چهار توصیه از ایلان ماسک که او را با 20 میلیارد دلار به فضا برد

همیشه شنیدن داستان زندگی و نکاتی که افراد موفق برای دیگران بیان می‌کنند بسیار جذاب است.
حداقل برای من و احتمالاً تمام کسانی که می‌خواهند مسیر این ابرقهرمانان را طی کنند. حقیقتاً من که از دور باطلی که در زندگی شخصی‌ام جریان دارد کلافه هستم و می‌خواهم واقعاً یک تغییر اساسی را در آن ایجاد کنم.

اما از کجا باید شروع کرد؟

بهترین حالت شروع تغییر در رفتار کاری و شخصی این است که یک الگو داشته باشیم و سعی کنیم از تجربیات آن در مدل زندگی خود استفاده کنیم. اگر شما هم شبیه به من فکر می‌کنیم پس بسیار خوشحالم که باهم هستیم. اما چه کسی می‌تواند الگویی برای زندگی، کار و حرکت کردن ما باشد؟

من ایلان ماسک را انتخاب کرده‌ام.
ایلان ماسک درواقع یکی از معروف‌ترین کارآفرینان قرن حاضر است که در آفریقای جنوبی متولد شده اما امروز در یکی از بهترین محله‌های لس آنجلس زندگی می‌کند.

جذاب‌ترین بخش موفقیت ایلان ماسک بنیان‌گذاری شرکت تسلا و تحقق بخشیدن به رؤیای اسپایس ایکس است که با تمام مشکلاتی که در مسیر راهش داشت توانست به آرزویش برسد.

اما ایلان ماسک از چه روش‌هایی برای این کار استفاده می‌کرد؟
خود او 4 نکته بسیار اساسی را در موفقیت کاری‌اش دخیل می‌داند و به توصیه کرده اگر می‌خواهیم تغییر را آغاز کنیم از این موارد شروع کنیم. آیا شما واقعاً آماده تغییر هستید؟ پس شروع کنید.

 

 

4 توصیه از ایلان ماسک کارآفرین برجسته آمریکایی

 

» توصیه اول » صمیمی و دوستانه با همه برخورد کنید

ایلان ماسک به ندرت در سخنرانی‌های عمومی شرکت می‌کند، اما می‌توان او را در حال شوخی کردن یا تعریف کردن جوک مشاهده نمود، او کمتر عصبی می‌شود (شما هم وقتی عصبانی شدید به جای فوش دادن این‌کارها را انجام دهید) و می‌توان شور و شوق واقعی را در وجود او ببینید. همین امر باعث می‌شود از نظر مردم قابل قبول‌تر باشد و به او اعتماد کنند.

زمانی که شما واقعاً به یک ایده اعتقاد دارید، تجربیات خود را با دیگران با شور و شوق به اشتراک می‌گذارید در این صورت مردم به خوبی با شما همراه می‌شوند و به صحبت‌های شما توجه می‌کنند.

اینجاست که ممکن است آن‌ها با حرف‌هایشان شما را در مسیر پروش ایده‌ای که در سر دارید کمک کنند.

توجه داشته باشید خودخواهی می‌تواند افراد را ضعیف کند، در صورتی که اکثر کارآفرینان تمایل دارد از انقلاب خود در کسب و کار و ایجاد شرایط جدید در اقتصاد صحبت کنند، اما می‌بینید که ایلان ماسک در اوج فروتنی است و چنین ادعایی ندارد، او تفکرات خود را با پرسش چگونه می‌توان همه چیز را بهتر کرد جایگزین کرده است.

ایلان ماسک در یکی از مصاحبه‌هایش گفت که:

زمانی که کارهایم درست انجام نمی‌شود و به مشکل می‌خوردم انگیزه من بیشتر می‌شود، با تلاش فراوان و سخت کوشی به دنبال آن می‌گردم که چه چیزی باید تصحیح شود تا بتوانم کار را درست انجام دهم.

