بهترین فیلم‌های انگیزشی جنگ جهانی دوم

درست است که تمام جنگ‌ها در طول تاریخ، وحشت‌انگیز بوده و جان انسان‌های زیادی را گرفته است ولی اگر با دقت به اتفاقاتی که درون جنگ‌ها رقم خورده بنگریم، می‌توانیم درس‌های انگیزشی ارزشمند و زیبایی را از آن‌ها بگیریم. یکی از کارهای خوبی که هنرمندان و فیلم‌سازان در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم انجام دادند، این بود که با نگاهی تازه به درون جنگ‌ها نگریستند و توانستند صحنه‌های جذاب و منحصر به فردی را رقم بزنند. به همین خاطر فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم بسیار آموزنده هستند و می‌توانند نکات مهمی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

در این مقاله می‌خواهیم با سه مورد از بهترین فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم آشنا شویم. در صورتی که شما هم به فیلم‌های انگیزشی با مضمون جنگ آشنا شوید و بهترین درس‌های آن‌ها را یاد بگیرید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

اطلاعاتی درباره جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم بین دو گروه متحدین و متفقین در یکم سپتامبر سال 1939 آغاز شد و تا سال 1945 ادامه پیدا کرد. میهن عزیز ما هم از ضربات هولناک این جنگ بی‌نصیب نماند از سال 1320 تا 1326 شمسی تحت اشغال نیروهای بیگانه (آمریکا، انگلستان و روسیه) بود.

منظور از متحدین، آلمان، ژاپن و ایتالیا و منظور از متفقین، اتحاد جماهیر شوروی، فرانسه، چین، ایالات متحده آمریکا و انگلستان است. این جنگ با حمله آلمان به لهستان آغاز شد و در اثر این حمله، فرانسه و بریتانیا هم به آلمان اعلان جنگ کردند. در اثر این جنگ شش ساله، منابع انسانی، مالی و صنعتی زیادی از بین رفت. آمارها نشان می‌دهد که 60 میلیون نفر در این نبرد کشته شدند.

دلایل اصلی وقوع جنگ جهانی دوم

  • پس از پایان جنگ جهانی اول، یک عهدنامه تحت عنوان «ورسای» منعقد شد ولی این عهدنامه، اشتباهاتی داشت که موجب شد آلمان برای بر هم زدن آن، مجدداً جنگ را آغاز کند.
  • بحران اقتصادی سال 1929 که باعث شد رکود عجیب و غریبی، اقتصاد جهان را درگیر کند.
  • رقابت سیاسی فاشیسم، دموکراسی‌های غربی و مارکسیسم هم یکی از دلایل اصلی وقوع جنگ جهانی دوم است.

پایان جنگ جهانی دوم

نیروهای متفقین به لطف دخالت ایالات متحده آمریکا توانستند پیروزی را از آن خود کنند. در سال 1945 آلمان تسلیم شد، ژاپن هم به بدترین شکل شکست خورد و مورد حمله اتمی قرار گرفت.

حدود 60 میلیون انسان نظامی و غیرنظامی در این نبرد جان خود را از دست دادند که 85 درصد تلفات، مربوط به متفقین (روسیه و  چین) بود. پس از پایان جنگ جهانی دوم، سازمان ملل متحد تأسیس شد تا جلوی تکرار چنین رویدادهایی در جهان را بگیرد.

فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم

فیلم‌های مختلفی با محوریت جنگ جهانی دوم ساخته شده است که بعضی از این فیلم‌ها، درون‌مایه انگیزشی دارند و می‌توانند درس‌های مهمی به ما بیاموزند. در ادامه این بخش از مقاله تصمیم  داریم با سه مورد از فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم آشنا شویم:

1. فیلم انگیزشی سه تیغه اره ای (ستیغ هکسا)

یکی از بهترین فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم فیلم سه تیغه اره ای (یا ستیغ اره‌ای) است. این فیلم جذاب و تأثیرگذار که موفق به دریافت جایزه اسکار هم شد، به داستان زندگی دزموند داس در طول جنگ جهانی دوم می‌پردازد. او به واسطه آموزه‌های مذهبی که در قلبش ثبت و ماندگار شده، حاضر نیست دست به تفنگ بزند و کسی را به قتل برساند ولی به واسطه مسئولیتی که در برابر وطن خود دارد، در جنگ ایالات متحده علیه ژاپن در منطقه اوکیناوای ژاپن شرکت می‌کند.

او تصمیم می‌گیرد که در تیم پزشکی حضور داشته باشد و بدون نیاز به اسلحه موفق می‌شود جان 75 تن از هم‌وطنان خود را در منطقه ستیغ هکسا (Hacksaw Ridge) نجات دهد.

