معرفی فیلم انگیزشی دانکرک و مهم‌ترین درس‌های آن

اکثر مواقع محدودیت و محرومیت، منشأ به وجود آمدن صحنه‌های جذاب و منحصر به فرد در زندگی انسان‌ها می‌شود؛ زیرا همین محدودیت‌هاست که انسان را سرشار از انرژی و  انگیزه برای تغییر وضعیت موجود می‌کند. فیلم انگیزشی دانکرک (Dunkirk)، این واقعیت را  به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهد و به  همین خاطر توانست در سال 2018، نامزد دریافت 8 جایزه اسکار شود و از این بین، سه جایزه را به خودش اختصاص دهد.

در این مقاله تصمیم داریم ابتدا خلاصه‌ای از داستان فیلم انگیزشی دانکرک را  بیان کنیم و سپس به مهم‌ترین درس‌هایی که می‌توانیم از این فیلم جذاب و پرالتهاب یاد بگیریم، بپردازیم. در صورتی که شما هم به فیلم‌های انگیزشی و آموزه‌های آن‌ها علاقمند هستید، پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله با ما همراه شوید؛ چون فیلم دانکرک، حرف‌های ارزشمند زیادی برای گفتن دارد.

اطلاعاتی درباره فیلم انگیزشی دانکرک (Dunkirk)

 

فیلم انگیزشی دانکرک در سال 2017 اکران شد  و محصول مشترک کشورهای هلند، بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده است. برای ساخت این فیلم جذاب 100 تا 150 میلیون دلار هزینه شد و توانست با فروش 527 میلیون دلار در گیشه، موفقیت چشمگیری را از آن خودش کند.

نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم انگیزشی دانکرک، کریستوفر نولان بود. این فیلم موفق شد نامزد دریافت 8 جایزه  اسکار سال 2018 شود و در نهایت 3 جایزه بهترین تدوین صدا، بهترین تدوین و بهترین میکس صدا را از آن خودش کند. از این رو است که فیلم انگیزشی دانکرک یکی از بهترین فیلم های انگیزشی و موفقیت که جایزه اسکار گرفتند محسوب می‌شود.

اطلاعاتی درباره کریستوفر نولان، کارگردان فیلم انگیزشی دانکرک

 

کریستوفر نولان (Christopher Nolan) در 30 ژوئیه سال 1970 در انگلستان به دنیا  آمد و در حال حاضر یکی از بهترین نویسندگان و کارگردانان سینمای جهان به حساب می‌آید. فیلم‌های او بیش از 5 میلیارد دلار فروش داشته است. جالب است بدانید که فیلم‌های نولان تاکنون 36 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و از این بین 11 جایزه اسکار را از آن خود کرده‌اند. در سال 2015 بود که مجله تایم از او به عنوان یکی از 100 شخصیت تأثیرگذار جهان نام برد. البته او تاکنون شخصاً برنده جایزه اسکار نشده است.

داستان فیلم انگیزشی دانکرک

فیلم انگیزشی دانکرک مربوط به یکی از وقایعی است که در طول سال‌های جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد. در ماجرای دانکرک، ارتش آلمان نازی موفق شد از مرزهای بلژیک و هلند عبور کند و بیش از 400 هزار سرباز از بریتانیا و فرانسه را در یک منطقه ساحلی به نام دانکرک محاصره کردند.

در این بین نیروی هوایی آلمان، این منطقه ساحلی را بمباران می‌کند و سربازان بریتانیا امیدوار هستند که کشتی‌های بریتانیایی از راه برسند و آن‌ها را نجات دهند. سربازان بریتانیا در ساحل به صف شده‌اند تا وارد کشتی‌های موجود شوند ولی نیروی هوایی آلمان، تمام این کشتی‌ها را نابود می‌کنند.

در نهایت حدود 800 قایق غیرنظامی از بریتانیا وارد منطقه دانکرک می‌شوند و سربازان را  به بریتانیا منتقل می‌کنند. سربازان تصور می‌کنند که مردم از آن‌ها استقبال نمی‌کنند و واکنش نامناسبی از خود به نمایش می‌گذارند. این در حالی است که به گرمی از سربازان بریتانیایی استقبال می‌شود و بیش از 335 هزار سرباز به خانه برمی‌گردند تا مجدد آماده مبارزه با ارتش آلمان شوند.

