرا سرمایه گذاری در روابط تان یا به اصطلاح عامیانه لینک(!) هایتان مهم است :

در آخر یک روز سخت کاری، خب سختی ها با خوابیدن و استراحت فراموش میشوند، تلاش هایی که کردید فراموش میشوند، کارهایی که هر روز انجام میدهید هم فراموش میشوند اما تنها یک چیز باقی می ماند : افراد جدیدی که وارد زندگی تان شده اند…

یعنی ارتباطی که با مشتریان برقرار کردید، کارمندانی که استخدام کردید، تامین کننده جدیدی که پیدا کردید و دوستان جدیدی که هم اکنون در دایره دوستی تان هستند. آن یک چیزی که بیشتر از پول، شهرت و هرچیز دیگری که میخواهید داشته باشید، ارزش دارد افرادی هستند که انتخاب کردید اطرافتان باشند.

اما آیا واقعا چقدر زمان برای انتخاب این افراد
و یادگرفتن نحوه چگونگی انتخاب آنها صرف میکنیم؟

شاید خیلی کـــم !
شاید اصلا اهمیت ندهیم و بیشتر سعی میکنیم کار کنیم، پول کسب کنیم، پول خرج کنیم و روز بعد کار کنیم… بدون آنکه به ارزشمندترین سرمایه ای که میتونیم داشته باشیم فکر کنیم یعنی منابعِ انسانی که میتوانیم بسازیم !

این یک واقعیت را باید قبول کنید که کسب و کار شما نمیتواند ایـــزولــــه باشد و با دنیای خارج ارتباط برقرار نکند !

چون هر کسب و کار موفقی، در واقع «راه حلی برای مشکل مشتـــریــان» است، بنابراین مجـــــبور است با مشتریان در ارتباط باشد.

اگر میخواهید کسب و کارتان را راه اندازی کنید، گسترش دهید و تحولی در کارتان ایجاد کنید؛ باید بدانید و به خاطر بسپارید هسته اصلی هر کسب و کار موفقی، روابط و مردمی که با آن کسب و کار در ارتباط هستند.

خب، حالا چطور این روابط قدرتمند را ایجاد کنیم؟
این 3 تکنیک حرفه ای ، کمک زیادی به شما خواهد کرد تا روابط قدرتمندی بسازید؛

3 تکنیک حرفه ای ایجاد روابط قدرتمند و پایدار

 

 1. گــــــــــــــــو کنید ــــــــــــــش
  ریچارد برانسون، از ثروتمندان دنیای کارآفرینی میگوید : «اگر میخواهید در هرجمعی به عنوان یک رهبر ظاهر شوید، برای شروع، بهترین کار، بیشتر از دیگران گوش کردن است…»

مهارت گوش کردن از جمله مهارت هایی است که داشتنش آسان است اما کمتر کسی از آن استفاده میکنند. همه دوست دارند شنیده شوند و همزمان دوست دارند صحبت کنند. هیچکس دوست ندارد بشـــنود.

کافیست روزانه، با افرادی که آشنا میشوید، فقط مدتی را صرف گوش کردن به صحبت هایشان کنید و بعد از اینکه با دقت صحبت هایشان را شنیدید، بدنبال راه حل هایی برای حل مشکلشان بگردید.

به عنوان یک کارآفرین، این مهم ترین کاریست که باید انجام بدید : گوش کردن به صحبت های مشتریان و درک نیاز آنها از طریق صحبت هایشان است. مــــــردم (شرکا، کارمندان، مشتریان  و …) بهترین منابع هر کسب و کار هستند که استفاده صحیح از آنها میتواند آن کسب و کار را به اوج برساند.

 

 1. واقعا علاقه تان را نشــــان دهید
  آنتونی رابینز، از مربیان انگیزشی مطرح دنیا میگوید : «این قدرتِ بی حد و مرز توجه کردن و عشق ورزیدنِ شماست که میتواند تغییرات اساسی در زندگی تان بوجود بیاورد»

و اینکه اگر بخواهید توجه تان را به یکنفر نشان دهید، فقط کافیست علاقه تان را به سبک زندگی آنها نشان دهید. از آنها بپرسید چرا بعضی کارها را انجام میدهند؟ چه چیزهایی دوست دارند؟ چرا؟ و … کاری کنید بفهمند آنها برای شما مهم هستند.

قبلا در پروژه سوخت جت یک مقاله مهم راجع مهارتی که بنجامین دیزرائیلی به کمک آن توانست نخست وزیر شود را خواندید، این همان تکنیک مهم است.