در نبردی که در ستیغ هکسا انجام شد، بسیاری از نیروهای آمریکایی کشته و زخمی شدند و تنها عده کمی توانستند عقب‌نشینی کنند. دزموند داس با شجاعت تمام و بدون استفاده از اسلحه موفق شد در ستیغ بماند و افراد زیادی را جهت مداوا به پشت جبهه منتقل کند. این فیلم چند درس انگیزشی مهم دارد که در ادامه به دو مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

با پشتکار می‌توان به هر هدفی رسید

همان طور که گفتیم دزموند، مخالف استفاده از اسلحه است و حتی در مرحله آموزشی هم حاضر نمی‌شود اسلحه دست بگیرد و از آن استفاده کند. او مدام بر عقیده خودش پافشاری می‌کند تا اینکه پدرش با یکی از سران ارتش صحبت می‌کند و در نهایت ارتش ایالات متحده راضی می‌شود که دزموند داس بدون اسلحه و در تیم پزشکی در جنگ شرکت کند.

دزموند داس با تلاش و پشتکار توانست یک ارتش را در برابر خود تسلیم کند. در صورتی که شما هم می‌خواهید در کار و زندگی خود موفق شوید باید مقاومت و پشتکار را به خوبی بیاموزید و در خود نهادینه کنید. در صورتی که می‌خواهید پشتکار را به یکی از عادات خود تبدیل کنید، مقاله «چطور تلاش باعث می‌شود در هر کاری موفق شوید» را مطالعه کنید. این مقاله شما را  با تأثیر تلاش و پشتکار روی زندگی و کسب و کارتان آشنا می‌کند.

باورهای معنوی می‌تواند نیروی محرکه‌ای برای موفقیت شما باشد

دزموند داس با باورهای معنوی عمیق و ریشه‌دار خود کاری کرد که حتی فرمانده ارتش هم به او ایمان بیاورد. در ابتدا این فرمانده، چندان با حضور دزموند در جنگ موافق نبود و بر این باور بود که این کار می‌تواند به کشته شدن او ختم شود و  قوانین ارتش را زیر پا بگذارد ولی وقتی خدمات دزموند را در ستیغ هکسا مشاهده کرد، با تمام وجودش به او ایمان آورد.

در زندگی و کسب و کار هم باورهای معنوی خیلی تأثیرگذار است و می‌تواند هدیه گران‌بهایی مثل آرامش دورن را به همراه داشته باشد. وقتی انسان درونی آرام داشته باشد، می‌تواند از ذهن خود به خوبی استفاده کند و بهترین تصمیم ممکن را بگیرد. به این دلیل است که بسیاری از افراد موفق جهان، اعتقاد دارند که معنویت می‌تواند عنصر مهم و تأثیرگذاری برای موفقیت انسان باشد.

بنابراین اگر می‌خواهید در زندگی و کسب و کار خود به موفقیت برسید، تلاش کنید که به باورها و قوانین معنوی خود پایبند بمانید. این باورها سیستم ذهنی شما را  متحول می‌کند و باعث تغییر نگرش شما می‌شوند. به همین دلیل است که می‌توانند در موفقیت شما نقش داشته باشند.

وقتی انسان درونی آرام داشته باشد، می‌تواند از ذهن خود به خوبی استفاده کند و بهترین تصمیم‌های ممکن را بگیرد.

در صورتی که تمایل دارید خلاصه فیلم انگیزشی سه تیغه اره ای را مطالعه کنید و مهم‌ترین درس‌های انگیزشی این فیلم را یاد بگیرید، پیشنهاد می‌شود مقاله معرفی فیلم انگیزشی سه تیغه اره ای  را مطالعه کنید.

2. فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه

یکی دیگر از فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم، فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه (The King’s Speech) است. این فیلم هم درس‌ها و آموزه‌های بسیاری درون خودش دارد و  به خوبی نشان می‌دهد که ما با کمک افراد متخصص و دلسوز می‌توانیم به دشوارترین مشکلات خودمان هم غلبه کنیم.

این فیلم بخشی از زندگی جرج ششم، پادشاه انگلستان، قبل از جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد. فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه به خاطر هنر و توانمندی بی‌نظیر خودش توانست جایزه اسکار را هم دریافت کند.