(در این مورد پیشنهاد میکنم این مقاله را بخوانید: آیا باید در شرایط سخت مسیرمان را تغییر دهیم و یا بایستیم مبارزه کنیم؟)

باخودتان مقایسه کنید:
در همین جا وقت آن رسیده که از خودتان سؤال کنید. آیا زمانی که یک کار شما به خوبی پیش نمیرد مانند ایلان ماسک انگیزه اصلاحش را پیدا می‌کنید یا بدتر، ناراحت و افسرده می‌شوید و فکر می‌کنید شما به درد چنین کاری نمی‌خورید؟

شما که در ذهن و فکر خود هدف موفق شدن را می پروانید چقدر این خصوصیتتان شبیه به ایلان ماسک است؟

 

» توصیه دوم » همیشه در دسترس باشید

مهم نیست موضوع چقدر مهم یا بزرگ باشد ایلان ماسک همیشه در حال ارتباط برقرار کردن با دوستان خود است و آن‌ها را راهنمایی می‌کند، او همواره در حال مراقبت از همکارانش است و تمام تلاش خود را می‌کند تا آن‌ها را نیز بالا بکشد، و موفقیتشان را ببیند.

درواقع ایلان ماسک اعتقاد دارد که اگر بتوانی گروهی که با تو کار می‌کند را بالا بکشی، خودت نیز به صورت اتوماتیک بالا خواهی رفت. چیزی که به هیچ عنوان در سیستم کاری وزندگی ما ایرانی‌ها دیده نمی‌شود.

در ایران همه می‌ترسند که با بالا کشیدن کارمند خود، جایگاهشان را از دست بدهند. در واقع ما در کمک به دیگران سخاوتمند نیستم. اگر در یک مجموعه کار می‌کنید باور داشته باشید که موفق شدن کل افراد است که به موفق شدن شما می‌انجامد.

شما نباید خود را با کارمندان دیگر رقابتی ناسالم داشته باشید. فوت کوزه‌گری خود را مخفی نکنید، اگر چیزی هست که آن‌ها نمی‌دانند از آن به عنوان یک اهرم قدرت استفاده نکنید.

باخودتان مقایسه کنید:
شما چقدر عادت دارید به همکاران و هم تیمی‌های خود کمک کنید؟ چقدر موفقیت کل مجموعه را موفقیت خودتان میدانید؟  به نظر شما وقت آن نرسیده که دست دیگران را بگیرید، به آنها آموزش دهید و خودخواهی را کنار بگذارید. همانطور که شما به فکر رشد دیگر افراد هستید کسی هم پیدا میشود که به رشد شما کمک کند. این ویژگی شما چقدر با ایلان ماسک متفاوت است

 

»‌ توصیه سوم » به فکر مسیر آسان نباشید و از رقابت لذت ببرید

جالب است بدانید ایلان ماسک از هر 10 کاری که انجام داده در 8 تای آن شکست خورده است. تا رسیدن به موفقیت نهایی بارها با مشکلات مالی رو به رو شده است و حتی چند بار طعم ورشکستگی را چشیده است.

سه پرواز اول SpaceX کاملا شکست خوردند. و اگر پروزاز چهارم این شرکت نیز شکست می‌خورد ایلان ماسک دیگر هیچ توانایی برای تامین منابع پرواز بعدی نداشت.

اتفاقی که معمولاً برای ما در این حد نمی‌افتد که کل زندگی خود را در روی یک کار ریسک کنیم و آن را از دست بدهیم. اما فرقی که تفاوت ما و ایلان ماسک را رقم میزند این است که او شکست را با آغوش باز می‌پذیرد و آن را بخشی از مسیر موفقیت خود می‌داند. (اگر می‌خواهید بدانید واقعا چرا شکست خوردن یکی از بهترین عادات آدم‌های موفق است این مقاله را بخوانید)

او به این اعتقاد دارد که شکست را فقط با یک پشت سر گذاشت. در حالی که معمولاً تفکر ایرانی ما می‌گوید که با اولین شکست و یا حتی قبل از هر شکستی خودت را از مسیر سختی بیرون بکش. در واقع ما با یک شکست کوچک نا امید افسرده و دل شکسته می‌شویم و شروع به انتقاد از وضعیت دولت، تحریم‌ها و مدیریت کلان کشور می‌کنیم درحالی که خودمان از مدیریت یک کسب و کار کوچک هم برنیامده‌ایم.