تعداد سربازان بریتانیایی حاضر در دانکرک به قدری زیاد بودند که اگر کشته می‌شدند، عملاً انگلستان در جنگ جهانی دوم شکست می‌خورد. این فیلم جریان شجاعت، مقاومت و فداکاری را به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهد. جالب است که در این فیلم از دیالوگ به مقدار خیلی کمی استفاده شده است.

نقش نیروی هوایی بریتانیا در نجات دادن سربازان انگلیسی در دانکرک، خیلی چشمگیر و پررنگ است؛ زیرا چند هواپیمای جنگی انگلستان با وجود محدودیت‌های مختلفی که دارند موفق می‌شوند هواپیماهای آلمانی که دارند به دانکرک حمله می‌کنند را از بین ببرند و از نابودی سربازان جلوگیری کنند.

مهم‌ترین درس‌هایی که می‎توانیم از فیلم دانکرک بیاموزیم

درست است که دیالوگ چندانی در فیلم انگیزشی دانکرک شکل نمی‌گیرد ولی این فیلم سرشار از درس‌های مهم و حیاتی برای افرادی است که شیفته موفقیت هستند و در مسیر موفقیت و دستیابی به اهداف، سختی‌ها و موانع زیادی را تجربه می‌کنند. در ادامه این مقاله به چند مورد از درس‌های مهم انگیزشی که در این فیلم وجود دارد را  بررسی می‌کنیم:

1. اجازه ندهید که در مبارزه زندگی، درماندگی پیروز شود

در دانکرک، مسئله اصلی بقا یا فناست؛ یعنی وضعیت به قدری دلهره‌آور و ترسناک است که هر کس تنها یک قدم با مرگ فاصله دارد. اگر کسی امید خودش را در دانکرک از دست می‌داد، بدون شک نمی‌توانست برای زنده ماندن مبارزه کند؛ چون در صحنه‌ای از فیلم انگیزیشی دانکرک  می‌بینیم که نیروهای دریایی و هوایی بریتانیا برای کمک به سربازانی که در دانکرک حضور دارند، اقدامی نمی‌کنند و از این به بعد، مقاومت خیلی سخت و دشوار می‌شود.

به طور کلی وقت امید به نجات و کمک دیگران داشته باشیم؛ بهتر می‌توانیم با درماندگی مبارزه کنیم ولی زمانی که ببینیم هیچ کمکی وجود ندارد، ممکن است لشکر ناامیدی هم به ما هجوم بیاورد و اینجاست که مبارزه بسیار دشوار می‌شود. در فیلم دانکرک، سربازان با وجود اینکه می‌دانند هیچ کمکی در کار نیست، باز هم مقاومت می‌کنند تا اینکه قایق‌های غیرنظامی از راه می‌رسند و بازماندگان را نجات می‌دهند.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه درماندگی کسب کنید و اجازه ندهید که این عامل جلوی رشد و پیشرفت‌تان را بگیرد، پیشنهاد می‌شود مقاله درماندگی آموخته‌شده: بزرگترین مانعی که خودتان برای خودتان ساخته‌اید را مطالعه کنید.

2. کار تیمی و گروهی می‌تواند معجزه کند

در فیلم دانکرک می‌بینیم که خلبانان نیروی هوایی همکاری خوبی را با هم شکل می‌دهد و با همین همکاری به نیروی هوایی آلمان نازی غلبه می‌کنند و تهدید خیلی بزرگی را از سر سربازان حاضر در دریا و خشکی رفع می‌کنند. اگر نیروی هوایی انگلستان عملکرد خوبی از خودش به نمایش نمی‌گذاشت، ممکن بود قایق‌های غیرنظامی هم نتوانند کاری از پیش ببرند و ارتش انگلستان دچار تلفات سنگینی می‌شد. در چنین مواقعی است که کار تیمی می‌تواند معجزه کند.

یکی از مهم‌ترین مزایای کار تیمی این است که امید را در دل ما زنده نگه می‌دارد. بنابراین اگر می‌خواهید کاری مهم و جدی را انجام دهید، پیشنهاد می‌شود از کمک افراد علاقمند و پرتلاش استفاده کنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند که پشتکار بیشتری برای رسیدن هدف به خرج دهید و خیلی سریع به هدفی که دارید، دست پیدا کنید.

یکی از مهم‌ترین مزایای کار تیمی این است که امید را در دل ما زنده نگه می‌دارد.

3. برای رسیدن به هدف با تمام توان تلاش کنید

در یکی از موقعیت‌های فیلم می‌بینیم که دو مرد جوان، یک سرباز زخمی را که روی برانکار خوابیده به سمت کشتی می‌برند و هدفشان این است که او را نجات دهند. آن‌ها با تمام موانعی که پیش رویشان قرار می‌گیرد مبارزه می‌کنند و در نهایت در آخرین لحظاتی که کشتی در حال حرکت است، آن سرباز را به کشتی می‌رسانند.