جرج ششم به خاطر مشکلاتی که در دوران کودکی دارد، لکنت زبان می‌گیرد و این لکنت اجازه نمی‌دهد که خوب صحبت و سخنرانی کند تا اینکه با یک گفتار درمانگر آشنا می‌شود. در طول فرایند درمان، جرج پنجم (پدر جرج ششم) فوت می‌کند و پادشاهی به برادر جرج ششم منتقل می‌شود ولی برادرش هم به خاطر زیر پا گذاشتن قوانین و ازدواج با زنی که دو بار طلاق گرفته، مجبور می‌شود که استعفا دهد و اکنون نوبت جرج ششم است که پادشاهی کند.

در این بین آلمان هم به لهستان حمله می‌کند و انگلستان باید به آلمان اعلان جنگ کند. اکنون چه کسی باید برای مردم سخنرانی کند و آن‌ها را برای جنگ جهانی دوم آماده کند؟ خوب معلوم است: پادشاه! جرج ششم که لکنت زبان دارد موفق می‌شود با کمک گفتار درمانگر خود سخنرانی بی‌نظیری ارائه دهد و تحسین همگان را برانگیزد.

این فیلم یکی از بهترین فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم است و درس‌های بی‌نظیری برای ما دارد که در ادامه به سه مورد از این درس‌ها می‌پردازیم:

غلبه بر مشکلات را یاد بگیرید

اگر خواهان رشد، پیشرفت و موفقیت هستید، باید غلبه بر مشکلات را یاد بگیرید؛ چون وقتی بخواهیم از دایره امن و راحتی خود خارج شویم، قطعاً لازم است که چالش‌های زیادی را پشت سر بگذاریم. بنابراین لازم است نگرش خود را در مورد مشکلات تغییر دهیم و آن‌ها را پلی برای موفقیت و پیروزی خود در نظر بگیریم.

بسیاری از انسان‌ها در مواجهه با مشکلات و سختی‌ها، خیلی سریع خود را می‌بازند و شروع به شکوه و شکایت می‌کنند. این در حالی است که در همین لحظات است که صبر و شکیبایی انسان مشخص می‌شود و صبر، یکی از اصلی‌ترین مولفه‌ها برای دستیابی به موفقیت است. افراد زیادی هستند که حتی تا یک قدمی موفقیت هم جلو رفته‌اند ولی به خاطر نداشتن صبر و شکیبایی، همه تلاش‌های خود را رها کرده و روی موفقیت چشم پوشیده‌اند. بنابراین لازم است نگرش خود را نسبت به مشکلات تغییر دهیم. برای این کار، پیشنهاد می‌شود مقاله «10 تغییر نگرش که باعث موفقیت زود هنگام شما میشود» را مطالعه کنید.

برای پیشرفت باید روی ترس‌های خود پا بگذارید

یکی از عواملی که مانع رشد و پیشرفت ما می‌شود و اجازه نمی‌دهد که از سطح فعلی خودمان فراتر برویم و به اهداف بزرگی که مد نظر داریم، دست پیدا کنیم، ترس‌های ماست.  اگر واقعاً خواهان رشد و پیشرفت هستیم، باید بتوانیم با شجاعت روی ترس‌های خود پا بگذاریم و از آن‌ها عبور کنیم. مطمئناً آن سوی ترس‌ها منظره‌های زیبا و دل‌انگیزی نهفته که منتظر ماست. برای یادگیری روش غلبه بر ترس‌ها، مقاله « غلبه بر شک و ترس با کاربردی‌ترین روش ممکن از جک کنفیلد» را مطالعه کنید.

در فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه، اگر جرج ششم، ترس خودش را کنار نمی‌گذاشت و با مشکل خودش که لکنت زبان بود روبرو نمی‌شد، بدون شک این مشکل حل نمی‌شد و نمی‌توانست آن سخنرانی بی‌نظیر را  در آستانه جنگ جهانی دوم ارائه دهد.

گر واقعاً خواهان رشد و پیشرفت هستیم، باید بتوانیم با شجاعت روی ترس‌های خود پا بگذاریم.
مطمئناً آن سوی ترس‌ها منظره‌های زیبا و دل‌انگیزی نهفته که منتظر ماست.

حتماً از دانش کوچینگ استفاده کنید

یکی از دانش‌های مهم و کاربردی که در سال‌های گذشته وارد زندگی مردم شده و خدمات زیادی به بشریت ارائه داده، دانش کوچینگ است. فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه، خیلی خوب اهمیت دانش کوچینگ را نشان می‌دهد.  گفتار درمانگر می‌تواند دلسوزی، انسانیت و تخصص را در هم بیامیزد و یک معجون بی‌نظیر را  به جرج ششم ارائه دهد.