باخودتان مقایسه کنید:
خودتان را برسی کنید، چقدر روحیه جنگندگی دارید، چقدر می‌توانید در مسیرهای سخت دوام بیاوریم و چقدر از رقابت لذت می‌برید؟ برای حرکت در راه دشوار باید طرز تفکر شما به طور کامل تغییر کند باید آماده مشت خوردن باشید.

[bs-quote quote=”پایداری بسیار مهم است شما نباید آنچه را که می‌خواهید رها کنید” style=”default” align=”center” author_name=”ایلان ماسک” author_job=”کارآفرین برجسته آمریکایی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/07/ایلان-ماسـک.jpg”][/bs-quote]

» توصیه چهارم »‌ به فکر نوآوری و خلاقیت باشید تا بتوانید از رقبا پیشی بگیرید

چیزی که امروزه اکثر صاحبان کسب و کار انجام می‌دهند تکرار روند قدیمی کارها و اجتناب از ریسک کردن است و این امر درست مقابل تفکرات ماسک است، او در سال 2016 که اکثراً شرکت‌ها جرئت ریسک کردن نداشتن دست به ریسک بزرگی زد و در اواخر سال 2016 موفق به کسب 2.6 میلیارد دلار شد.

این موضوع باعث شد تا او در موقعیت بهتری قرار بگیرد تا بتواند برنامه‌های اصلی خود را (حرکت از یک اقتصاد زغال سنگی و سوخت فسیلی به اقتصاد برق خورشیدی) انتقال دهد. هر دو شرکت ماسک امروزه راه حل‌های مناسبی برای انرژی‌های پایدار ارائه داده‌اند، آن‌ها اتومبیل‌های الکتریکی را ساخته‌اند که بر روی سقف آن‌ها پنل های خورشیدی طراحی شده است تا نیروی الکتریکی مورد نیاز ماشین‌ها را تأمین کنند.

در آخر این ویدیوی انگیزشی را از ایلان ماسک ببینید که (که اگر خوب گوش دهید احتمالا زندگی‌تان تغییر خواهد کرد!)

خلاقیت و نوآوری یعنی اینکه در کاری که در آن حضور دارید بتوانید نقاط ضعف و نیازهای جدید مردم جامعه را پیدا کنید و سعی کنید با ارائه راه حل‌های جدید و آسان‌تر مشکل مردم را در آن زمینه حل کنید.

باخودتان مقایسه کنید:
خوب اطرافتان را نگاه کنید در کشور ما کدام شرکت‌ها جرئت انجام چنین خلاقیت‌هایی را دارند. یا به خودتان بنگرید، حالا که احتمالاً بیشت از 20 سال از زندگی شما گذشته چقدر خلاقیت و نوآوری در کاری که به آن عاشقانه علاقه دارید انجام داده‌اید؟


در همین زمینه، نوشته های زیر را حتما بخوانید :

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  با سلام و احترام
  در متن غلط املایی وجود دارد متن سایت(فقط با یک پشت سر گذاشت)
  این متن باید (فقط باید پشت سر گذاشت) باشد.

 2. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  بهتر نیست قبل از انتشار یک بار املای کلمات را بررسی کنید؟ فوش دادن- جرئت-بیشت

 3. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  سلام,من تابحال برای هدفهایی که برام مهم بودن تلاش وپشتکار داشتم وبه موفقیت رسیدم,الان قصد رسیدن به هدف بزرگتری رو دارم,از خدای متعال کمک میگیرم و از موفقیتهام درآینده میگم.من باید موفق بشم.باید,باید,باید,باتلاش وپشتکار وازهمه مهمتر علاقه به همه ی هدفهامون میرسیم.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**