به عنوان یک کارآفرین، شما اطرافتان افرادی را دارید که نگاهشان همیشه به شماست، با آنها بیشتر صحبت کنید، نصیحت نکنید، فقط سوال بپرسید و یا حوصله به پاسخ آنها گوش دهید. کاری کنید آنها حرف بزنند، به همین سادگی.

کافیست برای 2 ماه به طور مداوم تکنیک شماره 2 را با افرادی که در زندگی تان هستند اجرا کنید و خواهید دید چطور پس از مدت کوتاهی شما یک عالمه حامی و دوستانی خواهید داشت که برای کمک به شما از هیچ کوششی دریغ نمیکنند.

زمانی که شما به زندگی و شخصیت دیگران احترام میگذارید، در واقع در حال ساختن احترام برای خودتان در ذهن دیگران هستید.

 

 1. در دسترس                  … باشید !
  آیا شما هم همیشه از اجتماعات دور هستید؟ و یا در هر جمعی که هستید اخم بر ابرو دارید و سرتان در تلفن همراه خودتان است و اهمیتی به دیگران نمیدهید؟

مردم، خیلی سریع در مورد شما، بر اساس نحوه اداره کسب و کارتان قضاوت میکنند؛ اگر همیشه نسبت به افراد و ایده های نو و جدید در های ذهن تان را بسته نگه میدارید، مطمئنا اثر منفی بر روی مشتری و افرادی که در کنار شما در حال فعالیت هستند خواهید گذاشت.

«در دسترس و سهل الوصول بودن، از ضروریات یک رهبر تاثیرگذار است.»
تونی دانگی

بنابراین، هر زمانی که با افراد جدیدی آشنا شدید، خیلی مشتاقانه ،صمیمی و گرم از حضور آنها در زندگی تان استقبال کنید.

با افراد جدید طوری برخورد کنید گویا دوست صمیمی و قدیمی تان را پس از مدت ها میبنید، همین کار کوچک کافیست تا تمام تاثیرات مثبت را در ذهن طرف مقابل به نفع شما ایجاد کند.

یادتان باشد !
به عنوان یک کارآفرین، ما نقش بازی نمیکنیم. هرکاری که میکنید، از ته قلبتان و با تمام وجود انجام میدهید، زیرا میدانید شما به مردم نیاز دارید و مردم هم به شما نیاز دارند؛ پس همیشه اولویت توجه تان را به روابط تان بدهید و بعد به کارهای غیرضروری دیگر جهت پیشرفت کسب و کارتان.

شاید یک ارتباط انسانی کاری برای شما انجام دهد که چندین سال تلاش شما نتواند چنین نتیجه ای بدهد… پس روابط را دست کم نگیرید و در همین زمینه سه مقاله زیر را حتما بخوانید :

 

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. ابراهيم دلف زرگاني می گوید

  بنظر من گوش دادن مهم ترين مهارت در دوستيابي وروابط است بخصوص روابط تجاري

 2. hamoon parsa می گوید

  مفيد بود متشكرم

 3. undead می گوید

  سلام بر دوستان عزیز
  لطفا در خصوص این مطلب، ممنون میشم تجربه ای که داشتید رو به اشتراک بزارید.
  شاد باشید.

 4. undead می گوید

  با سلام و عرض ادب به همراهان سایت 12CEO
  یکی از مشکلات بنده برای راه اندازی کسب و کارم متقاعد کردن افرادی است که دوست دارم باهم در این مسیر همگام باشیم است.
  در بخش 2 تکنیک ارائه شده ی این مطلب آمده: “کافیست برای 2 ماه به طور مداوم تکنیک شماره 2 را با افرادی که در زندگی تان هستند اجرا کنید و خواهید دید چطور پس از مدت کوتاهی شما یک عالمه حامی و دوستانی خواهید داشت که برای کمک به شما از هیچ کوششی دریغ نمیکنند.”
  لطفا کسانی که از این تکنیک استفاده کردند، تجربه شان را با بنده و بقیه همراهان سایت به اشتراک بگذارند.
  با سپاس فراوان

  1. علی بهشتی می گوید

   سلام بر دوستان گرامی .
   در ارتباط با موضوع مقاله فوق باید عرض کنم که من دقیقا این موارد را همیشه انجام میدم و کاملا حق با دوستان عزیز 12CEO میباشد . شما وقتی به صحبت های اطرافیانتان ( دوستان ، همکاران ، مشتری ها و …) به صورت فعال گوش دهید و خودتان را علاقه مند نشان دهید نه اینکه فیلم بازی کنید نه !! واقعا برایتان مهم باشد چنان حسی خوبی بوجود میاید که قابل وصف نیست . بعد از مدتی کاملا متوجه میشوید که به همین دو دلیل ، لینک های بسیار قوی و پر انرژی از حامیانتان در اطرافتان ایجاد گردیده است .

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**