این صحنه در کنار جنبه انسان‌دوستانه و زیبایی که دارد به ما نشان می‌دهد که وقتی انسان هدف مهمی را برای خودش ترسیم می‌کند، با تمام توانش می‌کوشد تا به آن هدف برسد و تمام موانعی که سد راهش می‌شوند، نمی‌توانند او را از رسیدن به هدفی که دارد، ناامید کنند. بنابراین اگر هدفی دارید و می‌خواهید به آن برسید، با تمام توان خود برای رسیدن به آن تلاش کنید.

4. شانس دست مردان بی‌باک را می‌گیرد

فیلم انگیزشی دانکرک به خوبی نشان می‌دهد که وقتی انسان تمام تلاش خودش را به کار می‌بندد و تا آخرین لحظه تلاش می‌کند، شانس هم به کمک او می‌آید. در واقع شانس، متعلق به کسانی است که تا لحظه آخر به تلاش و کوشش خود ادامه می‌دهند و کوتاه نمی‌آیند.

این  مسئله در زمینه کسب و کار هم وجود دارد. وقتی به کاری علاقه دارید و 100 درصد وجودتان را به آن کار اختصاص می‌دهید، به وضوح می‌بینید که شانس هم یار و یاورتان می‌شود و به شما کمک می‌کند که به هدفی که در نظر دارید برسید.

در صورتی که تمایل دارید شانس با شما هم همراه شود، یک خبر خوش برایتان داریم: دارن هاردی، یک فرمول واقعی برای خوش‌شناسی ارائه داده است که با مطالعه مقاله یک فرمول برای خوش شانسی واقعی از دارن هاردی می‌توانید به این فرمول پی ببرید.

5. استراتژی انعطاف‌پذیر داشته باشید

برای رسیدن به هدفی که مد نظر دارید، تنها به یک استراتژی واحد فکر نکنید؛ زیرا اگر آن استراتژی به مشکل بخورد، ممکن است از دستیابی به هدفتان ناامید شوید و دیگر راه جایگزینی به ذهنتان نرسد. برای طراحی استراتژی انعطاف‌پذیر، لازم است روی یادگیری تفکر استراتژیک کار کنید. در فیلم دانکرک همه افراد تمرکزشان را روی کمک نیروی دریایی بریتانیا گذاشته‌اند و منتظر کشتی‌هایی هستند که از بریتانیا بیایند و آن‌ها را از دانکرک خارج کنند ولی ناگهان نیروی دریایی از این کار منصرف می‌شود و در عوض از قایق‌های غیرنظامی برای تخلیه نیروهای نظامی از دانکرک استفاده می‌شود.

برای رسیدن به هدف به یک استراتژی واحد فکر نکنید؛ زیرا اگر آن استراتژی به مشکل بخورد،
ممکن است از دستیابی به هدفتان ناامید شوید و دیگر راه جایگزینی به ذهنتان نرسد.

امید و تلاش؛ یک آمیزه بی‌‌نظیر برای رسیدن به تمامی اهداف

در بسیاری از داستان‌هایی که درون‌مایه موفقیت دارند می‌بینیم که افراد با تکیه بر امید، تلاش و پشتکار می‌توانند بر تمام سختی‌ها و مشکلات غلبه کنند. فیلم انگیزشی رستگاری در شاوشنک  از این نظر شباهت زیادی با فیلم انگیزشی دانکرک دارد.

در  این مقاله با داستان فیلم انگیزشی دانکرک و درس‌هایی که می‌توانیم از آن یاد بگیریم، آشنا شدیم. در صورتی که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بود، پیشنهاد می‌شود مقاله فیلم انگیزشی فارست گامپ را مطالعه کنید. در این فیلم هم فارست گامپ، محدودیت‌های بسیاری دارد ولی با تلاش و پشتکار خستگی‌ناپذیر خودش به تمام اهدافی که دارد دست پیدا می‌کند.

آیا تاکنون فیلم انگیزشی دانکرک را تماشا کرده‌اید؟ مهم‌ترین درسی که از این فیلم یاد گرفته‌اید، چه بوده است؟ کدام فیلم انگیزشی از نظر مضمون، شباهت زیادی به دانکرک دارد؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر مخاطبان مجموعه سوخت جت در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**