در صورتی که تمایل دارید خلاصه فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه را مطالعه کنید و مهم‌ترین درس‌های این فیلم را یاد بگیرید، پیشنهاد می‌شود مقاله معرفی فیلم انگیزشی سخنرانی پادشاه را مطالعه کنید.

3. فیلم انگیزشی دانکرک

فیلم انگیزشی دانکرک هم یکی دیگر از فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود که درس‌های انگیزشی مهم و ارزشمندی را در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد.

در جنگ جهانی دوم، آلمان توانست خاک بلژیک و هلند را فتح کند و سربازان بریتانیا و فرانسه را در جزیره دانکرک (جزیره‌ای در خاک فرانسه) محاصره کند. تعداد سربازان بریتانیایی حاضر در این جزیره به حدود 400 هزار نفر می‌رسد. در صورتی که این افراد کشته می‌شدند، شکست بریتانیا قطعی بود. در این فیلم می‌بینیم که کشتی‌های نظامی بریتانیا برای نجات سربازان به جزیره نمی‌آیند؛ بلکه قایق‌های غیرنظامی به جزیره می‌آیند و سربازان بریتانیایی را به وطن برمی‌گردانند.

نیروی هوایی آلمان این جزیره را هدف قرار می‌دهد و سربازان زیادی کشته می‌شوند ولی نیروی هوایی بریتانیا با وجود تمام محدودیت‌هایی که دارند، موفق می‌شوند هواپیماهای جنگی آلمانی را از بین ببرند. این فیلم انگیزشی هم درس‌ها و آموزه‌های انگیزشی بسیاری دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌شود:

امید، ارزشمندترین دارایی هر انسان

یکی از مهم‌ترین درس‌های فیلم انگیزشی دانکرک این است که انسان باید در هر شرایطی امید خودش را حفظ کند و حتی در تاریک‌ترین لحظات هم به این امید متوسل شود. راهکارهای مختلفی برای افزایش امید در زندگی وجود دارد. یکی از بهترین راه‌ها، مطالعه کتاب‌های انگیزشی و تماشای فیلم‌هایی با درون‌مایه موفقیت است.

اگر به مسیر زندگی خود با دقت نگاه کنید، می‌بینید که بسیاری از موفقیت‌های شما از ناکامی‌ها و ناامیدی‌هایتان سرچشمه می‌گیرد. بنابراین باید قدر لحظاتی که سرشار از ناامیدی بوده‌اید را خیلی خوب بدانید؛ چون خیلی از انسان‌های موفق از دل همین ناامیدی‌ها، حسرت‌ها و بحران‌ها بیرون آمده‌اند. مقاله «چرا باید نا امید ترین لحظه های زندگی تان را دوست داشته باشید» به شما کمک می‌کند که خیلی بیشتر به دلایل اهمیت ناامیدی‌های خود پی ببرید.

شانس متعلق به کسانی است که تا آخرین لحظه تلاش می‌کنند

در فیلم انگیزشی دانکرک می‌بینیم کسانی که تا لحظه آخر به تلاش و کوشش و مقاومت ادامه می‌دهند و تسلیم نمی‌شوند، می‌توانند نجات پیدا کنند و از مهلکه، جان سالم به در ببرند. بنابراین اگر واقعاً می‌خواهیم که شانس، دست ما را هم بگیرد و در زندگی خود به موفقیت برسیم، لازم است مقاومت کردن را یاد بگیریم و تا آخرین لحظه تمام تلاش خود را بکنیم.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد فیلم انگیزشی دانکرک کسب کنید و مهم‌ترین درس‌های آن را یاد بگیرید، پیشنهاد می‌شود مقاله معرفی فیلم انگیزشی دانکرک  را مطالعه کنید.

فیلم های انگیزشی؛ منبعی عالی برای دریافت انرژی و انگیزه برای رشد

منابع مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم انگیزه و انرژی لازم برای رشد، پیشرفت و موفقیت را به دست بیاوریم. یکی از بهترین منابع، تماشای فیلم‌های انگیزشی است. ممکن است مطالعه کتاب‌های انگیزشی باب میل‌تان نباشد و اینجاست که فیلم‌های انگیزشی می‌توانند خدمت بزرگی به شما بکنند.

آیا به تماشای فیلم های انگیزشی در مورد جنگ جهانی دوم علاقه دارید؟ از نظر شما این فیلم‌ها بیشتر چه درس‌هایی  را به ما می‌آموزند؟ بهترین فیلم انگیزشی که در مورد جنگ جهانی دوم بوده و تماشا کرده‌اید، کدام فیلم بوده است؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان مجموعه سوخت جت در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**